Hayvanlar Alemi

German Rex Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Reklamlar

German Rex kedisi, oldukça sakin ve sevilmekten hoşlanan bir kedi ırkıdır. Sakin ve uysal olarak sayılan kedi türleri arasında yer alır. Özgürlüğüne düşkün bu sevecen kedinin nereden geldiğini ve ideal beslenmeden ırkın üremesine kadar onun hakkında bilmeniz gereken tüm bilgilere göz atalım.

German Rex Kedisi Özellikleri

German Rex kedisi, büyüleyici ve gizemli bir kedidir. Bu kediye yurt dışında kıvırcık saçlı kedi diyorlar. İyi bakılır ve düzenli veteriner kontrolü sağlanırsa 9 ila 14 yıl arası yaşayabilirler. German Rex kedisi, orta benden kedi ırkı olup ortalama 4 ila 7 kg arasında bir ağırlığa sahiptir. Hipoalerjenik kedi ırkı değildir.

German Rex kedisi, bazı kedi türleri gibi fırsat bulursa kaçma eğilimi yoktur. Beslenmesine çok dikkat edilmelidir. Çünkü bu kedinin kilo alma eğilimi vardır. German Rex kedisi, yalnız kalmayı sevmez. Sahibini ve onunla oyun oynamayı, vakit geçirmeyi sever. Bu yüzden yalnızlıktan muzdariptir ve miyavlama eğilimi vardır.

Reklamlar

German Rex kedisi, sıcak ve ılıman iklimleri sever. Çocuklarla çok iyi anlaşırlar ve diğer hayvanlarla uyum içinde yaşayabilirler.

German Rex Kedisi Özellikleri
German Rex Kedisi Özellikleri

German Rex kedisi ideal yaşam alanı ve yaşam tarzı

Yalnızlıktan ve düşük sıcaklıklardan muzdarip olduğu için German Rex kedisi mükemmel bir ev kedisidir. Bunun için bulunduğu ortamın konforlu ve kedinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek tüm aksesuarlarla donatılmış olması gerekir.

German Rex kedisi sahiplenmek, yaşlıların yanı sıra çocuklu aileler ve diğer evcil hayvanları besleyenler için tavsiye edilir. Özerkliği olmadığı için evde az zaman geçirenler için ideal bir kedi türü değildir.

German Rex kedisi cinsinin kökenleri ve tarihi

Adından da anlaşılacağı gibi, bu cins Almanya’da ortaya çıkmıştır. Bu kendi hakkında çok fazla belgelenmiş bilgi yoktur. Bazı uzmanlar, German Rex kedisinin, şimdiye kadar var olan ilk kıvırcık tüylü kedi ırkı, olduğunu iddia ediyor .

Reklamlar

German Rex Kedisinin ilk atası, Dr. Rose Scheuer Karpin tarafından bir hastane bahçesinde bulunan siyah beyaz gür kürklü bir yavru kedidir.

German Rex kedisi görünümü ve fiziksel özellikleri

Hiç şüphe yok ki: German Rex kedisinin görünüşü gerçekten eşsiz ve özeldir. Bu kedi türü 4 ila 7 kg ağırlığında orta boy bir kedidir. Yapısı kaslı ve sağlamdır. German Rex Kedisinin başı konik, yuvarlak ve dolgun yanaklıdır.

Kedinin gözlerinin alabileceği tonlar altın sarısı ve turuncudan yeşile kadar değişir. German Rex kedisi, kalın, dalgalı bir kürke sarılmış kısa tüylü bir kedidir. Tarçın, leylak ve çikolata rengi hariç, kürkü her renkte olabilir. Kedinin bacakları uzun, sağlam ve vücudun geri kalanıyla iyi orantılıdır.

German Rex Kedisi karakteri
German Rex Kedisi karakteri

German Rex Kedisi karakteri

German Rex kedisi, karşı konulmaz bir mizaca sahip bir kedidir. Tatlı ve sevecen bir kedi olup, insanları şaşırtmayı ve sahibi ile vakit geçirmeyi sever. Bu kedi türü tam bir oyun hastasıdır. Sahibi veya çocuklarla oynamayı sever, kendini oyunlara ve keşif etkinliklerine adar. Uyanık, meraklı ve anlayışlı olduğu kadar, etrafındaki her şeyi dikkatle araştırmak karakterinde vardır.

Nazik ve sosyal yapısı ile küçükler için mükemmel bir evcil arkadaştır. Bu kedi, köpekler veya kediler olsun, diğer evcil hayvanlarla da son derece sosyaldir.

German Rex Kedisi sağlığı ve bakım

Bu cinsin ortalama ömrü 9 ila 14 yıl arasındadır. Bugüne kadar, az bilinen bir cins olduğu için, German Rex kedisinde belirli bir yaygın hastalık bilinmemektedir.

Ancak bu, kedinin ağız sağlığı sorunları veya enfeksiyonlar gibi belli başlı hastalıklardan muzdarip olduğu, Almanyadaki veterinerler tarafından bildirilmiştir.

Alman Rex kedisi bakımı nasıl yapılır?

Bu kediler çok az tüy dökme eğilimindedir. Bunun için haftada bir kez taramak yeterlidir. Ayrıca, kulakları çok miktarda kulak kiri salgılamaya meyilli olduğundan, kulakların düzenli olarak temizlenmesi tavsiye edilir.

German Rex kedisi beslenmesi
German Rex kedisi beslenmesi

German Rex kedisi beslenmesi

German Rex kedisi beslenmesinde, her şeyden önce, miktarlara dikkat edin. Vücut ısısını korumak için bu kedinin daha büyük dozlarda verilen yiyecekleri sindirmesi gerekir. Bunun için hayvanın kilo alma riski olmadan kedinin ihtiyaçlarınını karşılayabilecek bir beslenme planlanması şarttır.

German Rex kedisi beslenmesinde, et ve balık kesinlikle olmalıdır. Bu gıdaları içeren protein seviyesi yüksek mamalar tercih edebilirsiniz. Refahı ve sağlığı için gerekli vitamin ve mineralleri içeren gıdalar, beslenmesi için önemlidir. Bu konuda veterinerden yardım alabilirsiniz.

German Rex kedisi üremesi

Standart German Rex kedisi için, yalnızca aynı cinsin örnekleri arasında çiftleşmeye değil, aynı zamanda British Shorthair ile çaprazlamaya da uygundur. Gebelik yaklaşık 65-68 gün sürer ve 2 ila 4 arası yavru doğar. Yavrularına çok iyi bakan bir kedi türüdür. Yavru kediler 9 ila 12 ay arasında yetişkin boyutuna ulaşır.

German Rex kedisi hakkında ilginç bilgiler

Son olarak, German Rex hakkında kaçırılmayacak ilginç bilgiler;

  • Bu cinsin adı nereden geliyor? Almanca terimi, kedinin kökenini ifade eder. Rex kelimesi ise kedinin kendine özgü kıvırcık kürkünü ifade eder ve Devon Rex ve Selkirk Rex gibi bu özelliğe sahip tüm kedilerin ortak adıdır.
  • Dalgalı ve kıvırcık tüyleri daha sonraki soylarında görülmeye başlanmıştır.
  • Genetik hastalıkların başlamasına neden olabilecek aynı türden çiftleşmeyi azaltmak için Finlandiya ve Rusya gibi bazı ülkelerde German Rex kedisi, tüyleri düz ırklar ile çaprazlanmıştır.

İlginizi çekebilir: Ojos Azules Kedisi Özellikleri ve Bakımı

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx