Saç Bakımı

Kemik İliği Maskesi ile Saç Bakımı

Reklamlar

Son zamanlarda saç bakımının vazgeçilmezlerinden birisi de kemik iliği maskesi ile saç bakımıdır. Saçlarımızın daha sağlıklı ve bakımlı olması için kemik iliği maskesi nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir. Gibi merak ettiğiniz bütün soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Kemik iliği maskesi ile ilgili olarak bilmemiz gereken ilk nokta bu maskeyi 3- 4 hafta boyunca ve haftada bir kere düzenli bir şekilde uygulamanız gerekmektedir. Her bakım türünde olduğu gibi kemik iliği maskesinde de düzenli uygulama ve istikrar çok önemlidir.

Fakat bu maskeyi uygulayacak olanların kokusunun ağır olduğunu bilmelerinde fayda vardır. Bundan dolayı kuaförde yaptırmanız daha sağlıklı olacaktır. Eğer kuaförde yaptırmanız mümkün değilse maskeyi kokuya en az derecede maruz kalacağınız şekilde evde de hazırlayabilirsiniz.

Reklamlar

Kemik İliği ile Saç Maskesi

Kemik iliği ile saç maskesi hazırlamaya başlarken öncelikle kemik iliğini suyun için haşlamanız ve ilikli su ile maske hazırlamanız tavsiye edilir. Eğer bulunduğunuz konuma özel olarak siparaiş vereceğiniz bir yer varsa kalın ilikli bir kemik hazırlatabilirsiniz. Fakat kemik iliğinin 5-10 dakika kadar haşlanmasını bekleyiniz. Sonrasında iliği kemiğin içinden çıkartarak saf bir şekilde kullanmanız daha yoğun bir maske elde etmenizi sağlayacaktır.

Kemik İliği ile Saç Maskesi
Kemik İliği ile Saç Maskesi

Kemik iliği maskesi için gerekli malzemeler şu şekildedir. Ve bu malzemeler ile bir kerelik bir maske elde edebilirsiniz. Her uygulama için yeni maske yapmanız en sağlıklısıdır.

Kemik İliği Maskesi İçin Malzemeler

Gerekli olan malzemeler 200 gr ilikli sığır kemiği, 1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı, 1 çorba kaşığı Hint yağı ve 5 damla çay ağacı yağıdır.

Uygulama aşamasında ise kemikleri haşlayıp iliğini çıkarmalısınız. Ve blenderdan geçirin. Sonrasında karışıma yağları içine ilave etmelisiniz. Ve homojen hale gelinceye kadar karıştırmalısınız

Reklamlar

Çay ağacı yağı saç köklerinin temizlenmesini sağlar. Ve kemik iliğinin kokusu bastırmaya yardımcı olur. Hindistan cevizi yağı da saçlarınızı yumuşatacak ihtiyacı olan vitamini verir. Hint yağının da saça faydası saç tellerinin kalınlaşmasına ve saçın hızlı uzamasını sağlamasıdır.

Elde ettiğiniz karışımı önce saç diplerinize masaj yaparak yedirmelisiniz. Sonra da saç uçlarınıza eşit derecede uygulayınız. Ve bütün saçınıza uygulayınız. Saçınıza bone takıp o şekilde bekleyiniz. Bone ile maskenin kokusu azalacaktır. Ve saçlarınız bonenin altında ısınır böylece maske incelerek saçınız tarafından daha hızlı bir şekilde emilir. Bu şekilde maskenin içindeki protein ve vitaminlerin etkisi artacaktır.

Maskeyi saçınıza sürdükten sonra en az yarım saat bekletmelisiniz. Süre sonunda saçınızı doğal içerikli parfüm, sülfat, paraben bulundurmayan bir şampuan ile yıkayınız. Sonrasında saçınızı saç kremi ile nemlendiriniz. Ve saçlarınızı yıkadıktan sonra birkaç damla argan yağını saç uçlarına serum olarak sürmelisiniz.

Saçlarınızın kuruması için kendi haline bırakmanız en sağlıklı yöntem de olsa, saçlarınızı kurutmak için ya da fön çekmeniz gerekmesi durumunda fön makinesinin en düşük sıcaklığını kullanmalısınız. Böylece saçlarınıza yandan kırılmadan daha sağlıklı şekil vereceksiniz.

Saçların sağlıklı ve canlı olması için en önemli içerik proteindir. Mutlaka protein içerikli beslenmeli ve saçlarınızı yeterince nemlendirmelisiniz. Saç bakımınız için kesinlikle protein bakımından zengin organik ürünler kullanmalısınız. Ve uygulama sonunda sağlıklı ve parlak saçlara sahip olursunuz.

Kemik İliği Bakımı Faydaları
Kemik İliği Bakımı Faydaları

Kemik İliği Bakımı Faydaları

Cildinizin, saçınızın, kemiklerinizin ve kasların yani vücudunuzun esnekliğini kalitesini ve direncini veren en önemli protein kolajendir. Kolajen vücutta kendiliğinden üretilir. Fakat zaman içinde yaşlanma etkisi ile yetersiz beslenme sonucunda etkisini kaybeder. Eğer saçlarınızın zamanla çok işlem gördü ve yıprandıysa, dökülmeye başladıysa kemik iliği bakımı ile saçlarınızı onararak etkisinin daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Kemik iliğinin içinde yüksek lif ve doğal kolajen bulunur. Kolajen de cildiniz ve saç sağlığınız için çok önemlidir. Kemik iliği maskesi ile saç derinize masaj yaparak uygularsanız kan dolaşımınız hızlanır. Ve hücreleriniz yenilenir. Böylece saç derinizin ihtiyacı olan protein besinler vücuda enjekte edilmiş olur. Ve bu şekilde de saçlarınızın kalitesi ve esnekliği artar.

 Peki Kemik İliği Nasıl Hazırlanır?

Kemik iliğini hazırlamak için kasaplardan alıp derin bir tencerede suyun içinde limon da ekleyerek 2-3 saat boyunca pişirmelisiniz. Limonun etkisi ile ilik kemikten ayrılacaktır. Kemik iliği suyunun kullanılacak kadar kısmını buzdolabına koyup kalanını da sonraki uygulama için gerekli olan miktarlarda kaplara koyarak derin dondurucuya koyabilirsiniz. Buzluktan çıkarıp salındıktan sonra saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Maskeyi Kimler ve Nasıl Kullanmalı?

Saçlarınız sağlıksız ve cansızsa, saç dökülmeleriniz çoğaldıysa ve saçınızın hızlı bir şekilde uzamasını istiyorsanız, kepeklenme ve bunun gibi saç derisi kuruluğu problemleri yaşıyorsanız kemik iliği maskesini kullanabilirsiniz. Ayrıca kuaförlerin yanlış uygulamasına maruz kaldıysanız ve saçlarınızda, kopma, kırılma sorunları varsa bu bakımı uygulayabilirsiniz.

Maske Nasıl Hazırlanır ve Uygulanır?

Kemik iliğini bahsettiğimiz gibi 2-3 saat kaynattıktan sonra elde ettiğiniz suyu saçınızın uzunluğuna göre ayırmalısınız. Ve kemik suyunun içine 1 yemek kaşığı bakım kremi  koyup karıştırmalısınız. Oluşturduğunuz karışımı saç diplerinize ve saç boylarınıza güzelce yediriniz. Sonrasında maskenin faydasını göstermesi için doğal içerikli bir şampuan ile saçınızı yıkayınız. Sonrasında saç kreminizi uygulayabilirsiniz.

Kemik İliği Maskesi ile Saç Bakımı

Kemik İliği Maskesi Ne Kadar Uygulanmalıdır?

Bu maske ile saçlarınızın beslenmesini sağlayacaksınız ve saçlarınız pırıl pırıl parlayacaktır. Maskeyi saçınıza 3 ya da 4 hafta uyguladıktan sonra sonuçtan çok memnun kalacaksınız. Maskenin saçınıza olan faydasını görebilmek için saçınızın iyice kurumuş olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer saçlarınız çok işlem görmüş ve yıpranmış ise ilk kürü tamamladıktan sonra saçınızın ihtiyacına göre 6 ya da 8 ay sonra ikinci küre başlayabilirsiniz.

Yazımızda sizler için kemik iliği maskesi nasıl yapılır, kemik iliği maskesinin uygulanma şekli ve süresi, kemik iliği maskesinin faydalarından bahsettik. Sizler de bu maskeyi denedikten sonra sonuçlarını bizimle paylaşabilirsiniz. Mutlu ve sağlıklı günler dileriz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx