Magazin

Halil Konakçı Kimdir?

Reklamlar

Sosyal medyadaki vaazları ile sık sık gündeme gelen Halil Konakçı Hoca sürekli gündem olmaya devam ediyor. Birçok insan gündeme gelen vaazları dolayısıyla Halil Konakçı Hoca ile ilgili internette araştırma yapıyor. Bursa Mihraplı Camii’nde vaaz veren Halil Konakçı Hoca, dünyada iki ırk olduğunu ve bunların Müslümanlık ve kâfirlik olduğunu belirtmişti. Konakçı’nın dini görüşünü ve bazı İslamî kuralları hatırlatması ile sert tepkilerle karşılaşmıştı. Bunun yanında, kadınların iş yaşamında var olmasının da çok doğru olmadığını belirten Konakçı Hoca bu ve benzer sözleri ile bazı kesimleri kızdırmış ve oldukça sert bir şekilde tepki ile karşılanmıştı.

Sezen Aksu’nun şarkısına cevaben vaazında hilafet çağrıları yaparak bir skandala imza atmıştı ve bu sözlerinin ardından Halil Konakçı Hoca hakkında Türkiye Cumhuriyeti Savcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur. Peki, İmam Halil Konakçı kimdir? Nerelidir? Ne mezunudur? İşte Halil Konakçı ile ilgili merak edilen tüm biyografik detayları sizler için derledik.

Halil Konakçı Boyu, Kilosu, Kaç Yaşında?

1980 yılında İzmir doğumlu olan Halil Konakçı hoca davasının ön planda olması gerektiğini dile getirerek kendinden hiç bahsetmemiştir. Kendisi hakkında detaylı bilgilere rastlanmayan Konakçı Hoca İzmirli olduğunu belirterek ehlisünnetin ve milli değerlerin anlatılıp işlenmesi hususunda kendini adamış bir isim haline gelmiştir. Kendisi ve özel hayatı hakkında hiçbir bilgiye rastlanmayan Konakçı Hoca kendini İslam’ın sıkı bir savunucusu olarak görmekte ve bunun için çalışmaktadır. Resmi olarak göreve başladıktan sonra bu görüş ve davasını çok kısa sürede büyük kitlelere de ulaştırmış olmaktadır.

Reklamlar

Halil Konakçı hoca halen resmi olarak @halil.konakci instagram adresini kullanmaktadır. Ancak, hesap hocanın kendisi tarafından değil talebeleri tarafından yönetilmektedir. İnstagram hesabının yaklaşık olarak 1 milyon takipçisi bulunuyor. Ayrıca, bir YouTube kanalı da bulunan hocanın video kanalındaki abone sayısı ise 330 B civarındadır.

Halil Konakçı Hayatı
Halil Konakçı Hayatı

Halil Konakçı Hayatı

İmam Hatip Halil Konakçı İzmir doğumludur. Son dönemlerde hilafet çağrısı ile gündeme gelen Halil Konakçı Hoca’nın sosyal medyada yayınladığı videoları ile her daim gündem olmaya devam ediyor. Arama motorlarına sıklıkla ismi yazılıp aratılan Konakçı hoca son dönemlerde sosyal medya üzerinden hedef aldığı kitlelere söyledikleri ile gündemden düşmüyor. Halil Konakçı hoca evli mi ya da eşi kim şeklinde sık sık araştırma yapılsa da hocanın özel hayatı ya da eşinin olup olmadığı ile ilgili bir bilgiye rastlanmamıştır. Son dönemlerde, çıplaklıkla ilgili yaptığı konuşmalarla yine dikkatleri üzerine çeken Halil Konakçı bu ve daha önceki sözlerinin ardından eleştiri yağmuruna tutulmuştu.

Bu gelişmeler sonrasında da Halil Konakçı hakkında Twitter ’da  #halilkonakciyalnızdeğildir etiketi ile tüm sevenleri ve destekçileri tarafından yüz binlerce mesajlar atılmış ve hocalarını yalnız bırakmadıklarını göstermişlerdir. Ankara Melike Hatun Camii’nde imam hatiplik yapmakta olan Halil Konakçı Diyanet İşleri Başkanlığı’nda görev yapmaktadır.

Halil Konakçı Hoca Sözleri

Ankara Melike Hatun Camii İmam Hatibi Halil Konakçı Hoca bazı kadınların gayri ahlaki giyim kuşamlarını, İslami hususlara değinerek eleştirmişti. Bu sözler üzerine feministleri ayağa kaldırmış ve tepkilerini çekmişti. Kadınların birçoğu bu tür zihniyetlerden ötürü kadınların şiddet gördüğünü ve cinayete kurban gittiklerini belirleyerek suç duyurusunda bulunmuşlardı. Başlatılan linç kampanyasının hedefi haline gelerek zor günler geçiren Konakçı hoca Müslümanlara yönelik yaptığı bu uyarıları ile “görevden alınsın” çağrılarına yol açtı. Hakkında hukuki işlem başlatılması için birçok işlem başlatılan Konakçı Hoca bu kadar hedef yağmuruna tutulması ile onu destekleyenler de yalnız bırakmadılar.

Reklamlar

Yüzlerce sosyal medya kullanıcısı Halil Konakçı ’ya ait videolara tepkilerini gösterirken bu konu oldukça kısa bir süre içinde Twitter’da TT oldu. Halil Konakçı bu tartışma ile ilgili konuşmasında Müslümanların kadınlara sahip çıkması gerektiğini, vurgulayarak kadın ve erkek eşitliği ile ilgili görüşlerini ifade etmişti.  Özellikle çoğunluğunu kadınların oluşturduğu bu tepkilere ereklerden de büyük eleştiriler geldi. Ancak bu kadar tepki yağmuruna rağmen Halil konakçı hoca sevenlerinden ve talebelerinden de büyük destekler almış ve hakkında başlatılan hashtag ile yanında olduklarını göstermişlerdir.

Halil Konakçı Instagram Adresi

Halil Konakçı Instagram adresi, @halil.konakci olarak karşımıza çıkmaktadır. Sevenleri tarafından bu hesaptan ekleyebilmek ve iletişime geçebilmek mümkündür.

İlginizi çekebilecek içerik: Mona Begüm Çalış Kimdir?

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx