Pratik Bilgiler

Salça Nasıl Saklanır? Salçanın Küflenmesi Nasıl Önlenir?

Reklamlar
Salça Nasıl Saklanır ? Salçanın Küflenmesi Nasıl Önlenir ?

Salça nasıl saklanır? Salçasız yemeğin lezzetsiz olduğunu ve hemen her yemekte bol miktarda salça kullananlar burada mı? Salça, ister domates salçası ister biber salçası olsun yemek kültürümüzün vazgeçilmez bir parçası. Hakkında birçok methiyeler düzülen ve yemeğin lezzetindeki öneminin anlatıldığı bir başka gıda yoktur sanırım. Peki, ev yapımı ya da hazır satın aldığınız salçaların kısa süre içinde küflenip, bozulması… Salçanın kendisi nemli bir yapıya sahip olduğu için çok çabuk küflenebiliyor ve bazen sırf bu yüzden yeni aldığınız salçayı çöpe atmak zorunda kalabiliyorsunuz. Salça nasıl saklanır, salçanın küflenmesi nasıl önlenir, biber salçası nasıl saklanır, domates salçası nasıl küflenmez gibi merak edilen sorular ve yanıtlarını derlediğimiz yazının bu konularda size faydalı olacağına inanıyorum.

Bozulmadan salça nasıl saklanır?
Bozulmadan salça nasıl saklanır?

Bozulmadan salça nasıl saklanır?

Kimi zaman el emeği göz nuru ile evde yapılan, kimi zamansa marketten satın almış olduğunuz salçanın bir anda küflendiğine ve tüketilemez duruma geldiğini görmüşsünüzdür. Bu durum ev yapımı olan salçalarda çok nadir olarak görülse de, salçayı hazır almak zorunda olan kişiler için can sıkıcı bir durum. Öyleyse şimdi maddeler halinde salçayı küflenmeden nasıl saklamak gerektiğine dair püf noktalarına göz atalım.

Hem domates salçasının, hem de biber salçasında küf oluşmasının en büyük nedeni oksijen ile temas etmesidir. Bu nedenle salçanın küflenip bozulmaması için ilk önleminiz, salçanın hava ile temasını tamamen kesmek olmalıdır. Bunu nasıl yapacağınıza dair ipuçlarını yazının kalan kısmında okuyabilirsiniz.

Reklamlar
Küflenmeden salça nasıl saklanır?
Küflenmeden salça nasıl saklanır?
  • Salçayı bozulmadan saklamak istiyorsanız oksijen ile temasını kesmeniz için ilk yapmanız gereken, mutlaka kapağını sıkı bir şekilde kapatmak olmalıdır. Salça, hava ile ne kadar az etkileşime geçerse küflenme riski de o denli azalır.
  • Salça satın alırken teneke kutulu ambalajlarda satılan salçalar yerine cam kavanozda satılan ürünleri satın almalısınız. Teneke ambalajlı salçalarda genelde kapak bulunmaz ve bu da salçanın ömrünün kısalmasına neden olur.
  • Teneke kutulu ambalajda satın alınan salçaları eve getirdiğinizde cam bir kavanoza aktarıp, hava almadığından emin olabilirsiniz.
  • Salçayı uzun süre muhafaza edebilmek için kuru ve serin bir yere koymalısınız. Buzdolabı salçayı saklamak için en uygun yerdir.
  • Bir başka küflenmeden salça saklama yöntemi ise, hemen herkesin mutfağında bulunan zeytinyağı kullanmaktır. Yemek yaparken ihtiyacınız olan miktardaki salçayı aldıktan sonra üzerini tamamen örtecek şekilde zeytinyağı ilave ederek salçanın hava ile temasını kesebilir ve salçanın küflenmesini önleyebilirsiniz.
  • Uzun bir süre salça kullanmama gibi bir durumunuz olduğunda ise tıpkı bir üst maddedeki gibi yine yağ kullanabilirsiniz. Fakat bu kez katı yağ kullanarak salçayı uzun süre bozulmadan saklayabileceksiniz. Bir miktar katı yağı tavada erittikten sonra salçanın üzerine dökün ve buzdolabına koyarak yağın katılaşmasını, böylelikle hava ile temasını ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Evde yapılan salçalarda küflenme ve bozulmanın epey nadir olduğundan söz etmiştik. Bunun temel nedeninin içerisinde bulunan tuz miktarının fazla olmasından kaynaklandığını biliyor muydunuz? Bu bilgiden yola çıkarak sizde satın aldığınız salçanın içerisine bir miktar turşu yapımında kullanılan kaya tuzu ilave edip karıştırdığınız takdirde uzun süre salçanın küflenmesini engelleyebilirsiniz.
  • Küflenmeden salça nasıl saklanır diye soruyorsanız, kavanozdan salça alacağınız zaman mutlaka temiz bir kaşık kullanmanızdır. Çünkü içine gıda maddesi karışan salça çok daha çabuk küflenir ve bozulur.
  • Uzun süre bozulmadan salça saklamanın farklı bir yolu, salçayı kaynatmaktır. Satın aldığınız 1 kg salçayı tencereye boşaltıp, içerisine 1 bardak sıvı yağ ilave edin. Kısık ateşte sürekli karıştırarak kaynamasını bekleyin ve o sırada 1 yemek kaşığı turşuluk kaya tuzunu salçaya ekleyip altını kapatın. Salça soğuduğunda cam kavanoza boşaltın ve buzdolabında muhafaza edin, bu uygulama ile salçaları bozulmadan kullanabildiğinizi görebilirsiniz. Aynı işlemi salçayı fırın tepsisine dökerek ve aynı aşamaları takip edip, fırının düşük ısılı derecesinde pişirerek de gerçekleştirebilirsiniz.
  • Domates salçası ve biber salçasını saklamanın en kesin çözümüne geldiğimizde, pek çok kişinin bilmediği bir uygulama karşımıza çıkıyor. Salçayı bozulmaması için küçük buz kalıplarına koyup dondurabilir ve sonrasında kalıptan çıkararak, yemek yapmaya başlarken ihtiyacınız kadarını çıkarmak üzere buzdolabı poşetine aktarabilirsiniz. Bu yöntem ile salçayı 3 ay boyunca taze olarak kullanabilirsiniz.

Salça nasıl saklanır adlı yazımızı beğendiyseniz, Maydanoz Nasıl Saklanır? yazımızı da beğenebileceğinizi düşünüyoruz.

Bizi Begonya Kadın adlı Instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz!

Deniz Solmaz

Merhaba Deniz ben. Bundan sonra bende buradayım, kadına ve yaşama dair keyifli yazılarda buluşmak dileğiyle.

Reklamlar
Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx