Şifalı Bitkiler

Göz Otu Nedir? Göz Otu Faydaları Nelerdir?

Reklamlar

Eskilerden çok kullanılan göz otu şimdilerde de yeniden gündemdedir. Bu nedenler göz otu nedir, faydaları nelerdir sorularının cevapları için yazımızı okumaya devam ediniz. Göz otu medikal amaçlı kullanılmaktadır.

Gözlük veya Göz Otu Nedir?

Göz otu şekil olarak çok ilgi çekicidir ve yabani bir bitkidir. Göz diğer adıyla gözlük otu olarak bilinir. Üzerinde beyaz çiçeklerle süslenen bir bitkidir. Göz otunun faydası da etrafındaki çiçeklere borçludur. En çok da cilt ve göz rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bu bitki toplanıp çiçekleri kurutularak kullanılmaktadır.

Göz otunun içinde alkaloidler vardır ve aynı zamanda glikozid bakımından da zengindir. Bu içerikler ile birçok faydayı bir arada barındırmaktadır. Göz otunun görünümü kırmızı ve mavi beneklere sahip beyaz çiçekleri ile de son derece ilgi çekici ve göz alıcıdır. Dantele ismi verilir ve dik görünümlü yaprak tipine sahip bir ottur.

Reklamlar
Gözlük veya Göz Otu Nedir
Gözlük veya Göz Otu Nedir

Şekil olarak göze benzeyen göz otu çok eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Göz otu yani gözlük otunun faydalarına geçmeden önce bu otun geçmişinin 10bin yıl öncesine dayandığını belirtmek isteriz. Şimdilerde de alternatif tıp ile şifa bulmak isteyen birçok kişi göz otundan faydalanmaktadır. Göz otu farklı şekillerde tüketilebilmekte, ancak kullanılması gereken doz ise önemli olmaktadır.

Göz Otu Bileşikleri Nelerdir?

Göz otunun içinde flavonoid luteolin ve quercetin gibi çok önemli ve faydalı bileşenler vardır. Bu yapısı ile göz otu burun akıntısı, göz sulanası ve alerjik reaksiyonlara iyi gelmektedir. Ayrıca histamin salgılayan ve mast hücreleri olarak adlandırılan savunma hücrelerinin baskılanmasını sağlayarak bahar nezlesi gibi aşırı duyarlılıkla ilişkili hastalıkların belirtilerini ortadan kaldırabilmektedir.

Göz otunun içinde bulunan bir diğer bileşik de iridoidlerdir. Bu içeriği ile göz otu kalp krizine neden olan kalbin kan pompalama gücünü etkileyebilen kalp dokusundaki hasar riskini en aza indirmeye yardımcı olabildiği görülmüştür.

İlginizi Çekebilir: Keten Tohumu Tüketmenin Faydaları

Reklamlar

Göz Otu Nelere İyi Gelir?

Göz otunun faydaları ile ilgili bilim dünyasında çalışmalar devam etmektedir. Tam olarak nelere iyi geldiği araştırılmaktadır. Göz otu içeriğinden dolayı birçok alternatif tıp tedavisinde kullanılmakta ve başarılı sonuçlar vermektedir. Bu nedenle birçok rahatsızlığa göz otu iyi gelebilmektedir.

Göz Tahrişini Hafifletir

Göz otu ile hayvanlarda da insanlarda da yapılan deneyler sonucunda göz hastalıklarını hafiflettiği sonucuna varılmıştır. Göz otu insanların gözündeki kornea kısmında meydana gelen iltihabi oluşumları hafifletmede etkilidir. Papatya (sarı papatya) ile göz otu birlikte kullanılırsa gözü yaşartan iltihapların kurumasında etkili olabilmektedir.

Cilt Sağlığını Korur

Serbest radikal olarak bilinen vücuda zararlı olan moleküllerin göz otu kullanımı ile vücuda zararı en aza indirgenmiştir. Güneş ışınlarının ciltte oluşturduğu hasarı önlemeye yardımcıdır. Güneşin neden olduğu serbest radikaller kaynaklı cilt kanserine karşı korumada önemli bir yer oynamaktadır. Ciltteki hasarın önlenmesinde oldukça önemli bir yeri vardır.

Kan Şekerini Dengeler

Kan şekerinin yüksek olması sağlık için çok riskli bir durumdur. Aynı şekilde düşük kan şekeri de risklidir. Göz otu kan şekerinin dengelenmesi için de kullanılabilir. Eğer açlık kan şekeri düşükse bu şekilde belirti gösteren kişiler göz otu kullanırlarsa kan şekerini dengeleyebilirler.

Soğuk Algınlığını Yatıştırır

Soğuk algınlığı şikayetiniz varsa öksürük ve burun akıntısı şikayetlerini göz otu kullanarak hafifletebilirsiniz. Göz otu anti-enflamatuarlar özelliktedir. Bu nedenle vücuttaki iltihabi oluşumların önüne geçebilen bu otla enfeksiyonların belirtilerini azaltmak mümkün olabilmektedir.

Karaciğer Sağlığını Destekler

Göz otunun içinde bulunan bir diğer bileşik de aucubinin isimli bir içeriktir. Bu madde sayesinde göz otu karaciğeri hem serbest radikallerden hem toksin etkili maddelerden hem de virüs gibi patojenlerden koruyabilir. Aynı zamanda göz otu kullananların yorumları incelendiğinde karaciğer dostu bitkilerden olduğunu desteklemektedir.

Göz Otu Ne Kadar Kullanılmalıdır
Göz Otu Ne Kadar Kullanılmalıdır

Göz Otu Ne Kadar Kullanılmalıdır?

Göz otu piyasada göz otu damlası, kapsül ve sıvı ekstrat şeklinde piyasada bulunur. Ancak tam olarak ne kadar kullanılması gerektiği, ideal dozu bilinmemektedir. Ancak bu soruya verilen standart cevaplar vardır.

Göz otunu damla olarak kullanmak isteyenler günde 3 kere 1-2 ml. kadar alabilir. Eğer kapsül ilaç olarak kullanılacaksa dilaltında çözünen kapsüllerden alarak maksimum 3 ila 5 kapsül alması, göz damlası formunun günde 1 ila 3 kere kullanılacak şekilde 1 damla damlatılması veya çay olarak tüketilmesi uygun bulunmaktadır.

Göz otu çayı kullanmak isteyen kişilerde günde bir bardak göz otu çayı içebilir. Göz otu çayı hazırlamak için 1 bardak kaynar su içine 1-2 çay kaşığı kadar kurutulmuş göz otu atınız. 5 – 10 dakika bekledikten sonra süzüp içebilirsiniz. Göz otunun tüm çeşitleri gibi çayının da ne kadar tüketilmesi gerektiği kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu konuda bir uzmandan görüş almak en sağlıklısıdır.

Göz Otunun Yan Etkileri Nelerdir?

Göz otunun bilinen ve ispatlanmış herhangi bir yan etkisi olmasa da her şeyin olduğu gibi aşırı kullanımı bazı istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle doktorunuza danışarak sizin için ideal kullanımın sıklığını ve şeklini öğrenebilirsiniz. Özellikle hamileler, emziren anneler veya bebekler için kullanımı tavsiye edilmemektedir. Ayrıca herhangi bir hastalığı nedeniyle düzenli ilaç kullanan kişiler de göz otunu düzenli şekilde kullanmaya başlamadan önce ilaçla herhangi bir tepkimeye girip girmediğinden emin olmak için mutlaka doktoruna danışmalıdır. Youtube kanalımıza abone olarak bize destek olabilirsiniz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx