Şifalı Bitkiler

Bin Derde Deva Pelin Otunun Faydaları

Reklamlar

Bu yazımızda bin derde deva olan pelin otunun faydalarından bahsedeceğiz. Pelin otunun bilimsel adı Artemisia absinthium olup, Asteraceae familyasına ait bir süs çalısıdır. Pelin ağacı veya daha yaygın olarak pelin otu olarak bilinir. Pelin otu, yeşilimsi gri gövdeleri, ipeksi gümüş, beyaz yaprakları ve yaz başından sonbahar başlarına kadar açan sarı çiçekleri ile bilinmektedir.

Pelin otu, dünya çapında yetiştirilmeden önce, Avrupa ve Asya’nın ılıman bölgelerine özgü bir bitkiydi. Bugün pelin otu, kayalık yamaçlarda, patikalar boyunca ve hatta çorak topraklarda yetişiyor.

Pelin otunun faydalarının yanında, çay, şarap ve alkollü içkilerde tatlandırıcı olarak kullanılmıştır.

Reklamlar

Pelin otunun, anti-inflamatuar, antimikrobiyal, antioksidan ve mantar önleyici özellikler içeren birçok tıbbi bileşiğe sahiptir. Geleneksel olarak iştahı artırmak, sindirim bozukluklarını tedavi etmek, ateşi iyileştirmek ve çok daha fazlası için kullanılmıştır.

Pelin otunun faydaları arasında, sıtmayı tedavi etmek, ince bağırsak bakterilerinin aşırı büyümesini engellemek, sinir sistemi bozuklukları için faydalı olmak, iştahı uyarmak, anoreksiyayı tedavi etmek, etkili bir böcek ve sinek kovucu olması yer almaktadır.

Diğer pelin otunun faydaları arasında Crohn hastalığının semptomlarının hafifletilmesi, menstrüasyonun uyarılmasına yardımcı olması, parazitlerin yok edilmesi ve kanserli hücreleri yok etmesi gelmektedir.

Pelin Otu
Pelin Otu

Pelin Otu Besin Değeri (100 gr’da)

Kalori 18 g, Toplam Yağ 1 g, Sodyum 10 mg, Potasyum 765 mg, Diyet Lifi 9 g, Şeker 1 g, Protein 5 g

Reklamlar

Vitamin A – %53 RDA, Vitamin C – %22 RDA, Kalsiyum – %17 RDA, Demir – %40 RDA

Ayrıca pelin otu, askorbik asit (C vitamini), karotenoidler, flavonoidler ve vücuda faydalı diğer aktif bileşikleri içerir. Hücresel hasarı tersine çevirmeye yardımcı olur, erken yaşlanmayı ve bazı rahatsızlıkları önler.

Pelin Otunun Faydaları

1. Sıtmayı İyileştirir

Sıtma, enfekte bir sivrisinek ısırması yoluyla geçen protozoan parazitlerin getirdiği bulaşıcı bir hastalıktır. Bu ciddi hastalık, insan kırmızı kan hücrelerini işgal ettiğinden ve özellikle kontrol edilmediğinde yüksek bir ölüm oranına sahiptir.

Çin tıbbında, qinghaosu olarak da bilinen Artemisinin, pelin otundan elde edilen bir özdür. Çin tıbbı yüzyıllardır sıtmaya karşı pelin otunun faydalarının güçlü etkilerinden yararlanıyor ve şu anda en etkili sıtma tedavisi bu ot ile yapılıyor. Eşsiz özellikleri kandaki tek hücreli parazitleri temizler.

SIBO'yu tedavi eder
SIBO’yu tedavi eder

2. SIBO’yu tedavi eder

SIBO, ince bağırsakta bakteri sayısında artış olduğu durumdur. Kolondan ince bağırsağa doğru ilerleyen ve ishale, kabızlığa, karın kramplarına ve gaz fazlalığına neden olabilen bakteriler bunlardan birkaçıdır.

SIBO, karaciğer hastalığına neden olan bir faktördür ve derhal tedavi edilmelidir. SIBO için geleneksel yaklaşım, rifampin, vankomisin, metronidazol ve neomisin gibi antibiyotik ilaçların kullanımını içerir. Bununla birlikte, antibiyotik ilaçların kendi yan etkileri vardır. Faydaları kısa vadelidir ve bağırsak bütünlüğü için gerekli olan iyi bakterileri ortadan kaldırabilir. Bu nedenle, SIBO yeniden oluşacaktır.

Son araştırmalar, pelin otunun faydalarından içeren bitkisel tedavilerin, antibiyotiklere benzer bir şekilde SIBO’yu yok edebileceğini ortaya koydu. Bu, özellikle artık antibiyotiklere yanıt vermeyen veya probiyotik bakterilerle sağlıklı bağırsak işleyişi sağlamak için alternatif bir tedaviye ihtiyaç duyan SIBO hastaları için faydalıdır.

3. Sinir Sistemi Bozukluklarına Faydalıdır

Pelin otu, epileptik atakları, konvülsiyonları ve histerik atakları hafifletmek için kullanılabilen hafif bir uyuşturma etkisine sahiptir. Pelin otu, ayrıca stres ve kaygı semptomlarının ve tabii ki nöro-kas kaynaklı (sinirle ilgili neden) ağrının giderilmesinde de yardımcı olur.

4. İştahı Artırır ve Anoreksiyayı Tedavi Eder

Pelin otunun faydalarından birisi de, hastalık geçirdikten sonra hayati önem taşıyan iştahı canlandırmak için bir tonik olarak kullanılmasıdır. İştahınızı artırmak için bir bardak suya, her yemekten 15 dakika önce 5-10 damla pelin yağı eklemek ve tüketmektir.

Pelin toniği sindirimi canlandırır ve vücuttaki besinlerin emilimini artırır. Bu özelliği, özellikle anoreksiya nervoza (yeme bozukluğu) ile mücadele eden bireyler için faydalıdır.

Etkili Bir Böcek Kovucu
Etkili Bir Böcek Kovucu

5. Etkili Bir Böcek Kovucu

Sivrisineklerle mücadele, yaz aylarında ve yağışlı havalardan sonra birçok insanın karşılaştığı büyük bir sorundur. Sivrisinekler, dang humması ve sıtma gibi birçok ölümcül hastalık taşır.

Eczanelerde ve süpermarketlerde sayısız böcek kovucu bulunsa da, bu tür ürünler olası yan etkiler içerir ve genellikle çocuklar için ideal değildir. Ancak pelin otu, yan etkisi olmayan etkili bir böcek kovucudur ve çocuklar için güvenlidir. Sivrisinekler dışında, evinizdeki pire de dahil olmak üzere tüm böceklerde etkilidir.

6. Geniş Spektrumlu Antimikrobiyal Özellikler

Bir diğer pelin otunun faydalarından, E. Coli ve Salmonella virüsü dahil olmak üzere çeşitli bakteri türlerine karşı güçlü antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğu araştırmalarda bulunmuştur.

Salmonella, özellikle ABD’de her yıl yaklaşık 1 milyon gıda kaynaklı rahatsızlığa neden olmakta ve yıllık 300’den fazla ölüme sebep olmaktadır. Öte yandan, E. coli bakterileri zatürrenin yanı sıra çeşitli sindirim ve idrar sağlığı sorunlarına neden olur.

Pelin otu, bu tür bakterileri uzaklaştırabilen doğal bir antibiyotiktir. Karanfil, yaş ceviz kabuğu ve pelin otu karışımı, antibakteriyel etkileri üç katına çıkarabilir ve bu hastalıkların kritik aşamalara çıkmasını önler.

7. Mantar Önleyici Özellikleri Vardır

Pelin otunun faydalarından bir diğeri ise, bakterileri öldürebildiği gibi mantarları da yok edebilir olmasıdır. Tedavisi özellikle zor olan ve ağzı, bağırsakları ve vajinayı etkileyebilen en yaygın mantar enfeksiyonu türü olan Candida albicans da dahil olmak üzere bir dizi mantarın büyümesini etkili bir şekilde engellemiştir. Aslında, pelin otu, geleneksel tıptan çok önce mantar enfeksiyonları için kullanılmıştır.

Crohn Hastalığına Bağlı Belirtileri Hafifletir
Crohn Hastalığına Bağlı Belirtileri Hafifletir

8. Crohn Hastalığına Bağlı Belirtileri Hafifletir

Crohn hastalığı, sindirim sisteminizi etkileyen ve yetersiz beslenmeye, şiddetli ishale, yorgunluğa, kilo kaybına ve bazen dayanılmaz karın ağrısına yol açan iltihabi bir durumdur. Crohn hastalığı, bağırsak dokusu katmanlarının derinliklerine yayıldığı için uygun şekilde tedavi edilmez ise yaşamı tehdit edici olabilir.

Crohn hastalığının kesin nedeni ve hastalığın tedavisi bilinmiyor. Bununla birlikte, pelin otu gibi doğal ilaçlar semptomlarını büyük ölçüde hafifletebilir ve neden olduğu acıyı hafifletebilir.

Aslında, Almanya’da yapılan bir çalışma, pelin otunun Crohn hastalığından muzdarip hastalarda steroid ihtiyacını ortadan kaldırabileceğini ve aynı ilaçlardan kaynaklanan yan etkileri de ortadan kaldırdığını ispatlamıştır.

9. Menstrüasyonu Uyarmaya Yardımcı Olur

Pelin otu bir emenagog görevi görür. Bu menstrüel akıntıları uyarmaya yardımcı olan bir maddedir. Pelin otunun emmenagog özellikleri, tıkanmış adet kanamasını açmaya ve adet döngüsünü düzenlemeye yardımcı olduğu gibi rahim tümörlerini önlemede de faydalıdır.

10. Parazitleri Ortadan Kaldırmaya Yardımcı Olur

Kancalı kurtlar, kıl kurtları, yuvarlak kurtlar ve tenyalar gibi paraziter kurtlar, insan vücudunda, özellikle çocuklarda zaman zaman bulunur. Kıl kurdu yumurtaları insandan insana kolayca yayılabilir. Anal bölgede yakıcı bir kaşıntıya neden olur. Yuvarlak kurtlar ise karın ağrısına, ishale ve dışkıda kana neden olur. Pelin otunun parazit önleyici özellikleri, bu solucanların yetişkin ve larva enfeksiyonlarını öldürmeye yardımcı olarak bulaşma ve yetersiz beslenme durumlarını önlemeye yardımcı olur.

11. Kanser Hücrelerini Yok Eder

Araştırmaya göre, pelin otunda bulunan artemisinin, meme kanseri olan kadınlar için kemoterapiye doğal bir alternatiftir. Artemisinin, demir açısından zengin kanser hücrelerini yok eder.

Yakın tarihli bir araştırma, normal hücreleri ve kanser hücrelerinin örneklerini test etti. Daha sonra hücreler artemisinin ile yüklendi. 16 saat sonra, kanser hücrelerinin çoğu öldü, normal hücrelerin sadece birkaçı yok edildi. Bu pelin otu için kanser tedavisinde umut verici bir bitki olduğunu ortaya koymuştur.

Son Söz

Pelin otunun alkol gibi uyuşturma etkileri vardır ve bu nedenle geçmişte alkollü içeceklere tat vermek ve sarhoşluğu artırmak için kullanılmıştır. Bununla birlikte, alkollü içeceklerde sadece bir bileşen olmaktan daha fazlasını yapar. Kullanmadan önce doktorunuz ile konuşmalısınız.

Pelin otunun faydalarından bahsettiğimiz bu yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Yorumlarınızı ve sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kedi otu nedir?

Bizi Youtube’de takip edin: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx