Sağlık

Mupobel Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Mupobel Krem Faydaları

Reklamlar

Mupobel krem genellikle enfekte travmatik deri lezyonlarının tedavi edilmesi için kullanılan bir üründür. Eğer Mupobel krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Uyarı
İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır. Bu yazı sadece bilgilendirme amacıyla yazılmıştır.

Mupobel Krem Nedir?

Mupobel topikal krem, spesifik bakterilere bağlı ikincil olarak enfekte travmatik cilt lezyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Mupobel topikal merhem, impetigo tedavisinde kullanılır. Bu krem, bakterileri öldürerek veya büyümelerini engelleyerek çalışır. Bu krem sadece doktorunuzun reçetesiyle alınabilir. Bu krem, staphylococcus aureus ve streptococcus pyogenes’e bağlı olarak impetigonun topikal tedavisi için kullanılır.

Mupobel Krem Ne İşe Yarar?

Bu krem antiseptik bir antibiyotiktir. Cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için ciltte kullanılır. Bu ilaç başka amaçlar için kullanılabilir. Sorularınız varsa sağlık uzmanınıza, doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Reklamlar

Mupobel Krem Faydaları

Bu kremin etken maddesi mupirosin adı verilen bir üründür. Bu krem, deri üstündeki bakterilerin oluşumunu önleyen antibiyotik  bir  ilaç türüdür. Hasar veya zedelenme sonucu oluşan küçük yırtıklar, dikiş atılmış yaralar, çatlaklar ya da aşınma gibi lezyonlar ile apse, çıban, iltihaplı sivilce,  kıl kökü iltihabı ve yara enfeksiyonun topikal tedavisinde kullanılmaktadır.

Mupobel krem
Mupobel krem

Mupobel Krem Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bu kremin etken maddesi olan mupirosin veya bu krem yardımcı maddelerine karşı alerjiniz varsa bu kremi kullanmayın. 
 • Mupobel kremine alerjiniz varsa veya diğer ilaçlar, yiyecekler veya maddelere karşı alerjiniz varsa bu kremi kullanmadan önce doktorunuza söyleyin.
 • Geniş bir alanın tedavi edilmesi gerekiyorsa bu kremi kullanmadan önce doktorunuza söyleyin.
 • Cildiniz hasar görmüşse veya açık yaralar varsa bu kremi kullanmadan önce doktorunuza söyleyin.. Hasarlı cilde veya açık yaralara bu kremi uygulamayın.
 • Bu ilaç diğer ilaçlar veya sağlık sorunları ile etkileşime girebilir.
 • Doktorunuza ve eczacınıza tüm ilaçlarınızı (reçeteli ilaçlar ve reçetesiz ilaçlar, doğal ürünler, vitaminler) ve sağlık sorunlarınızdan bahsedin. Tüm ilaçlarınız ve sağlık sorunlarınız için bu kremi ve merhemi kullanmanın güvenli olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Doktorunuza danışmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.
 • Tüm sağlık uzmanlarınıza ve doktorlarınıza bu kremi ve merhemi kullandığınızı söyleyin. Buna doktorlarınız, hemşireleriniz, eczacılarınız ve diş hekimleriniz dahildir.
 • Bu kremi size söylenenden daha uzun süre kullanmayın. İkinci bir enfeksiyon olabilir.
 • Cildinizde başka ilaçlar veya ürünler kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.
 • Damar içine ilaçların verildiği bir bölgenin yakınında bu krem ​​ve merhem kullanmayın. Doktorunuzla konuşun.
 • Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söyleyin. Hamileyken bu krem ​​ve merhem kullanmanın yararları ve riskleri hakkında konuşmanız gerekir.
 • Emziriyorsanız doktorunuza söyleyin. Bebeğiniz için herhangi bir risk hakkında konuşmanız gerekecek.
 • Emziriyorsanız ve göğsünüzde veya göğüs ucu bölgesinde bu krem ​​ve merhem kullanıyorsanız, çocuğunuzu emzirmeden önce bölgeyi yıkayın.
 • Bu ilaç sadece harici kullanım içindir. Reçete etiketindeki talimatları izleyin. Kullanmadan önce ve sonra ellerinizi yıkayın. Uygulamadan önce, etkilenen bölgeyi yumuşak sabun ve suyla yıkayın ve kurulayın. Etkilenen bölgeye az miktarda uygulayın ve nazikçe ovalayın. Bölgeyi gazlı bezle kapatabilirsiniz. Bu ilacı gözünüzle temas ettirmeyin. Eğer yaparsanız, bol soğuk musluk suyu ile durulayın. İlacınızı belirtilenden daha sık kullanmayın. Durumunuzun daha iyi olduğunu düşünseniz bile, doktorunuz veya sağlık uzmanınız tarafından reçete edilen ilacı tam olarak bitirin. Geniş yanmış cilt alanlarında kullanmayın.
 • Bu ilacın çocuklarda kullanımı ile ilgili olarak çocuk doktorunuzla konuşun. Özel bakıma ihtiyaç duyulabilir.
 • Bu ilacı çok fazla aldığınızı düşünüyorsanız, hemen bir acil servise başvurun.
 • Bu ilaç sadece sizin içindir. Bu ilacı başkalarıyla paylaşmayın.

Mupobel Krem Kullanım Şekli

Bu kremi doktorunuzun belirttiği şekilde kullanın. Kesin dozlama talimatları için ilaç üzerindeki etiketi kontrol edin. İlacın yarısını tek kullanımlık tüpten direkt olarak cildinize uygulayın ve hafifçe ovalayın. Bu krem, diğer ilaçlar ile birlikte kullanılmamalıdır.

Enfeksiyonunuzu tamamen temizlemek için, tam tedavi süreci için bu kremi kullanın. Birkaç gün içinde daha iyi hissetseniz bile kullanmaya devam edin. Bu kremi kullandıktan hemen sonra ellerinizi yıkayın.

Bir doz bu kremi kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede kullanın. Bir sonraki dozunuz için neredeyse zamanı gelmişse, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza geri dönün. Aynı anda iki doz kullanmayın. Sağlık uzmanınıza ve doktorunuza, bu kremin nasıl kullanılacağıyla ilgili tüm sorularınızı sorun.

Reklamlar

Mupobel Krem Yan Etkileri

Bu krem ihtiyaç duyulan etkilerine ek olarak bazı istenmeyen etkilere neden olabilir. Bu yan etkilerden herhangi birinin meydana gelmesi durumunda, tıbbi müdahale gerekebilir.

Bu kremi kullanırken uygulama yerinde yanma, batma veya ağrı, deride kabarma, kabuklanma, tahriş, kaşıntı veya kızarıklık, acıyan yara, çatlak, kuru, pullu cilt, ciltte ağrı, şişme, hassasiyet, sıcaklık, dudaklarda veya dilde veya ağız içinde yaralar, ülserler veya beyaz lekeler, kurdeşen veya kaynak, kaşıntı veya deri döküntüsü, yüz, göz kapakları, dudaklar, dil, boğaz, eller, bacaklar, ayaklar veya cinsel organlarda büyük şişlik, göz kapaklarının veya gözlerin, yüzün, dudakların veya dilin çevresinde şişlik veya ödem, ciltte kızarıklık gibi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışmalısınız.

Bu kremi kullanırken ortaya çıkabilecek bazı yan etkiler tıbbi yardım gerektirmeyebilir. Tedavi sırasında vücudunuz ilaca alıştıkça bu yan etkiler ortadan kalkabilir. Doktorunuz size bu yan etkilerin bazılarını azaltmanın veya önlemenin yollarını söyleyebilir. Baş ağrısı ve mide bulantısı gibi yan etkilerden herhangi biri devam ederse, rahatsız ediciyse veya bunlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx