Cilt Bakımı

Vakumlu Yüz Temizleme Cihazı Ne İşe Yarar?

Bu yazıda siyah nokta nedir, siyah nokta neden oluşur, vakumlu yüz temizleme cihazı nedir, ne işe yarar, vakumlu yüz temizleme cihazı nasıl kullanılır, farklı markaların özellikleri nelerdir gibi sorulara yanıt arayacağız.

Reklamlar

Vakumlu yüz temizleme cihazı genel olarak siyah noktalar, beyaz noktalar ve küçük sivilcelerin iyileştirilmesi için kullanılır. Bu yazıda siyah nokta nedir, siyah nokta neden oluşur, vakumlu yüz temizleme cihazı nedir, ne işe yarar, vakumlu yüz temizleme cihazı nasıl kullanılır, farklı markaların özellikleri nelerdir gibi sorulara yanıt arayacağız.

Açık Komedon
Açık Komedon

Siyah Nokta Nedir?

Cildiniz koyu lekelerden ve siyah noktalardan oluşuyorsa, kapsamlı bir cilt baımının zamanı gelmiş demektir. Ancak ne tür bir gözenek ürünü kullanmanız gerektiği, tıkanmış gözeneklerle veya siyah noktalarla uğraşmanıza bağlıdır.

Pek çok insan, özellikle de genç kadınlar, siyah nokta ve tıkanmış gözenekleri karıştırır. Siyah noktalar ve tıkanmış gözenekler aynı şey değildir. Bir saç folikülü tıkandığında veya ölü deri hücreleri ve yağla tıkandığında siyah noktalar oluşur. Bu malzeme hava tarafından oksitlenir ve siyah görünür dolayısıyla siyah nokta adı verilir.

Reklamlar

Siyah noktaların teknik olarak bir sivilce şeklidir. Açık komedonlar olarak adlandırılan, bir saç folikülü yani gözenekler, sivilceye neden olan birincil bakteri olan yağ ve p. acnes bakterisi ile dolduğunda ortaya çıkarlar. Sıkışmış kirden kaynaklandıkları yaygın bir yanılgıdır ancak durum bu değildir.

Tıkalı gözenekler benzer görünebilir ancak cilt yüzeyinde olanlar ve dolayısıyla onu nasıl tedavi ettiğiniz biraz farklıdır. Dermatologlar bu tıkanmış gözeneklere yağ lifleri adını verir. Genellikle burunda göründükleri için siyah noktalara benziyorlar ancak sivilce değiller. Siyah noktanın aksine, bir gözenek içindeki folikülü kaplayan yağ daha büyük görünmesine neden olduğunda sebasöz filamentlere neden olur. Birçok insan gözenek boyutlarına karşı hassastır ve bunların komedon olduğunu düşünür ancak bu doğru değildir.

İşte hızlı bir pratik kural, eğer yapışkan bir siyah nokta bandının çekilmesiyle temiz bir şekilde ortaya çıkarsa, bu siyah nokta demektir. Ama değilse, muhtemelen yağlı bir filamenttir ve sıkmanın faydası olmaz.

Vakumlu Yüz Temizleme Cihazı

Tıkanmış gözenekler ve siyah noktalar nasıl tedavi edilir?

Siyah noktaları ortadan kaldırmak için, siyah noktaya neden olan tıkacı çözmek için eksfolyatif veya keratolitik ürünler diğer adıyla peeling ajanları kullanmak önemlidir. Harika bir keratolitik bileşen olan benzoil peroksit içeren ürünler kullanabilirsiniz.

Reklamlar

Siyah noktalar bir sivilce türü olduğundan, daha kalıcı vakalar reçeteli retinoid yoluyla bir cilt bakım yardımına ihtiyaç duyabilir. Daha hafif, kozmetik versiyonları da tercih edebilirsiniz.

Sebasöz filamentleri tedavi etmek biraz daha zordur. Gözenek boyutu büyük ölçüde genetiğiniz tarafından belirlenir yani onları daha küçük gösterecek kadar küçültemezsiniz. Bu yüzden reçeteli retinoidler veya reçetesiz satılan salisilik asit ve glikolik asit bazlı serum, yüz temizleme jeli ya da cilt bakım ürünü veya vakumlu yüz temizleme cihazı kullanarak yağ birikimini kontrol altında tutabilirsiniz.

Ne yazık ki, gözenek temizleyici peeling ve maskelerin etkileri kalıcı değildir. Nihayetinde gözenekler yeniden dolacak çünkü gözeneklerin yaptığı şey budur.

Siyah Nokta Neden olur
Siyah Nokta Neden olur

Siyah Noktalar Neden Oluşur?

Siyah nokta temizleme yöntemleri konulu içeriğimizde çeşitli yöntemlerden detaylı olarak bahsettik. Ayrıca siyah nokta temizleme işlemi için kullanılan komedon aleti ne işe yarar konulu makaleyi de okuyabilirsiniz. Adım adım siyah nokta temizleme yöntemleri içeriğini de wikihow ‘dan okuyabilirsiniz.

Siyah noktalar, genellikle yüzünüzde görülen ve genel olarak en çok burnunuzda görülen sinir bozucu, tıkanmış gözeneklerdir. Diğer sivilce türleri kadar iltihaplı olmasalar da, siyah noktalar aynı derecede sinir bozucudur. Siyah noktalarınızı sıkmak ve patlatmak cazip gelebilir ancak bunu yapmak işleri daha da kötüleştirebilir. 

Tıbben açık komedon olarak bilinen siyah nokta, cildiniz tarafından doğal olarak salgılanan yağlı bir madde olan ölü deri hücreleri ve sebum karışımıyla tıkanmış bir kıl folikülü veya gözenektir. Siyah noktalar iltihaplı olmayan akne lezyonlarıdır. Foliküller ölü deri hücreleri veya yağ ile tıkandığında, sonuç siyah nokta oluyor.

Gözenekleriniz tarafından üretilen sebum oksijene maruz kaldığında siyah noktalar oluşabilir. Sebum oksidasyon sürecinde koyulaşır ve cildinizde koyu bir nokta oluşturur dolayısıyla “siyah nokta” adı verilir.

Siyah noktalar, kıl kökleri kir veya yağ ile tıkandığında ortaya çıkar. Siyah noktalar, saç kökleri kir veya yağ ile tıkandığında ortaya çıkar. Siyah noktalar en çok burnunuzda görülse de, vücudunuzun her yerinde görünebilirler. Artık bildiğinize göre siyah nokta nedir, onlardan nasıl kurtulursunuz?

Siyah Noktalar ve Diğer Akne Türleri

Akne ve siyah noktalar, belirli bir hafif akne türüdür. Yüzünüzde, özellikle daha yüksek konsantrasyonda yağ bezlerinin olduğu yerlerde siyah noktalar belirir. Buna alın, burun ve çene dahildir. Ayrıca boyun, sırt ve göğüs bölgelerinde de görünebilirler. Ne yazık ki, siyah noktalar hemen hemen her yerde ortaya çıkabilir! Peki, dikkat edilmesi gereken bazı akne türleri nelerdir?

Beyaz Noktalar ve Siyah Noktalar

Siyah nokta, ölü cilt hücrelerinin ve rengi atmış sebumun tıkanmasıdır. Aynı zamanda bir komedon olarak da bilinir. Beyaz noktalar, kapalı bir komedondur. Açık kalan tıkalı bir gözenek siyah nokta iken, kapanan gözeneklere beyaz nokta denir. Diğer bir ayrım, siyah noktaların daha az tahriş olması, beyaz başların ise tahriş olmuş alevlenmiş bir durumda olabilmesidir. Tahriş, akne bakterilerinin çoğalması nedeniyle beyaz başın tıkanmış gözeneklerin enfekte durumu ile ilişkilidir. Siyah noktalar daha az tahriş olmuş ve neredeyse uyku halindedir.

Sebasöz Filamentler ve Siyah Nokta

Hem yağlı filamentler hem de siyah noktalar aslında gözenek tıkanıklığı türleridir ancak yağlı filamentlerin normalde cildinizin rengi olması veya grimsi bir tonu olması ve genellikle bir demet halinde bulunurken, siyah noktalar rastgele görünür.

Siyah Noktalar ve Tıkanmış Gözenekler

Ne yazık ki, yağlı cilde sahip olanlar bu akne türlerinden daha fazla acı çekiyorlar. Yağlı cilt, bakterilerin gelişmesine neden olan tıkalı gözenekler yaşamaya daha yatkındır ve akne türleri olarak bilinen beyaz noktalara, siyah noktalara ve papüllere yol açar.

Siyah Noktaların Sebepleri

Siyah noktalara, ciltteki sebum salgılayan gözenekler tıkandığında ortaya çıkar. Deri folikülleri tipik olarak bir saç ve yağ üreten bir yağ bezi içerir. Ancak bu yağ cildinizin yumuşak ve nemli kalmasına yardımcı olur bu nedenle kesinlikle sahip olunması gereken iyi bir yağdır!

Ama nerede her şey ters gidiyor? Stresten beslenme düzenine kadar, yaşam tarzınız ve genetiğiniz cildinizi kolayca etkileyebilir. Cildiniz hareket ediyorsa, cilt problemlerinizin temelinde bu faktörlerden herhangi birinin olup olmadığını görmek için bu listeye bir göz atın.

Kir, yağ ve döküntü birikir. Asıl suçlu aslında ölü deri hücreleri, sebum ve hatta makyaj olabilen gözenek tıkanıklığı birikmesidir.

Egzersiz, ısı veya stresten kaynaklanan aşırı terleme, gözeneklerin aşırı hızlanmasına neden olabilir. Spesifik olarak, terleyen ve egzersiz yapanlar için, egzersiz yaptıktan sonra ciltlerini iyi temizlemezlerse, artıklar ve cilt kirleri gözeneklerde birikebilir. Egzersiz yaparken terlemeyi destekleyen, cilt için iyi olduğuna, gözeneklerin temizlenmesine ve cilt metabolizmasının artmasına yardımcı olduğuna dair kanıtlar var. 

 Saç bakım ürünleri ayrıca yüz ile etkileşime girebilir ve gözeneklerin tıkanmasına neden olabilir. Gün boyu saçlarınızı yüzünüzden uzak tutarak ve gece yüzünüzü yıkarken saç çizginizi temizleyerek saç ürünlerinin cildinize bulaşmasını önleyin.

 Yağlı cilt tipleri siyah noktalara daha yatkın olma eğilimindedir. Yağlı bir cilt tipine sahip olduğunuzu biliyorsanız, ellerinizle yüzünüze dokunmaktan kaçının. Sık sık yüzünüzle temas halinde olduğu için kir, yağ ve bakteri biriktiren telefonunuzu silmeyi unutmayın. Son olarak, kötü yağları en aza indirirken iyi katı ve sıvı yağlara odaklanan bir diyet de yardımcı olabilir.

Popüler inanışın aksine, hormonal dalgalanmalar aslında siyah noktaları tetiklemez. Bunun yerine, hormonal kaynaklı akne alevlenmeleri, enflamatuar lezyonlar olarak sınıflandırılırken, siyah nokta enflamatuar olmayan bir lezyondur. Artık siyah noktalara neyin sebep olduğunu bildiğinize göre, bu sinir bozucu tıkanmış gözeneklere veda etme zamanı!

Vakumlu Yüz Temizleme Cihazı
Vakumlu Yüz Temizleme Cihazı

Vakumlu Yüz Temizleme Cihazının Cilde Faydaları Nelerdir?

Yükselti̇lmi̇ş ci̇lt dostu güçlü vakumlu yüz temizleme cihazıyla siyah noktaları cildin derin katmanlarından temizleyebilirsiniz. Vakumlu yüz temizleme cihazının emme gücü, siyah noktaların tamamen giderilmesi için hayati önem taşır. Diğer siyah nokta temizleme aracıyla karşılaştırıldığında, siyah nokta cihazı vakumlu negatif basınçla yükseltilir. Bu, siyah noktaları veya açık gözeneklerdeki diğer kirleri hatta inatçı siyah noktaları bile daha kolay emer. Siyah noktadan kurtulmak ve güzel cildinizi geri getirmek için bir çözümdür.

Güvenli̇ şekilde kullanılabilen ve toksi̇k olmayan bu vakumlu yüz temizleme cihazı, siyah noktaları cildinize zarar vermeden tamamen temizler. Kullanmadan önce lütfen cildinizdeki gözenekleri açmak için yüzünüze sıcak buhar banyosu yapın ve siyah noktaların cilt yüzeyine çıkmasını sağlamak için siyah nokta temizleme ürünü kullanın. Böylece etkiyi net bir şekilde görebilirsiniz. 

Vakumlu yüz temizleme cihazlarının, farklı vakum başlıkları vardır. Tüm cilt tiplerinin farklı ihtiyaçlarına ve farklı cilt sorunlarına göre farklı başlıklar kullanılabilir. Seviye birden seviye beşe kadar vakum absorpsiyon tekniği bu cihazlarda vardır. Düşük seviyeler hassas ve kuru ciltler içindir, orta seviyeler normal ciltler için, yüksek seviyeler karma ve yağlı ciltler içindir. Bazı vakum yüz temizleme cihazları sadece siyah noktaları temizlemek için değil sivilceleri ve akneleri gidermek, ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmak için de kullanılır. 

Vakumlu yüz temizleme cihazları, USB şarjlı mükemmel bir taşınabilir boyutta tasarlanır. Bazı cihazlarda LCD ekran bulunur. Bu tasarım, cihazın vakum gücünü, seviyesini, pil gücünü ve kullanım süresini gösterir. Bu şekilde pratik bir biçimde kullanılır.

Vakumlu yüz temizleme cihazları, yüzünüzü canlandırır ve daha genç hale getirir. Burnunuzdaki ve yüzünüzdeki inatçı siyah nokta ve beyaz noktaları tedavi eder, ölü cildi, yağı ve makyaj kalıntılarını giderir, kırışıklıkları düzeltir ve cildi sıkılaştırır. Akneli cilt, yağlı cilt, büyük gözenek, pürüzlü cilt ve kir veya diğer lekeleri ve yüz cilt problemlerini iyileştirir. Bu nedenle, siyah noktayı temizlemek, kirleri ve yağı temizlemek, ölü deri ve ince çizgileri azaltmak, cilde masaj yapmak ve sıkılaştırmak için kullanılabilir.

Cilt sorunlarınızı toksik ve zararlı olabilecek herhangi bir kimyasal olmadan vakumlu yüz temizleme cihazlarıyla çözebilirsiniz. Cilt problemlerinizi çözmek için vakum absorpsiyon tekniğini kullanıyoruz. İhtiyacınız olan tek şey yüzünüze buhar banyosu yapmak veya kullanmadan önce yüzünüze sıcak havlu uygulamaktır. Geleneksel yüz temizleme yöntemine göre daha güvenli ve daha etkilidir.

Pore Cleaner Vakumlu Yüz Temizleme Cihazı
Pore Cleaner Vakumlu Yüz Temizleme Cihazı

Pore Cleaner Vakumlu Yüz Temizleme Cihazı Önerileri

En yeni siyah nokta vakumlu yüz temizleme cihazı, daha güçlü emiş gücüne ve ciltte daha derin temizlik yeteneğine sahiptir. Bu cihaz ile bin test gerçekleştirildi ve bu siyah nokta cihazını, beş hafta boyunca sürekli kullandıktan sonra siyah noktaları, beyaz noktaları, ölü deriyi, yağ ve makyaj kalıntılarını, kırışıklıkları yumuşattığını ve cildi sıkılaştırdığını etkili bir şekilde giderebileceğini gösterdi.

Siyah nokta vakumlu yüz temizleme cihazı, cildinize zarar vermeden yenilikçi vakum adsorpsiyon teknolojisini kullanır. Bu siyah nokta temizleme cihazı, yüz maskesi veya akne çubuğu kullanmaktan daha kullanışlı ve etkilidir. Çevre dostu ABS malzemeden üretilen siyah nokta cihazı, toksik ve tahriş edici değildir ve yüz üzerinde güvenle kullanılabilir.

LED ekranlı siyah nokta cihazı, ekranda kalan gücü ve emme seviyesini kolayca gösterebilir. Yalnızca iki saat şarj edilmesi gereken ve üç saatten fazla kullanılabilen yüksek kaliteli lityum pil, taşıma ve seyahat için uygundur. 

Bu cihaz çeşitli cilt tipleri için tasarlanmıştır. Hafif emiş seviyesi bir ve ikinci seviyedir, hassas ve kuru ciltler için uygundur. Orta düzey emiş seviyesi üçtür ve normal cilt içindir. Yüksek emiş seviyesi, seviye dört yağlı ciltler içindir ve en güçlü emme seviyesi olan seviye beş, geniş gözenekli karma ciltler için tasarlanmıştır.

Bu vakumlu yüz temizleme cihazı çoklu fonksiyonlara sahiptir. Gözeneklerdeki ölü deri hücrelerini ve kiri temizlerken kan dolaşımını destekler, cildi daha sıkı, sıkılaştırıcı, pürüzsüz ve kompakt hale getirir. Ciltteki döküntü, kusur, siyah nokta, akne, yağ, akar gibi maddeleri eksfoliye edici özellikleri vardır. Ciltteki kırışıklıklar ve pigmentasyonu giderir, cildinizi yumuşak ve parlak hale getirir.

Medifine Profesyonel Vakumlu Siyah Nokta Cilt Temizleme Cihazı
Medifine Profesyonel Vakumlu Siyah Nokta Cilt Temizleme Cihazı

Medifine Profesyonel Vakumlu Siyah Nokta Cilt Temizleme Cihazı

Bu cihaz tüm cilt tiplerinde rahatlıkla kullanılabilir. Fakat hassas ve kuru cilt tipiniz varsa bu cihazı geniş aralıklarla, düşük devirde ve dikkatli bir şekilde kullanmalısınız. Normal cilt tipiniz varsa cihazı orta devirde çalıştırarak kullanabilirsiniz. Yağlı ve akne eğilimli ciltlerde ise yüksek devirde cihazı kullanabilirsiniz. Aksi takdirde cildinizde tahrişe neden olabilir. Cildi pürüzsüz hale getiren, cildi güzelleştiren, siyah noktaları ve beyaz noktaları temizleyen bu cihaz cildi daha sıkı ve gergin hale getirir. 

Bu cihazı kullanmadan önce cildinize buhar banyosu yaparak, gözenekleri yumuşatın ve gözenekleri açın. Ardından cihazın sizin cilt tipinize uygun olan başlığını takın ve çalıştırdıktan sonra vakumlarla siyah noktaları temizleyin. 

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx