Hayvanlar Alemi

French Bulldog Özellikleri ve Bakımı

Reklamlar

Bulldog cinsi köpekler en dost canlısı türlerden biridir. Sizler için de harika bir arkadaş olacaklarına emin olabilirsiniz. Hem oldukça aktif hem de insanlarla iyi geçinen özellikleri ile tanınırlar. Ayrıca komik bir karakterleri olduğunu da belirtmek gerekir. French Bulldog köpek cinsinin geçmişinin 1800’lü yıllara kadar uzandığı bilinir. İlk olarak Fransa’ya gelmiştir. Köpek yetiştiricileri tarafından yıllar içerisinde geliştirilmiştir.

Fransız Bulldog köpekler evde uzun süre tek başına kalabilir. Eğer sizler de tek yaşıyorsanız ideal bir seçim olacaktır. Ayrıca çok hareketli olmalarının yanı sıra çok çabuk yorulabilirler. Bunun için sabahları veya akşamları aksatılmadan egzersiz yaptırılması gerekir.

French Bulldog köpek türü oldukça meraklı bir yapıya sahiptir. Ancak diğer hayvanlara ve çocuklara karşı oldukça naziktir. French Bulldog özellikleri gereği tam olarak evcil bir köpektir. Sahiplerine olan sadakati ile ön plandadır. Oldukça sevgi dolu ancak bir o kadar da soğukkanlıdır. Bulldog köpeklerin en belirgin özelliklerinden biri de küçük bir ırk olmasıdır. Ancak vücudu oldukça sağlıklı ve sağlamdır.

Reklamlar
French Bulldog Genel Özellikleri
French Bulldog Genel Özellikleri

French Bulldog Genel Özellikleri

Bulldog köpekler evde rahatlıkla besleyebileceğiniz türlerden biridir. Çok arkadaş canlısı oldukları için ev içerisinde herkesle uyum sağlayabilirler. Çocuklar ile de arası oldukça iyidir. French Bulldog özellikleri ile ilgili detayları sizlerle paylaşmak isteriz:

 • Fransız Bulldog köpeklerin egzersiz ihtiyaçları minimum seviyededir.
 • Sahipleri ile vakit geçirmekten çok hoşlanırlar.
 • Oldukça zeki bir köpek ırkı oldukları için French Bulldog yavru iken de kolay eğitilebilir.
 • Çok kısa ve ince bir tüy yapısına sahiptirler. French Bulldog köpekler dışarıda yaşamak için uygun değillerdir. Çok çabuk hasta olabilirler.
 • Büyük ve kare yapısı ile dikkat çeken bir kafası vardır.
 • French Bulldog özellikleri içerisinde en dikkat çeken detaylardan biri de kulaklarıdır. Yarasa tipli kulakları vardır.
 • French Bulldog yavru iken diğer hayvanlarla sosyalleşmelidir. Birlikte büyüdüğü zaman her evcil hayvan ile birlikte yaşayabilir.
 • Sıcak havalar bu cins köpekler için uygun değildir.
 • Bulldog köpeklere fazla yürüyüş yapmak iyi gelmeyebilir.
 • French Bulldog fiyatları için araştırma yaparken genel sağlık durumuna dikkat etmelisiniz. French Bulldog fiyatları bu cinste yaş, cinsiyet ve tüy rengine göre farklılık gösterebilmektedir.

French Bulldog’un Kötü Yönleri

Bulldog köpekler sevimlilikleri ile dikkat çekmektedir. Ancak her evcil hayvanda olduğu gibi bu cinsin de kötü özellikleri vardır. French Bulldog köpeklerin kötü yönleri şu şekilde listelenebilir:

 • Öncelikli olarak sevimli dostunuz ile ortalama olarak 10 ile 15 yıl kadar birlikte yaşayacağınızı unutmamalısınız. Bu süreçte onu yakından tanımanız ortak bir hayatı mutlu ve uyumlu geçirmek için yararlı olacaktır.
 • Ev ortamında olsalar bile sıcak havalar Fransız Bulldog köpekleri bunaltabilir. Sıcak ortamlar hem köpeğinizin sağlığı hem de psikolojik durumu için önemlidir.
 • Kendi bölgesini sahiplenme özelliği vardır.
 • Evde tek başlarına yaşayabilirler. Ancak bunun da bir süresi vardır. Çok uzun süre tek başlarına kaldıkları zaman kaygı bozukluğu yaşayabilirler.
 • French Bulldog özellikleri gereği kısa bir ağız yapısına sahiptirler. Bunun için solunum yolları ile ilgili sorunlar yaşarlar. French Bulldog köpekler uyurken horlama ve hırıltılı ses çıkartırlar.
 • Oldukça inatçı bir karakterleri vardır. Bulldog köpeklerin eğitimi sırasında da liderlik rolünü elinizden bırakmamalısınız.
French Bulldoglar Saldırır Mı?
French Bulldoglar Saldırır Mı?

French Bulldoglar Saldırır Mı?

Bulldog köpek sahiplenmeyi düşünen kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri de saldırganlıktır. Sahiplerine sevgi ve sonsuz bir sadakat ile bağlıdırlar. Bunun için herhangi bir tehlikeye karşı sahiplerini korumak isterler. Ancak bu durumda kesinlikle saldırgan bir tavır içinde olmazlar.

French Bulldog köpeklerin kesinlikle bekçilik için uygun olmadığı bilinmektedir. Ev içerisinde birlikte yaşadığı çocuklara ve hayvanlara karşı ısırma eğilimi göstermezler. Sadece yabancılara karşı biraz daha temkinli oldukları bilinmektedir.

Reklamlar

Ancak her zaman dediğimiz gibi köpeklerin iyi huylu yetiştirilmesi önemlidir. Kötü bir sahip tarafından yetiştirilen Fransız Bulldog köpeklerde biraz daha agresif tavırlar görülebilir. Ev içi eğitimine de dikkat edilmesine yarar olacaktır. Siz evde yokken hangi alanlara girip girmemesi gerektiğini öğretmelisiniz. Uzun süre tek başına kalmak zorunda olduğunda eşyalara zarar verebilir.

French Bulldog Irkı Zeki Mi?

Bulldog cinsi köpekler zekaları ve aktiflikleri ile tanınırlar. Oldukça sevecen ve sıcak ilişkiler kurabilirler. Oldukça kolay öğrenen bir köpek ırkıdır. French Bulldog yavru aldığınızda hemen eğitimlerine başlamalısınız. Sahipleri ile vakit geçirmekten zevk alırlar. Bunun için eğitim süreci de sizleri kesinlikle zorlamayacaktır.

Küçük bir boyuta sahip olan French Bulldog köpekleri eğitim sırasında çok yormamalısınız. Tek yaşayanlar için oldukça uygun bir ırktır. Apartman dairesinde köpek beslemek isteyenler Fransız Bulldog köpekleri tercih etmektedir.

French Bulldog cinsi köpekler küçük olmalarına karşın çok hareketli ve oldukça cesurlardır. İnsanlara sağladığı uyum ile en popüler ırklardan biridir. Dünya genelinde de en popüler ırklardan biri olarak bilinirler. Bulldog köpeklerin zekalarına sizler de çok şaşırabilirsiniz.

French Bulldoglarda Görülen Hastalıklar Nelerdir?
French Bulldoglarda Görülen Hastalıklar Nelerdir?

French Bulldoglarda Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Bulldog köpekler oldukça sağlıklıdırlar. Ancak bu tür köpeklerin bazı hastalıklara da eğilimleri olduğu bilinmektedir. French Bulldog köpeklerde en fazla görülen bazı hastalıklar şu şekilde açıklanabilir:

 • Derileri çok ince ve kıvrımlı hatlara sahiptir. French Bulldog köpeklerde genelde deri hastalıkları görülebilir. Derisinin kıvrımlı olduğu bölgelerde nem birikebilir. Bu da mantar veya enfeksiyon oluşmasına neden olabilir.
 • Dış etkenlere karşı alerjik reaksiyonlara sıklıkla yakalanabilirler.
 • Fransız Bulldog köpeklerde en fazla pençe ve ayak tabanı iltihaplanması görülmektedir.
 • Bazı yiyeceklere ve gıdalara karşı alerjisi olabilir. Sadece veterinerinizin önerdiği mamaları ve besinleri vermeye özen göstermelisiniz.
 • French Bulldog bakımı sırasında dişlerine çok dikkat etmelisiniz. Dişleri ile ilgili yoğun sıkıntılar yaşayabilirler.
 • French Bulldog köpeklerde tavuklu gıdalara karşı alerji görülebilmektedir.
 • Fransız Bulldog köpeklerde en yaygın görülen rahatsızlıklardan biri de sağırlıktır. Genellikle sağırlık sorunu albino French Bulldog köpeklerde görülür.
 • French Bulldog özellikleri içerisinde yer alan bölgesel saç dökülmesi de görülmektedir. Simetrik olan bu dökülme bu cins köpeklerde genetiktir.
 • Bulldog köpeklerinden erkek olanlarında çiftleşme sorunu yaşanabilmektedir. Dişilere karşı tepki vermeme problemi sıklıkla görülmektedir.

French Bulldoglarda Yaşam Koşulları Nelerdir?

Bulldog köpeklerin yaşam koşullarının titizlikle düzenlenmesi gerekmektedir. Bu cins köpeklerin özellikle sıcak ve soğuğa karşı çok hassas oldukları bilinir. Derileri çok ince ve bir o kadar hassastır. French Bulldog köpeklerin ılık bir ortamda yaşaması gerekir. Çok sıcak ortamlarda derileri fazla nemlenir. Sıcak ve nem ise Fransız Bulldog köpeklerin sağlığını ciddi oranda tehdit edebilir.

Fransız Bulldog köpeklerin bakımına da özen gösterilmelidir. Ayda birden fazla yıkanmaması önerilir. Aşırı yıkanması French Bulldog köpeklerde cilt kuruluğuna ve kepeğe de sebep olabilir. Sevimli dostunuzu yıkamak yerine dilerseniz nemli bir bez ile silebilirsiniz. French Bulldog köpeklerin göz altlarında lekeler oluşabilir. Düzenli olarak nemli bir bez ile yüzünü silerek bu lekelerin de geçmesini sağlayabilirsiniz. Bulldog köpeklerin en büyük düşmanının sıcak hava ve nem olduğunu unutmamalısınız.

Fransız Bulldog köpeklere evde çok fazla bir alan ayırmanıza gerek yoktur. Aktif olsalar da çok fazla dinlenme ihtiyacı hissederler. Bahçeli evde ve apartman dairesinde beslemek için oldukça uygundur. Az bir tüy döktüğü için de sizleri ev içinde zorlamaz. Ancak Bulldog köpekler için steril ve hijyenik bir ortam hazırlamanızı tavsiye ederiz.

French Bulldog Soğuğa Dayanıklı Mı?

Bulldog köpeklerin sıcak ve soğuğa karşı çok dayanıklı olmadığı bilinmektedir. Bunun nedeni ise kısa tüy yapısıdır. Ayrıca bahçede yaşamak için de hiç uygun bir ırk değildir. Hem çok çabuk kirlenecek hem de hasta olacaktır.

Solunum yolları ile ilgili sıkıntılar yaşayabilir. Fransız Bulldog köpek cinsi dışarıdan gelecek en küçük bir soğuk havadan bile etkilenebilir. Bunun için evin içerisinde uygun sıcaklıkta bir alan hazırlamalısınız. Hem sıcağı hem de soğuk havayı dengeli tutmanız yeterli olacaktır.

French Bulldog köpeğiniz için kulübesini kapalı tercih etmelisiniz. Ayrıca kirli su içmesini önlemelisiniz. Dış etkenlerden çok çabuk şekilde etkilenebilir. Bulldog köpeklerin mümkün olduğunca evde ve ılık bir ortamda kalması sağlanmalıdır.

French Bulldog Yavrularını Kaç Kez Beslemeli?
French Bulldog Yavrularını Kaç Kez Beslemeli?

French Bulldog Yavrularını Kaç Kez Beslemeli?

Bulldog köpeklerin beslenmesi çok önemlidir. French Bulldog yavru köpeklerin sağlıklı bir yaşam sürmeleri için kaliteli mamalar tercih edilmelidir. Ayrıca tercih edeceğiniz mamaların kalitesi köpeğinizin aktifliğini de etkilemektedir. French Bulldog köpekler için en uygun mamaların yüksek et ve balık içermesine önem verilmelidir.

French Bulldog yavru köpeklerin ilk 2 ay içerisinde kesinlikle anne sütü ile beslenmesi gerekir. Anne sütünü alması bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından önemlidir. Daha sonra kuru köpek mamasına geçiş yapılabilir. French Bulldog yavru döneminde günde üç öğün yeterli miktarda mama ile beslenebilir. Yetişkinlik döneminde ise 2 veya tek öğün yeterli olacaktır.

Fransız Bulldog köpeklerin çene kasları geç gelişmektedir. Anne sütünden sonra direkt olarak kuru mamaya geçiş yapmakta zorlanabilir. Bunun için kuru mamayı ıslatabilirsiniz. Ayrıca yaş mamalar da çene yapısı gelişene kadar uygun olacaktır. Süt tozu ve mama karışımları da French Bulldog yavru köpekler için ideal bir besindir. Bulldog köpeklerin kaliteli beslenmesinin onun yaşam süresini de etkileyeceğini unutmamalısınız.

Sık Sorulan Sorular

French Bulldog Ne Sever?

Bulldog köpekler oyun oynamayı ve sahipleri ile vakit geçirmeyi çok severler. Bunun dışında yürüyüş ve egzersiz yapmak da Fransız Bulldog köpeklerin en çok sevdikleri şeylerden biridir. Oldukça obur olduklarını da ayrıca belirtmek isteriz. Ancak obezite sorunu için mamalarını belirli oranda sizler vermelisiniz.

French Bulldog Ömrü Ne Kadardır?

Bulldog cinsi köpeklerin ortalama olarak 9 ile 14 yıl kadar yaşadıkları bilinir. Fransız Bulldog köpeklerin sağlığına ve beslenmesine dikkat edilmelidir. Ayrıca düzenli olarak veterinere götürmelisiniz. French Bulldog bakımı tam yapıldığı sürece daha kaliteli bir yaşam sürecektir.

French Bulldog Ne Kadar Yer?

Bulldog cinsi köpeklere özel olarak üretilen mamalar verilmelidir. French Bulldog cinsi için ayarlanacak olan mama oranları köpeğinin kilosuna göre farklılık gösterebilir. Günlük olarak yüksek proteinli besinlerin verilmesine özen gösterilmelidir. Günde 3 öğün azar azar mama verilebilir. Konserve, kuru ve yaş ama çeşitleri Bulldog köpekler için daha sağlıklı olacaktır.

French Bulldog Nasıl Eğitilir?

Bulldog cinsi köpekler oldukça zeki bir ırktır. Bunun için de oldukça kolay eğitilebilirler. Hatta eğitimleri süresince çok keyif aldıkları da bilinmektedir. French Bulldog köpekleri eğitimleri sırasında onu fazla zorlamamalısınız. Ödül mamaları da size oldukça yardımcı olacaktır. Bulldog köpeklerin yavru döneminden itibaren eğitilmesine özen gösterilmelidir.

Bulldog köpek cinsi ile ilgili bilinmesi gereken tüm detayları sizler ile paylaştığımız yazımızda bulabilirsiniz. Ancak bahsettiğimiz tüm özellikler French Bulldog cinsi köpeklerin genel özellikleridir. French Bulldog özellikleri aynı türden her köpekte farklı olabilir. Sadık bir dost arıyorsanız seçiminizi French Bulldog köpeklerden yana yapabilirsiniz. Bulldog köpekler hem ailesine hem de yaşadığı yere oldukça sadık bir köpektir. French Bulldog sahiplenmek ya da dost olarak edinmek için Patibul web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx