Cilt Bakımı

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır Nasıl Kullanılır? Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?

Reklamlar

Kantaron yağı günümüzde tıbbi tedavilerin yanında destekleyici ve şifalı bir bitkidir. Kantaron yağı nasıl yapılır konulu yazımız ile sizlere bu şifalı bitki ve yağının faydalarından bahsedeceğiz.

Psikiyatrik sorunların yanında yaraların çabuk iyileşmesine de yardımcı olan kantaron çay ya da takviye formunda tüketilebilir. Çiçeğinden elde edilen kantaron yağı ağrı kesici ve yaraları hızlı iyileştirici özelliği ile her evde bulunması gereken şifalı bir bitkidir.

Kantaron yağı bitkinin kurutulmuş çiçeklerinden buharlı damıtma yolu ile elde edilir. Sarı kantaronun yanında kırmızı kantaron yağı da bulunmaktadır. Kırmızı kantaron yağı ise bitkinin taze çiçeklerinden üretilir. Renkleri farklı olsa bile benzer amaçla kullanılmaktadır.

Reklamlar

Kantaron Otu Nedir?

Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’ya özgü parlak bir çiçek olan kantaron çiçeği, yapraklarının içerdiği hiperforin ve diperisin gibi anti depresan bileşikler sayesinde depresyon tedavisinde kullanılır. Bu konuda etkinliği kanıtlanmış bir çiçektir. Tarihte 3 bin yıldır tıp sektörünün yanında alternatif tedavi ile etkinliği kanıtlanmış maddeleri içerir. Psikolojik sorunların yanında yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur ve sayısız hastalığın tedavisinde kullanılır. Günümüzde çay ve tablet formunda tüketilebilmektedir.

Kantaron Yağı Nedir?

Kantaron yağı, kantaron bitkisinin çiçeğinin buharlı damıtma yöntemi ile elde edilir. Kantaron yağı ince kıvamlı bir yağdır, baharatlı bir tadı vardır. Günümüzde şampuan, cilt bakım ürünleri, banyo ve temizlik ürünlerinde kullanılmaktadır. Bunun dışında eklemlerinde ağrıları olan, cilt sorunları yaşayan, yaşlanma belirtilerinden kurtulmak isteyen, iltihap ve yaralarında iyileşme görmek isteyen kişiler sıklıkla kullanırlar.

Kantaron Yağı Nedir
Kantaron Yağı Nedir

Sarı Ve Kırmızı Kantaron Yağı Arasındaki Fark Nedir?

Kantaron yağı iki farklı renkte bulunur. Kırmızı kantaron yağı kırmızı çiçeğin tazesinden, sarı kantaron yağı ise çiçeğin kurutulmuşundan elde edilir. İki yağın da kullanım alanları aynıdır.

İlginizi Çekebilir: Soya Filizinin Sağlığa Faydaları

Reklamlar

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Kantaron yağı yapmak için aşağıdaki adımlar uygulanır.

 • Kantaron çiçeklerini güneşli bir havada toplayın.
 • Topladığınız çiçekleri yumuşak bir şekilde ezin.
 • Ardından ezdiğiniz çiçekleri bir kavanoza koyun ve üzerine sızma zeytinyağı ilave edin. Eğer yanık tedavisinde kullanacaksanız zeytinyağı yerine keten tohumu yağı ekleyebilirsiniz.
 • Hazırlanan bu karışımın ağzını tülbentle örterek yaklaşık 1 ay kalacak şekilde güneşe koyun ve ara sıra karıştırın.
 • Yağı bir tülbentle süzün ve tercihen koyu renkli bir kavanoza koyup ağzını kapatın.
 • Kantaron yağını serin ve karanlık bir ortamda saklamanız gerekir. Eğer uygun koşullarda saklarsanız 2-3 yıl etkisini kaybetmeden dayanır.

Kantaron Yağı Faydaları

Kantaron yağı pek çok alanda kullanılmaktadır. Sizler için kantaron yağının faydalarını paylaşıyoruz.

Hemoroid Tedavisinde Kantaron Yağı

Kantaron yağının içinde hiperisin ve flavonoid bileşikleri bulunmaktadır. Kantaron yağı hemoroidin kaşınma, yanma ve ağrıların azalmasına yardımcı olur. Kantaron yağı özellikle jojoba yağı veya cilt bakımı için kullanılan kremler ile karıştırılarak ve seyreltilerek iç ve dış hemoroidlerin tedavisinde kullanılabilir ve sorunlu bölgeye uygulanabilir. Tüm bu uygulamalardan önce mutlaka doktorunuza danışarak onay alınız.

Kantaron Yağının Ağrı Kesici Özelliği
Kantaron Yağının Ağrı Kesici Özelliği

Kantaron Yağının Ağrı Kesici Özelliği

Kantaron yağı vücudumuzdaki pek çok ağrıya iyi gelmektedir. Şişmiş ve iltihaplı bölgelerin yanında dayanılamayacak bölgesel ağrılar, romatizmal ağrılar gibi sorunların çözümünde etkilidir. Ayrıca kas ağrılarının, çürüklerin, burkulma sonucu oluşan ağrıların, tenisçi dirseği rahatsızlığının, sinir hastalıklarının, eklem ağrılarının ve varislerin tedavisinde kullanılır. Özellikle Hindistan cevizi yağı ile karıştırılarak ağrıyan bölgelere masaj ile uygulanabilir.

Kantaron Yağı Yaraların Ve Yanıkların İyileşmesini Hızlandırır

Kantaron yağı, yaralarınızın ve cildinizdeki oluşmuş enfeksiyonların hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca Yaralarımızın iyileşmesini yavaşlatan mikrop ve organizmaların yok edilmesine yardımcı olan anti bakteriyel bir özelliği bünyesinde barındırır. Ayrıca içinde bulunan flavonoidler sayesinde güneş yanıklarının da hızlı bir şekilde iyileşmesinde rol oynamaktadır.

Kantaron Yağı Böcek Sokmalarında Etkilidir

Kantaron yağı böcek ve sinek ısırıklarının yanında arı sokmalarına karşı da etkilidir. Ağrıları azaltıcı ve yatıştırıcı etkileri sayesinde sorunlu bölgelerinizin hızlıca iyileşmesini ve kaşıntılarınızın azalmasını sağlar.

Fibromiyalji, Menopoz Ve Adet Öncesi Sıkıntılar İçin Kantaron Yağı

Başlığımızda belirttiğimiz üç rahatsızlığın ortak noktası sık ve keskin ağrılara sebebiyet vermektedir. Ayrıca sıklıkla kadınlarda görülen bu sorunlar vücudun normal iyileşme sürecini etkileyen rahatsızlıklardır. Fibromiyalij yüzde 90 oranında kadınlarda görülmektedir.

Bazı araştırmalarda kantaron yağı ile yapılan masajın adet öncesinde beliren kasılmalar ve kramplara, mide bulantısı ve göğüs hassasiyeti gibi sorunlara iyi geldiğini belirtmiştir. Bunun yanı sıra duygusal sıkıntıların ve duygu durum dengesizliklerinin de tedavisinde kullanılabilir. Kantaron yağı ile masaj yapmadan önce mutlaka inceltilmelidir. Kantaron yağı susam yağı ile inceltilerek rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca ılık banyo suyuna 1-2 damla damlatılarak da kullanılabilir.

Sarı Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır
Sarı Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır

Sarı Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

 • Kantaron yağının kullanımı için genelde dışarıdan masaj ile uygulanması önerilir.
 • Kantaron yağı direk olarak içilmemelidir. Bir uzmana danışmadan sıvı formda tüketilmesini önermiyoruz.
 • Vücudunuza alerjik ya da hassasiyet açısında etkisini ölçmek için az miktarda yağı cildinize sürerek deneyebilirsiniz. Sürdükten sonra bandaj ile kapatın ve 48 saat içinde reaksiyonları gözlemleyin.
 • Romatizma ile ilgili ağrılarınız ve kas ağrılarınız için ikinci bir yağ ile seyrelterek kullanabilirsiniz. Elde ettiğiniz bu karışımı ağrılı bölgenize masaj yaparak sürebilirsiniz.
 • Hemoriod hastalığının tedavisinde kantaron yağı doğrudan rahatsızlığınızın olduğu bölgeye sürülebilir. Ayrıca yine hemoroid tedavisinde sıcak suya oturma yönteminde sıcak suya 1-2 damla damlatılarak kullanılabilir.
 • Yara ve güneş yanığı dahil tüm yanıkların tedavisinde direk yanık ve yaralı bölgeye uygulanabilir. Ama bilmeniz gereken en önemli nokta kantaron yağını sürdükten sonra güneş ışığından kesinlikle uzak durun. Kantaron yağı güneş ışınlarına karşı cildinizi hassaslaştıran özelliği bulunmaktadır.
 • Böcek ısırıkları ve böcek sokmalarında direk olarak yaraya uygulanabilir.

Sarı Kantaron Yağının Zararları

 • Kantaron yağı topikal olarak kullanıldığından ötürü cildinizde kızarıklıklara sebebiyet verebilir.
 • Cilde direk sürüldüğünde güneş ışığına karşı hassasiyetler artabilir. Özellikle lupus benzeri rahatsızlığı olanlar, güneşe hassasiyeti olanlar ve güneş duyarlılığı artıran ilaç ve krem kullananları, kantaron yağını kullanmadan önce doktoru ile görüşmelidir.
 • Bazı durumlarda alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir.
İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx