Yemek

Kabak İle Yapılan Yemekler

Reklamlar

Kabak ile yapılan yemek önerileri verdiğimiz yazımızı okuyabilirsiniz. Kabak, Türk mutfak kültürünün en çok kullanılan ve en çok tercih edilen sebze türü malzemelerindendir. Güçlü bir lezzet şöleni vadeden kabağın; kahvaltılık bir atıştırmalık, öğleden sonra için börek, öğlen yemeklerinde serinletici bir lezzet ya da akşam yemeklerinde ana yemek olarak kullanılması mümkündür. Son derece işlevsel bir mahiyete sahip olan kabak yemeği dışında kabağın tatlı olarak servis edilmesi ve eşsiz bir lezzet şöleni sunması da mümkündür. Hemen her türden öğünde tüketilmeye uygunluk taşıyan lezzetlere aracılık eden kabağın sofralara uzanan yolculuğu sonucunda bürünebileceği pek çok farklı türü olduğu açıkça görülebilir. Eşsiz lezzetiyle kabak yemeği ya da sadece bir kabak tatlısı, sağlıklı bir yaşam için de vazgeçilmez besin değerlerine sahiptir.  

Kabağın İnsan Sağlığına Olumlu Etkileri
Kabağın İnsan Sağlığına Olumlu Etkileri

Kabağın İnsan Sağlığına Olumlu Etkileri

Kabağın insan sağlığına doğrudan olumlu yönde pek çok etkisi olduğu bilinmektedir. Kabağın sofraları lezzet şöleni haline dönüştürecek son aşamaya kadar gelmesi süreci boyunca kullanılabilecek pek çok farklı pişirme yöntemi olduğu da belirtilmelidir. Özellikle fırında kabak ile yapılan yemekler sağlık açısından son derece faydalı içeriğiyle sıra dışı bir lezzet şöleni vadetmektedir.

Kabak yemeği olarak kabul edilebilecek her türden yemeğin doğrudan insan sağlığına yönelik olumlu etkilerinden bazılarının şu şekilde sıralamak mümkündür: 

Reklamlar
  • Protein bakımından son derece zengindir.
  • Kolesterol seviyesini düzenler ve dengeler
  • Kalp hastalıklarına karşı korur.
  • Kansere karşı etkili bir işleve sahiptir.
  • Böbrek fonksiyonlarını ve genel işleyişini düzenler ve destekler.
  • Diyabete karşı etkili bir silahtır.
  • Kemik sağlığını geliştirerek, kemiklerin güç kazanmasına etki de bulunur.
  • Sindirim sistemi faaliyetlerini güçlendirir ve sindirim sistemini düzenler
  • İltihap önleyici özelliğinin yanı sıra yüksek ateşi de engellemektedir.
  • Hafızayı güçlendirerek beyin fonksiyonlarına olumlu etkiler sağlar.

Gibi son derece önemli faydaları bulunan kabak yine Türk mutfağında en çok tercih edilen lezzetler arasındadır. Pek çok farklı türde ve çeşitte yemeği yapılan, her yemeğe ayrı bir lezzet katan kabak pişirilme yöntemi bakımından da alternatifler sunar. Tavada, tencerede, güveçte ve fırında kabak ile yapılan yemekler eşsiz nitelikte farklı lezzetlerin ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Zeytinyağlı Kabak Kavurma
Zeytinyağlı Kabak Kavurma

Zeytinyağlı Kabak Kavurma

Kabak yemeği çoğunlukla hafif lezzetler ve tat bakımından kreatif olanaklar vadeden emek türlerini kapsamaktadır. Bu tarz yemeklerden olan Zeytinyağlı Kabak Kavurma da gerek sağlık açısından gerekse besleyici değeri açısından son derece önemli bir alternatiftir. Özellikle yaz aylarında ne tarz bir yemek yapacağını bulamayanlar için Zeytinyağlı Kabak Kavurma, yoğurt ya da ayran birlikteliğiyle eşsiz bir lezzeti ferahlıkla ve hafiflikle sunacaktır.

Kabak Çorbası

En az kabak yemeği ya da kabak ile yapılan yemekler kadar dikkat çekici özelliğe sahip olan Kabak Çorbası, soğuk kış aylarının en vazgeçilmez lezzetlerindendir. Soğuk kış aylarında eşsiz bir lezzeti sıcacık bir dokuyla vadeden bu çorbanın, mide ve bağırsak açısından da oldukça kritik bir önemi bulunmaktadır. Midenin düzenli ve sistemli çalışmasını sağlayan Kabak Çorbasının yapımı ise son derece basittir. Krema severler için bir miktar krema opsiyonu da vadeden bu çorbanın hazırlanış sürecinin başlangıç aşamasında tereyağının ve sıvı yağın tavada benzersiz birlikteliği bulunmaktadır. Unun ilave edilmesiyle birliktelik çorbanın üzerine inşa edileceği lezzet serüveninin zemini hazırlanır. Lezzet bakımından kabak yemeği kıvamına sahip olan eşsiz bir doku sunacağı kesindir.

Fırında Kıymalı Kabak
Fırında Kıymalı Kabak

Fırında Kıymalı Kabak

Fırında kabak yemekleri arasında adeta bir lezzet şöleni vadeden Fırında Kıymalı Kabak aynı zamanda Kayık Kabak Yemeği olarak da bilinir. Kayık şeklinde kabakların kesilmesi ve içerisinde özenle hazırlanan kıyma harcının koyulması aracılığıyla inşa edilen bu lezzet şöleni son aşamada fırına verilir. Opsiyon olarak farklı tat arayışında olanların kıyma yerine tavuk tercih etmesi de mümkündür.

Reklamlar

Kabak Spagetti

Kabak her tarzdan lezzete ev sahipliği yapmaya aday benzersiz bir sebzedir. Spagetti şeklinde doğranan kabaklardan adeta bir spagettiyi andıran eşsiz bir lezzetin üretilmesi de bu kapsamda mümkündür. İnce ve dik şekilde doğranmış 4 adet kabağın spagetti görünümüyle sunulmasından oluşan Kabak Spagetti, tavada yüksek ateşte kızartılır. Hafif şekilde kızarmaya başlayan kabaklara tuz ve diğer malzemeler eklenir. Kabak yemeği olarak kabul ediliyor olsa da Kabak Spagetti, görünümüyle adeta bir çubuk makarna hissi yaratacaktır.

Parmak Kebabı
Parmak Kebabı

Parmak Kebabı

Adeta bir renk şöleni vadeden Parmak Kebabı çok az bilinen kabak ile yapılan yemek çeşitlerindendir. Önceden kızartılmış ve parmak şeklinde kesilmiş kabakların ortasında bulunan özel harçlı kıyma ve domateslerin eşsiz bir kombinasyon kurduğu bu yemek görsel ve lezzet şöleni aynı anda en yüksek düzeyde vadeder. Yapımı hayli meşakkatli gibi görünüyor olsa da Parmak Kebabı son derece basit bir biçimde sofraları süsleyebilecek benzersiz lezzetler arasındadır.

Kabak Kızartması

Hemen herkes tarafından bilinen Kabak Kızartması genel anlamda türlü kızartmaların en vazgeçilmez ürünüdür. Yanında patlıcanla eşsiz bir lezzet kombinasyonu vadeden Kabak Kızartması özellikle yaz ayların serinlemek isteyenler için yoğurtlu bir başka alternatif daha sunar. Patlıcan kabak ile yapılan yemekler arasında en özel lezzetlerden kabul edilen Kabak Kızartmasının yapılışı da tahmin edileceği üzere son derece pratiktir.

Lor Köftesi
Lor Köftesi

Eşsiz Bir Lezzet Şöleni: Lor Köftesi

Lor Köftesi sofralara sofralar benzersiz bir tat dokusu sunacak eşsiz kabak ile yapılan yemek çeşitlerinden biridir. Güçlü ve dinamik bir lezzet vadeden yemeğin yapılışı da son derece basittir. Az tuzlu lor peynirlerin ev sahipliği yaptığı bu lezzet sadece akşam yemekleri için değil gün içerisinde kabak temasında atıştırmalık arayışında olanlar için de önemli bir alternatif sunar. Özellikle yaz aylarında hafif yiyecekler tüketme arzusunda olanlar için Lor Köftesi kesinlikle tavsiye edilir.

Çıtır Kabak Dilimleri Atıştırmalığı

Eşsiz bir pane harcıyla hazırlanan Çıtır Kabak Dilimleri, her mevsim benzersiz bir atıştırmalık olarak kullanılmaya adaydır. Son derece hafif bir lezzet olmasının yanı sıra besleyicilik bakımından da son derece zengin bir besin değerine sahip olan Çıtır Kabak Dilimleri, lezzet bakımından da tüm talepleri en efektif şekilde karşılar. Son derece basit bir biçimde hazırlanan bu atıştırmalık için yapılması gerekenler; bir buzdolabı poşeti içerisine un, tuz, kabartma tozu, ve karabiber koyulmasıdır. İyice harmanlanan karşıma ilave edilen ince dilimlenmiş kabaklar benzersiz bir pane sosu ile buluşmuş olacaktır.

Girit Usulü Kabak Yemeği
Girit Usulü Kabak Yemeği

Girit Usulü Kabak Yemeği

Evrensel mutfak kültürünün sebze ağırlıklı kanadında kült haline gelmiş olan Girit Usulü Kabak Yemeği, tüm kabak ile yapılan yemek çeşitleri içerisinde sahip olduğu özellikleriyle en çok dikkat çekenlerden biridir. Zeytinyağı, tuz, kabak, limon, dereotu ve soğan birlikteliğinden doğan bu benzersiz lezzetin yapımı ise tahmin edildiğinden çok daha basittir. Pratik bir şekilde son derece kolaylıkla hazırlanabilecek Girit Usulü Kabak Yemeği, kabakların ince ve çizgili bir biçimde soyulmasıyla başlayan bir serüvene sahiptir. İnce dilimlenen kabaklar soğan ve zeytinyağı ile birlikte kavrulur. Hafif şekilde karıştırıldıktan sonra diğer malzemeler eklenir ve sıra dışı bir lezzet şöleni ortaya çıkar.

Dereotlu Kabak Tarator

Dereotlu Kabak Tarator, her ne kadar bir kabak yemeği olmasa da sebze ağırlıklı mezelerden hoşlananlar için sıra dışı bir lezzet şöleni sunacaktır. Hazırlanış bakımından da son derece pratiklik vadeden Dereotlu Kabak Tarator, özellikle yaz aylarında hafif yiyecekler tüketme konusunda hassasiyet gösterenler için sofraları şenlendirecek benzersiz bir lezzettir. Yoğurt, zeytinyağı, kabak, dereotu ve sarımsak birleşiminden oluşan bu lezzet, aynı zamanda sıcacık bir meze tabağını da efektif şekilde süsleyebilir.

Yoğurtlu Kabak Salatası
Yoğurtlu Kabak Salatası

Yoğurtlu Kabak Salatası

Özellikle yaz ayların hafif bir yiyecek arayışında olanlar için son derece makul bir alternatif sunan Yoğurtlu Kabak Salatası kış ayları için de vazgeçilmez kabak ile yapılan yemek adayıdır. Oldukça hafif bir içeriğe sahip olan salata aynı zamanda besleyici özellikler bakımından kabağın insan sağlığına sağladığı tüm faydaları en efektif şekilde içerir. Oldukça basit ve pratik bir biçimde hazırlanabilecek Yoğurtlu Kabak Salatası ana yemeklerin yanında bir yan lezzet ya da doğrudan ana yemeğin kendisi olmaya da adaydır.

Hellim Peynirli Kabak Köftesi

Birçok sebzenin etkileyici bir şekilde bir araya geldiği lezzet olan Hellim Peynirli Kabak Köftesi; havuç, peynir, soğan, kabak, kişniş, nane ve pul biber gibi son derece baskın sayılabilecek lezzetlerin birlikteliğinden oluşmaktadır. Her lezzet kendi içerisinde oldukça baskın olsa da bir araya geldiklerinde eşsiz bir şölen ortaya çıkar. Tavada pişirilen Hellim Peynirli Kabak Köftesini pişirme aşamasında tavada daha az miktarda köfte kullanılması tavsiye edilir.

Kaşarlı Kabak Lazanya

Klasik ve geleneksel Lazanyaya alternatif olmaya aday olan Kaşarlı Kabak Lazanya, en az geleneksel Lazanya lezzeti kadar lezzet sunar. Görsellik bakımından da son derece etkileyici bir görünüme sahip olan Kabak Lazanyasının hazırlanma sürecinde en çok dikkat edilmesi gereken durum ince ince doğranmış kabaklardır. Aynı zamanda bir diğer önemli tavsiye de hazırlanan kıyma harcının renk alıncaya dek diğer harçlar birlikte iyi bir harmoni kurmasının sağlanmasıdır.

Kabak İle Yapılabilen En Güzel Yemekler

İlginizi çekebilir: Brokoli İle Yapılan Yemek Önerileri

Bizi Instagram’dan takip edebilirsiniz: begonyakadin

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx