Hayvanlar Alemi

Kurilian Bobtail Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Reklamlar

Kurilian Bobtail kedisi, çok farklı görünen kısa kuyruklu, cana yakın bir ve dost canlısı bir kedi türüdür. Yerinde duramayan enerjik bir kedi olan Kurilian Bobtail kedisi hakkında kökeninden tarihine, yaşam tarzına, beslenmesine ve meraklarına kadar tüm bilgilere göz atalım.

Kurilian Bobtail Kedisi Özellikleri

Kurilian Bobtail kedisi, aslı Rusya’nın Kuril Adasından gelmekte olup ismini bu adadan almıştır. Yine Rusya’nın Kamçatka yarımadasında da görülmektedir. Orta veya büyük kedi ırkı olarak sınıflandırılır ve 4 ila 7 kg arası bir ağırlığa sahiptir.

Size mükemmel bir haber, ender görülen Hipoalerjenik kedi ırklarından biridir. Özgür ve doğal, aynı zamanda enerjik yapısı onu fırsatını bulduğu zaman kaçma girişiminde bulunmasını sağlar. Yine ele sığmaz hali ve enerjisi sayesinde kilo alma eğilimi yoktur.

Miyavlama ve sesi ile sizi asla rahatsız etmez. Kurilian Bobtail, yalnız kalmaktan muzdarip değildir. Her türlü iklime uyum sağlar ve özellikle soğuk havaları sorun etmez.

Kurilian Bobtail ideal yaşam alanı ve yaşam tarzı
Kurilian Bobtail ideal yaşam alanı ve yaşam tarzı

Kurilian Bobtail ideal yaşam alanı ve yaşam tarzı

Kurilian Bobtail, farklı yaşam türlerine uyum sağlayan çok yönlü bir kedidir. Çok meraklı ve hareketli bir kedi olduğu için evin odalarını güvenli hale getirmek, kedinin etrafta dolaşmasını önlemek için gereklidir.

Reklamlar

Aynı derecede önemli olan, hayvan için özel olarak kurulmuş, oyun da dahil olmak üzere tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği evde ona özel bir alan hazırlamaktır.

Kurilian Bobtail sahiplenmek, hem evden çok fazla zaman geçirenler hem de çocuklu ve diğer hayvanları olan aileler için tavsiye edilir.Bu kediyi sahiplenmek, yaşlı insanlar için tavsiye edilmez. Çok enerjik bir kedidir, uyarılmaya ve eğlenceye ihtiyaç duyar ve bu kediyi takip etmek bazen insanı fazlası ile yorar.

Kurilian Bobtail kökenleri ve tarihi

Bu kediler Rusya’daki Kuril Adası’ndan geliyor. Büyük olasılıkla, daha kaslı ve daha büyük olmalarına kıyasla, Japon Bobtail kedisinin torunları olarak kabul edilir.

Kuril Adası her zaman Rusya ve Japonya tarafından işgale uğramıştır.. Bu nedenle, İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda, Rusya, adanın kontrolünü ele geçirmeyi başardığında, Japon Bobtail’in bazı örnekleri Rus askerleri tarafından bazı adalara ve kasabalara getirilmiştir.

Reklamlar

Japon Bobtail kedilerinin, diğer kedilerle çiftleşmesi, türe avlanma yeteneği, fiziksel güç ve düşük sıcaklıklara dayanıklılık kazandıran bir genetik mirasın kazanılmasını sağlamıştır.

Bugüne kadar, Kurilian Bobtail kedileri doğal ortamda yaşamaya, avlanmaya ve ağırlıklı olarak balıkla beslenmeye devam ediyor.

Kurilian Bobtail Görünüm
Kurilian Bobtail Görünüm

Kurilian Bobtail Görünüm ve fiziksel özellikler

Kurilian Bobtail, onu kusursuz kılan bir özelliğe sahiptir. Kuyruğu diğer evcil kedilere göre kısadır. Bu orta büyüklükteki kedinin ağırlığı 4 ila 7 kg arasındadır. Yapısı kaslı, güçlü ve sağlamdır.

Kuyruk, bu cinsin örneklerinin ayırt edici unsurunu oluşturur. Aslında, kısa ve güzel bir ponpon gibi görünmesini sağlayan uzun tüylerle kaplıdır. Kuyruğun uzunluğu minimum 3 ila maksimum 8 cm arasında değişirken, şekli türe bağlı olarak eğik, budaklı, kıvrımlı veya spiral olabilir.

Kurilian Bobtail kedisinin kafası büyük ve yuvarlaktır. Badem şeklinde, büyük gözlere sahiptir. Gözlerinin rengi kedinin kürkünün rengiyle uyumludur. Beyaz örnekler söz konusu olduğunda, gözler iki farklı tonda olabilir.

Orta büyüklükteki kulakları, tabanda genişler, hafifçe öne eğik ve bir vaşakın görünümüne benzer

Kurilian Bobtail kedisinin kürkü, hafif bir astar ile kısadır. Kürkün renkleri, lila, çikolata, tarçın, ve açık kahve rengi hariç tüm renklerde olabilir. Kurilian Bobtail kedisi, bacakları uzun, ince, atletik ve kaslıdır. Uzuvlar vücudun geri kalanına göre iyi orantılıdır.

Kurilian Bobtail Karakteri

Kurilian Bobtail kedisi, inanılmaz derecede sevgi dolu ve ailesine bağlı bir kedidir. En sevdiği eğlenceler ise, insanlarla vakit geçirmek, çevresini keşfetmek ve oynamaktir.

Tatlı mizacına rağmen, Kurilian Bobtail, özerk ve bağımsız bir yapıya sahiptir. Bu nedenle yalnızlık çekmez ve çok müdahaleci değildir.

Çocuklar ve diğer hayvanlarla uyumluluk

Kurilian Bobtail, çocuklar için çok iyi bir ev arkadaşıdır. Bu onun, sosyal, arkadaş canlısı ve oyuncu bir kedi türü olmasından kaynaklanır.

Aynı nedenden dolayı, Kurilian Bobtail, kendi türü veya köpekler olsun, diğer hayvanlarla bir arada yaşamaya çok uygun bir kedidir.

Kurilian Bobtail sağlığı ve bakımı
Kurilian Bobtail sağlığı ve bakımı

Kurilian Bobtail sağlığı ve bakımı

Kurilian Bobtail, sağlıklı ve sağlam bir yapıya sahip bir kedi türüdür.Hayatlarının ortalama süresi kesinlikle uzundur. Aslında, 15 ila 20 yıl yaşayabilirler.

Kurilian Bobtail kedisin de belirli bir yaygın hastalık olmamasına rağmen, geleneksel olarak tüm evcil kedileri etkileyen hastalıklara maruz kalabilir;

  • Alerjiler;
  • Cilt rahatsızlıkları;
  • Solunum yolu enfeksiyonları;
  • FIP (Kedi Corona virüsü);
  • FeLV;
  • Ağız yolu hastalıkları.

Kurilian Bobtail bakımı

Haftada iki veya üç kez kedinin tüylerinin düzenli olarak fırçalanması gerekir. İlkbahar ve sonbaharda, kürkün tüy dökme aşaması ile bağlantılı olarak sıklığı arttırılmalıdır.

Pire ve kene gibi parazitlerin varlığını görmek ve Kurilian Bobtail kedisin de sık görülen, midesinde tüy yumağı oluşumunu önlemek için tüy bakımı çok önemlidir.

Kurilian Bobtail beslenmesi
Kurilian Bobtail beslenmesi

Kurilian Bobtail beslenmesi

Her kedi gibi etobur olan Kurilian Bobtail, beslenmesinin temel gıdası ettir. Tavuk, hindi ve tavşan diğer önemli besin kaynağıdır. Bazen kedi hamsi, levrek ve diğer balık türlerin ide tüketebilir.

Kurilian Bobtail kedisinin sağlığı için gerekli besinler, hayvansal kaynaklı proteinler, yağlar, mineraller, vitaminler ve az miktarda karbonhidrattır. Tüm bunları sağlayan hazır mamalar verilebilir. Kaliteli mama seçmeye ve günlük miktarı mama talimatlarına göre ayarlamaya dikkat edilmelidir.

Kurilian Bobtail üremesi

Safkan Kurilian Bobtail yavruları elde etmek için, ister kısa ister uzun tüylü olsunlar, yalnızca aynı cins kediler arasında çiftleşmeye müsaittir. Genellikle 63 ila 65 günlük bir gebelik dönemi sürer. İlginç olan bir üremesi vardır. Genel olarak erkek yavru sayısı dişilerden hep fazla olur.

Bu nedenle, bu kedilerin doğal yaşam alanlarında dişiler nadirdir.

Kurilian Bobtail hakkında ilginç bilgiler

Kurilian Bobtail hakkında bilinmeyenler;

  • Bu cins çok nadirdir ve anavatanlarının dışında çok az bilinir;
  • Bu kedilerin bilinen diğer ismi ise Kurilsk Bobtail’dir;
  • Kurilian Bobtail, suyu seven bir kedi türdür. Bu nedenle onu mutlu etmek için ara sıra, serinletici bir banyo yapma fırsatı verebilirsiniz. Bu yatkınlığın nedeni, türün tarihi ile ilgilidir. Uzman bir avcı olan bu kedi, kendi ağırlığından bile büyük balıkları yakalama özelliğine sahiptir.
  • Bu kediyi Japon Bobtail ile karıştırmamaya dikkat edin. Bariz benzerliğine rağmen, Kurilian Bobtail kedisi daha fazla ağırlığa sahiptir.

Kurilian Bobtail fiyatı

Kurilian Bobtail fiyatı 700 ile 1000 Euro arasında değişmektedir. Ülkemizde henüz çok yeni bir kedi türü olup oturmuş bir fiyat aralığı yoktur. Belirtilen rakam yurtdışından getirebileceğiniz rakamdır.

İlginizi çekebilir: Kediler Yavrularını Neden Taşır?

Yazımızın sonunda sizler için oluşturduğumuz Begonya Kadın Instagram sayfamızı takip ederek bize destek olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx