Sağlık

Kombucha Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Reklamlar

Kombucha çayı nedir, Kombucha çayının faydaları nelerdir gibi merak edilen soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Kombucha çayının özelliği bakteri ve mayalardan oluşan fermente edilerek üretilmiş olmasıdır bu çay aslında ismini de aldığı kombucha mantarından elde edilmiştir.

Bu çayın adı Çinliler tarafından sağlık iksiri olarak bilinmektedir. Çok eskilerden beri kullanılmaktadır. Neredeyse 2000 yıl kadar eskiye dayanmaktadır. Kombucha mantarı denilen bir organizmadan üretilmektedir. Mantarın şekli düz bir disk gibidir. Ve içinde jelatine benzeyen bir zarı vardır. Bu mantarın çay ve şekerden oluşan besleyici bir sıvı içinde olgunlaştığı görülmüştür Ve sürekli üremektedir.

Kombucha çayının özelliği şeker ile karıştırıldığında fermantasyon sürecini harekete geçirmesidir. İçinde bir bakteri ve maya kolonisi bulundurmaktadır. Kombucha çayı fermante işlemi sonucunda karbonatlaşan kombucha; sirke, b-vitamini, enzimler, probiyotikler ve yüksek asit konsantrasyonu içermektedir.

Reklamlar

Kombucha Çayının Faydaları Nelerdir?

Kombucha çayı sindirim için çok faydalıdır. Çayın içinde bol miktarda antioksidan olması çayın sindirim sistemindeki sorunları gidermesini sağlayacak ve sindirimi düzenleyecektir. Bu durumun sebebi de çayın içinde olarak yaralı asit, probiyotikler ve enzimlerin yüksek seviyelerde görülmesidir.

Kombucha Çayının Faydaları Nelerdir
Kombucha Çayının Faydaları Nelerdir

Kombucha çayının bir diğer faydası da enerji açısından çok fazla faydalı olmasıdır. Kombucha çayının enerjiyi arttırmasının nedeni de çayın fermantasyon sırasında ortaya demir oluşumunun meydana gelmesidir. Demir, kan hemoglobinini arttır vücuda uyarı gönderir ve kişi kendini daha enerjik hisseder.

Bu çayın en önemli özelliklerinden birisi de strese iyi gelip kişiyi rahatlatmasıdır. Kombucha çayının içinde D-sakaric asit isimli bir antioksidan vardır. Bundan dolayı da stresli bünyelerin sakinleştirilmesine katkı sağlamaktadır.

Kombucha çayı kanser önlemekte ve tedavi etmektedir. Bu konudaki çalışmalar devam etse de kanser riskini de azalttığı bilinmektedir.

Reklamlar

Kilo vermek vücudundaki fazla yağlardan kurtulmak isteyenler için de harika bir seçimdir. Kombucha çayı meyabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını arttırır. 2005 senesindeki araştırmalara göre kombucha çayının yağ yakımını arttırdığı ve yağ birikimini azalttığı tespit edilmiştir.

Kobucha çayının vücuda detoks etkisi vardır. Bu sebeple karaciğerler için çok faydalıdır. Kombucha, karaciğer hücrelerinde oksidatif yaralanmaya karşı korumaktadır. Toksine maruz kalmalarına rağmen fizyolojilerini korumayı başarmıştır.

İçinde antioksidan, amino asit ve probiyotikler olduğu için sindirim sistemini rahatlatmaktadır. Bağırsaktaki bakterileri düzenler ve ishal, kabızlık gibi sorunları engellemektedir. Bir başka faydası da vücutta bulunan zararlı maddelerin, toksinlerin ve ağır metallerin atılmasını sağlamasıdır. Anti bakteriyel özelliği vardır.

Kolesterol sorunu olan hastalar da korkmadan kullanabilir. Kalp sağlığını koruyarak kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaktadır. Kombucha çayının içinde yeşil çay da varsa polifenol yani antioksidan miktarı yeşil çaydan dolayı daha fazladır.  Eğer kombucha çayını düzenli bir şekilde tüketirseniz zayıflama, yağ yakımı, kan şekeri kontrolü dengelediğini göreceksiniz.

Kombucha çayının bir diğer faydası da vücudu alkalize etmesidir. İçindeki glukuronik asit ile kansere yakalanma riskini en aza indirir. Ve vücutta kanser varsa en aza inmesini sağlamaktadır. Özellikle de meme kanserine karşı çok etkilidir. Kullanmadan önce doktorunuza danışmakta fayda vardır.

Kombucha çayı en çok görülen ülser gastrit gibi mide hastalıklarında çok etkilidir. Fakat mide hastalıkları olanların dikkat etmeleri gereken nokta bu çayı aç karnına içmemeleridir.

Kombucha çayının saçlara da faydası vardır. Saçların doğal rengini korur. Ve saçların doğal rengine dönmesini de sağlar. Beyazlayan saçların eski renginde çıktığını belirten çok kullanıcı vardır.

Kombucha çayı sağlık için çok faydalıdır. Ve asla aşırıya kaçmadan tüketmek gerekmektedir. Fermantasyon edildiği için de daha faydalı hale gelmiştir.

Kombucha Çayının Yan Etkileri
Kombucha Çayının Yan Etkileri

Kombucha Çayının Yan Etkileri

Kombucha çayının temiz bir ortamda yapılması çok önemlidir. Üretimdeki faktörler olumsuz ise bazı yan etkiler görülebilmektedir. Ve nu çayı ilk kullandığınızda az miktarda kullanmalı daha sora tüketilen miktar yavaş yavaş arttırılmalıdır.

Kombucha çayını hamile ve emziren kadınların içerdiği kafein sebebi ile tüketmemesi gerekiyor. Ve İçinde düşük miktarda şeker, kafein ve alkole karşı bünyesi kuvvetli olmayan kişilerin kullanmaması tavsiye edilmektedir.

Ev Yapımı Kombucha Tarifi

Kombucha sindirim sistemine katkı sağlaması bağışıklık kazandırması gibi birçok faydası var. Maya mantarı ile hazırlanan bu mantar bakteri ve mayalardan oluşmaktadır. Bu çayı sizde evinizde sağlıklı bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Kombucha ya da diğer adı ile Kombuçay üretimi için 3 litre su, 7 tane demlik poşet çay (veya 4-6 çorba kaşığı dökme çay), 1,5 su bardağı beyaz şeker, kombucha kültürü ve 200ml başlangıç çayı gereklidir.

İlk olarak yapmanız gereken 1 litre suyu kaynatmak ve cam kaba almaktır. 1,5 bardak şekeri suyun içinde tamamen çözdürmelisiniz. Çayları da içine ilave edip 25 dakika kadar demlenmesini bekleyiniz. Çayları çıkardıktan sonra içine 2 litre de soğuk su ekleyiniz. Buradaki dikkat etmeniz gereken nokta kültür ve başlangıç çayını sıcak suyu koymamaktır.

Kültür kombucha mantarını temiz su ile güzelce yıkamalısınız. Ve sonrasında mantarların pürüzlü ve daha koyu renkli yüzü aşağı bakacak şekilde çayın üzerine yerleştirmelisiniz. Kabın ağzına tülbent koymalı ve lastikle tülbenti sabitlemelisiniz.

Kombucha çayı ev yapımı ilaç olarak da kullanılmaktadır. Kombucha çayı, yeşil, siyah, beyaz veya oolog çayından elde edilmektedir. Bu çay özellikle Doğu Asya’da çok meşhurdur. Kombucha çayı, şekerle birlikte içinde bekletilen mantarı üreyerek elde edilen bir çaydır. Kombucha kültürü/mayası kullanılarak yapılmaktadır.

Kombucha Mantarının Özellikleri

  • Kombucha kültürü ya da bilinen ismi ile kombucha mantarı zamanla çayın yüzeyine çıkarak yayılır. Sonrasında kalınlaşır. Kültür üremeye başladıktan sonra uyulması gereken bazı noktalar vardır. Bebek kültür mantarı meydana geldikten sonra kavanozu oynatmamak çok önemlidir. Ve ortamda toz bulunmamasına dikkat etmeli ortamı 20-30 derece arasında tutmak bunlardan bazılarıdır.
  • Anne kültür mantarı (kombu mantarı) dibe de batabilmektedir. Bazı zamanlarda da askıda kalmaktadır. Bazen de kombu mantarı yüzmektedir. Her 3 durumun da olması normaldir. Her 3 koşulda da Kombucha Kültürü yüzeyde oluşacaktır.
  • Kombucha çayını yaptıktan sonra kültürlerinizi ağzı kapalı bir kavanozda saklayabilirsiniz.
  • Ve elde ettiğiniz Kombucha çayını buzdolabınızda 6 ay saklayabilirsiniz. Fakat 2 meyve ile fermantasyon yaptıysanız ve meyvelerini süzmediyseniz ise 1 hafta içinde tüketmenizi tavsiye ederiz.

Kombucha Çayının Zararları Nedir?

Doğada bulunan her şeyin fazlası zarardır. Kombucha çayını da yetişkinlerin günde 1-2 su bardağı içmesi uygundur. Bundan fazla içmeniz halinde ani tansiyon düşmelerine, kanın aşırı sulanmasına, baş ağrısına, kusmaya dahi neden olabilir. Bu sebeple lütfen, belirtilenden fazla tüketmemeye özen gösteriniz.

Bu çayın kanser hastalığına iyi geldiğini belirtmiştik. Ancak bir yerden sonra ağır gelebilir. Ve probiyotik kullanımı için olan tedaviyi olumsuz etkileyebilmektedir. Eğer kanser ya da kronik bir hastalığınız varsa doktora danışmadan kullanmamanız daha sağlıklı olacaktır.

Kombucha çayı hamile ve emziren annelere kullanmadan önce doktora danışmalarını hatta kafein içerdiği için kullanmamalarını tavsiye ediyoruz. Bununla ilgili bir bilimsel çalışma yoktur.

Yazımızda sizlere Kombucha çayının faydalarını anlattık. Ev yapımı Kombucha çayı tarifini verdik. Sizlerde deneyip düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx