Magazin

Meriç Küçük Kimdir?

Reklamlar

Meriç Küçük ünlü moda blogger’ıdır. Meriç Küçük’ün Akatlar’da yer alan Maritsa mağazasında ve aynı zamanda Maritsa.co bloğunda stil tüyoları paylaşmaktadır.

Meriç Küçük’ün bir kız çocuğu vardır ve günlük hayatından paylaşımlarıyla oldukça sabit bir takipçi kitlesi oluşturmuştur. Moda ve güzellik hakkında takipçilerine detaylı bilgiler vermektedir. Meriç Küçük’ün yaşı, boyu, kilosu, burcu, eğitimi ve kariyeri hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Meriç Küçük Doğum Tarihi

Meriç Küçük 28 Haziran tarihinde dünyaya gelmiştir.

Reklamlar

Meriç Küçük Kaç Yaşında?

Meriç Küçük 1988 yılında dünyaya gelmiş 2024 itibari ile 36 yaşındadır.

Meriç Küçük Hangi Burçtur?

Meriç Küçük 28 Haziran tarihinde doğduğu için Yengeç burcudur.

Meriç Küçük
Meriç Küçük

Meriç Küçük’ün Boyu

Meriç Küçük’ün boyu 1.78 cm’dir.

Meriç Küçük’ün Kilosu

Meri. Küçük 54 kilodur.

Reklamlar

Meriç Küçük Ailesi

Meriç Küçük Ender Sevim ile evlidir. Elin Gala Sevim isminde bir kızları vardır.

Meriç Küçük Nerelidir?

Meriç Küçük Muğla’nın Ortaca diye bir ilçesinde büyümüştür.

Meriç Küçük
Meriç Küçük

Meriç Küçük Eğitimi

Meriç Küçük üniversiteyi kazandığı zaman ilk defa İstanbul’a geldiğini Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümünde mezun olduğunu söylüyor. Meriç Küçük, moda benim iç motivasyonum diyen, çok başarılı bir moda bloggerıdır. Hedefinin hiçbir zaman psikolog olmak olmadığını söyleyen Meriç Küçük Maritsa, blogunu açmaya üniversite son sınıftayken karar verdiğini dile getiriyor.

Meriç Küçük psikolojinin ilk tercihi olduğunu çünkü hayatta ne iş yaparsa yapsın önce kendini sonra insanları daha doğru anlamak ve daha doğru iletişim kurmak için okuduklarının kendisine çok faydalı olduğunu söylemektedir.

Hayat boyu işine yarayacak bir diploma sahibi olduğunu ve şuan yaptığı işlerden çok memnun olduğunu söylemektedir. Hayal ettiğinden daha kısa sürede bir blog ve marka yarattığını güzel işler yaptığını, dünyayı dolaşmaya başladığını söylemektedir. Kendi iş koşullarını kendisinin yarattığını söylemektedir. İnsanın kendi işini yapabilmesinin çok güzel, sevdiği bir iş yaratabilmesi ise büyük bir lüks olduğunu da ekliyor. IAMNOTBASIC ile kurumsal markalaşma konusunda büyük bir adım attıklarını her şeyin tahmininden daha hızlı ve güzel geliştiğini söylüyor.

Meriç Küçük
Meriç Küçük

Meriç Küçük Kariyeri

Meriç Küçük kariyerine dergicilikle başladıktan sonra Vakko ve 1v1y.com’a geçiş yapmıştır. Sundayondutyy adında , blog işlerini yürüttüğü ve markalara sosyal medya ve danışmanlık hizmeti verdiği bir ajansı olduğunu dile getiriyor ayrıca Iamnotbasic adıyla üniversite arkadaşı ile kurduğu basic kıyafetlerin olduğu tasarım markasının olduğunu da söylemektedir.

IAMNOTBASIC markasının aslında kendi ihtiyaçlarından doğduğunu söylemektedir. Herkes gibi kendilerinin de sürekli düz renk basic t-shirtler ararken bulduklarını ve tarzını çok sevdikleri t-shirtler hep pahalı olduğunu söylemiştir. Ve çok severek giyecekleri, kaliteli kumaştan yapılmış güzel kalıplı t-shirtler yaratma düşüncesi ve de basic bir t-shirt için fazla para ödemesek fikrinden yola çıktıklarını www.iamnotbasic.com`u yarattıklarını dile getirmiştir.

Markayı birlikte kurdukları üniversiteden arkadaşı Orkan Boğaziçi`nde okudukları dönemlerde akıllarında böyle bir fikir olmadığını söylemektedir. Kendisinin blogunu yeni kurduğunu ve online dünyayı keşfetmeye başladığını, Orkan’ın ise tekstil sektörüne geçiş yaptığını söylemektedir. Yıllar sonra, bu fikir ikisinin deneyimlerini bir araya getirerek IAMNOTBASIC`i yaratmak için işe koyulduklarını dile getiriyor.

Markasına isim düşünürken aklına birçok alternatif geldiğini söylemektedir. Ama hem globalde herkesin anlayabileceği, hem online dünyada kendine kolay yer edinebilecek, daha önce kullanılmamış bir isim olmasını istediklerini dile getiriyor. Markalarını özetleyebilecek bir isim bulmak istemişlerdir ve yaptıkları basic t-shirtleri düşünerek bu t-shirtler hem basic idi hem de hayat kurtarmaları ve zamansız olmaları bakımından “basic” diyerek geçiştirilebilecek ürünler olmadığını ve tabi akıllarına ilk IAMNOTBASIC ismi geldiğini ve çok sevdiklerini söylemiştir.

IAMNOTBASIC ile çıkış noktalarının basic t-shirtler olsa da aslında hedeflerinin, basic ürünler yaratan büyük bir marka olduğunu söylemiştir. Hiçbir zaman modası geçmeyecek, her yaş grubuna hitap edebilecek, kullanıcılarının uzun yıllar dostu olabilecek ürünler tasarlamak istediklerini dile getiriyor.

Kuruldukları günden bu yana, doğru hedef kitleye hitap ettiklerini amaçlarının, kendilerini henüz duymamış, tanımamış, markalarını çok sevecek kitleye her gün biraz daha yaklaşmak olduğunu söylüyor. Şimdiye kadar yarattıkları kullanıcı profili aslında tam da hayal ettikleri gibi olduğunu da ekliyor.

 Markaları ile ilgili çok daha büyük hedeflerinin olduğunu ancak yavaş ve sağlam adımlarla ilerlemeyi tercih ettiklerini söylemektedir. Amaçlarının bir anda çok popüler olup, herkese bir t-shirt satmak olmadığını maksatlarının müşterilerin yaşamlarının her alanında isteyeceği ve ihtiyaç duyacağı ürünleri bünyelerinde barındırmak olduğunu söylemiştir.

Basic bir ürüne ihtiyaç duyan herkesin, tereddüt etmeden sipariş vermesini sağlamak istediklerini söylemiştir. Uzun soluklu bir alışveriş deneyimi yaşatmayı hedeflediklerini moda haftalarında yer almak şuan için markalarının hedefleri arasında yer almadığını söylüyor. Bir tasarımcı markası olmayı hedeflemediklerini aksine trendlerden bağımsız, her daim stilin bir parçası olacak ürünler yaratmak istediklerini dile getiriyor.

Kardeş T-shirt projesi markalarının daha kuruluş aşamasından bu yana gerçekleştirmek istedikleri en önemli adımlardan birinin çocukları desteklemek olduğunu bu doğrultuda projelerinin ilk aşamasını Koruncuk Vakfı ile hayata geçirdiklerini söylemiştir. Amaçlarının daha çok insana kaliteli t-shirt satarken, daha çok çocuğu desteklemek olduğunu dile getirmiştir. Koruncuk Vakfı ile başlattıkları bu işbirliği giderek büyür ve birden çok vakfa destek veren bir markaya dönüşmelerini istediğini de eklemiştir. 

Posta adında yeni bir uygulamaya başladıklarını, IAMNOTBASIC markasının herkese ulaşan vitrini olduğunu söylemektedir. Markalarını duyuran, sokakta görünür kılan ve marka konumlandırması yaratan bir mağazalarının olmadığını ama Posta’larının olduğunu söylemiştir. Amaçlarının, müşterileri olan olmayan herkese, kendilerini, vizyonlarını ve stillerini anlatmak, büyük bir aile yaratmak olduğunu dile getiriyor.

Posta` da güzel hikayeleri olan gerçek insanlar, kendileri gibi basic tutkunlarının stilleri ve hatta yazar olmaktan uzakta farklı sektörlerde çalışan insanların günümüz dünyası ile ilgili yazıları olduğunu söylüyor. Haftalık olarak yayımlanan Posta` da yeni hayatlar keşfedebilir, tanımadığınız kişilerin evlerine, işlerine ve hayatlarına konuk olabilir, onların hayat görüşlerini ve deneyimlerini paylaşabilirsiniz şeklinde de ekliyor.

Meriç Küçük Türkiye’nin moda sektöründe gelişmekte olduğunu moda sektörünün her bir parçası kendini geliştirdiğini ve giderek daha güzel işler yapıldığını söylüyor. Bundan on sene öncesine göre çok hızlı bir gelişme kaydettiğimizi basın-yayın tarafı, online mecralar, bloglar, yeni kurulan Türk markaları, genç tasarımcılar ve kendileri gibi girişimciler ile sektörün hareketlendiğini ve ilerlediğini söylemektedir. Daha yolun başlarında oldukların düşünse de tüm sektörün birbirine destek olarak birlikte büyüdüğünü görmek çok güzel demiştir.

 Meriç Küçük Nil Ertürk ile Apartment11 projesine girmiştir. Nil ve kendisinin aynı anda hayatlarını ve yaptıkları işleri sorguladıkları bir döneme denk geldiğini söylemiştir. Çok güzel bir proje olduğunu Türkiye`de yapılmamış bir iş olduğunu ve kendilerini çok heyecanlandırdığını söylemiştir. Ancak Türkiye` deki online kullanıcı alışkanlıkları düşünülürse, belki de biraz erken hayata geçirilmiş bir proje olduğunu çok emek isteyen, büyük bir ekip isteyen bir işi iki kişi kotarmaya çalıştıklarını ve açıkçası biraz yorulduklarını söylemiştir.

Eş zamanlı olarak IAMNOTBASIC markası üretim ve proje tasarım aşamasında olduğunu ve hem kendi işleri hem Apartment11`i yürütmenin çok zor olduğunu söylemiştir. Şimdilik durduklarını, enerjilerinin çoğunu vermeleri gereken farklı işler yarattıklarını ve Apartment11`i iyi götüremeyeceklerini anlamışlardır. Apartment11 için bir gün tekrar bir araya gelebileceklerini ama şimdilik yeniden başladıkları için gereken enerjiyi ve ekibi bir araya getiremedikleri için beklemede olduklarını söylemiştir.

Meriç Küçük
Meriç Küçük

 Meriç Küçük Hakkında

Meriç Küçük’ün `Hayata makyaj yap` adlı bloğu vardı ve bloğu açtığında bu noktalara gelebileceğini hayal etmediğini blogunu ilk açtığı zamanlar başlayıp göreceğiz dediğini söylüyor. Ne bu işin bu kadar büyüyebileceğini tahmin ettiğini ne de kendi blogunun bu kadar fazla takipçi kazanabileceğini söylüyor. Kendisinin sadece sevdiği bir işe vakit ayırmayı seçtiğini ve sonucunun da çok güzel olduğunu söylüyor. Maritsa.co blogunun dünya trendleri ile birlikte yüz değiştirmesi gibi olduğunu söylüyor.

Yurt dışına açılmak ve orada da güzel işler yapmak istediğini daha doğru bir sistem yaratmaya karar verdiğini söylüyor. Hobi olarak açtığı blogunun, maritsa.co ile bir işe dönüştüğünü de ekliyor. Online mecrada doğru bir iş yaptığınızda, dünya sizin dünyanın neresinden yaptığınız hiç önemli değil diyor. İsterseniz Berlin`den blog yazın, ister Dubai` den, ister NY` dan, hepsinin bir tık uzağımıza geldiğini de markaların da kendini keşfetmesinin çok uzun sürmediğini söylüyor. 

Meriç Küçük`ün bir gününü şu sıralar günlerinin IAMNOTBASIC ile geçtiğini sabah erken ofise geçip, o günkü işleri toparlamaya başladığını söylüyor. Gün içinde ofis toplantılarının ve Posta için yaratıcı ekip görüşmelerinin olduğunu ve sürekli bir çalışma halinde olduklarını dile getiriyor. Bir iş biter bitmez, ardından geleceklere hazırlanmaya başladıklarını ve şimdilerde İlkbahar-Yaz koleksiyonu üzerinde çalıştıklarını işleri biraz toparlayınca maritsa.co için gerekli toplantıları ve çekimleri organize ettiklerini söylüyor.

Vakitsizlikten çok daha az ve özel projeyle ilgilenebildiğini ama bir süre bu şekilde olması gerektiğini çünkü işlerinin hiç bitmediğini söylüyor. Akşamları kanepede tekrar bilgisayarına döndüğünü ve yarım kalan işleri toparlamaya çalıştığını söylemektedir. Hayatının en yoğun çalıştığı dönemi bu olabilir ama yaptıklarından çok büyük keyif aldığını da eklemektedir.

Meriç Küçük stilini maskülen ama detaylarda feminen olarak tanımlamaktadır. Zaman zaman çok feminen giyinmekten hoşlandığını günlük hayatında konforun kendisi için çok önemli olduğunu söylüyor. Yoğun tempoda topuklu ayakkabılar ya da kalem etekler giyemediğini ki çok istediğini de ekliyor. Şu sıralar çok daha sportif kurumsal giyindiğini ekliyor. Ama kesin bir şey var ki, gün geçtikçe daha sade giyinmeye başladığın stili ile birlikte büyüyüp, sadeleştiklerini de ekliyor.

Herhangi bir takıntılı olduğu bir şey olmadığını her kadın gibi güzel bir ayakkabıya bayıldığını ama en son ne zaman yeni bir ayakkabı aldığını hatırlamadığını söylemektedir. Şu sıralar daha çok ev alışverişi konusunda takıntılı olduğunu her alışveriş merkezi ziyaretinden yeni bir bardak, çatal, tabak ya da mum alıp geldiğini söylemektedir.

Rick Owens markasının kendisine göre bambaşka bir marka olduğunu, ürünlerini giydiği zaman kendini farklı hissettiğini söylüyor. Stella Mccartney ürünlerini incelemenin de kendisine hep zevk verdiğini ekliyor. Sakinleşmesi ve yalınlaşması gerektiğini hissettiğini de ekliyor.

Türk tasarımcılarından sevdiği çok isim olduğunu Arzu Kaprol`ün kokteyl elbiselerinin favorisi olduğunu kalıplarının çok güzel o üzerine göre dikilmiş gibi olduğunu söylüyor. Hakaan tasarımlarının bir kadını alıp başka bir diyara götürdüğünü söylemiştir. İddialı ve cool gece elbiseleri için Raisa&Vanessa ilk tercihinin olduğunu, Zeynep Tosun ne yapsa başka yaptığını, tüm hayatı boyunca onun kıyafetlerini giyebileceğini de ekliyor. Hande Çokrak tasarımları kendisine Avrupa` da bir yerlerde yaşadığını hissettirdiğini çok kendine has bir duruşu olduğunu aslında böyle daha birkaç tasarımcı daha olduğunu söylüyor.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx