GenelDini Sorular

Kuran-ı Kerim başı açık okunur mu ya da dinlenir mi? Açık saçla dua okumak…

Reklamlar

Dua etmek ve Kuran-ı Kerim okumak en güzel ibadetlerdendir. Kuran-ı Kerim başı açık okunur mu ya da dinlenir mi sorusunun cevabını sizler için ele aldık. Açık saçla dua okunur mu?

Kadınların başörtülü olması gerektiği durumları sizler için araştırdık. En çok da açık saçla dua okunup okunamayacağıdır. Bazı dini kaynaklarda belirtilen bilgilere göre kadın başı ve hatta kolları dahi açık iken Kuran-ı Kerim ya da cevşen gibi duaları okuyabilir. Kuran-ı Kerim okunurken başın kesinlikle örtülü olması gerektiğine dair hadis ve ayet bulunmamakla beraber saygı açısından örtülmesinin iyi olacağı bilinir. Kuran-ı Kerim’deki ayetlerde aslında duadır.  Fakat bu konuyla ilgili her duanın ayet olmadığı bilinmelidir. Zira Kuran-ı Kerim’de geçen çok sayıda Peygamberin duası bulunmaktadır.

Kuran-ı Kerim’e abdestsiz dokunulmamalıdır. Ama Kuran-ı Kerim’de bulunan duaları ezberlediyseniz dokunmadan ezbere okuyabilirsiniz. Ve İslam âlimlerine göre de bazı dualar başı açık olarak okunabilmektedir.

Reklamlar

Özel günlerinde olan yani adetli olan kadınlarda ezberden dua okuyabilir. Sözlü olarak okunabilir, hatta Fatiha suresinin (sadece dua maksatlı) dokunmadan okunabileceği söylenmektedir. Ayrıca duaya benzer şekilde yer verilen ayetlerde değinilen tövbe duaları ya da istek duaları da ezberden ya da dokunmadan okuyarak yapılabileceği bilinmelidir.

İlginizi Çekebilir: Mide Ağrısı Nereye Vurur?

Kuran-ı Kerim başı açık okunur mu ya da dinlenir mi
Kuran-ı Kerim başı açık okunur mu ya da dinlenir mi

Kadınlar genel olarak Kuran-ı Kerim okurken ve dinlerken başlarını örterler. Fakat saçlarının bir kısmı görünse ya da kısa kollu ile dinleseler günah olur mu? Merak edilen sorulardan birisidir. Ayrıca Cevşen vb gibi dualar okunurken abdestli ve başörtülü olmak şart mıdır? Kadınların başı ve kolları açıkken Kur’an ve Cevşen okumaları caizdir. Çünkü kadının Kuran-ı Kerim’i okurken kadınların başını ve kollarını örtmesinin farz olduğunu gösteren bir bilgi yoktur. Ama başı örtülü olarak okumaları iyi olur.

Dinimize göre kadınların başlarını yalnızken bile meleklerin varlıklarını düşünerek başlarını örtmesi çok güzel bir davranıştır. Kuran-ı Kerim’i okumak da çok güzel bir ibadettir. Her ibadet için bazı kurallara dikkat edilmesi önemlidir. Kuran-ı Kerim okurken başın açık bulunması Kuran-ı Kerim’e hürmetsizlik olarak düşünülmektedir.

Reklamlar

Kuran-ı Kerim Rabbimizin kelamı olduğu için çok dikkatli ve saygılı şekilde davranmalı hürmet etmeliyiz. Hassas ve titiz davranmalıyız. Yaşadığımız dönemde Kuran-ı Kerim’in fazîlet ve rûhâniyetine çok fazla ihtiyacımız vardır.

Kuran-ı Kerim başı açık okunur mu ya da dinlenir mi? Açık saçla dua okumak…

Kuran-ı Kerim’in okunması sırasında melekler iner

Useyd ibn Hudayr (ra) şöyle dedi: Bir kere Useyd ge¬ce vakti el-Bakara Sûresi’ni okuyordu. Atı da yanında bağlanmıştı. Kurân’ı okuyorken birden at deprenmeye başladı. Useyd sustu. O susunca at da sâkinleşti. Useyd tekrar okumağa başladı. At yine şah¬landı. Useyd sustu, at da sâkinleşti. Bundan sonra Useyd bir daha okumağa başladı, at yine hırçınlaştı. Useyd de artık vazgeçti. Useyd’in oğlu Yahya ise ata yakın bir yerde (yatmakta) idi. Atın çocuğa bir zararı dokunmasından endîşe ederek, çocuğu geriye çekti. Bu sırada başını kaldırıp göğe baktığında (beyaz bulut gölgesine benzer bir sis içinde kandiller gibi birtakım şeylerin parlamakta olduklarını gördü de) nihayet onu göremez oldu.

Sabah olduğunda Useyd, Peygamber’e bunu söyledi. Peygamber ona:

— “Oku ey Hudayr oğlu, oku ey Hudayr oğlu!” dedi,

Useyd:

— Yâ Rasûlallah, atın Yahya’yı çiğnemesinden endişelendim. Çünkü çocuk ata yakın bir yerde idi. Başımı kaldırıp çocuğa gittim. Başımı göğe doğru kaldırdığımda, beyaz bulut gölgesine benzer bir sis içinde kandiller gibi birçok şeylerin parlamakta olduklarını gör¬düm. Artık bu beyaz gölge tabakası içindeki ışıklı parlak cisimler man¬zumesi göğe doğru çekilip çıktı. Nihayet onu görmez oldum, dedi.

Açık saçla dua okumak
Açık saçla dua okumak

Peygamber (asm):

— “Bilir misin onlar nedir?” buyurdu. Useyd:

— Hayır, dedi. Peygamber:

— “Onlar meleklerdi, senin Kur’ân okuyuş sesine yaklaşmışlar¬dı. Eğer okumaya devam etseydin, sabaha kadar seni dinlerlerdi. İn¬sanlar da onlara bakarlardı. Onlar insanların gözünden gizlenemezlerdi” buyurdu.

Râvî İbnu’l-Hâd: Bana bu hadîsi Abdulah ibn Habbâb, Ebû Saîd el-Hudrî’den, Useyd ibnu Hudayr’dan tahdîs etti, dedi. (Buhari)

Kuran-ı Kerim’i abdestli okumak müstehaptır

Kur’an-ı Kerim’in abdestli olarak okunması müstehaptır. Müslümanların icma-ı ile abdestsiz okunması caizdir.(Bu da dokunmamak kaydıyladır.) Bu konudaki hadisler çok olup bilinmektedirler.

İmamı Harameyn (İmam Cüveyni) şöyle demiştir: “Kur’an-ı Kerim’i, abdestsiz olarak okuyan kişinin, mekruh işlediği söylenemez. Ancak efdali terk etmiştir. (Kuran Okuma Adabı, İmam Nevevi)

Şuna da dikkat çekmek gerekir ki; ülkemizde Kur’an en çok ibadet niyetiyle okunur. İbadetlerin makbuliyeti için de abdestli olmak en güzelidir.

Begonya Kadın YouTube kanalımızı inceleyerek daha fazla video içerikli bilgiler edinebilirsiniz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx