Hayvanlar Alemi

Ojos Azules Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Reklamlar

Henüz çok yeni tanınan bir kedi cinsi olan Ojos Azules, Amerika Birleşik Devletleri’nin New Mexico eyaletinde 1980 yılında fark edilmiştir. 1991 yılında cins olduğu kabul edildi. Bugüne kadar, çeşitli kedi dernekleri arasında TİKA resmi olarak Ojos Azules kedisini tanımış olsada, hala deneysel bir ırktır. Ojos Azules kedilerini diğer kedilerden ayıran en önemli özelliği, kürk renkleri ne olursa olsun, mutlaka mavi gözlere sahip olmalarıdır.

Ojos Azules, bakışları ile insanı kendine çeker ve karşı konulmaz karakteriyle bu kedi merak ve hayret uyandırır. Kedinin kökeni, sağlığı, bu cinsin yavruları ve çok daha fazlası ile Ojos Azules kedisini tanıyalım.

Ojos Azules özellikleri

Bu kediye ABD’de mavi gözlü kedicik denmektedir. Ortalama yaşam süresi iyi bakılırsa 10 ila 12 yıl arasında değişmektedir. Orta beden kedi ırkı olup 4 ila 6 kg arasında bir ağırlığa sahiptir. Hipoalerjenik bir kedi türü değildir.

Reklamlar

Ojos Azules, sahibine bağlı ve diğer türlerin bazı üyelerinde olduğu gibi fırsatını bulursa asla kaçmaz. Her zaman fit bir vücut yapısına sahiptir ve kilo alma eğilimi yoktur. Ancak, beslenmesine dikkat edilmeli ve atıştırmalıklara ve fazla yiyeceğe engel olunmalıdır.

Ojos Azules, yalnız kalmaktan muzdarip değildir. Fakat yalnız kaldığında veya ilginizi çekmek istediğinde miyavlama huyu vardır. Sıcak ve ılıman iklimleri sever. Çok soğuklardan hoşlanmaz.

Ojos Azules
Ojos Azules

Ojos Azules İdeal yaşam alanı ve yaşam tarzı

Oyuncu ve meraklı bir mizaca sahip olan bu cinsin vakit geçirebileceği, oyun oynayabileceği ortamların hazırlanması ve ona özel bir alan olması gerekir.

Dışarıda bir alanınız varsa, her ne kadar kaçıp gözden kaybolmayacak olsa da, hayvanın dışarı çıkmasını ve tehlikeye girmesini önlemek için kapalı ve korunaklı bir yerinizin olması gerekir.

Reklamlar

Ojos Azules, herkes için bakmaya uygun bir kedidir. Çocuklu ve diğer evcil hayvanları olan aileler ile yaşlılar ve evden birkaç saat uzakta zaman geçirenler için ideal bir kedi türüdür.

Ojos Azules kökenleri ve tarihi

Ojos Azules nereden geliyor? Son derece nadir ve az bilinen bir kedi türü olduğu için hakkında fazla bilgi yoktur. Bilinen şey, cinsin, 1980’lerin ortalarında New Mexico’da gelişen bir genetik mutasyonun sonucu ortaya çıktığıdır.

Ojos Azules görünümü ve fiziksel özellikleri

Ojos Azules, 4 ila 6 kg ağırlığında orta boy bir kedidir. Yapısı çevik ve zariftir. Başı, kulakların çıktığı üçgen bir şekle sahiptir, tabanda geniş ve üstte hafif yuvarlaktır. Ojos Azules cinsinin ayırt edici özelliğini temsil eden iki harika gök mavisi gözlere sahiptir.

Duruma bağlı olarak, bu kedi kısa veya orta uzunlukta tüylere sahip olabilir. Standart renkler, cins henüz tam olarak tanınmadığından, kedinin kürkünün sahip olması gereken katı özellikler belirtilmemiştir. Bu nedenle, tüm renk ve tasarımlara izin verilir. Ojos Azules kedisinin bacakları sağlam, uzun uzuvlu ve vücudun geri kalanına göre iyi orantılıdır.

Ojos Azules Kedisi karakteri

Ojos Azules, ailesine karşı tatlı ve sevecen bir kedidir. Aktif ve oyuncudur, kendini ve iç güdüsünü test etmek için keşiflere ve zeka oyunlarına oldukça meraklıdır. Dost canlısı ve uysal bir yapıya sahip olan bu kedi, sabırlı ve sevimli olan çocuklar için mükemmel bir seçimdir.

Ojos Azules, köpekler veya kendi türlerinin diğer üyeleri olsun, diğer evcil hayvanlarla iyi geçinir.

Ojos Azules sağlığı ve bakımı

Ojos Azules, yeni keşfedilmiş bir ırk ve az bilinen bir cins olduğu için bu küçük kedilerin kalıtsal sağlık sorunları hakkında fazla bilgi bulunmamaktadır. Genel olarak, bunlar ortalama yaşam süreleri 10 ila 12 yıl arasında olan sağlam yapılı kedilerdir.

Tüm kedi türlerini etkileyen, enfeksiyonlar, alerjiler, idrar bozuklukları vb. gibi hastalıklara yakalanma ihtimalleri her zaman vardır.

Ojos Azules tüy bakımı

Bu kediyi haftada 2-3 kez taramak düğüm ve tüy yumağı oluşumunu önlemek ve ayrıca tüylerindeki ölü tüy tabakasını çıkarmak için yeterlidir.

Ojos Azules beslenmesi
Ojos Azules beslenmesi

Ojos Azules beslenmesi

Öncelikle Ojos Azules kedilerin beslenmesi, et ve balık alımına dayalı olmalıdır. Tavuk, sığır eti, tavşan, ayrıca somon, ton balığı ve çipura bu kedilerin ideal beslenmesindeki ana besinlerdir. Sağlıkları için gerekli besinleri hayvansal kaynaklı proteinlerden alabilirler. Sağlıklı, eksiksiz ve dengeli bir beslenme planlamak ve uygun mama seçimi için veterinerden tavsiye almayı unutmayın.

Ojos Azules Üremesi

Ojos Azules, safkan yavru alabilmek ve her zaman mavi gözlü yavrulara sahip olmak için kendi türü ile çiftleşmesi gerekir. Kedinin hamileliği 63-68 gün sürer ve sonunda 2 ila 4 arası yavru doğar. Yavrular, yaşamın ilk yılında yetişkin boyutuna ulaşır.

Ojos Azules Kedisi hakkında merak edilenler

Son olarak, dikkatinizi çekecek bu cins hakkında ilginç bilgiler;

  • Bu cinsin hala deney aşamasında olmasının sebepleri arasında, bu kedilerin harika mavi gözlerinden sorumlu olan genetik mutasyonun, öldürücü bir genin varlığıyla da bağlantılı olmasıdır.
  • Ojos Azul’a hayat veren genetik mutasyonun kökenini açıklayan hipotezler arasında, bu kedilerde sağırlık ve Siyam kedisi ile bağlantılı gen var.
  • Bugüne kadar, bu cinsin örnekleri nadir bulunur ve çok yaygın değildir.

İlginizi çekebilir: Van Kedisi Özellikleri Nelerdir?

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx