Magazin

Matt Smith kimdir? Matt Smith Oynadığı filmler ve diziler nelerdir?

Reklamlar

Dr Who ve Crown dizisinin başarılı oyuncusu karizmatik psikopat amca rolü ile House of Dragonun en popüler isimlerinden biri Matt Smith kimdir? Matt Smith’in kariyeri nedir?. 28 Ekim 1982 İngiltere’de doğmuş olan Matt Smith, Daemon Targaryen karakterini oldukça başarılı bir şekilde canlandırıyor.

Matt Smith çocukluğu ve gençliği

Matt Smith 28 Ekim 1982 İngiltere Northampton da Lynne ve David in oğlu olarak dünyaya geliyor. Ablası Laura Jayne bir dansçı ve 2004 yılında Eric Prydz in ‘’Call on me” video klibinde dansçı olarak oynamış.

Matt Smith in gençliğinde hayatında futbol varmış. Matt in büyükbabası Notts County nin eski futbolcularından birisiymiş. Matt Smith de  gelecek planlamasını iyi bir futbolcu olma üzerine yapmış.  Matt Smith; Northampton Town, Nothingam Forest v Leicester City genç takımlarında oynamış. Hatta genç takım kaptanlığına yükselmiş. Fakat geçirdiği Sırt sakatlığı sebebi ile futbolu bırakmak zorunda kalmış.

Reklamlar

Kuzenin kendisini tiyatroya yönlendirme çabalarından sonra 12 Kızgın Adam ( 12 Angry Man) tiyatro uyarlamasında rol alması Matt Smith in oyunculuk kariyerine başlamasına ön ayak olmuş. Önceleri futbol kariyerine devam etmek isteyen bu konuda istekli olan Matt Smithi kuzenin ısrarları ve çabaları ile National Youth Theatre oyuncu kadrosuna giriyor. Ardından okulu bırakıp University of East Anglia – yaratıcı yazarlık ve drama bölümünü okumaya başlıyor. Okula devam ettiği zaman diliminde National Youth Theatre’da bir çok tiyatro oyununda çeşitli rollerde kendini geliştiriyor.

Matt Smith Televizyon Kariyeri Nedir?
Matt Smith Televizyon Kariyeri Nedir?

Matt Smith Televizyon Kariyeri Nedir?

2003-2009

Matt Smith eğitimi hayatı sürecinde yer aldığı tiyatro oyunlarında televizyon dünyasına 2009 yılı itibariyle görünmeye başladı.

Matt Smith Televizyon kariyeri Ruby in the Smoke, Shadow in the North kitaplarının BBC uyarlaması ile başlıyor. Matt Smith’in ilk önemli rolü, Parlamentoya danışmanlık ve araştırma üzerine odaklanılmış kurgusal konulu bir BBC dizisi olan Party Animals ile 2009 yılında başlıyor. Party Animals dizisinde zeki oldukça romantik politik bakış açısına sahip politika araştırmacısı rolünde oynayan Matt Smith bu rol hakkında : “ oldukça zeki, entelektüel, kadınlarla ilişkilerinde güven problemi olan, sarkastik (iğneleyici espri anlayışı) bir karakter yaratmak istedik” diye yorumlamıştı.

yine 2009 yılı içerisinde The İnbetweeners dizisinin Will McKenzie rolü için deneme çekimlere girdi. Rol için Simon Bird seçilmesine rağmen dizinin yazarı verdiği bir röportajda Matt Smith için “ Gerçekten 1000 kişiden deneme çekimi aldık. Matt Smith oldukça yaratıcı inanılmaz zeki ve will rolü için çok fazla atılgan bir karaktere sahip.” açıklaması ile oyuncunun geleceğinin parlak olacağına dair iltifatlarda bulunmuştu.

Reklamlar

2009-2013 dönemi:

Matt Smith DR.Who rolü için açıklandığında televizyon dünyası kendisini henüz yeni tanımaya başlamıştı. Televizyon dizi tarihinin en çok hayran kitlelerinden birine sahip ve  en uzun süreli bilimsel kurgu DR.Who dizisi için Matt Smith ismi başrol için 11.Dr.Who olacağı açıklandı. Dr.Who, dizide bir telefon kulübesi aracılığı ile zamanda yolculuk yapıp çeşitli maceralara atılmakta 40 yılı aşkın bir süredir Televizyonlarda yayınlanmaktaydı. Milyonları varan hayran kitlesi kurgu ve yaratıcılık açısından kendini “özel dizi” konumlayan DR.Who  rolünü, Matt Smith 4 yıl boyunca başrol oynadı ve popülerliğini artırdı. 26 yaşında rolü kapan Matt Smith ayrıca en genç DR.Who olarak dizi tarihine de geçti. 2013 Christmas özel yapımının ardından diziden ayrılan Matt Smith, Sherlock Holmes rolünü canlandıran Benedict Cumberbatch’in karakteri canlandırma yaratma konusunda esin kaynağı olmuştur.

2013 sonrası,

Matt Smith, Netflixin The Crown dizisi castına Genç Prens Philip rolü ile katıldı. İngiliz Kraliyet ailesinin 70 yıla dayalı hikayesini anlatan halen devam eden The Crown dizisinin ilk iki sezonunda genç Philip rolü ile Dr.Who dizisinin ardından yarattığı popülerliği genişletti. Sadece bilim kurgu drama dizileri dışında Dönem dizilerinde de yer alabileceğini sinyalleri ile House of the Dragon dizisi için iyi seçim olduğu görüyoruz.

2020 yılında House of Dragon dizisi yapımcıları tarafından en zorlu rollerden biri olan Daemon Targaryen rolü için Matt Smith seçildiği açıklandı.

Matt Smith oynadığı filmler
Matt Smith oynadığı filmler

Matt Smith oynadığı filmler

  • 2008 yılında kara komedi filmi olan in Bruges da genç Ralph Fiennes karakterinin gençliğini oynadı. Fakat filmin son kurgusunda oynadığı bölümler çıkarıldığı için filmde görülmedi.
  • 2009 yılında kısa film kategorisinde Together ın yıldız oyuncusu olarak yer aldı.
  • 2010 yılında Womb filminde yer aldı.
  • 2013 yılında Ryan Goslingin yöneteceği Lost River filminde oynayacağı açıklandı. (Vizyon tarihi 2014)
  • 2015 yılında Terminatör Genisys filminde yardımcı rolde yer aldı. Film genel olarak beğenilmedi.
  • 2018 yılında vizyona giren Patient Zero gerilim macera türünde filmde başrol olarak yer aldı.Bu film de pek sevilmedi.
  • 2019 Sony Spiderman Evrenin spin off u Morbius da Milo rolünde yer aldı. 2022 yılında yayınlanan filmde oldukça olumsuz yorumlar alınmasına rağmen ortak övgü Matt Smith in göz doldurucu performansıydı.
  • 2021 yılında film eleştirmenlerinin olumlu yorumlarını alan Last Night in Soho filminde Edgar Wright rolünü Matt Smith canlandırdı.

Matt Smith Özel Hayatı sevgilileri sevdikleri

Matt Smith 2008-2009 yılları arasında ünlü brezilyalı aktris Mayana Moura ile birlikteydi. 2010-2014 yılları arasında ünlü model Daisy Lowe ile uzun bir ilişki yaşadı. 2014 – 2019 yılları arasında ünlü oyuncu Lily James ile birlikteydi.

Matt Smith koyu bir Blackburn Rovers taraftarı. İyi bir Radiohead ve Oasis dinleyicisi. Bu grupların kendisine ilham verdiğini söylemiştir. 2015 yılında en iyi giyinen İngiliz aktörler arasında Matt Smith ismi de gösterildi.

İlginizi çekebilir: Eve Best kimdir? Eve best kaç yaşında?

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx