Şifalı Bitkiler

Limon Mine Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Reklamlar

Bu yazımızda limon mine çiçeğinin faydalarını paylaşacağız. Limon mine çiçeği, yeşil çaya benzer faydaları olan daha az bilinen bir bitkidir. Beslenme uzmanları, günlük olarak yeşil çay içmeyi önerdikleri kadar limon mine çiçeği çayı tüketilmesini de önermektedir. Limon mine çiçeği kasları güçlendirmekten ateşi düşürmeye kadar sağlığınız için önemli bir bitkidir.

Limon mine çiçeğinin faydaları arasında, sindirimi kolaylaştırmak, burun tıkanıklığını gidermek, psikolojik sağlığı desteklemek, bağışıklık sistemini güçlendirmek, cilt durumunu iyileştirmek, iltihapla savaşmak, kilo vermeyi teşvik etmek, ateşi düşürmek ve kas hasarını önlemek yer alır.

Yapılan araştırmalar, bitkiden elde edilen uçucu yağın çeşitli aromaterapiler için yararlı olduğunu ortaya koydu. Kilo verme rejimini geliştirmek ve herhangi bir yan etkisi olmadan kilo vermek için taze demlenmiş limon mine çiçeği çayı içebilirsiniz. Limon mine çiçeğinin yaprakları günlük olarak tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırdığı bilinmektedir.

Reklamlar
Limon Mine Çiçeği Nedir?
Limon Mine Çiçeği Nedir?

Limon Mine Çiçeği Nedir?

Bu bitki, Güney Amerika’da oldukça yaygındır. Limon mine çiçeği bilimsel olarak Aloysia citrodora olarak bilinir. Dünyanın dört bir yanında diğer ülkeler, bitkiyle ilişkili sağlık faydalarını öğrendikten sonra limon mine çiçeği yetiştirmeye başladı.

Bitki, gergin sinirleri rahatlatmak için iyi olan güçlü, limonlu bir kokuya sahiptir. Bu sebepten ismi limon mine çiçeğidir. Limon mine çiçeği beyaz ve mor çiçekler yetiştirir. Ve bitkinin her bir parçası size muazzam sağlık yararları sağlar. Bitkiden bol miktarda antioksidan alabilirsiniz.

Limon Mine Çiçeğinin Faydaları

1. Sindirimi Destekler

Sindirim sisteminizin sağlıklı kalmasına yardımcı olması için taze limon mine çiçeği yapraklarıyla yapılmış bir fincan ılık çay şiddetle tavsiye edilir. Bağırsak spazmlarını ve mide ağrısını gidermede oldukça etkilidir.

Günlük olarak tüketilen limon mine çayı, mide bulantısını, hazımsızlığı, şişkinliği ve ani oluşan mide kramplarını önlediği bilinir.

Mide rahatsızlıklarını tedavi etmek için bu bitki güvenlidir. İshal ile ilişkili semptomlar geliştirmeye daha yatkınsanız, günlük beslenmenize dahil edebilirsiniz.

Tıkanıklığa Yardımcı Olur
Tıkanıklığa Yardımcı Olur

2. Tıkanıklığa Yardımcı Olur

Sürekli öksürük durumunda limon mine çiçeğinin faydalarından yararlanabilirsiniz. Bitki balgam söktürücü özelliklerin bir deposudur. Beslenme uzmanları, ılık limonlu mine çiçeği çayının geçiş yollarındaki tıkanmış mukustan kurtulabileceğini öne sürüyorlar.

Reklamlar

Çeşitli araştırmalar, bitkide bulunan bileşiklerin aynı zamanda balgamı ortadan kaldırarak tıkanıklığı gidermeye yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur.

3. Psikolojik Sağlık İçin

Limon mine çiçeğinin faydaları açısından bu çiçekten elde edilen uçucu yağ, stres ve kaygıdan kurtulmak için en etkili bitkisel ilaçlardan biridir. Stresli bir günün ardından zihninizi sakinleştirmek için baskın kokusunu içinize çekebilirsiniz. Limon mine çiçeğindeki bileşikler vücudunuzdaki hormonları dengeler ve bu da yıpranmış sinirlerinizi etkili bir şekilde yatıştırmaya yardımcı olur. Kronik stresten muzdaripseniz, limon mine çiçeği yağı kullanabilirsiniz.

4. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Uzmanlar Oksidatif stres başta olmak üzere, sağlığınızı olumsuz etkileyen unsurlardan kaçınmak için antioksidanlarla zenginleştirilmiş gıdaları beslenmenize dahil etmenizi önerir.

Oksidatif stres kronik hastalıklara yol açar. Zayıf bir bağışıklık, sağlığa zarar veren çeşitli faktörlere katkıda bulunur. Limon mine çiçeği gibi bol miktarda antioksidan içeren yiyecekler veya çaylar tüketmelisiniz. Bitki, besin maddeleri ve antioksidanlar elde etmek için güvenli bir seçenektir.

Cilt Durumunu İyileştirir
Cilt Durumunu İyileştirir

5. Cilt Durumunu İyileştirir

Limon mine çiçeği yağı, güzel, sağlıklı ve esnek bir cilde sahip olmanın sırrı olabilir. Bu yağ ile yüzünüze masaj yapmak cildi beslemeye ve elastikiyetini artırmaya yardımcı olur ve cildi yumuşak ve sıkı hale getirir. Sivilce ve yara izleriyle mücadelede de faydalıdır.

Egzamayı tedavi etmek için de kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken eşit miktarda limon mine çiçeği yağını bir taşıyıcı yağ ile karıştırmak ve karışımı en az 10 dakika cilde uygulamaktır. Badem yağı ve Hindistan cevizi yağı taşıyıcı yağ olarak seçilebilir. Ayrıca egzama biten bir hastalık değildir. Sadece semptomları hafifletmeye yarar.

Eğer cildiniz kaşınmaya başlarsa veya yanma hissederseniz hemen bol su ile yıkayın.

6. Antiinflamatuardır

Kaslar ve eklemlerde iltihaplanma olabilir. Bu durumu limon mine çiçeği çayı tüketerek tedavi edebilirsiniz. Yaşlıların artrit ile ilişkili semptomlardan kurtulmasında yardımı olabilir. Bitkideki antioksidanların eklem ağrısını azaltmada etkili olduğu kanıtlanmıştır.

7. Nemli Kalmanızı Sağlar

Nemli bir vücut sizi gün boyunca enerjik tutar. Bu sebepten bol bol su içmek hayati organların en iyi şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Daha fazla besin elde etmek ve çok az kalori almak için diğer sağlıksız içecekler yerine limon mine çiçeği çayı tüketmelisiniz

Ağırlığı Azaltmaya Yardımcı Olur
Ağırlığı Azaltmaya Yardımcı Olur

8. Ağırlığı Azaltmaya Yardımcı Olur

Fazla kilolardan kurtulmak zaman alan bir süreçtir ve odaklanmanız gerekir. Aynı anda hem hafif egzersizler yapmak hem de yağ yakmak istiyorsanız, antrenmandan önce ve sonra limon mine çiçeği çayı içmeyi deneyin. Çay çeşitli faydalı bileşikler elde etmeye, enerji seviyenizi artırmaya ve egzersiz seansını kolaylaştırmaya yarar. Bitki sıfır kalori ve yağ içerir. Bu nedenle günde üç fincan limon mine çiçeği çayı tüketebilirsiniz.

9. Ateşi Azaltmaya Yardımcı Olur

Bir fincan limon mine çiçeği çayı, yüksek ateşi düşürmeye yardımcı olabilir. Bitkinin bileşikleri, hastalığa katkıda bulunan mikropları yok eder. Ateş çoğu zaman soğuğu da beraberinde getirir. Ve limon mine çiçeğinin soğuk algınlığı ve gribe neden olan bakterilerle savaştığı bilinmektedir. Ayrıca, vücudun gözeneklerini açmaya yardımcı olur ve yükselen sıcaklığı düşürmek için daha fazla terlemeyi sağlar.

10. Aromaterapi

Limon mine çiçeğinin faydaları açısından bu çiçeğin kokusu konsantrasyonu artırır ve odaklanmanızı sağlar. Geceleri bir difüzöre birkaç damla limon mine çiçeği yağı ekleyebilirsiniz. Ertesi gün taze ve berrak bir zihinle kalkacak ve rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Uzak doğuda kronik hastalıkları olanlar, stres ve kaygıyı önlemek için çeşitli terapilerde yaygın olarak kullanmaktadır.

11. Kas Hasarını Önler

Günlük beslenmenize limon mine çiçeği ekleyerek kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. Bu çay zayıflamış bağ dokularını iyileştirmeye yarar. Üstelik kasları güçlendirmeye hem de laktik asidi ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Limon mine çiçeği özü, bir ağrı kesici olarak çalışır ve daha fazla kas hasarını önler. Kaslarını güçlendirmek için limon mine çiçeği yağı ile masaj yapabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle limon mine çiçeğinin faydalarını sizlerle paylaştık. Sorularınızı ve yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Demirhindi faydaları

Bizi Youtube’de takip edin: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx