Sağlık

Sağlıklı Beslenme Rutinim | Elvin Levinler

Elvin Levinler Sağlıklı Beslenme Rutini

Reklamlar

Elvin Levinler, sağlıklı yaşam tarzı, sağlıklı beslenme rutinim ve spor aktiviteleri milyonlarca insan tarafından takip ediliyor. Ayrıca muhteşem cilt bakım önerileri ve makyaj önerileri ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Bu yazımızda Elvin Levinler, sağlıklı beslenme rutini videosunu sizler için yazdık.

Sağlıklı Beslenme Rutinim | Ne yemeli Ne YEMEMELİ? Elvin Levinler Videosu

Herkese merhaba, kanalıma hoş geldiniz. Ben Elvin Levinler, bugün size bana çok uzun zamandır sorduğunuz gün içinde ne yiyorsun, ne yapıyorsun, bir günlük beslenme rutinine bizimle paylaşır mısın sorusuna bir cevap vermek istedim. Bugün size sabahtan akşama yediğim şeyleri mümkün olduğunca sık sık paylaşacağım. Fakat unutmayın ki, bu sadece bir günün özeti ben. Yine alternatif olabilecek şeyleri söylerim ama ben de her gün aynı şeyleri yemiyorum ama gelin bir güne nasıl başlıyorum ve devam ediyorum, anlatayım. 

Sağlıklı Beslenme Rutinim | Ne yemeli Ne YEMEMELİ? Elvin Levinler Videosu
Sağlıklı Beslenme Rutinim | Ne yemeli Ne YEMEMELİ? Elvin Levinler Videosu

İlk öğüne başlarken, ben katı bir şey yemeden önce eskilerin usulüdür, bilmiyorum bilirsiniz mutlaka ama ılık bir bardak suyun içine yarım limon sıkmayı seviyorum çünkü etkiler de söyler ya daha hiç katı bir şey almadan vücuda de mideyi ve bağırsakları temizlemek için iyidir derler. Bana psikolojik ile ilgili olabilir ama açıklamasına mantıklı geliyor o yüzden ben sabah uyandığım zaman alıp bir bardak suyun içine limon sıkıp içmeyi ve güne öyle başlamayı seviyorum ve kahvaltıyı daha sonra yapıyorum. Bunu bütün videolarında söylüyorum ama kahvaltı benim için gerçekten en önemli. Bunu size tarif videosu verirken de ve sabah üstünde de hep bahsediyorum zaten ben kahvaltı yapıyorum arkadaşlar zaten. Uzmanlar da bu şekilde öneriyor mutlaka kahvaltı yapmanız gerekiyor, diye söylüyorlar.

Reklamlar

Ben zaten kahvaltı yapmadan güne başlayamadığım için, benim için o bir opsiyon değil. Ama tabii ki her gün aynı kahvaltı yapamıyorum. Her gün aynı kahvaltı yapmıyorum daha zaten çünkü üst üste sürekli aynı şeyleri yemektense çeşitliliğin daha iyi olduğunu düşünüyorum.

Gelelim, benim favori kahvaltıda eğer vaktim varsa ve evde malzeme varsa bugün hazırladığımız gibi avokadolu yumurtalı ve kızarmış ekmekli bir kahvaltı. Benim gerçekten favorim. Dışarıda kahvaltıda ediyorsam da evimde hazırlıyorsam da bunları yiyorum. En sevdiğim kahvaltı yumurtayla protein, iyi kızarmış tam tane tahıllı ekmekle, iyi karbonhidratımı yanında avokadoyla da iyi yağları tüketiyorum mesela.

İlginizi Çekebilir: Göbek Eritmek İçin Kür Tarifleri

Diyorsanız ekmek yemem karbonhidrat falan… Aslında avokado yani aslında bizim ilk aranızda da iyi yağları da ihtiyacımız var. Önemli olan bunların hepsini dengeli bir şekilde almak fakat dediğim gibi eğer evde bunlar yoksa ve daha hızlı bir şekilde kahvaltı etmek istiyorsan veya zaten buluşmak istiyorsan kendime yulaflı yoğurtlu meyveli bir karışım hazırlıyorum. 

Reklamlar

İyi karbonhidratları tüketmeyi tercih ediyorum. İlk karbonhidrat ne demek bundan da size daha önce bahsetmiştim ama tekrar anlatacağım. Formunuza dikkat ediyorsanız da gün içinde enerjik olmak istiyorsanız gün içinde ettiğiniz kahvaltımı sizi uzun süre tok tutmasını istiyorsanız karbonhidrat tüketmek zorundasınız. Bunun başka hiçbir yolu yok. Peki bu tam tane tahıl dediğimiz aslında nedir tahıl üç bölümden oluşuyormuş. Ben bir araştırmacı olarak verdiğim için size çok kısaca anlatacağım.

Sağlıklı Beslenme Rutinim Elvin Levinler
Sağlıklı Beslenme Rutinim Elvin Levinler

Aslında bir uslu öz yani nişasta kısmı, Bir de ruşeym kısımlar. Beyaz ekmekte bu şeyi ne kepek içinden çıkarılıyor ama bizim için esas lif vitamin ve mineral bakımından zengin olan kısmı kepeğinde öbürü şeyinde. O yüzden tam tane tahılları tercih ettiğimiz zaman bu bizi hem daha uzun süre tok tutuyor, hem daha iyi bir enerji veriyor hem de vücudumuzda birçok yönden katkısı var. O yüzden aslında ekmek yemeyin derken ekmeklerin hepsi bir değil. Bu sebepten dolayı ben o gün çekimim varsa da, spora gideceksem tam sahne tahıllı kahvaltı da tüketiyorum.

Çünkü dediğim gibi öncelikle beni uzun süre tok tutuyor herhangi bir şişkinlik yapmıyor. Spora gideceksem eğer zaten spordan önce karbonhidrat tüketmek zorundasınız. Çünkü arabanın benzini gibi sporcunun aldığı işte karbonhidratlar geliyor. Sporun bittikten ve yine protein ve karbonhidratı bir ara tüketmek zorundasınız. Bu yüzden benim hayatımda bunlar var tabii ki diyetinizi ve sağlık durumunuzu bilmiyorum ama genel bir beslenme tavsiyesi olarak da bunu alabilirsiniz. Karbonhidratı bilmeden hayatımızdan çıkartmayın sadece iyi karbonhidratları seçmeye özen gösterin.

Kahvaltımı yaptım. Bugün öğleden sonra programı biraz yoğun. Arada fırsat yaratabilirsem spora gideceğim bu yüzden yanıma mutlaka bir meyve, belki elma belki muz yemesi kolay oluyor. Muzda da potasyum yüksek olduğu için tasarlanan kramplara çok iyi geliyor. Ayrıca muzda karbonat yüksek meyve fakat yine spor öncesi çok iyi bir besin. O yüzden yanıma meyve alacağım.

Çıkışta da eğer vaktim olmazsa diye evden çıkmadan ton balıklı bir sandviç hazırlayacağım. E tabii ki sonra sandviçim hazırlarken ton balığında protein yüksek. Aslında yağlı bir balık ama spor sonrası çok güzel bir besin yanında biraz yeşillik koyuyorum, mis oldu. Tamam mı? Sandviçimi hazırladım bunu da paket yapıp yanıma alacağım. Çünkü spordan çıkınca yiyecek vaktim olmayabilir o yüzden hemen hızlıca sandviçimi yerim diye düşünüyorum. 

Oturduğum yerde, bilgisayar başında yaşayan veya bir yerden bir yere gitmeye çalışıyorsam, yoldaysam mutlaka sağlıklı atıştırmalıklarımı alıyorum. Zaten eskiden bir arkadaşlar hep benimle dalga geçer yanına mutlaka böyle erzak gibi çantanın içinde bir sürü şey bulundururum ama herkesin de hayatını kurtarır. Yani o yüzden yanınızda bunları taşımak çok güzel oluyor. gelelim Akşam yemeğini ben size şöyle şeyler söyleyeyim. 

Sabahleyin, bir kibrit kutusu peynir yanına üç zeytin, akşam yemeğinde iki yüz gram ızgara tavuk yanına haşlanmış ama ben böyle şeyleri çok gerçekçi bulmuyorum. Bunu yapabilen insanlar var yani yapabildiğini söyleyen tabiki kimsenin evine girip görmüyoruz ne kadar yapılabilir bilmiyorum. Ama neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilirsiniz. Biraz da etrafında şekillendirebilirsiniz diye düşünüyorum. O yüzden ben genelde sabah kahvaltısı çok kuvvetli yapıp gün içinde de minik minik acıktığım zaman daha böyle sağlıklı küçük atıştırmalıklar ile geçmeyi seviyorum. Çok büyük öğle yemeği, çok büyük akşam yemeği bana bunlar biraz daha ağır geliyor. 

Ama tabii ki bu tamamen o günün temposuyla o gün yaptığınız şeyler o günkü aktivitenizle de çok doğru orantılı. Fakat normal bir günü konuşuyorsak eğer öğlenleyin de mesela ben onu da benimsedikten  sonra artık akşamleyin karbonhidrat  tüketmiyorum. O zaman tercihim gerçekten bir salata üzeri ızgara bir şeyler olabilir. Et, tavuk ve balık sizin tercihinize göre beyaz zeytinyağlı yemeyi tercih ediyorum. Sadece bunlar da artık akşam vakti olduğu zaman ama abartmamak lazım. Hani o bir nokta var ya artık doyduğunu hissedersin ama tabağımıza çok almış bulunursun ya da tabağın çok büyük gelmiş bulunur.

Ben okulda küçüklüğümden beri mutlaka ki bitirmeliyim diye düşünüyorum tabağıma çok fazla koyduysam da olsun, dursun sonra yersiniz. Bir sonraki gün yersiniz. Hiçbir şey sizin bedeninizden ve midenizden daha önemli değil. Çünkü o yemeği yiyip sonra akşam yine sıkıntı yaşamaktansa bırakın yemek tabakta kalsın daha sonra mutlaka yeni bir şekilde değerlendirirsiniz. Günlük beslenme rutinim böyle. Bunun haricinde size gün içinde benim dikkat ettiğim. Belki sizinle dikkat etmek isteyeceğinizi düşündüğüm bazı küçük noktalar hakkında bahsetmek istiyorum. Ben tam bir meyve canavarıyım ve gerçekten günün her saatinde güne daha yeni başlarken greyfurt, portakal yiyebilirim. 

Mideme zarar vereceğini bilsem de hiç umursamadan oturup bir kilo meyve yiyebilirim. Bu çocukken gelen bir alışkanlık çok severim. Ama aslında meyve de şeker ve fruktoz şekeri vücutta çok kolay çizilebilen bir şeker değil o yüzden belli bir saatten sonra meyve tüketmemeye dikkat edin. Tüketiyorsanız sayısını çok fazla abartmaya dikkat edin. Eğer benim meyve ile ilgili kendime çok sıkıntılar attım. 

Bu tarz sağlıklı atıştırmalıklar çok güzel ve gün içinde gerçekten acıktığınızda, içiniz ezildiğinde çok büyük destekçiniz olabilirler. Fakat bunların miktarını abartmamak lazım şimdi. Sonuçta bu yemişler hepsi çiğ de olsa yani tuzla kavrulmamış da yoksa bunlar yağlı yemişler. Evet bunlar iyi yağlar bizim vücudumuza iyi gelen, vücudu besleyen ve vücudumuzun ihtiyacı olan yağlar fakat bunu da çok fazla abartmamamız lazım.

Yine geldim hatırlattım bilgilerden bir tanesi başka bir şey yani dememe gerek yok ki bu sıvı tüketmeye çalışın. Alışkanlığınız yoksa dahi bunu alışkanlık haline getirmeye çalışın. Hatta bunu daha tatlı şekillerde kolaylaştırabilirsiniz mesela kendinize bir süre yapın sürahiye. Hep yanınızda taşıyor olun. Hatta mümkünse içine limon, salatalık, nane ve zencefil gibi canınız ne istiyorsa koyun ve mutlaka bol bol su tüketin ve diğer bir şey de size iyi geleceğine düşündüğünüz şeyleri tüketin.

O yüzden kendinizi ve beslenme düzeninizi belli kalıplar içerisinde sıkıştırıp hayatta kendinizi zindan etmeyin. Fakat neyin iyi olup neyin olmadığını da ayrımını iyi yapın diye bir video hazırlamak istedim. Umarım hoşunuza gitmiştir. Umarım içinde işinize yarayan bilgiler bulmuşsunuz kendinize önerilerinizi ve sorularınızı açıklamalar kısmına yazabilirsiniz. Elimden geldiğince hepsini cevaplayacağım. Başka bir videoda görüşmek üzere, hoşçakalın. Videoyu beğendiyseniz like etmeyi unutmayın.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx