Saç Bakımı

Defne Yaprağı ile Saç Bakımı

Reklamlar

Defne yaprağının vücudunuza faydası olduğu gibi defne yaprağı ile saç bakımı da yapılabilir. Sağlıklı saçlara sahip olmak için defne ile maske tarifleri, defne yaprağının faydalarını yazımızda bulabilirsiniz.

Defne Yaprağı Nedir?

Defne küçük bir ağaç türüdür. Ve genellikle Akdeniz bölgesinde yetişir. Laurus nobilis defne yaprağının bilimsel adıdır. Kökeni Roma dönemine dayanmaktadır. Roma mutfağında çok kullanıldığı bilinmektedir. Aynı zamanda tıp alanında da çok kullanılmıştır. İçinde çok sayınca vitamin, bakır, potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir, selenyum ve manganez bulunmaktadır. Ve güçlü bir iltahap gidericidir.

Defne Yaprağının Faydaları

Defne yaprağının Asya mutfağında çok kullanıldığı bilinmektedir. Ülkemizde de çoğunlukla balık ile yapılan yemeklerde kullanılmaktadır. Defne yaprağı şifalı bir bitkidir. Defne yaprağının ferahlatıcı ve aromatik özelliği vardır. Bunun ile birlikte vücudun çeşitli bölgelerine çok etkileri vardır.

Reklamlar

Defne Yaprağının Faydaları

1. Defne Yaprağı Diyabeti Kontrol Eder

Kan şekeri sorununuz varsa defne yaprağı tüketebilirsiniz. Defne yaprağının günde 2 kere tüketilmesi durumunda kan şekeri seviyesi dengelenmektedir. Defne yaprağının içindeki maddeler insülin oranını dengede tutmaktadır. Özellikle tip 2 diyabeti olan kişiler için defne yaprağı çok etkili bir şifalı bitkidir.

2. Defne Yaprağı Saçların Daha Hızlı Uzamasını Sağlar ve Kepeği Önler

Saç dökülmesi ve kepeklenme gibi rahatsız edici saç sorunları ile karşı karşıya iseniz defne yaprağını kesinlikle denemelisiniz. Defne yaprağı ile saç bakımını her saç türüne sahip olan herkes kullanabilir. Kısa bir süre sonra saçlarınızdaki değişikliği fark edeceksiniz. Defne yaprağını ile saç bakımı yapmak için birkaç tane defne yaprağını kaynatıp suyun soğumasını bekleyin. Sonrasında defne yaprağının suyunu süzerek saçınıza uygulayabilirsiniz. Sonra saçınızı şampuan ile yıkayıp en son bu suyu saçınıza dökünüz.

Eğer kaşıntılı bir saç derisiniz varsa defne yapraklarını güzelce ezmelisiniz. Ve içine bir miktar Hindistan cevizi yağı ile karıştırın. Bu karışımı saç derinize sürünüz. Yarım saat bekleyip iyice işlemesini bekleyin. Sonrasında saçınızı ılık su ile durulayarak yıkayın.

Defne Yaprağının Faydaları
Defne Yaprağının Faydaları

3. Defne Yaprağı Kalp Sağlığına Katkıda Bulunur

Defne yaprağında yararlı asitler vardır. Bu asitler sayesinde kalp duvarlarını sertleştirmektedir. Ve yüksek kolesterol seviyelerini düşürür.

Reklamlar

4. Defne Yaprağı Anksiyete ve Stresle Savaşır

Defne yaprağı ile stresli bir günden sonra gevşeyebilirsiniz. Yapmanız gereken defne yaprağı çayı demleyip ve içmektir. Bu çay ile sinirlerinizin gevşediğini, anksiyetenin azaldığını ve uyku isteğinizin arttığını görebilirsiniz.

5. Defne Yaprağı Sindirime Yardımcı Olur

Defne yaprağının sindirimi düzenlemeye faydası vardır. Eğer şişkinlik ve kabızlık sıkıntınız varsa defne yaprağı çağı içebilirsiniz. Defne yaprağının idrar getiren özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde vücuttan aşırı toksinlerin atılmasını ve sindirim salgılarının daha çok salgılanmasını sağlar.

6. Defne Yaprağı Böbrek Taşına İyi Gelir

Araştırmalara göre defe yaprağının bir diğer faydası da vücuttaki üreaz seviyesini düşürmesidir. Vücutta aşırı miktarda üreaz bulunması ile böbrek taşı oluşmasına sebep olduğu için böbrek taşının oluşumunu engellemektedir.

7. Defne Yaprağı Ağrı Azaltıcı Etkisi Vardır

Defne yaprağının bir diğer özelliği de enfeksiyon giderici olmasıdır. Eğer burkulma, eklem rahatsızlıkları ve kireçlenme gibi rahatsızlıklardan dolayı ağrısı çekiyorsanız ağrıyı azaltıcı etkisi ile defne yaprağı tercih edilebilir. Yapmanız gereken defne yaprakları öğütmek ve bunu Hint yağı ile karıştırıp ağrı olan bölgeye uygulamaktır. Karışımı ağrı olan bölgeye sürüp 20 dakika beklemelisiniz.

8. Defne Yaprağı Boğaz İltihabına İyi Gelir ve Öksürüğü Azaltır

Defne yaprağının çok etkili faydalarından biri de solunum yollarını temizlemesidir. Üst solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Yapmanız gereken 4-5 tane defne yaprağını suda kaynatıp sonrasında suyun biraz ılıklaşmasını beklemelisiniz. Su ılıyınca ince bir kumaş parçasını bu suya yatırmalısınız. Daha sonra bu kumaşını göğsünüze uygulayın. Fakat dikkat etmeniz gereken işlemi çok sıcakken yapmamaktır.

Defne Yaprağı ile Cilt Canlandırıcı Maske
Defne Yaprağı ile Cilt Canlandırıcı Maske

Defne Yaprağı ile Cilt Canlandırıcı Maske

Defne yaprağı ile cildinizi canlandırmak için gerekli malzemeler, bir tutam tarçın, yarım fincan süt, bir tutam defne yaprağı, 1 tane yumurta ve bir miktar kayısı suyudur. Yapmanız gereken kayısı suyunun içine defne yaprağı eklemek ve karıştırarak kaynatmaktır. Sonrasında süt ve yumurtayı da ilave etmelisiniz. Vücudunuzda istediğiniz bölgelere bu maskeyi uygulayabilirsiniz. Maskeyi 10 dakika sonra ılık ve bol suyla durulamalısınız. Bu maske sivilcelere karşı da faydalıdır. Ayrıca maske cilde parlaklık ve canlılık katmaktadır.

Defne yaprağının vücuda ve saçlara çok faydalı olan bir bitkidir. Defne yaprağının güzel bir kokusu vardır. Defne yaprağı yaz ve kış yapraklarını dökmemektedir. Kan dolaşımını hızlandırdığı gibi saç derisini canlandırır. Defne yaprağı çok sayıda kozmetik ve saç bakım ürünlerinin içinde de vardır. Defne yaprağı ile maske veya kür şeklinde yapabilirsiniz. Ve saç bakım uzmanlarının tavsiyesi ile parlak ve canlı saçlara sahip olmak isteyenlerin kullanması gereken bir bitkidir.

Defne Yaprağı İle Saç Bakımı

Defne Yaprağının Saçlara Faydaları

Defne yaprağını saçlarınıza maske olarak ya da bakım kürü olarak uygulayabilirsiniz. Saç bakım uzmanları da defne yaprağını tavsiye etmektedir. Defne yaprağı ile saçınız eski sağlığına, parlaklığına ve canlılığına kavuşur. Defne yaprağının saça faydaları;

1. Defne Yaprağı Saç Kırılmalarını Önler

Çeşitli çevresel faktörler, dış etkenler nedeniyle özellikle bayanlarda saç kırılmaları meydana gelebilir. Saç düzleştiriciler, fön makinesi gibi yüksek sıcaklık veren ürünlerin sık kullanılması, saç uçlarında kırılmalara neden olmaktadır. Saçlarınızın eski sağlığına kavuşması için gerekli malzemeler defne yağını, badem yağı, susam yağı ve zeytinyağıdır. Yağların hepsini kapta karıştırmalısınız. Karışımı saçınıza sürüp saçlarınıza sürmelisiniz. Bu maskeyi haftada 1 ya da 2 kere saçınıza sürmelisiniz.

2. Defne Yaprağı Saç Beyazlığını Ortadan Kaldırır

Defne yaprağı kullanarak saçlarınızın beyazlamasının önüne geçebilirsiniz. Saçların beyazlaması genetiğe göre erken yaşlarda da görülebilir. Bunu engellemek için defne yaprağı çok iyi bir seçimdir. Defne yaprağının içindeki besin değerleri ile saçlarınızın beyazlaması engellenebilmektedir. Yapmanız gereken iki yemek kaşığı çay, iki adet soğanın kabuğu ve 3 tane defne yaprağını iki litre su ile karıştırmaktır. Suyu süzdükten sonra spreyli bir şişeye aktarmalısınız. Karışımı her gün saçlarınıza sürmelisiniz. Saçlarınızdaki beyazlamalar, yavaş yavaş siyahlaşmaya başlayacaktır.

3. Defne Yaprağı Saçların Uzamasına Yardımcı Olur

Defne yaprağı kullanarak saçlarınızın uzamasını sağlayabilirsiniz. Saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzaması için 1 litre suya 1 tane defne yaprağı ilave etmelisiniz. Saçınıza uygularken suyun ılık olmasına dikkat ediniz. Ilık olarak saçlarınıza sürün ve yarım saat kadar bekletiniz. Sonrasında iyice durulayın. Bu kürü saçlarınıza haftada 1 kere uygulayabilirsiniz. Bu yöntem ile saçlarınız daha hızlı uzayacaktır.

4. Defne Yaprağı Mat Görünümlü Saçları Canlandırır

Kimse mat ve cansız saçlara sahip olmak istemez. Saçlarınızın pırıl pırıl parlayıp canlı bir görünüme sahip olması için saç bakım ürünlerini kullanabilirsiniz. Ancak saç bakım ürünlerinin için kimyasallar olduğu için doğal yollar ile güzel sonuçlar elde etmek için defne yaprağı güzel bir tercihtir. Yapmanız gereken 750 gr suyun içine birer tutam pazı ve defne yaprağı atıp ve kaynatmaktır. Sonrasında içine bir yemek kaşığı elma sirkesi eklemelisiniz. Su biraz ılıyıp soğumaya başlamasını beklemelisiniz. Daha sonra hazırladığınız bu karışımla her gün saçlarınızı yıkamalısınız. Kısa sürede saçlarınız yeniden canlanacak ve eski hacmine geri dönecektir.

5. Defne Yaprağı Kepek Problemini Ortadan Kaldırır

Defne yaprağı ile saç derisinde oluşan kepeği yok edebilirsiniz. Bitki özleri ile kepeği yok etmek için defne yaprağı ile bir maske hazırlayıp saçlarınıza uygulamalısınız. Kimyasal ürünleri saçlarınıza uygulamamak en iyi seçimdir. Defne yaprağı ile çok sağlıklı bir sonuç elde edebilirsiniz.

Defne Yaprağı ile Saç Bakımı

Defne yaprağının saçlarınız için en önemli faydalarından yukarıda bahsettik. Defne yaprağını bir su ile karıştırarak saçınıza uygulayabileceğiniz maske ile birçok sorunu yok edebilirsiniz. Saç bakım uzmanları da doğal yöntemler ile saç sağlığı için defneyaprağının saçlar üzerindeki etkilerinden bazılarını şu şekilde vurgulamışlardır;

Defne Yaprağı ile Saç Bakımı
Defne Yaprağı ile Saç Bakımı
  • Defne yaprağının saç derisinde enfeksiyon meydana gelmesini engeller,
  • Defne yaprağı saçtaki yağ oranını dengeler,
  • Defne yaprağı saç dökülmesini engeller,
  • Defne yaprağı bitlenmeyi önler.

Saçlarınızda meydana gelen sorunların asıl sebebini mutlaka araştırmalısınız. Vücudunuza içten de vitamin takviyesi gerekebilir. Saç dökülmesi, kepek, kırılmalar, bitlenmeler ve diğer saç sorunlarının kişiden kişiye farklı nedenleri olabilir. Alanında uzman bir hekimden ya da saç analizi yapan bir yerden gerekli desteği alabilirsiniz. Defne yaprağının doktorunuzun ya da uygun tavsiye ile saçlarınıza uygun olan doğal içerikli maske oluşturabilirsiniz. Parlak, dolgun ve canlı saçlara sahip olmak etkili sonuçlar almak için mutlaka bilen bir kişiden de onay alarak kullanınız. Sağlıklı günler dileriz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx