Hayvanlar Alemi

Kedi Yoğurt Yer Mi? Kedilere Yoğurt Verilir mi?

Reklamlar

Kedilere yoğurt verilir mi? Bu sorunun cevabına geçmeden önce kedilerin nasıl beslendiğini ve yoğurt ile ilgi nasıl bir beslenme sağlayacağınızı bilmeniz gerekir. Geleneksel veya yağsız yoğurt her zaman beslenmemizin bir parçası olmuştur, kahvaltı veya ikindi atıştırmalığı için mükemmeldir. Birçok insan yoğurdu sever. Ama, kediler yoğurt sever mi?

Televizyonda kedilere genellikle bir tabak süt verildiğini görüyoruz, ancak süt ürünleri gerçek hayatta evcil kediler için sağlıklı mı? Laktoz intoleransı olan bazı kediler yoğurt yiyebilse de, kedilerin etçil bir sindirim sistemi vardır. Bazen insan gıdaları kediler için ciddi sorunlara neden olabilir ve uzun vadede kedimizin sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Bu nedenle bu yazımızda kedilere yoğurt verilip verilmeyeceğini ve nasıl yapıldığını anlatacağız .

Kedi Beslenmesi

Evcil kedilerimiz şüphesiz etoburdur. Aşağıda kedilerin doğal beslenmesi anlatılmıştır.

Reklamlar
  • Kediler, bir etoburun tipik diş yapısına sahiptirler, köpek dişleri içe doğru kavislidir, çok güçlü ve sivridir. Bu özellik, kedilerin avını ağzında sıkıca tutmasını, eti çok kolay ve hızlı bir şekilde ısırıp yırtmasını sağlar. Normalde tüm dişler çok keskin ve sivridir, bu da eti ve kemikleri parçalamalarını kolaylaştırır.
  • Bir kedinin midesi, ağırlığının %60’ını oluşturan en ağır organdır. Doğada, bu kedinin midesi bizimkinden yaklaşık altı kat daha asidiktir ve tüyleri, deriyi, azgın kısımları, kemikleri ve avını oluşturan her şeyi sindirir, böylece besinleri emebilir. Kedi, doğada bütün avını yiyen ve birkaç gün yemek yemeyen bir hayvandır. Ev kedisine ise seyrek olarak, günde en fazla bir veya iki kez mama verilmelidir. Aşırıya kaçmak, mideye her küçük bir şey verdiğimizde mideyi uyarmak anlamına gelir ve bu, kusmaya neden olacak kadar yüksek asit salgılanmasına yol açar.
  • Sadece hayvan dokusu (et) proteinlerinden elde edilebilen bir dizi esansiyel amino asit ve yağ asidi gerektirirler. Kedinin beslenmesinde olmazsa olmaz iki temel amino asit arginin ve taurindir. Amonyağın idrarla atılabilmesi için üreye dönüştürülmesi için arginin gereklidir. Aslında bir eksiklik, kedilerimiz için öldürücü olabilen ve birkaç saat içinde etki eden amonyak zehirlenmesine (hiperammonemi) neden olur. Taurin eksikliğinin kedi vücuduna zarar vermesi aylar sürse de, kalp hastalığı, üreme bozuklukları veya geri dönüşü olmayan körlüğe yol açabilen retina dejenerasyonundan sorumlu olabilir.

Kedilerin doğal beslenmesine ve ihtiyacı olan besinleri öğrendikten sonra, kedilere yoğurt verilir mi, kediler yoğurt yer mi? bakalım.

Kedilere yoğurt verilir mi?
Kedilere yoğurt verilir mi?

Kedilere yoğurt verilir mi?

Yoğurt bildiğimiz gibi bir süt türevidir. Hayvanlardan, genellikle keçi veya ineklerden gelse bile, et değildir ve bu nedenle kedinize ihtiyaç duyduğu temel besinleri sağlamayacaktır.

Ayrıca, sütten daha küçük miktarlarda olsa bile, yoğurt ve peynir, birçok kedinin sindiremediği bir şeker türü olan laktoz içerir. Yavru kedilere yoğurt verilir mi ? Aslında yavru kediler, vücutları laktozu glikoz ve galaktoza dönüştüren enzim olan ve böylece kolayca sindirilebilir hale gelen laktaz sentezler, yaşamlarının sadece ilk 2-3 ayında anne sütünü içerler ve bu dönemde süt ve yoğurt tüketimine karşı bağışıklıkları vardır.

Sütten kesme yaklaştıkça ve aynı zamanda süt alımı azaldıkça, yavru kedinin sindirim sistemi kademeli olarak laktaz üretimini azaltır, böylece bazı durumlarda kedi laktoz intoleransı geliştirebilir.

Reklamlar

Bu nedenle yetişkin kedilerin doğru beslenme için süt veya süt ürünlerine ihtiyacı yoktur. Ancak tavsiyemize uyduğunuz sürece ara sıra yoğurt verebilirsiniz.

Kedilere yoğurdun faydaları

İyi bir doğal yoğurt seçersek, yoğurdun kedilere faydaları şunlardır;

  • Kemik metabolizması için gerekli olan kalsiyum kaynağıdır.
  • Sindirimi kolaylaştırır, sindirim sisteminde birikebilen, bolus haline gelen ve tıkanıklığa ve sağlıklarına ciddi zararlar veren tüylerin yok edilmesine yardımcı olur.
  • Magnezyum , B, A ve D vitaminleri gibi besinlerin yanı sıra fosfor ve demir sağlar.
  • Kedilerde kusma ve ishale neden olan sindirim bozukluklarını giderir.

Kedilere yoğurt verilir mi, nasıl verilir?

Kedilerimize yoğurt vermeyi seçersek, doğal olmalı, yapay tatlar veya aromalar içermemeli ve tabii ki şeker , tatlandırıcı veya çok fazla yağ içermemelidir. Doğal yoğurtlar vücutları için en az zararlı olanlardır ve laktozun laktik aside dönüşmesine yardımcı olan ve sindirimi destekleyen bakteriler açısından zengindir. Bu bakterilere probiyotikler de denir.

Kedinize biraz yoğurt vermenin en iyi yolu, atıştırmalık olarak sunmaktır. Asla ana öğün olarak verilmemelidir. Ayrıca ona derin bir kapta veya daha az tavsiye edilmesine rağmen yoğurdun geldiği plastik ambalajda verebilirsiniz. En sevddiği mama ile yoğurdu karıştırıp verebilirsiniz.

Son olarak, yoğurdun kedinin beslenmesinin temeli olmaması gerektiğini ve kedi iyi tolere ediyorsa ve seviyorsa haftada 1-2 kezden fazla verilmemesi gerektiğini unutmamalıyız.

İlginizi çekebilecek içerik: Kedilerde Akciğer Ödemi

Instagram hesabımıza buradan ulaşabilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx