Şifalı Bitkiler

B Vitamini Zengini Liçi Meyvesi Faydaları

Reklamlar

Lychee meyvesi veya Liçi meyvesi faydaları arasında, sindirimi destekleme, kanseri önleme, mikroplarla mücadele, kan basıncını kontrol etme, kan dolaşımını iyileştirme, soğuk algınlığı ve gribi iyileştirme, bağışıklığı güçlendirme, yaşlanmayı geciktirme, vücuda enerji sağlama ve B vitamini bakımından zengin olması, yer almaktadır

Liçi meyvesi ekimi Çin’in subtropikal bölgesinde başlamıştır ve bu meyveyi en çok ihracatını yapan ülkeler ise, Güney Afrika, Madagaskar, Tayvan, Hindistan ve Jamaika’dır. Liçi meyvesinin Gee Kee, Wai Chee, Kwai Mai Pink ve Salathiel olmak üzere birkaç çeşidi bulunmaktadır. Sonuçta hepsi liçi meyvesidir.

Liçi meyvesi nedir?
Liçi meyvesi nedir?

Liçi meyvesi nedir?

Bu lezzetli meyve Sapindaceae familyasına aittir ve bilimsel olarak Litchi chinensis olarak adlandırılmıştır. Liçi meyvesi, yaz meyvesidir ve tropikal iklimlerde yetişir. Genel olarak yuvarlak veya ovaldir ve yaprak dökmeyen ağaçlarda kümeler halinde yetişir.

Liçi meyvesi, rambutan meyvesine oldukça benzer, dış tabaka, ortasında bir tohum ile altta lezzetli beyaz eti ortaya çıkarmak için kolayca çıkan kaba dokulu kabuktan oluşmaktadır.

Reklamlar

Liçi meyvesi, besleyici yoğun bir bileşime sahip lezzetli ve son derece sağlıklı bir meyvedir. Liçi meyvesi özellikleri arasında en önemlisi, yaz meyvesi olsa da, yazın ne kadar tüketirseniz kışa vücudunuzu o kadar iyi hazırlar. Bu sebepten kışın tüketilmese de olur.

Liçi meyvesi faydaları sıralamak ile bitmiyor. Bu meyve sulu içeriği ile bilinmekte olup kurutularak da tüketilmektedir. Besin değeri oldukça yüksek olan liçi meyvesi, potasyum ve vitaminlerin yanı sıra antioksidanlar bakımındanda oldukça zengindir.

Liçi Meyvesi Faydaları Nelerdir?
Liçi Meyvesi Faydaları Nelerdir?

Liçi Meyvesi Faydaları Nelerdir?

1. Liçi Meyvesi Sindirimi Destekler

Liçi meyvesi, düzenli bağırsak hareketleri için gerekli olan diyet lifi bakımından zengindir. Düzenli bağırsak hareketleri vücudun sürekli olarak toksinlerden kurtulmasını sağlar ve ayrıca dışkıyı toplamaya ve ishali önlemeye yardımcı olur. Sağlıklı bir sindirim sistemi, vücudun düzgün çalışması için yeterli besinleri emmesine yardımcı olur. Aynı zamanda mide ve sindirim sularının uyarıcısı olarak da işlev görür.

2. Liçi Meyvesi Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

Liçi meyvesi faydaları arasında belki de en önemlisi kanserle savaşmasıdır. Bu meyve, vücudu oksidatif stresten koruyan antioksidanlar ve vitaminler açısından zengindir. Serbest radikaller hücresel düzeyde DNA’ya zarar verir ve kanserli hücrelerin büyümesine neden olur.

Liçi meyvesi, kansere neden olan antikorlar üzerinde güçlü bir etkiye sahip olan, polifenoller ve proantosiyanidinler bakımından zengin bir meyvedir. Serbest radikaller metabolizmayı hücresel düzeyde etkileyebilir ve ölüme yol açabilir. Antioksidan açısından zengin bir beslenme kanserli hücrelerin çoğalmasına engel olur ve kanser gelişimini önler.

Reklamlar

3. Liçi Meyvesi Antimikrobiyal Özelliklere Sahiptir.

Liçi meyvesinin, antimikrobiyal özellikleri vardır. Bunlar vücudun viral enfeksiyonlara karşı daha güçlü bir bariyer oluşturmasına yardımcı olur. Bu meyve sizi solunum sistemi enfeksiyonlarından korur ve hatta astımla ilişkili semptomları yatıştırır. Liçi meyvesinin herpes simplex ve coxsackievirus gibi virüsler üzerinde olumlu bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır.

4. Liçi Meyvesi Kan Basıncını Yönetmeye Yardımcı Olur

Lychees vücuttaki kan akışını dengelemeye yardımcı olur. Potasyum mükemmel bir vazodilatör (kan damarlarının genişlemesini sağlar) görevi görür ve tüm atardamarları gevşeterek kalbi sağlıklı tutabilir.

Sıvı dengesini korumaya ve vücudun metabolik işlevlerini yerinde tutmaya yardımcı olan sodyum, liçi meyvesinde az miktarda da olsa vardır. Kan damarlarının ve arterlerin daralmasını önleyerek vücudu korur.

Liçi Meyvesi Kan Dolaşımını İyileştirir
Liçi Meyvesi Kan Dolaşımını İyileştirir

5. Liçi Meyvesi Kan Dolaşımını İyileştirir

Liçi, kan dolaşımı için gerekli olan iyi miktarda demir ve bakır içerir. Bu bileşiklerin eksikliği şiddetli yorgunluğa neden olabilir ve vücudun çalışması için uygun oksijenasyona ihtiyaç duyduğundan vücuda zararlı olabilir. Sağlıklı kan dolaşımı, vücudun tüm bölümlerinin yeterli besinleri almasını sağlar. Liçi meyvesi besleyici yoğundur ve vücuttaki kan akışını dengelemeye yardımcı olan vitamin ve mineraller bakımından zengindir.

6. Liçi Meyvesi Soğuk algınlığı ve Gribi İyileştirir

Grip, bazen tehlikeli olabilir ve zatürre gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Ayrıca, soğuk algınlığı da son derece rahatsız edicidir ve vücudun bağışıklık sistemini zayıflatır. Liçe meyvesi, vücudu grip ve soğuk algınlığı gibi virüslerden koruyan fenolik asitler açısından zengindir. Liçe meyvesinde bulunan askorbik asit, solunum sistemini enfeksiyonlardan ve virüslerden korur.

7. Liçi Meyvesi Bağışıklığı Güçlendirir

Vücudun viral enfeksiyonlardan korunması ve kronik ve ölümcül hastalıkların kök salmasını önlemek için sağlıklı bir bağışıklık sistemi gereklidir. C vitamini, bağışıklığı artıran en güçlü vitamin olduğu için genellikle yüksek miktarda alınması gerekir. Liçe meyvesi, 100 gram porsiyon başına 71,5 mg C vitamini içerir. Bu miktar, vücudu içeriden korumaya ve hücre yenilenmesine yardımcı olur.

8. Liçe Meyvesi Oligonol Bakımından Zengindir

Oligonol, liçi meyvesin de bol miktarda bulunan ve birçok antioksidana daha fazla parçalanan moleküler bir bileşiktir. Kan dolaşımını teşvik eder ve ayrıca vücudu zararlı UVA ve UVB ışınlarından korur. Bu, dayanıklılığı arttırırken doğrudan yağları hedef aldığı için yağın azaltılmasında da çok etkilidir.

9. Liçi Meyvesi Yaşlanmayı Geciktirir

Zaman ilerledikçe bedenimiz fiziksel olarak yaşlanır. Antioksidanlar ve C vitamini açısından zengin bir beslenme, genel sağlığı teşvik ederken daha yavaş bir yaşlanma süreci sağlayabilir. Liçi meyvesi, yaşlanma karşıtı beslenmenin gerekli bir bileşeni olan iyi bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini, daha parlak ve esnek bir cilde yol açan kollajen üretimini ve elastikiyetini artırabilir.

10. Liçi Meyvesi B Vitamini Bakımından Zengindir

Genellikle sadece hayvansal ürünlerde bulunduğu düşünülen B vitamini, enerji seviyemize büyük ölçüde katkıda bulunur. Liçi, virüsler ve vücudun besin emilimi üzerinde büyük etkisi olan tiamin, riboflavin ve folat gibi B vitaminleri açısından zengindir. Beta-karoten ayrıca saç tırnaklarını güçlendirme ve gözleri korumanın yanı sıra bağışıklık sistemini de güçlendiren bir B vitamini türevidir.

11. Liçi Meyvesi Beslenme Eksikliğini Giderir

Liçi Meyvesi, vücuttaki toksinleri ve günlük stresi atmanıza yardımcı olabilecek bol miktarda vitamin ve mineral içerir. Vitamin eksikliği, bir dizi sağlık sorununa yol açabilir. Öğle veya akşam yemeğinden önce veya sonra birkaç liçi meyvesi yiyin ve sağlıklı bir dozda, C vitamini, bitki besinleri, B vitamini kompleksi ve çeşitli antioksidanları en kısa yoldan alın.

Liçi Meyvesi Zararları

Liçi meyvesi fruktoz bakımından çok zengindir. Aşırı liçi meyvesi tüketmek fruktoz alımını artırır ve kan basıncının yükselmesine sebep olur. Liçi meyvesinin aşırı tüketilmesi, kilo artışı ve insülin direnci, hipertansiyon gelişimi gibi sağlık sorunlarına yol açar. Liçi meyvesi dengeli kullanıldığında genel olarak sağlıklıdır. Hipertansiyon ve diyabet hastası olanlar doktoruna danışmadan kullanmamalıdır.

İlginizi çekebilir: Goji Berry Faydaları

Youtube kanalımıza abone olarak bize destek olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx