Cilt Bakımı

Komedon Aleti Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Cildiniz sert ve engebeli mi? Çoğumuz bu sinir bozucu küçük çıkıntılara tıkalı gözenekler veya tıkalı gözenekler diyoruz. Bu yumruların aslında kapalı komedon adı verilen sivilce lekeleri ve siyah noktalar olduğunu öğrenince şaşırabilirsiniz.

Reklamlar

Komedon aleti genel olarak açık ve kapalı komedonları temizleyen bir üründür. Bu yazıda öncelikle komedon nedir, komedon çeşitleri nelerdir, komedon aleti nedir, komedon aletinin faydaları nelerdir, komedon aleti nasıl kullanılır gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Komedon Aleti Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Komedon Nedir?

Kapalı komedonlar cilt yüzeyinde küçük çıkıntılar gibi görünür. Tipik sivilceniz gibi kırmızı ve iltihaplı değillerdir ve incitmezler.

Kapalı bir komedon, kıl folikülü içinde bir cilt hücresi tıkacı ve yağ tıkandığında gelişir. Tıkaç folikülü doldurur, şişer ve cildinizde gördüğünüz o yumruyu oluşturur. Kapalı komedonlar cildin herhangi bir yerinde olabilir ancak çoğunlukla yüz, boyun, göğüs ve sırtta ortaya çıkarlar.

Reklamlar

Açık komedonlardan farklı olarak daha çok siyah nokta olarak bilinir, kapalı komedonlarda gözenek açıklıkları tıkanır. Yağ tapası havaya maruz kalmaz, bu nedenle kahverengi veya siyah renk almaz. Aslında, bazı kapalı komedonlar çok bariz bir beyaz nokta oluşur. Bu tür kapalı komedonlara milia denir. Bakteriler veya folikül istila ederse milia oluşur.

Komedon Aleti
Komedon Aleti

Komedonların Farklı Türleri Nelerdir?

Komedonların açık komedon ve kapalı komedon olmak üzere iki farklı türü vardır. Açık komedon, siyah nokta olarak bilinir. Cildin üzerindeki ölü deriler ve sebumlar gözenekleri tıkar. Kıl folikülüne sıkışan kirler, ölü deriler ve yağlar havayla oksit hale gelerek siyah hale geliyor. 

Kapalı komedonlar ise gözeneklerde sıkışan ölü cildin ve sebumun hava almadığı durumlarda oluşur. Kapalı komedonlar ise sivilce ve akne olarak bilinir. Bunlar genel olarak cildin üzerinde açık renkli yumrular olarak görülür.

Komedon Nedenleri Nelerdir?

Bazı insanlar diğerlerine göre komedon veya gözenek tıkanıklığı oluşturmaya daha yatkındır. Herkeste ara sıra kapalı komedonlar oluşur. Her insanda zaman zaman sivilceler, siyah noktalar ve akneler baş gösterebilir. Ancak bunlar sayıca çok fazlaysa ve oldukça sabitlerse, muhtemelen komedonal sivilce adı verilen bir sivilceniz vardır. Cildin yağ bezleri üretimi artırdığı için kapalı komedonlar ara ve ergenlik çağında gerçekten yaygındır. Tüm bu fazla yağ ile komedonların oluşma olasılığı daha yüksektir.

Reklamlar

Ancak bu kusurları yaşayan sadece gençler değil. Yağlı cilde sahip yetişkinlerde de yaygındır. Bazı araştırmalar, sigara içenlerin de kapalı komedonları olma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Sadece bu da değil, cildinize sürdüğünüz bazı ürünler bu lekelere katkıda bulunuyor olabilir. Ağır kremler ve losyonlar genellikle suçludur. Makyaj, özellikle yağ bazlı ürünler de kapalı komedonlar yapabilir.

Komedon Aleti
Komedon Aleti

Komedonları Yok Etmek İçin Neler Yapılmalı?

Kapalı komedonlar çok can sıkıcı olabilir ancak onları tedavi edebilirsiniz. Hafif şişkinliği ve küçük çatlakları tedavi etmek için önce reçetesiz satılan bir akne tedavisi ürününü deneyebilirsiniz.

Reçetesiz tedaviler

Salisilik asit veya glikolik asit serumları, cilt hücrelerinin doğal yeteneğini hızlandıran bileşenler, ilk etapta gözeneklerin tıkanmasını önlemeye yardımcı olur. Reçetesiz satılan ürünlerin çalışması biraz zaman alır bu nedenle iyileşme görmeyi beklemeden önce bunları en az sekiz hafta deneyin.

Reçeteli ilaçlar

Birkaç kapalı komedondan daha fazlasına sahipseniz veya bu sivilcelerle uzun süredir mücadele ediyorsanız, reçeteli bir ilaç için bir dermatoloğa görünmeniz gerekebilir.

Topikal retinoidler harika bir seçenektir ve büyük olasılıkla dermatoloğunuzun ilk denemenizi istediği şeydir. Bu ilaçlar (Retin-A ve Retin-A Micro, Differin ve Tazorac gibi) mevcut gözenek tıkanıklıklarını gidermeye yardımcı olur, yenilerinin oluşmasını engeller. Cildi yumuşatma ve nemlendirme gibi ek bir faydaya sahiptirler.

Dermatoloğunuzun önerebileceği diğer tedaviler azelaik asit veya benzoil peroksittir. Kadınlar için doğum kontrol hapları (topikal tedavilerle birlikte kullanıldığında) bu kapalı komedonları kontrol altında tutmaya da yardımcı olabilir.

Ekstraksiyonlar

Leke çıkarma da son derece yardımcı olabilir. Bu, bir dermatolog veya estetisyenin lekeye neden olan komedonları elle çıkardığı yerdir.

Ekstraksiyonlar kapalı komedonların oluşmasını engellemez bu yüzden yine de önleyici bir tedaviye ihtiyacınız olacak. Ancak tedavinize hemen başlamanıza yardımcı olabilir ve komedonal akne tedavilerinizin işe yaramasını beklerken cildin daha hızlı görünmesini sağlayabilir.

Komedon aleti

Komedon aleti gibi araçlar da kapalı komedonları ve açık komedonları cildinizden temizleyebilirsiniz. Bu tür aletler sivilceleri, akneleri ve siyah noktaları iyileştirmenize yardımcı olabilir.

Komedon Aleti
Komedon Aleti

Komedon Aleti Nasıl Kullanılır?

Siyah noktalar hakkında pek çok yanlış kanı var. Örneğin, teknik olarak sivilce olmadıklarını biliyor muydunuz? Siyah rengini veren kir değil, oksidasyon mu? Bu sinir bozucu tıkanmış gözeneklerin nereden geldiği konusunda çok fazla kafa karışıklığı olsa da, bunların nasıl düzgün bir şekilde çıkarılacağına dair daha da büyük bir yanlış anlaşılma var. 

İlk önce, siyah noktanın tam olarak ne olduğunu anlamak önemlidir. Siyah nokta, ölü deri hücreleri ve sebumla dolu küçük bir gözenektir. Ölü deri hücreleri ve yağlar havaya çarptığında oksitlenir ve siyaha döner. Gözeneklerdeki kir değildirler. Cildinizdeki yağlardan kaynaklansalar bile, hassas ve çok kuru bile olsa her cilt tipinde olabilirler. Ne yazık ki, onları gidermek o kadar kolay değil.

Sivilcelerinizi veya siyah noktalarınızı sıkmak yerine, evde bir komedon aleti yardımıyla bir temizleyebilirsiniz. Bunlar yuvarlak bir tepesi olan küçük aletlerdir ve siyah noktaya biraz hafif bir baskı uygulayabilir ve içindekileri çıkarmaya yardımcı olabilirsiniz. Siyah nokta çıkarma aletinin nasıl kullanılacağına gelince? İşe başlamadan önce, yüzünüze yeni bakteri bulaştırmamak için aleti alkolle temizleyerek başlayın ardından gözeneklerinizi açmak için cildinize buhar banyosu yapın. Aleti, siyah nokta ve sivilcelerin üzerine hafifçe bastırın. Cilde zarar verebilecek şekilde aleti çok sert bastırmayın veya sürüklemeyin veya kazımayın.

Komedon Aleti Eczanelerde Satılır Mı?

Hayır, komedon aletini alışveriş sitelerinden ve kozmetik marketlerden satın alabilirsiniz.

Komedon Aleti Fiyatı Nedir?

Bu aletin güncel fiyatı 10 lira ile 20 lira arasında değişir.

Komedon Aleti Nascita

Nascita komedon aleti, genel olarak akneleri ve siyah noktaları cildinizden temizler. Üstelik iz bırakmadan temizlemeyi sağlar.

Komedon Vakum Nedir?

Komedon vakumu yapmadan önce cildinize buhar banyosu bulun. Bu cihazın kendi cildinize uygun olan başlığını takın ve ayar yapın. İlk kullanmaya başlarken düşük ayarda kullanın ve vakumu siyah noktaların üzerinde on saniyeden fazla kesinlikle bekletmeyin. Haftada iki defa komedon vakumunu düzenli olarak kullanabilirsiniz.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx