Şifalı Bitkiler

Kırmızı Pancarın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Reklamlar

Kırmızı pancar, pancar bitkisinin kök kısmıdır. Kırmızı pancarın faydaları ve zararları nelerdir, kırmızı pancar nasıl ve ne kadar tüketilmeli birlikte ele alalım. Kırmızı pancar Kuzey ve Orta Amerika’da yetişmektedir. Kırmızı pancarın kök ve yaprakları yenilebilir. Eski Mısırlılar, Antik Yunanlılar, Orta Doğulular ve Romalılar, pancar bitkisini kökleri için yetiştirmiş. Kırmızı pancarın eski zamanlardan beri dolaşım yollarında ya da sindirim yollarında meydana gelen birçok hastalığa iyi geldiği düşünülmektedir.

Kırmızı Pancarın Faydaları

Kırmızı pancar, bilinen pek çok faydasından dolayı çok kişi tarafından bilinmektedir. Ve çok eski zamanlardan beri birçok derde deva olduğu düşünülmektedir. Kırmızı pancarın faydaları şunlardır;

 • Kırmızı pancar sindirim sistemine çok faydalıdır. Ve sindirim sisteminde meydana gelen kolon kanserini önler. Kırmızı pancarın içinde betasiyanin vardır. Bu madde pancara rengini verir ve kanserin önüne geçer.
 • Stresten kaynaklanan psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kırmızı pancar çok faydalıdır.
 • Gözlerdeki hastalıkların iyileşmesine yardımcı olur ve görme yeteneğini arttırır.
 • Toksik maddeler vücutta biriktiyse kısa zamanda vücuttan atılmasını sağlar.
 • Kırmızı pancar doğal bir bağışıklık güçlendiricidir.
 • Boşaltım sistemine de faydaları vardır. Eğer kırmızı pancarı haşlayıp suyunu içerseniz idrar söktürücü etkisinden faydalanabilirsiniz.
 • Cilt rahatsızlıklarının tedavisinde oldukça etkilidir.
 • Dolaşım sisteminin düzenlenmesini sağlar ve tansiyonun dengelenmesinde önemli rol oynar.
 • Kırmızı pancar ile cildiniz daha genç, sıkı ve kırışıksız olacaktır.
 • Vücuttaki morluk, şişlik ve ödemlerin giderilmesini sağlar.
 • Saç dökülmesi sorunu olanlar pancardan faydalanabilir.
 • Pancar bol miktarda A, B ve C vitaminleri içerir.
 • Kırmızı pancar kalsiyum, çinko, potasyum, demir ve magnezyum yönünden aşırı zengindir.
 • Saç kepeklenmelerini önlemektedir.
Kırmızı Pancarın Zararları
Kırmızı Pancarın Zararları

Kırmızı Pancarın Zararları

Kırmızı pancar yararlı olsa da bazı durumlarda zararı da olabilmektedir. Kırmızı pancar çok tüketilirse zararları olabilir;

Reklamlar
 • Kırmızı pancarı fazla yerseniz ishal olabilirsiniz.
 • Kırmızı pancar böbrek taşı olan kişilerdeki taşların sayısını arttırır. Ve fazla tüketilmesi halinde taş olmayan kişilerde de taş meydana gelebilir.
 • Pancar suyu tüketilmeden mutlaka seyreltilmelidir, aksi takdirde vücuda zararlı etkileri olabilir.
 • Her ürüne olabildiği gibi kırmızı pancara da alerjisi olan kişiler vardır. Bu durumda kırmızı pancar tüketilmesi sağlık sorunlarına neden olacaktır.
 • Ayrıca kırmızı pancar bazen ses tellerinde zarar meydana getirebilir, kalıcı bir etki değildir.
 • Her besinde olduğu gibi kırmızı pancarın da fazla tüketilmesi vücutta zararlı sonuçlar doğurur.

İlginizi çekebilir: Bitkisel Yağlar Nedir? Ne İşe Yarar?

Kırmızı Pancar Nasıl Tüketilir?

Kırmızı pancarın çok faydalı olduğunu öğrenen kişiler tüketmek isterse; beraberinde akıllara kırmızı pancar nasıl tüketilir sorusu gelmektedir. Kırmızı pancarın koyu renk olan kökleri haşlanarak, kavrularak ya da çiğ olarak yenebilir. İsterseniz doğrayıp salatalarınıza ekleyebilirsiniz. Marketlerde de görebileceğiniz gibi kırmızı pancar haşlanıp turşu haline de getirilebilir. Ya da konserve halinde de satılabilir. Bu konserve ve turşu şeklinde olan kırmızı pancarlar direkt yemeye hazırdır.

Kırmızı pancarın Avrupa’daki kullanımın şekli ise çorbalardır. Hintliler ise kırmızı pancarı doğrayıp baharatlı olarak tüketirler.

Kırmızı pancarın sadece kendisi değil yeşil yaprakları da yenebilir. Özellikle salatalarda kullanılabilir, çiğ olarak da yiyebilirsiniz.

Reklamlar

Kırmızı pancarın kabuklarını soyup haşlayabilirsiniz, kavurabilir ya da buharda pişirebilirsiniz. Hatta bazı toplumlar kırmızı pancarı ızgara olarak bile tüketmektedir.

Hollanda da haşlanmış yumurta tüketilmeden önce kırmızı pancarın suyunda bekletilir. Yumurta kırmızı bir renk alıp soğuduğunda tüketilir. Çünkü kırmızı pancarın vitamin yönünden çok zengin olduğu düşünülür.

Kırmızı Pancar Suyu Tarifi
Kırmızı Pancar Suyu Tarifi

Kırmızı Pancar Suyu Tarifi

Kırmızı pancarın suyunu içmek isterseniz başka meyve ve sebzeleri de ekleyip tam bir vitamin deposu oluşturabilirsiniz.

Kırmızı pancar suyunun yanında bir de havuç, yeşil elma, lahana, ıspanak ve maydanozun suyunu sebze sıkacağında çıkaralım. Hazırladığınız sebze-meyve karışımı vitamin deposu suyun içine bir çorba kaşığı zeytinyağı ilave edelim. Bu karışımdan her gün aç karnına bir bardak için. 3 haftanın sonunda bir hafta ara verip tekrar devam edebilirsiniz. Bu meyve ve sebze karışımını düzenli olarak tükettiğinizde kansere karşı önlem almış olacaksınız.

Kırmızı Pancar Ne İşe Yarar?

Kırmızı pancar birçok vitamin içerir, özellikle B, C ve A vitamini bakımından çok zengindir. Ayrıca içinde magnezyum, potasyum, fosfor, demir, çinko ve kalsiyum gibi mineraller de bulunmaktadır.

Kırmızı pancar salata, kavurma, yemek ve turşu şeklinde tüketilebilir. Ayrıca lif kaynağı olduğu için zayıflatma özelliği vardır, bu nedenle diyet programlarında yer alır. Lif bakımından zengin olması tüketen kişilerin uzun süre tok kalmasını sağlar ve kalori açısından oldukça düşüktür.

İlginizi çekebilir: Yer Elması Nedir, Faydaları Nelerdir?

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx