Cilt Bakımı

Siyah Nokta Temizleme Yöntemleri

Reklamlar

Siyah nokta genel olarak milyonlarca insanın ortak sorunudur. Kötü bir görünüme yol açan ve estetik kaygılara neden olan siyah noktaları temizlemek için pek çok farklı yöntem vardır. Siyah nokta temizleme yöntemleri yazımızda sizlere bu çirkin noktaları hangi yöntemler ile temizleyeceğinizden bahsedeceğiz.

Siyah Nokta Nedir?

Siyah nokta tam olarak nedir? Siyah nokta, ciltte küçük, koyu yumrulara benzeyen hafif bir akne lezyonudur. Gözenekler tıkandığında siyah noktalar oluşur. Cildinizdeki tıbbi olarak pilosebaceous birimleri olarak adlandırılan her gözenek, bir saç folikülü ve yağ bezi içerir. Bu yağ bezi, cildi nemlendirmeye ve yumuşak tutmaya yardımcı olan yağlı bir madde olan sebum üretir.

Aşırı sebum üretimi, gözeneğin üst kısmının tıkanması ile sonuçlanabilir ve bu durum oluştuğunda, sebum birikir, ölü deri hücrelerini ve bakterileri yakalar ve toplar. Bu, açık veya kapalı olabilen tek bir akne lezyonu olarak da bilinen bir komedon ile sonuçlanabilir.

Reklamlar

Siyah nokta iki tür komedondan biridir. Siyah nokta, cildin yüzeyindeki gözeneklerin havaya açık olduğu için açık bir komedonu ifade eder. Sivilcelerden farklı olarak, siyah nokta ağrılı değildir çünkü bu tip komedo tıkanıklığında daha az iltihap vardır.

Siyah Noktalar
Siyah Noktalar

Siyah Noktalar Neden Olur?

Siyah noktaların şiddeti değiştikçe, nedenler de değişir. Yüzünüzde siyah nokta varsa, muhtemelen bunlara neyin neden olduğunu ve onlardan nasıl kurtulabileceğinizi anlamaya çalışıyorsunuzdur. Siyah noktalara ve bu konudaki tüm akne formlarına hormonlar, genetik ve stres de dahil olmak üzere çeşitli faktörler neden olabilir ve bu faktörler yüzünden şiddetlenebilir.

İster siyah noktalarınız olsun, isterse kistik akneleriniz olsun, siyah noktalara ve aknelere neyin sebep olduğunu anlamak, onları daha iyi tedavi etmenize yardımcı olacaktır. Siyah noktalar neden olur sorusunun cevabınız aşağıda maddeler halinde inceleyebilirsiniz.

Hormonlar

Siyah noktaların ve diğer akne lezyonlarının en yaygın nedenlerinden biri hormon değişiklikleridir. Hormonlar değiştiği zaman, gözenekleri tıkayan ve noktalar yaratan aşırı sebum üretimine yol açar. Hormon değişiklerine genellikle ergenlik, regl ve hamilelik neden olabilir. 

Reklamlar

Ergenlik

Ergenlik döneminde yaşanan hormonal değişiklikler, hormonal akne için en yaygın tetikleyicidir. Çocuklar ergenliğe ulaştığında, vücut daha yüksek hormon seviyelerini pompalamaya başlar. Bildiğimiz gibi, androjen seviyelerindeki bu artış, siyah nokta dahil olmak üzere birikme ve sivilceler yaratır. Bu tip lezyonlar daha sonra kötüleşebilir ve mevcut bakterilere bağlı olarak papüller, püstüller, siyah noktalar ve kistler haline gelebilir.

Birçok insan için sivilceler ve siyah noktalar, ergenlikten sonra temizlenir. Bununla birlikte, akneniz kalıcı ise, tedavi seçeneklerini dermatoloğunuzla görüşmek isteyebilirsiniz.

Regl dönemi

Birçok kadında, sivilce ve siyah noktalar, regl dönemlerinde veya öncesinde kötüleştirebilir. Bunun nedeni, vücudun şu anda birçok hormonal dalgalanma yaşamasıdır. Östrojen seviyeleri azaldığında, progesteron seviyeleri artar. Progesteron arttığında, ciltteki yağ bezleri daha fazla sebum üretir. Menstrüasyonla ilgili akne ve siyah noktalar genellikle regl döneminden iki ila yedi gün önce başlar ve progesteron seviyeleri yeniden ayarlandıktan sonra sona erer.

Hamilelik

Birçok kadın sivilcelerinin kötüleştiğini veya hamilelik sırasında ilk kez ortaya çıktığını keşfeder. Akne genellikle ilk üç aylık dönemde kendini gösterir. Bununla birlikte, hamileyken bu tür cilt rahatsızlıklarını tedavi ederken dikkatli bir şekilde ilerlemek önemlidir. Hamile kalırsanız akne ilacını kullanmayı bırakmalı ve en kısa zamanda dermatoloğunuzdan randevu almalısınız.

İlginizi çekebilir: Karma Ciltler İçin Bakım Önerileri

Doğum kontrol hapları

Doğum kontrolü sivilceye neden olur mu? Bazı kadınlar doğum kontrolüne başladıktan sonra sivilcelerinin temizlendiğini fark ederken, bu reçetelerin bazıları siyah nokta ve sivilceleri kötüleştirebilir. Çünkü doğum kontrol haplarının çoğu androjen seviyelerini düşürmeye yardımcı olur, bu da sebum üretimini azaltır ve cildi temizler. Bununla birlikte, yüksek düzeyde progestin içeren doğum kontrol hapları, diğer lezyonlarla birlikte siyah noktaların görünümünü artırabilir. Siyah nokta ve lezyonları azaltmaya yardımcı olmak için, yeterli miktarda östrojen içeren bir doğum kontrolüne ihtiyacınız vardır.

Genetik faktörler

Sivilceden muzdarip olmanız ve sivilceler ile siyah noktaların yoğunluğu genetik ile yakından ilişkilidir. Akne kalıtsaldır, yani ebeveynleriniz akne ve sivilcelerden muzdaripse, muhtemelen sizde de bunlar oluşacaktır. Ek olarak, bağışıklık sisteminiz sivilcenizin ne kadar kötü olduğunu belirleyebilir. Bakterilere karşı oldukça hassas olursanız, o kadar çok siyah nokta ve sivilceniz olur.

Stres

Araştırmacılar ve dermatologlar, çeşitli çalışmalarda ve hastalarda yüksek stres ve akneler arasında bir ilişki olduğunu gördüler. Stres doğrudan bir neden olarak görülmese de, sivilcelerin ve siyah noktaların ciddiyetine ve sıklığına katkıda bulunabilir.

Siyah noktalardan ve diğer lekelerden muzdaripseniz ve stresli olma eğiliminiz varsa, stresinizi azaltmanın yollarını bulmak akne için harikalar yaratabilir. Egzersiz ve meditasyon popüler stres giderici aktivitelerdir.

Güneşe maruz kalma

Siyah noktaların ve beyaz noktaların güneşe maruz kalmadan kaynaklanabileceğini biliyor muydunuz? Bu akne lezyonları güneş komedonları olarak bilinir. Güneş kremi uygulayarak ve güneşe maruz kalmayı azaltarak yüzünüzdeki hassas cildi korumak, genellikle yaşla daha yaygın hale gelen komedonların gelişmesini önlemenize yardımcı olacaktır. Bunu yapmak sadece size fayda sağlayabilir çünkü cilt kanseri de dahil olmak üzere çeşitli cilt rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olabilir.

Aşırı terleme 

Ter, mutlaka siyah noktalara ve diğer sivilcelere neden olmaz ancak daha kötü hale getirebilir.  Spor salonu ekipmanında akneye neden olan bakterilere veya saçınıza yüzünüze dokunarak maruz kalabilir, aşırı nem sivilcenizi kötüleştirebilir veya egzersizinizi bitirdikten sonra bakterilerle dolu terlerin yüzünüzde çok uzun süre kalması da bunu tetikleyebilir. Dar giysiler de ter ve bakterileri toplar bu yüzden egzersiz yaptıktan sonra egzersiz kıyafetlerinizi mutlaka değiştirmeniz gerekir. Artık siyah noktalara neyin neden olduğunu bildiğinize göre, bunları kontrol etmeye yardımcı olmak için bu faktörleri aklınızda bulundurun.

Siyah Nokta Nasıl Sıkılır?

Her şeyden önce, yüzünüzü iyi bir yüz temizleme ürünü ve ılık suyla yıkayın. Temiz havluyu alın ve ardından bu havlu yardımıyla yüzü kurulayın. Şimdi nemlendiriciyi tüm yüzünüze uygulayın ve parmaklarınız yardımıyla yüzünüze masaj yapın.

Daha sonra siyah noktaların olduğu bölgeleri parmak yardımıyla hafifçe ovalayın, siyah noktalar özellikle burun ve elmacık kemiklerinin üzerinde olur. Yukarıdaki adımı gerçekleştirdikten sonra, bakteri yayılmasının başka ciddi bir soruna neden olmaması için yüzü antiseptik sabunla yıkayın. Siyah nokta nasıl sıkılır sorusu aslında siyak nokta nasıl temizlenir olmalıdır.

Vakum ile Siyah Nokta Temizleme
Vakum ile Siyah Nokta Temizleme

Evde Siyah Nokta Temizleme

Yeşil çayın faydalarının vurgulanması gerekmez. Yüze uygulandığında, içindeki antioksidanlar kirlerin, yağın ve siyah noktaların giderilmesine yardımcı olur. Tek yapmanız gereken bir yemek kaşığı kuru yeşil çay yaprağını suyla karıştırmak ve yoğun bir macun haline getirmektir. Etkilenen bölgelerinize yaklaşık 15-20 dakika uygulayın ve ılık suyla durulayın.

İlginizi Çekebilir: Pirinç Suyu Saç Uzatır mı?

Siyah Nokta Temizleme Nasıl Yapılır?

Siyah noktaları temizlemek için birçok farklı yöntem vardır.

Siyah Nokta Temizleme Sabunu

Bioaqua Bambu Kömür Siyah Nokta Arındırıcı Sabunu, Bade Natural Aktif Kömürlü Doğal Yüz ve Vücut Sabunu ve Sebamed Clear Face Sabun gibi ürünleri kullanabilirsiniz.

Siyah Nokta Temizleme Suyu

Clean Clear Siyah Nokta Temizleme Losyonu  ve Neutrogena Visibly Siyah Nokta Temizleyici Tonik gibi ürünleri kullanabilirsiniz.

Şırınga ile Siyah Nokta Temizleme

Siyah noktaları temizlemek için şırınga kullanmanız mümkündür. Öncelikle sıcak suyla yüzünüze buhar banyosu yapmanız önemlidir. Böylece gözenekleriniz açılır. Sıcak su dolu bir kaba, yüzünüzü yaklaştırın, başınıza bir havlu kapatın ve bir süre bekleyin. Ardından, hiç kullanılmamış ve temiz bir şırıngayı alın. Şırıngayı hafifçe siyah noktaların olduğu gözeneklerin üzerine bastırın ve şırıngayı hızlı bir şekilde çekin. Bu uygulama sonrasında siyah noktalar temizlenir. Ardından cildinizi, iyi bir cilt temizleme ürünüyle ve suyla iyice temizlemeniz önemlidir. 

Siyah Nokta Temizleme Bandı

Sephora Charcoal Nose Strip, Watsons Nose Pore Strip, Beauty Formulas Charcoal Nose Strips ve Cettua Clean&Simple Burun Bandı Kömür siyah nokta bandı gibi ürünleri kullanabilirsiniz.

Siyah Nokta Temizleme Jeli

Neutrogena Acne Proofing Gel Cleanser Yüz Temizleme Jeli ve Murad Clarifying Cleanser ürünlerini kullanabilirsiniz.

Vakum ile Siyah Nokta Temizleme

Vakumlu siyah nokta temizleme cihazları, son yıllarda çok trend ürünlerden biri haline geldi. Fakat bu cihazları kullanırken, vakumun çekiş gücü çok önemli hale gelir. Eğer vakumun çekiş gücü yüksek olursa, cildinizi tahriş edebilir ve cildinizde morluklar meydana gelir. Bunun dışında, cildin yüzeyine yakın olan ince damarlar kızarık hale gelebilir. Bizler, vakumlu siyah nokta temizleme cihazı olarak Medifine Profesyonel Vakumlu Siyah Nokta Cilt Temizleme Cihazı’nı tavsiye ediyoruz.

Siyah Nokta Temizleme Kremi

Siyah noktalar için Origins Clear Improvement™ Active Charcoal Exfoliating Cleansing Powder to Clear Pores ya da Avene Cleanance Hydra Cream Kurumuş ve Tahriş Olmuş Yağlı Ciltler İçin Yatıştırıcı Krem ürünlerini kullanabilirsiniz.

Siyah Nokta Temizleme İğnesi
Siyah Nokta Temizleme İğnesi

Siyah Nokta Temizleme İğnesi

Siyah noktaların sıkılması, siyah noktaların ortadan kaldırılması için acı verici bir yöntemdir ancak siyah noktaları temizlerseniz cildinizde akne oluşma olasılığını azaltmış olursunuz. Siyah nokta temizleme aleti yardımı ile siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. Bunun için doğru aleti kullanmak önemlidir. Bu aracı kullanma adımları basittir. Bu aleti, etkilenen siyah nokta üzerinde hafifçe bastırın ve nazik bir şekilde kullanın. Sonra siyah noktaları, alet yardımıyla nazikçe çıkarın. Bu aletin kullanımından sonra bakteriyel enfeksiyonu önlemek için yüzü iyi bir antiseptik sabunla yıkayın. Yüzü yıkadıktan sonra en iyi sonuçları elde etmek için aloe vera jeli uygulayın. Siyah nokta iğnesine buradan inceleyebilirsiniz. Ayrıca siyah nokta temizleme aleti fiyatlarını da buradan inceleyebilirsiniz.

Siyah Nokta Temizleme Toniği

Cosrx BHA Blackhead Power Liquid BHA İçeren Siyah Nokta Temizleyici Tonik, Missha Super Off Cleansing Oil Bakım Yapan Temizleyici Yağ ve LJH TeaTree 70 Mist Toner gibi ürünleri kullanabilirsiniz.

Karbonat ile Siyah Nokta Temizleme

Akne ile savaşmanın yanı sıra, siyah noktalarla da savaşmak için kabartma tozu kullanılabilir. Tek yapmanız gereken bir yemek kaşığı karbonat ile iki yemek kaşığı suyu cam bir kasede karıştırmak… Bu maskeyi uygulayın ve yaklaşık 15-20 dakika bekleyin. Ardından yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Kabartma tozu doğal bir eksfoliyatörüdür ve antibakteriyel özellikleri herhangi bir tahriş ve enfeksiyon olasılığını ortadan kaldırır. Siyah Nokta Temizleme Yöntemleri yazımız bu kadar. Bu konuda yorum yapabilir, soru sorabilirsiniz.

Begonya Kadın Instagram: begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx