SağlıkBeslenme

Neden Kilo Veremiyorum?

Reklamlar

Yaz ayları yaklaştıkça kilo vermek daha fit bir vücuda sahip olmak isteriz. Ancak bazen dikkat etsek de kilo veremeyiz, neden kilo veremiyorum diye üzülür isyan ederiz. Kilo almak çok kolay vermek ise gerçekten daha zordur. Her şeyi doğru yaptığınızı düşünseniz bile bazı doğru bildiğiniz yanlışlar kilo vermenizin önüne geçebilir. Kilo veremeyince de özgüveniniz azalır, kendinizi kötü hissedersiniz. Hem daha sağlıklı bir yaşam için hem de kendinizi daha iyi hissetmek için fazla kilolardan nasıl kurtulabiliriz gelin birlikte kilo verememenin nedenlerini ele alalım. Bu unsurlara dikkat ettiğinizde daha kolay kilo verecek daha iyi hissedeceksiniz.

Neden Kilo Veremiyorum? İşte Kilo Verememenin Nedenleri

Neden Kilo Veremiyorum
Neden Kilo Veremiyorum

1- Kilo verememenizin sebebi herhangi bir alerji olabilir mi? Uzun süredir devam eden ya da yeni başlayan gizli bir alerjiniz olabilir. Aklınıza gelmeyecek çok masum bir gıda bile alerjinizi tetikleyerek kilo vermenize engel olabilir.

2- Kilo verememenin en önemli nedenlerinden biri de D vitamini eksikliğidir. Eğer vücudunuzda D vitamini eksikliği varsa ne yaparsanız yapın kolayca kilo veremezsiniz. Kilo vermenize engel olacaktır.

Reklamlar

3- Kilo verememenin en çok karşılaşılan nedenlerinden birisi de demir eksikliğidir. Vücudunda demir eksikliği olan kişilerde stres ve hormonal düzensizlikler gibi birçok problemde beraberinde gelir. Demir eksikliği özellikle; büyüme çağındaki çocuklar, gebeler, emziren anneler ve adet görmeye başlayan genç kızlarda sıklıkla görülmektedir. Bilinenin aksine demir takviyesi almak kilo aldırmaz, demir eksikliği olması durumunda kilo vermek zorlaşır.

4- Kilo veremiyor olmanın bir nedeni de proteinler olabilir. Vücudumuzdaki hücrelerin temel taşı olan proteinler; cilt, tırnak, saç, tüm organlar, bağışıklık sistemi ve hormonların temelini oluşturur. Bu nedenle kilo vermek isteyenler yeterli miktarda protein almalıdır. Aynı zamanda kas kütlesinin artması için de protein alımı şarttır.

5- Neden kilo veremiyorum diyenlerin genellikle atladığı ama en önemli nedenlerden biri de günlük su tüketimidir. Kilo vermek istiyorsanız günde en az 2,5 litre su tüketmelisiniz. Su hem sağlığınız için olmazsa olmazdır. Hem de kilo vermenize yardımcı olur. Gün içinde yeterli su tüketip tüketmediğinizi idrar renginizden anlayabilirsiniz. Açık sarı renkte ise yeterli miktar su tükettiğiniz anlamına gelir. Koyu sarı görürseniz su tüketiminizi arttırın.

6- Kilo verebilmek için vücudumuzun üretemediği temel yağları yeterli miktarda almanız önemlidir. Eğer vücudunuzda sağlıksız yağlar çok miktarda varsa, sağlıklı yağları az miktarda tüketiyorsanız kilo vermeniz zorlaşabilir. Sağlıklı yağlar olarak bahsettiğimiz yağlar; doğal tereyağı ve soğuk sızma zeytinyağı gibi yağlardır.

Reklamlar

7- yanlış bilinen eskilerden söylenen az az, sık sık ye anlayışını uyguluyorsanız yanılıyorsunuz. Bunun yerine öğünlerinizin arasında en az 4-5 saat bırakmalısınız. Günde 2 ya da 3 öğün yeterli olacaktır. Beslenmenizde glisemik indeksi düşük sağlıklı karbonhidrat, yağ ve proteinler olmalıdır. Bu şekilde beslenmeyi denemelisiniz.

8- En keyiflisi de televizyon karşısında atıştırmalık keyfi yapmak olabilir. Ancak akşam geç saatlerde bir şeyler yemek veremediğimiz kiloların baş düşmanıdır. Bu nedenle kilo vermek istiyorsanız akşam 7den sonra kesinlikle bir şey yememelisiniz.

Neden Kilo Veremiyorum? İşte Kilo Verememenin Nedenleri

9- Tatlı tüketimini sınırlandırdığınız için canınız tatlı ve abur cubur istediğinde meyve yerseniz, meyvenin de fazlası kilo aldırır unutmamalısınız. Bu nedenle günlük meyve hakkınız da 1 porsiyondur. Kilo vermek için özellikle meyve şekeri miktarı çok yüksek olan karpuz, kavun gibi meyvelerden de uzak durmalısınız.

10- Az yiyorum ama gene de kilo veremiyorum diyorsanız, yeterince hareketli misiniz bir düşünün. Eğer işinizde hareketsizseniz eve gelince de pek hareket etme şansınız olmuyorsa kilo vermeniz zorlaşır. Böyle bir düzende düzenli yürüyüşler yapıp, hareket etmeyi ihmal etmemelisiniz. Hatta yapabilirseniz yüzme, dans gibi fiziksel aktiviteleri de rutininize ekleyin. Ama en azından her gün aksatmadan yarım saat 40 dakikalık yürüyüşünüzü mutlaka yapın. Bu arada mutlaka şekersiz beslenmenin faydaları yazımızı okuyun, konu ile gerçekten alakalıdır.

11- Kilo veremeyen kişilerin ortak sorunlarından birisi de kabızlıktır. Normali her gün iki kere büyük tuvaletinizi yapmaktır. Ancak bu süre 2-3 günde bir falansa kabızlık sorununuz var demektir. Böyle bir durumunuz varsa bağırsaklarınızı rahatlatacak doğal besinler ile ve su tüketiminizi arttırarak bu sorunu çözmeye çalışmalısınız.

12- Günlük beslenmenizde katkı maddesi içeren, işlenmiş yiyecekler, tatlandırıcılar, paketli ve diyet ürünler yer alıyor mu, alkol tüketiyor musunuz? Kilo veremiyorum diyorsanız hala bu maddeleri tüketiyorsanız, ilk olarak bunları hayatınızdan çıkarmalı ve alkolden uzak durmalısınız.

Kilo vermek için neler yapmalıyım?
Kilo vermek için neler yapmalıyım?

13- Kilo vermek için hep yeme içme düzenine dikkat edilse de aslında kilo vermek için en önemli faktörlerden birisi de yeterli uyumaktır. Eğer yeteri kadar uyumazsanız, metabolizmayı yöneten hormonlar gece uyku sırasında yapacağı işlevleri yerine getiremezler. Ve böylece kilo veremezsiniz. Intagramda Begonya Kadın sayfasındayız. Bizi mutlaka takip edin.

14- Bilmediğiniz ve farkında olmadığınız bir rahatsızlık olabilir. Yukarıda saydığımız çoğu şeyi yapıyor dikkat etmenize rağmen kilo veremiyorsanız, hormonal bir sorununuz olabilir. Ya da insülin direnci gibi bir rahatsızlığınız olabilir. Eğer her şeyi yapmanıza rağmen kilo veremiyorsanız, vakit kaybetmeden bir dahiliye ya da endokrinoloji uzmanına gidip kan tahlillerinizi yaptırın. Kilo verememenin metabolik sebepleri araştırılmalıdır. İnsülin direnci ya da hormonal sorunlarınız varsa tedavi ile birlikte diyetinizi uyguladığınızda rahatça kilo verecek kendiniz iyi hissedeceksiniz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx