Aromaterapi

Neroli Yağının Faydaları

Reklamlar

Aromaterapi de kullanılan yağlardan birisi de Neroli yağıdır. Neroli yağı nedir, neroli yağının faydaları nelerdir birlikte ele alalım. Neroli yağının birden çok türü vardır, hangi türünden hangi faydaları elde edebiliriz birlikte inceleyelim. Kullandığımız ya da kullanacağımız ürünlerin içeriğini bilirsek doğru ürünü alabilir ve fayda sağlayabiliriz.

Neroli yağında aşağıdaki detaylara dikkat etmeliyiz..

Neroli yağının botanik ismi Citrus Aurantium L. var. Amara şeklindedir. Neroli yağının içinde %100 Citrus Aurantium L. var. Amara Flower Oil olması gerekir. Neroli yağı, bitkinin çiçekli kısmından distilasyon yöntemi ile elde edilmelidir.

Reklamlar
Neroli Yağının ŞAŞIRTAN Faydaları

Neroli Nedir?

Neroli ağacı sedef otugillerden familyasındandır. Boyu 1-6 metre arasında uzayabilir. Bu ağaç kış aylarında yapraklarını dökmez. Çekirdekten bitip, doğal olarak büyüyen yabanimsi portakalın anaç alt familyasıdır. Bu nedenle neroli ağacının yaprakları parlak ve almaşık dizilişlidir. Neroli meyvesi küre şeklinde, sarı-turuncu renktedir. Çiçekleri beyaz renkli ve güzel kokuludur. Distilasyon yöntemi ile turunç çiçeği (Neroli) yağı elde edilir.

Neroli Kullanım Alanları Nelerdir?
Neroli Kullanım Alanları Nelerdir?

Neroli Kullanım Alanları Nelerdir?

 • Neroli yağının cilt bakımında önemli bir yeri vardır. Onarıcı ve hücre yenileyicidir.
 • Cildi temizler sivilce oluşumunu ve cilt tahrişini azaltmaya yardım eder.
 • Küçük yara izlerinin azaltılmasını sağlar.
 • Cildi canlandırarak, kuru, mat ve cansız görünümü azaltır.
 • Cildin daha sağlıklı olması için cildi sıkılaştırır, yağ dengesini sağlar ve nemlendirir.
 • Neroli yağı koklandığında; beynin serotonin salgılamasına yardımcı olur. Böylece stres hormonu olan kortizol seviyelerini azaltabilir.

Neroli Yağının Faydaları Neler?

Neroli yağının çok güzel bir kokusu vardır. Bunun yanında antioksidan ve mantar önleyici özellikleri de vardır. Bu nedenle neroli yağı kullanarak birçok faydasından yararlanabiliriz.

Neroli Yağının Faydaları

 • Menopoz semptomlarını hafifletir: Kadınların menopoz dönemlerinde yardımcı olabilir. Çünkü neroli yağının solunması düşük libido ve yüksek stres seviyeleri de dahil olmak üzere menopozla ilgili birçok şikayete yardımcı olabileceği keşfedilmiştir.
 • PMS semptomlarını hafifletebilir: Yapılan araştırmalara göre neroli yağının kötü ruh hali ve şişkinlik gibi birçok premenstrüel sendromun yan etkilerini hafifletmeye yardımcı olabilmektedir.
 • Stresi hafifletir: Neroli yağının rahatlatıcı özelliği olduğu için solunduğunda beynimiz serotonin salgılamaya başlar ve kortizol seviyeleri düşer. Bu nedenle de stresi ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olduğu söylenir. Kişiyi sakinleştirip yatıştırdığı için de insanların daha iyi uyumasına da yardımcı olduğu düşünülmektedir.
 • Enflamasyonu yatıştırır: Neroli yağı doğal anti inflamatuar özelliği olan bir yağdır. Bu nedenle de ciltte oluşan tahrişi azaltmada olumlu sonuçlar vermektedir.

Neroli Yağı ile Uyumlu Yağlar Nelerdir?

Neroli yağının uyumlu olduğu yağlar; geranium, kişniş, adaçayı, lavanta, gül ve ylang ylang yağlarıdır.

Neroli Yağı Kullanım Miktarı Bölgesel Olarak Nasıl Olmalıdır?
Neroli Yağı Kullanım Miktarı Bölgesel Olarak Nasıl Olmalıdır?

Neroli Yağı Kullanım Miktarı Bölgesel Olarak Nasıl Olmalıdır?

 • Neroli yağının dahilen kullanılması önerilmez.
 • Neroli yağı kesinlikle seyrelterek kullanılmalıdır.
 • Bu yağı cilt bakımında kullandığınız bir yağın içine her 10 ml’ye 2-3 damla ekleyerek cildinize sürebilirsiniz.
 • Neroli yağını vücut masaj yağı olarak kullanmak için; kullandığınız sabit bir yağın içine ile her 50 ml’ye 5-10 damlatabilirsiniz.
 • Neroli yağını saç bakımında kullanmak için; şampuan ve saç kremi içine her 100 ml’ye 5-10 damlatabilirsiniz.
 • Neroli yağını ağız bakımında kullanmak için; 1 çay bardağı su içine 2 damla ekleyebilirsiniz.
 • İnhalasyon için neroli yağını kullanmak için 1 litre sıcak su içerisine 3-4 damla damlatıp kullanabilirsiniz.
 • Neroli yağını ortam kokusu olarak kullanacaksanız; her 100 ml. suya 5-10 damla ekleyerek doğal bir oda kokusuna sahip olabilirsiniz.

Bu ürün göze yakın bölgelerde kullanılmamalıdır, çünkü bu bölgeler hassas olduğu için kolayca zarar görebilir. Ayrıca, hamile veya emziren kadınlar için uygun olmadığı düşünülür, çünkü hamile olan kişilerin vücutlarında bebeklerine zarar verecek maddeleri filtrelemek için çok duyarlıdır. Ciltte yara ve yanık olan bölgelerde kullanmamak gerekir. Çünkü bu bölgeler daha hassastır ve bu ürünün içindeki aktif maddeler cildin iyileşmesini engelleyebilir. Ayrıca, KOAH veya astım gibi solunum sistemi hastalıkları olanlar bu üründen önce doktorlarına danışmalıdır, çünkü bu hastalıkların tedavisi ile bu ürün arasındaki etkileşim hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar. Alerjik reaksiyonlar, mide bulantısı, baş dönmesi veya baş ağrısı gibi yan etkiler ortaya çıkarsa, kullanım hemen sonlandırılmalıdır ve bir sağlık profesyoneline danışılmalıdır.

Reklamlar

Neroli Yağının Fiyatı

Neroli yağının fiyatı, üretim yöntemi, kalitesi ve miktarı gibi birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Genel olarak, dünya çapında en yüksek kalitede neroli yağının fiyatı ortalama 30-150 dolar arasında değişebilir. Ancak, daha düşük kalitede ya da daha büyük miktarlarda üretilen neroli yağı, daha uygun fiyatlı olabilir. Ayrıca, yağın ülkesine göre fiyatı da farklılık gösterebilir. Örneğin, Fransa ve Türkiye gibi ülkeler, neroli yağının üretiminde uzmanlaşmış ve bu nedenle daha yüksek kalitede yağ sunma eğilimindedir, ancak daha yüksek fiyatlar da sunabilirler. Neroli yağının kalitesini ve fiyatını belirlemek için, iyi bir araştırma yapmak ve güvenilir bir tedarikçiden almak önemlidir.

İlginizi çekebilir: Çuha Çiçeği Yağının Faydaları Nelerdir?

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx