Şifalı Bitkiler

Her Derde Deva Goji Berry Faydaları ve Zararları

Reklamlar

Goji Berry faydalarına geçmeden önce bu meyvenin, Kurt üzümü veya Wolfberry olarak da diğer isimleri olduğunu bilmenizde yarar var. Goji Berry faydaları arasında, şeker hastalığını önleme, göz sağlığını iyileştirme, vücuttaki oksidatif hasarı azaltma, kilo vermeye yardımcı olma, kalbi destekleme, ruh hali değişimlerini hafifletme ve iltihabı azaltma gibi inanılmaz sağlık yararlarına sahiptir.

Diğer Goji Berry faydaları arasında bilişsel sağlığın iyileştirilmesi, cilt sağlığının iyileştirilmesi ve bağışıklığın güçlendirilmesi yer alır.

Goji Berry meyveleri yüzyıllardır Çin tıbbının popüler bir ürünü olmuştur. Goji Berry çabuk bozulan bir meyve olduğu için meyve suyu ve kurutulmuş formlarda bulunur. Goji Berry meyvesinin yaşlanma, kanserle savaşma ve artrit gibi birçok hastalığın giderilmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.

Goji Berry nedir?
Goji Berry nedir?

Goji Berry nedir?

Goji meyveleri (kurt çileği veya kurt üzümü olarak da bilinir), meyve ailesinin küçük yenilebilir bileşenleridir. Keskin bir tada ve ayırt edici bir kırmızı veya turuncu renge sahiptirler. Bulunduğu familyanın diğer üyeleri gibi oldukça besleyicidir ve çok sayıda mucizevi sağlık yararları sunar. Ayrıca Goji Berry meyvesinin tohumlarıda lif bakımından zengin ve buda kilo verme açısından oldukça etkili olduklarını gösterir.

Reklamlar

Goji Berry Besin Değeri

Goji Berry faydaları açısından Çin tıbbının da karaciğer yetmezliği, yorgunluk, kuru öksürük, karın ağrısı ve birçok karaciğer hastalığının tedavisinde kullanılmıştır.

Antioksidan bakımından oldukça zengin olan Kurt üzümü, serbest radikal hasarını iyileştirmek için doğal çözümdür. Buna ek olarak bu meyve yağsızdır ve kalorisi düşüktür. Bu nedenle, kabızlık gibi sorunları gidermeye yardımcı olur ve bir çok zayıflama tarifinde popüler bir meyvedir.

1/4 fincan Goji Berry aşağıdaki vitamin ve mineralleri içerir.

  • Kalori: 90 kcal
  • Toplam Yağ: 0 gr
  • Toplam Karbonhidrat: 20 gr
  • Diyet Lifi: 4 gr
  • Şeker: 12 gr
  • Protein: 4 gr
  • A vitamini: %180
  • Kalsiyum: %9
  • C vitamini: %30
  • Demir: %15
Goji Berry Faydaları Nelerdir?
Goji Berry Faydaları Nelerdir?

Goji Berry Faydaları Nelerdir?

Goji berry içeriğinde bol miktarda vitamin, mineral ve diğer önemli besinler bulunur. Bağışıklığı desteklemeleri, kemikleri güçlendirmeleri, hafızayı geliştirmeleri, bilişsel işleyişi güçlendirmeleri ve birçok altta yatan tıbbi durumu iyileştirmesi ile bilinirler.

Goji Berry faydaları açısından, yeryüzünde bulunan en besleyici meyvelerden biridir. Suyu, kalsiyum, çinko, selenyum, germanyum ve fosfor dahil olmak üzere 21 eser mineral içerir. C vitamini, B2 vitamini, B1 vitamini, B6 vitamini ve A vitamini gibi pek çok vitamin açısından zengin olması,bu önemli besinlerde eksik olan hastalar için bulunmaz fırsattır. Goji Berry suyunun, portakal suyundan daha fazla C vitamini içerdiği ve linoleik ve oleik gibi yağ asitlerinden oluştuğu kanıtlanmıştır.

Reklamlar

Gelin Goji Berry faydalarına daha ayrıntılı şekilde göz atalım.

1. Goji Berry Diyabeti Önler

Diyabetin bir kişinin genel sağlığı üzerinde bir dizi zararlı etkiye yol açan önemli bir hastalık olduğu herkes tarafından bilinir. Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmenin yanı sıra, diyabetin oluşmasını önlemek için goji berry gibi doğal olarak besleyici gıdalardan yararlanmamız gerekir.

Son araştırmalar goji berry özlerinin önemli hipoglisemik özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Günlük beslenmenize Goji Berry dahil ederek diyabetle ilişkili semptomları önleyebiliriz.

2. Goji Berry Gözlerinize İyi Gelir

Goji berry ayrıca göz sağlığını geliştirmek için çok çeşitli faydalar sunar. Zeaksantin gibi antioksidanlarla yüklü olan Goji Berry, oksidatif stres ve serbest radikal hasarından kaynaklanan hasarı önler.

Goji berry meyvesini beslenme programınıza alarak, yaşa bağlı makula dejenerasyonu da dahil olmak üzere birçok göz hastalığından korunabilirsiniz. Ayrıca yaşlılarda görme kaybının önüne geçmeye yardımcı olur.

Goji Berry
Goji Berry

3. Goji Berry Antioksidanlar Bakımından Zengindir

Goji Berry özellikleri arasında birçok antioksidan türü açısından zengin olması ilk sırada gelir. Vücuttaki oksidatif hasarı azaltmak için bu antioksidan türleri önemli işlevlere sahiptir. Goji berry suyunun yaban mersinden 10 kat daha fazla antioksidan değeri vardır.

4. Goji Berry Zayıflatır mı?

Goji berry ülkemizde bu kadar popüler olmasının nedeni zayıflatma özellikleridir. Kabızlığı gidermek için doğal bir yol olarak işlev görür, ayrıca yapılan araştırmalar tam netleşmesede vücuttaki yağları enerjiye çevirme özelliği olduğu bulunmuştur. Kilo verme programındaysanız, ara öğünlerinize goji meyveleri ekleyerek, diyetinize temel besinler sağlamış olursunuz

5. Goji Berry Kalp Sağlığını Destekler

Kalp hastaları, goji berry kullanımını günlük beslenmelerine dahil etmelidir. Bunun nedeni kolesterol seviyelerini dengelemek için harika bir meyve olmasıdır. Gojiberry meyvelerinde bulunan Lif ve antioksidanlar yüksek kolesterol nedeniyle meydana gelebilecek felç riskini azaltmaya yardımcı olur. Kurt üzümü, kanı detoksifiye etmek için mucizevi yeteneklere sahip ender meyvelerden biridir.

6. Goji Berry Ruh Halindeki Değişimleri Hafifletir

Goji meyvelerinin fiziksel ve zihinsel stresi hafifletmeye yardımcı olduğu da kanıtlanmıştır. Duygudurum bozukluğunu doğal yoldan tedavi etmek istiyorsanız, düzenli olarak goji berry tüketmek gerekir.

7. Goji Berry Mantar Önleyici Özelliklere Sahiptir

Araştırmacılar, goji meyvelerini inanılmaz antifungal yetenekleri olduğunu savunuyor. Sovetin olarak bilinen güçlü bir bileşiğe sahip oldukları için; meyve, birçok alerjik reaksiyon türüyle ilişkili antikorları azaltır. Ayrıca, gut gibi ağrılı durumları hafifletmek için güçlü bir iltahap önleyici olan beta-sitosterol içerir.

Bilişsel Sağlığı İyileştirir
Bilişsel Sağlığı İyileştirir

8. Bilişsel Sağlığı İyileştirir

Yine, Goji Berry faydaları arasında bulunan antioksidanlar, serbest radikal hasarı ile savaşır. Nörodejeneratif hastalıkların en büyük sebeplerinden biri buna hasarlı beyin hücrelerinin neden olmasıdır. Goji Berry bu hasarın tedavisine yardımcı olur. Araştırmalar, düzenli olarak goji berry suyunun tüketilmesinin, sinir sistemini güçlendirmeye ve sağlıklı şekilde çalışmasını sağlamaya yardımcı olan hormonların üretimini artırdığını kanıtladılar.

Bu nedenle Goji meyvesi, yaşlılarda Alzheimer riskini azaltmada da etkilidir.

9. Goji Berry Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Goji Berry suyu vücuttaki, beyaz kan hücresi aktivitesini destekler. Bu, bağışıklığı desteklediği ve vücudu farklı bakteriyel enfeksiyon türlerinden koruduğu anlamına gelir. Goji meyveleri, şiddetli grip semptomlarının giderilmesinde de faydalıdır.

10. Cilt Sağlığı İçin Goji Berry

Ultraviyole radyasyon yani zararlı güneş ışınları günümüzde büyük bir tehdit haline geldi. Buna en büyük sebep, ozon tabakasının delinmesidir. Bu maruziyet nedeniyle cildimizin hasar görmesi kaçınılmazdır. Ciddi durumlarda, bu hasar cilt kanserine yol açar. Goji berry tüketmek cilt kanseri riskini ortadan kaldırır.

Goji Berry özü sadece cildimizi UV ışınlarına karşı korumakla kalmaz, aynı zamanda Antioksidan potansiyeli sayesinde cilt iltihabını da gidermeye yardımcı olur. Ayrıca C vitamini içeriği, bağ, tendon, kıkırdak ve cilt sağlığını iyileştiren kollajen üretiminde kullanılır.

11. Goji Berry Enfeksiyonlarla Mücadele Eder

Goji Berry faydaları arasında enfeksiyonlarla savaşması da vardır. Grip başta olmak üzere virüslere bağlı enfeksiyonlardan korunmak için Goji Berry meyvesini sütle birlikte tüketmek oldukça faydalıdır. İltihabı azaltarak aynı zamanda vücudunuzun diğer bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmasını sağlar.

Goji Berry Zararları Nelerdir?

Goji Berry faydaları kadar zararları da olan bir meyvedir. Aşırı tüketildiğinde baş dönmesi yapar. Göz rahatsızlıkları ve halüsinasyon görme gibi şiddetli yan etkileri vardır. Kan sulandırıcı ilaçla, şeker hastalığı ilaçları ve tansiyon ilaçları kullananlar mutlaka doktoruna danışması gerekir.

Goji Berry aşırı tüketimi ile hayatını kaybeden insanlar olmuştur. Herşeyin aşırısı zarardır ilkemizle, tüm meyve ve sebzeleri dengeli tüketmeye ve kalıtsal hastalığınız varsa mutlaka doktor denetiminde kullanmaya dikkat edin.

İlginizi çekebilir: Göz Otu Faydaları

Youtube kanalımıza abone olarak bize destek olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx