Pratik Bilgiler

Pratik Ahşap Masa Yapımı

Reklamlar

Evinizde kullanmak ya da kendinize yeni bir pratik ahşap masa yapımı için evinizdeki sizlere güzel önerilerde bulunacağız. Şık bir tasarıma sahip el emeği bir masa yapabilirsiniz. Her aşamasını sizlerle paylaşacağımız dekoratif bir masaya sahip olacaksınız.

Birkaç masa yapımı ile karşınızda olacağız. İhtiyacınız olan malzemeleri ve yapım adımlarını yazımızda bulabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey masanızın ebatlarıdır. Kullanım alanınıza uygun boyutlarda masanızın proje çizimini karalama olarak çizmeniz çalışmanızı daha da kolaylaştıracaktır.

Ahşap Masa Nasıl Yapılır?

Ahşap masalar ahşap plakalar kullanılarak ya da keresteler birleştirilerek yapılmaktadır. Masa yapımları sırasında tutkal ile yapıştırma ve vida ile sabitleme gibi yollar izlenebilir. Ayrıca ahşap masalar meşe, kayın, ceviz gibi sert ağaçlar kullanılarak yapılırlarsa dayanıklı ve uzun ömürlü olacaklardır.

Reklamlar

Ahşap Masalar Nasıl Korunur?

Ahşap malzeme, su çekmeye ve şişmeye çok müsaittir. Vernik ve cila gibi işlemler ile ömürleri uzatılsa da genel olarak sıvı temasından uzak tutulması gerekmektedir. Ahşap masaların sıvı temasının yanı sıra ağır yüklerden de uzak tutulması gerekmektedir. Ahşap esnemeye müsait bir yapıda olduğu için ağır cisimler masanızın yapı ve şeklini bozmada rol oynayacaklardır.

Ahşap Masa Yapılırken Hangi Malzemeler Kullanılır?

Pratik ahşap masa yapımı sırasında genel olarak yapıştırıcı ve sabitleyici malzemelere ihtiyacınız var. Bunun yanı sıra metal ayaklar ile daha sağlam masalar elde edebileceğiniz için yapı marketlerden veya internetten metal ayaklar edinebilirsiniz. Bu ayaklar hem dekoratif bir masa edinmenize hem de masanın daha sağlam durmasında rol oynayacaktır. Matkap ve benzeri vidalama araçları ile birleştirme işlemlerinizi yapabilirsiniz. Testere ya da dekupaj gibi kesme aletleri ile masa yapımı işlemlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Pratik Ahşap Masa Yapımı

Gerekli olan malzemeler:

 • 5 santim kalınlığında kereste
 • Masanızın ebatları kadar ahşap plaka
 • Ahşap Tutkal
 • Ahşap testeresi
 • Zımpara
 • Vidalama matkabı
 • Sıkıştırmak için kullanılacak bir kemer ya da mengene
 • Vernik (isteğe bağlı)
 • Metal ayaklar (Yapı marketlerde bulabilirsiniz)

Tüm bu malzemeleri edindikten sonra artık yapım işlemine geçebiliriz. Masanın yapımı için öncelikle masa ebatlarındaki plakanızın üzerine keresteleri ahşap tutkalı ile yapıştırıyorsunuz. Ardından kemer yardımı ile masamızın tutkalının tam olarak yapışmasını sağlıyoruz. Yapışma işlemi tamamlandığında eğer kerestelerinizin uzunlukları fazla geldiyse testere ile gerekli ölçüler alınarak simetrik ya da asimetrik bir biçimde kesilerek masanızın dış görüntüsü oluşturulur.

Reklamlar

Masanın üst ve yan kısımları zımpara ile düzgünleştirilir, çapaklı kısımlar düzeltilir. Masanızın yapışma ve zımpara işlemleri bittikten sonra isteğe bağlı olarak vernik ile parlaklık ve pürüzsüzlük verilebilir. Sprey ya da teneke olarak vernik kullanabilirsiniz.

Son olarak yapı marketlerden edindiğiniz metal ayakları uygun uzunluktaki vidalar yardımı ile masanın üst bölümünden metal ayaklara doğru vidalama matkabı ile vidalayarak masamızın on halini veriyoruz.

Ahşap Masa Tarifi

Bu masamızda daha farklı bir tasarım kullanacağız. Simetrik bir masa yapacağız. Masa için gerekecek malzemeler ve ebatları aşağıdadır. Ayrıca yapım adımlarını da sizlerle paylaşacağız.

Gerekli malzemeler:

 • 1 Parça masif panel (60*150 ebatlarında)
 • Zımpara
 • Masif tezgâh yağı
 • Metal masa ayakları (yapı marketlerden edinebilirsiniz)

Masa yapımında dilediğiniz ağacı ve rengini kullanabilirsiniz. Metal ayakları dilediğiniz ve mekânınıza yakışacak şekillerde edinebilirsiniz. Masif yüzeylerin öncelikle 120lik zımpara kullanılarak düzeltilmesi gerekir. Tezgâh yağı kullanılarak ahşap yüzeyler yağlanır. 1 gece bekleyen plaka, 150lik zımpara ile işleme tabi tutulur. Tekrar yağlanan plaka 1 gün daha bekletilir. Ardından masanızın alt bölümüne ayaklar uygun biçimde vidalanarak sabitlenir.

Pratik Ahşap Masa Yapımı - Ahşap Plaka
Pratik Ahşap Masa Yapımı - Metal Ayaklar
Pratik Ahşap Masa Yapımı - Ahşağ Yağı
İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx