ModaKombin

Takım Elbise Kombin Önerileri

Kombin Takım Elbise Nasıl Giyilir?

Reklamlar

Takım elbise kombin için önemlidir. Bir erkeğin aurasını, çekiciliğini ve karizmatik duruşunu belirleyen şey takım elbiseleri nasıl giydikleridir. Bir erkeğin gömleği, takım elbisesi, ayakkabıları, saati, cep mendili, şapkası hatta kol düğmelerinin uyumlu olması gerekir. Her bir parça dokusal, renksel, kesim açısından ve model açısından mutlaka birbirine uyum sağlamalıdır. Eğer kontrast bir etki yaratmak isteniyorsa, bu etkiyi bilinçli şekilde yaratmanız gerekir. Bu yazımızda takım elbise kombin önerilerini ve ipuçlarını sizlere detaylı bir şekilde anlatacağız.

Erkek Spor Takım Elbise Kombinleri
Erkek Spor Takım Elbise Kombinleri

Neler Okuyacaksınız? →

Erkek Spor Takım Elbise Kombinleri

Bu dokuz şık klasik parça olmadan hiçbir erkeğin gardırobunu tamamlamayın. Her gün gardrobunuzu açıyorsanız ve sinir bozucu bir şekilde “bununla ne giyebilirim” sorusuyla karşı karşıya kalıyorsanız doğru yerdesiniz. 

Temel parçalar gardırobunuzun yüzde 70’ini oluşturmalı! Ancak, bireysel stil ve geleneksel “kural kitabı” parçalarının doğru karışımını bulmak zor olabilir. Sayısız şekilde şık bir şekilde kombinlenebilen zamansız ana parçalar, her zarif erkeğin gardırobunun temel taşlarıdır. Abartılı anahtar parçalarla birleştiğinde, ayrı bir klasik muadili oluştururlar. Peki bu olmazsa olmazlar tam olarak nedir? Bu temel gardırop ile şık, iyi görünümlü bir görünüm için iyi bir temel oluşturabilirsiniz.

Reklamlar

Her zaman popüler takım elbiseler

Kadınlar için elbise neyse, erkekler için takım elbise odur. Sadece şık siyahta değil, her yerde hoş karşılanır. Günümüzde mavi veya antrasit bir takım elbise, herhangi bir gardırobun gerçek bir tamamlayıcısıdır ve asla eksik değildir. İster eksiksiz ister duruma göre giyinip kuşanmak için bir takım elbiseler olarak. Neden sıcak bir yaz gününde şık bir hafif pantolonu bir takım elbise ceketi ile kombinlemiyorsunuz ya da bir takım elbise pantolonu ve bir polo tişörtle biraz rahat olmayasınız? Ve işte! Şık bir takım elbise kombini oluşturdunuz!

Uzun yıllar için beyaz gömlekler 

Bu moda klasiği olan beyaz gömlekler, bir iş toplantısı veya arkadaşlarla akşam yemeği için ve her yaştan erkek için idealdir. Gömlekler yaklaşık yüzde 60’ı saf pamuktan veya az miktarda elastan içeren kimyasal içermeyen gömleklerin seçilmesi tavsiye edilir. Gömleğin kalitesine ve kesimine ek olarak, iyi oluşturulmuş bir gardıropta hangi yaka ve manşetlerin olması gerektiği sorusu var.

Kent yakalı ve duble manşetli beyaz bir gömlek tercih edin. Bu kombinasyonla yanlış bir şey yapmazsınız. Ancak, gardırobunuzda biraz daha fazla yeriniz varsa, düğmeli veya kesik yakalı ve Fransız manşetli beyaz bir Oxford gömleği de olmalı.  Bu klasik, zarif, temel olmazsa olmaz, çok yönlü bir görünüme sahiptir, yani ceket, yelek veya pantolon üzerindeki desenlerle kolayca kombinlenebilir. Yaratıcılığınızı özgür bırakın!

1950’leri yeniden canlandıran Polo tişörtler

Genellikle hafife alınan polo tişört, her erkeğin gardırobunda gerçek bir zorunluluk olan bariz bir moda temel parçasıdır. Basit bir beyaz polo tişört gerçekten bir açıklama yapabilir ve her şeyle uyumludur. Sıcak havalarda sizi serin tutarken aynı zamanda sizi iyi tutar!

Reklamlar
Yaşam için klasikler yuvarlak yakalı kazaklar
Yaşam için klasikler yuvarlak yakalı kazaklar 

Yaşam için klasikler yuvarlak yakalı kazaklar 

Klasik yuvarlak yakalı kazak, zamansız bir kıyafetin ve kendini tekrar tekrar kanıtlayan pratik bir erkek temel giyiminin özü. İster tek başına ister sade bir gömlekle giyin. Bu sıkı favori her duruma ve mevsime uyarlanabilir ve kıyafetinize zarif bir dokunuş katar.

Klasik zarafet ve maksimum konfor için bakımı kolay pamuktan yapılmış kazakları seçin. İnce griden zarif koyu maviye, bu öğenin tüm versiyonları gardırobunuz için mükemmel, akıllı temellerdir.

Rahatlığın anahtarı chino pantolonlar

Modanın temel taşlarından biri, iyi oturan, bej chino pantolondur. Sizi aşırı resmi göstermeden, zarif stil ve özen duygusu yayıyorlar. Mevcut çok sayıda kombinasyon seçeneği sayesinde, ister iş ister eğlence için olsun, bu ürüne her zaman akıllı görünmenizi sağlayacağına güvenebilirsiniz.

Kesim çok önemlidir. Tercihen slim fit kesimler seçilmelidir. Kalçaların rahat kesimi ve daralan bacak sayesinde chino pantolonlar, herhangi bir figürü düzleştirir ve sorunlu bölgelerin gizlenmesine yardımcı olur. Yaz aylarında rahat bir kıyafet olarak idealdirler. Burada iyi kaliteye odaklanmak ve biraz daha fazla para yatırmak en iyisidir. Bir yüksek kaliteli pamuklu pantolon daha uzun süre harika görünecektir. Pamuk gibi doğal lifler de harika hissettirir ve genellikle sürdürülebilir bir şekilde üretilir. 

Bir erkeğin onlarca yıldır sahip olması gereken mavi kot pantolon 

Klasik beş cepli stil ve mavi yıkama her zaman harika görünür! Yarın bir toplantınız mı var ve takım elbiseniz temizlikçide mi? Ardından şık kot pantolonunuzu alın ve beyaz bir gömlek ve zarif bir oxford ayakkabı ile kombinleyin.

Mükemmel kot pantolonu bulduğunuzda, kombinasyon seçenekleri neredeyse sonsuzdur. Ancak, bu kadar çok farklı kalitede, yıkamada ve kesimde mevcut olan başka bir giysi yok denecek kadar azdır. Mükemmel kotu bulmak gerçekten bir ömür alabilir. Neyse ki, sizin için birkaç ipucumuz var: Koyu renkli bir yıkamada sağlam kottan yapılmış bir jean seçin, bunlar her durum için idealdir ve birçok farklı kıyafet için temel oluşturabilir. Herkese yakışan çok yönlü kesim Regular Fit kesimidir. Yani orta yükseklikte bel bandı, düz kesim, çok geniş değil, dar değil. Buyrun! Bu çok zor değil, değil mi?

Bir beyefendinin vazgeçilmez aksesuarı cep mendili
Bir beyefendinin vazgeçilmez aksesuarı cep mendili

Bir beyefendinin vazgeçilmez aksesuarı cep mendili

Zevkli bir cep mendiliyle stil anlayışınızı ve moda yeteneğinizi gösterin. Bugün olduğu gibi, cep mendili aslen dekoratif bir aksesuardı ve bir statü sembolü olarak kullanıldı.

Henüz bir cep mendiliniz yoksa, keten veya pamuktan yapılmış klasik bir beyaz, temel gardırobunuz için olmazsa olmazlardandır. Daha zarif durumlar için ipek cep mendili önerilir. Kıyafetinize renk katmanın harika bir yolu.

Erkek moda dünyası aksesuar konusunda çok az seçenek sunduğu için cep mendillerinizi dikkatli seçmeniz gerekiyor. Uyumsuz kombin yapmaktan kaçınmak için, her zaman gömleğinizle uyumlu olduğundan ve kabaca kravatınızdaki renklerle uyumlu olması gerekir.

Gerçek bir çok yönlü, serin akşamlar için ideal olan trençkot 

Birçok moda uzmanı, trençkotları bir erkeğin temel gardırobunun temel dayanağı olarak görür ve tasarımcıların koleksiyonlarında tekrar tekrar ziyaret ettiği bir parçadır. Bu sene yaptıkları gibi. Ama neden? Çünkü serin yaz gecelerinde ve baharın ıslak ve soğuk havalarında cekete şık bir alternatif. Aslında, sonbaharda bile giyilebilir! 

Erkek trençkotları genel olarak klasik rengi bej, haki veya kum gibi toprak rengidir. Kesim ve uzunluk boyunuza bağlıdır.

Daha uzun, daha ince erkekler diz boyu trençkotlarla şık ve zarif görünürken, daha kısa, daha geniş erkekler boy izlenimi vermek için kısa trençkotlarla daha iyi durumda. Modaya uygun tek göğüslü model ince, düz bir siluet oluştururken kruvaze stil daha sinirli ve karakter gösterir. Bir erkeğin trençkotunu saran bir şekle sahip olmalı, ancak göbek çevresinde çok sıkı olmamalıdır. Ceketin omuzlara düzgün oturması önemlidir. Dikişin omuzda bitmesi gerekir ve sarkık görünmemesi gerekir.

Beyaz bir gömlek kadar gerekli şık ayakkabılar

Yüksek kaliteli siyah veya kahverengi şık ayakkabılar, bir erkeğin gardırobunun olmazsa olmazıdır. Ayaklarınız için siyah bir takım elbisenin karşılığıdırlar. Açık bağcıklı ve dikişsiz veya desensiz, takım elbise veya kot pantolonla kolayca kombinlenebilir. Takım elbise ile giymek ve resmi, zarif durumlar için pürüzsüz bir deri stili seçin. Süet ayakkabılar, kot pantolon veya chino ile giymek için daha rahat bir seçenek haline getiriyor.

Erkek Takım Elbise Kombin Önerileri
Erkek Takım Elbise Kombin Önerileri

Erkek Takım Elbise Kombin Önerileri

Takım elbise kombin şıklığı yaratmak için doğru parçaları bir araya getirmeniz gerekir. Erkek giyim uzmanları, spezzato terimini, İtalyan erkeklerin bir takım elbiseyi benzersiz bir şekilde bölerek, birinden pantolonu ve diğerinden ceketi alarak görünüşte zahmetsiz bir tarzda giymelerine atıfta bulunarak bilirler. Ancak, bunu iyi bir şekilde uygulamak zor olabileceğinden, spezzato’nun ne anlama geldiğine ve bazı yapılması ve yapılmamasına ilişkin bazı düşünceler, böylece takım elbiselerinizi stile göre ayırabilirsiniz!

Spezzato Ne Demektir?

İtalyanca terim spezzato kelimenin tam anlamıyla “kırık” anlamına gelir ve aynı kelime kırık bir kalp veya kırık bir kol için kullanılır ve ilgili riske işaret eder. Spezzato, bir takım elbisenin ceketini ve belki de eşleşen bir yeleği, diğerinin pantolonuyla karıştırmayı içeren gelişmiş bir terzilik tekniğidir.

Resmi bir ayrım olmasa da, bunu yapmak için gerçekten iki yaklaşım var. Çıkarması daha zor olan biri, iki takım elbisenin uyumsuz olduğu fikrini cesurca sergiliyor ve bunu güçlü bir stil ifadesi yapıyor.

Daha incelikli ve bu nedenle yapması daha kolay olan diğeri, iki takım elbisenin parçalarını gizleyerek spor bir ceket ve tuhaf bir pantolon giyiyormuşsunuz gibi görünmesini sağlar. İnternete baktığınızda, bazen gerçekten sadece bir spor ceket ve pantolon olan #spezzato etiketli kıyafetler görürsünüz. Bunu her yaptığınızda “kırık” bir görünüm yarattığınızı söyleyebiliriz, kesinlikle konuşursak, iki farklı takımdan parçalar kullanmanız gerekir. Dolayısıyla ikisi arasında bir ayrım yapılmalıdır.

Her ikisi de, terzilik dünyasına yeni başlayanlar için arzu edilen küçük bir gardırop genişletmek için yapılabilir. Dolayısıyla, örneğin lacivert, gri ve kahverengi olmak üzere yalnızca üç takım elbiseniz varsa, potansiyel olarak altı kombinasyon yapabilirsiniz, örneğin lacivert ile gri pantolon, gri ile lacivert, kahverengi ile lacivert vb. Her iki yaklaşım da bunu başarır, aradaki fark, spezzato etkisini ne kadar belirgin hale getirmek istediğinizdir.

Bununla birlikte, son zamanlarda, spezzato’nun anlamı üçüncü bir kavramı içerecek şekilde genişledi: üstte kravat ve isteğe bağlı yelek (üç parçadan iki parça) dahil olmak üzere bir takım elbisenin aksesuarlarını giymek, altta gündelik bir şey – kot pantolon, kargo pantolon veya şort giymek… Bu genişletilmiş tanım, kasıtlı uyumsuzluğun daha da aşırı bir biçimi olduğu için şaşırtıcı değildir, bu nedenle “kırık” etiketi özellikle uygundur.

Resmi Takım Elbise Görünümlerinden Kaçının
Resmi Takım Elbise Görünümlerinden Kaçının

Resmi Takım Elbise Görünümlerinden Kaçının

Daha resmi takım elbise ceketleri – vatkalı omuzlar, sivri yakalar, tam kanvas veya kapaklı cepler ile yapılandırılmış olanlar – genellikle başka bir pantolon rengiyle iyi görünmezler. Hemen “takım elbise” diye bağırırlar, bu yüzden spezzato kullanımına dikkat çekmek istemiyorsanız, bu durumda onları bölmek yanlış görünüyor.

Malzemeler açısından kamgarn yün de aynı nedenle zor olabilir. Parçaları birleştirebilirsiniz, ancak mini ekose gibi desenli bir kamgarn yanıltıcıdır çünkü bir kez ayrıldığında parçalar uyumsuz görünecektir.

Tebeşir çizgili desen en iyi şekilde tam takım elbise olarak giyilir. İnce çizgili bir takım elbiseyi ayırmak özellikle zordur, çünkü öncelikle şeritler bir güç takımının parçası olarak çok iyi bilinir ve regatta blazerleri dışında tek ceketlerde nadiren görülür. İkincisi, şeritler, özellikle daha küçük olanlar, kesintisiz olarak tepeden tırnağa olduklarında en iyi şekilde görünürler.

Geniş kareli takımların üst yarısı ise, bu desenlerde çok sayıda spor mont olduğu için spezzato için harika adaylardır ve dikey çizgileri vurgulamazlar.

Bu nedenle, bölmek için en iyi takım elbise ceketleri, spor ceketler ve yapılandırılmamış “doğal” omuzlar, uygun desenler ve belki de biraz dokulu gibi görünen ceketlerdir.

Uyumlu Kumaşları Seçin

İki takımın parçalarını karıştırmanın ve eşleştirmenin bir sonraki anahtarı, koordineli renklere sahip olduğunuzdan emin olmanın yanı sıra, birlikte çalışan malzemeleri seçmektir.

Mevsimsellik bariz bir husustur. Yazlık yün-ipek-keten bir ceketi moleskin pantolonlarla karıştırmamalısınız. Bunun yerine kabaca aynı ağırlıktaki ceketleri ve pantolonları birleştirin.

Örneğin, klasik kamgarn ceketiniz ve pantolonunuz bir iş takım elbisesi ise, onları kombinleyebilirsiniz, ancak kamgarn ile kamgarn karışımı daha az başarılı olabilir ve keten pantolonları kamgarn ile daha da az başarılı olabilir. Aslında, kamgarn, bu kumaşın bir takım elbisenin parçası olacağı beklentileri nedeniyle yalnızca kamgarn ile iyi görünme eğilimindedir.

Öte yandan, bir spor ceket ve pantolon görünümü elde etmek istiyorsanız, daha fazla kumaş karışımı yapabilirsiniz, çünkü normalde bir keten spor ceketi pamuklu pantolonla birleştirirsiniz, başka bir keten değil, sadece bir örnek verirsiniz.

Benzer Uyumları Seçin

Takım elbise kalıplarını ince veya klasik kalıplar olarak düşünme eğilimindeyiz. Başarılı bir spezzato için, örneğin daha geniş paçalı pantolonlarla bedene oturan bir ceket ya da dar paçalı pantolonlar ile göğsünü dolduran bir ceket giyerek ikisini birbirine karıştırmamanız önemlidir. Sonuç, sizi daha hafif veya daha kilolu gösteren bir dengesizlik hissi olacaktır.

Kombinli Takım Elbise Önerileri
Kombinli Takım Elbise Önerileri

Kombinli Takım Elbise Önerileri

Takım elbise kombini yapmak için önerilerimize bir göz atın.

Yeterli Kontrast Yaratın

Bir kez daha, spor bir ceket ve tek pantolonu nasıl kombinleyeceğinizin ilkelerini kullanın: spezzato yaparsanız, birbirine çok benzeyen iki rengi karıştırmamanız gerekir. Eşleştirmeye çalışıyormuş gibi görünmemeli ama başarısız olmalı. Üst ve alt kısmın ayrıldığını açıkça belirtin.

Örneğin ceket ve pantolon arasındaki gri tonları, pantolonun kalıbına rağmen başarılı bir şekilde uyumsuz görünmek için yeterince farklı olmalı.

Genellikle, bunu yukarıda bahsedilen kahverengi ve mavi gibi uyumlu renklerle yaparsınız, ancak bunu aynı renk ailesinden tüm kahve ve ten rengi veya gri gibi tonlarla da yapabilirsiniz.

Farklı kahverengi tonlarıyla çalışan bir spezzato örneği için kahverengi bir takım elbise ceketi ve haki chino pantolon kullanabilirsiniz.

Pek çok erkek, koyu tonu üstte giymeyi daha kolay bulur (bej pantolon ve kahverengi ceket), ancak kömür rengi ve açık gri gibi bir şeyle her iki yöne de gidebilirsiniz ve lacivert ve gök mavisi de kullanabilirsiniz. Kontrastı daha da artırmak için, düz pantolonlu uygun desenli bir takım elbise ceketi kullanın.

Parçaları Birbirine Bağlamak İçin Birleştirici Bir Renk Kullanın

İki takım elbisenin parçalarını kullanırken görünümünüzü bütünleştirmenin bir yolu, diğerinin rengine sahip bir parça seçmektir. Genellikle bu, mavi bir pencere camı içeren gri bir ceketli mavi pantolon gibi, pantolonla aynı renkte bir desen içeren bir takım elbise ceketi ile düz pantolon anlamına gelir.

Spezzato görünümünü entegre etmek için kullanılan ızgara desenli bir ceket kullanabilirsiniz. Bu ceketteki mavi ızgara deseni, kıyafetin üst kısmını alta bağlar. Pantolon renginin cekete dahil edilmesi, üst ve alt yarıları görsel olarak bağlar. Tam tersini de yapabilirsiniz ama desenli pantolonlar daha nadirdir.

Spezzato'nun Gündelik Bir Stil Olduğunu Anlayın
Spezzato’nun Gündelik Bir Stil Olduğunu Anlayın

Spezzato’nun Gündelik Bir Stil Olduğunu Anlayın

Spezzato tekniğini kullanmaktaki amacınız her zaman bir takım elbiseyi daha rahat hale getirmektir. Bir takım elbisenin tekdüzeliğini bozduğunuz anda, spor bir ceket ve pantolonun daha az resmi olması gibi, daha az resmidir. Çok modern olan günlük pantolonu takım elbise ceketi ile yaparsanız, bu daha da belirgindir.

Pembe çiçekli cep mendili, beyaz düğmeli gömlek, gök mavisi chino pantolon ve ten rengi oxford ayakkabı ile gök mavisi ceket harika bir kombindir.

Aşağı giyinmeye verilen önem göz önüne alındığında, kıyafetinizin geri kalanı, oxford ayakkabılar, bir kot veya gömlek veya diğer sprezzatura unsurları yerine mokasenleri ekleyerek bu fikirle birlikte gidebilir.

Öte yandan, profesyonel bir ortamdaysanız veya bir iş görüşmesine gidiyorsanız, duruma uygun giyinmenin, onu ayırmayı denemek yerine standart bir takım elbise giymek anlamına geldiğini anlayın. Unutmayın, her şeyin bir yeri ve zamanı var.

Üç Parça Kullanın

Spezzato zaten gelişmiş bir tekniktir, ancak klasik tarzın sınırlarını daha da zorlayan bir takım elbiseyi parçalamanın birkaç yolu vardır.

Üç parçalı bir takımdan yelek söz konusu olduğunda, her ikisi de bir takımı böldüğünüz izleniminden kaçınmayı imkansız kılan çeşitli karıştırma seçenekleri vardır. İlk yöntem, bir takım elbisenin yelek ve pantolonunu başka bir takım elbisenin ceketi ile giymektir. Bu size “ortada” tek tip bir görünüm veren ilginç bir görünüm. Püsküllü mokasen ve süet ceket ile eşleştirilmiş kadife yelek ve pantolon harika bir kombindir.

İkincisi, aynı takımdan farklı pantolonlarla ceket ve yelek giymektir. Özellikle iki farklı doku giyiyorsanız, üst ve alt arasındaki bölünme hissi burada güçlü bir şekilde vurgulanır. Son olarak, üç farklı takımdan parçaları karıştırıp eşleştirerek spezzato’yu en uç noktaya taşıyabilirsiniz: birinden ceket, diğerinden yelek ve üçte birinden pantolon.

Üç Parçalı Spezzato

Üç farklı takımdan ceket, pantolon ve yelek içeren bir kombin ile üç parçalı spezzato yapabilirsiniz. Bu size en stilistik esnekliği verir ve oldukça karmaşık görünümler oluşturabilir, ancak bir kıyafetteki birden fazla deseni eşleştirmeye benzer şekilde, yüksek bir başarısızlık riskine sahiptir ve neyin iyi göründüğüne yönelik sofistike bir göz ve cesurca öne çıkma isteği gerektirir.

Takım Elbise Ceketi ile Günlük Pantolon Giymeyin

Bir takım elbiseyi ayırırken yaygın bir uygulama, aynı zamanda bir takım elbise ceketi ile gündelik pantolonlar, genellikle bir chino pantolon veya kot pantolon giyerek klasik stili bozan bir uygulamadır. 

Hafta sonu herhangi bir alışveriş merkezinde, mavi kot ve daha uzun, yapılandırılmış bir takım elbise ceketi giyen en az bir adam görebilirsiniz. Bunu iyi yapmak istiyorsanız, sert kontrasttan kaçınmak için günlük spor bir kaban gibi görünen bir ceket giymeniz çok önemlidir. Söylemeye gerek yok, eşofman ve şort gibi takım elbise ceketleri modadır, geleneksel erkek giyimi değil.

Spezzato, gerçekten deneyip eğlenmek ve gardırobunuzdan en iyi şekilde yararlanmakla ilgilidir. Sınırları kişisel zevkinize göre ne tür kombinasyonlar yapabileceğinizi ve ne kadar fark edilmek istediğinizi görmek için bir oyundur.

Bazıları için, kişiye özel küçük bir gardırobun olanaklarını genişletmek motivasyondur ve amaç, takımları spor ceket ve pantolon görünümüne dönüştürmektir. Bu yaklaşım, parçaların toplamında bir dengeyi korurken bir takım elbiseyi bozar, ancak diğerleri “kırık” yönü öne ve merkeze koymak ister.

Bir dahaki sefere bir takım elbise satın aldığınızda, yarımların ayrı olarak giyilip giyilmeyeceğini düşünebilirsiniz, böylece tek bir görünüm yerine birden fazla görünüşe sahip olursunuz. Şimdiye kadar sadece resmi takım elbiselere bağlı kaldıysanız, spezzato’nun olanakları, daha az yapıya sahip daha casual versiyonları denemeniz için size ilham verebilir.

Erkek Takım Elbise Kombin Spor Stili Önerileri
Erkek Takım Elbise Kombin Spor Stili Önerileri

Erkek Takım Elbise Kombin Spor Stili Önerileri

Resmi kıyafetler ve pijamalar arasındaki geniş alanda, şık gündelik kıyafet kuralı nişini şekillendirir. Ancak, bazen düzenli gündelik olarak da bilinen, erkeklerin akıllı gündelik kıyafetleri tam olarak nedir? Günlük iş ile karıştırılmaması gereken (ikisi de benzer olsa da), erkek akıllı gündelik giyimi, üst düzey erkek modasının hemen altından seçilmiş kıyafetleri bir şirket pikniğinde giyebileceğiniz rahat ama yine de şık bir kıyafetle birleştirmeyi içerir. 

Ünlü geniş erişimi göz önüne alındığında, erkeklerin şık gündelik kıyafet kodu, gerçek bir kişisel stil duygusu sergilemek için belki de en önemli şansınız. Ancak yine de çağdaş erkek modasının geleneksel ilkeleri içinde çalışıyor olmalısınız. Sonuçta “akıllı” gündelik, aptal gündelik değil. Aynı şekilde, çoğu erkek “gündelik” kısmı sonradan akla gelirken, aşırı giyimli görünme noktasına kadar öncelikle “akıllı”ya odaklanır. Erkeklerin smart casual modasının ne anlama geldiğine dair daha sağlam bir fikir vermek için, smart casual kıyafet kuralını tepeden tırnağa yıkalım.

Pek çok kıyafet kuralında olduğu gibi, şık gündelik kıyafetler kişisel ifade ile toplumsal gelenek arasında bir yere düşer. Bu nedenle, size nasıl siz olacağınızı söylemeyeceğiz. Yapabileceğimiz şey, belirli bir çerçevede kalmanız için smart casual normların daha yoğun bir dökümünü sağlamaktır. İşte sizi asla yanlış yönlendirmeyecek, erkeklerin smart casual temel dayanakları…

Erkekler için Smart Casual Kıyafet Nedir?

Şık gündelik kıyafet kurallarının biraz belirsiz doğası göz önüne alındığında, çoğu kaynağın onu tanımlarken anlaşılması zor olması şaşırtıcı değildir. Benzer şekilde, en yakındaki beyefendiye yaklaşıp “Erkekler için şık bir günlük kıyafet nedir?” diye sorarsanız, “peki, bu sana kalmış dostum!” gibi belirsiz bir cevap verebilir. Bununla birlikte, çoğu uzman, erkeklerin günlük şık kıyafet kurallarının tanımı gereği, resmi olmayan bir avantajı koruyan genel olarak hoş kıyafetlere eşit olduğu konusunda hemfikirdir. Hakileri ve kaliteli mokasenleri olan blazerleri düşünün ve doğru yöne gidiyorsunuz.

Bu amaçla, erkeklerin şık gündelik kıyafet yönetmeliği net bir stil duygusu iletir, ancak aşırı resmi olma noktasına gelmez. Eşit parçalar havadar ve modaya uygun ve asla zorlama. Renkler eşleşmeli ve uygun olduğunda kıyafet kişiye özel olmalıdır, ancak takımı bir araya getirmeden önce aynanın karşısında iki saat geçirmiş gibi görünmemelisiniz. Unutma, akıllı ama gündelik. Hızlı bir kural, şüpheye düştüğünüzde smart casual stile yaklaşın.

Smart Casual Kıyafet Kombinlerinin Tarihçesi

Wiki’ye göre, “akıllı gündelik” yani smart casual terimi ilk kez 1924 yılında Iowa’da ortaya çıktı. O zaman yerel bir gazete kolsuz bir elbiseden şu şekilde söz etti: “Hemen uygulanıyor ve smart casual bir görünüm”. Konsept, 20. yüzyıl boyunca kendi başına bir yaşam sürecek ve sonunda 1950’lerde erkeklerin “günlük iş” kıyafet kodunun geliştirilmesinde önemli bir rol oynayacaktı. Bununla birlikte, gündelik iş kıyafeti kuralı, geleneksel takım elbiselere göre daha hafif malzemelerden yapılmış resmi olmayan bir takım elbiseyi ima ederken, akıllı gündelik kıyafet kuralı yani smart casual kıyafet kuralı, daha geniş bir giysi yelpazesinin katlanmasına izin vererek kapsam olarak daha geniş kaldı.

Smart Casual Stilinde Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler
Smart Casual Stilinde Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Smart Casual Stilinde Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Erkek şık gündelik (veya sade gündelik) giyimin özellikleri yerden yere ve kültürden kültüre değişse de, birkaç şey sabit kalır. Akıllı gündelik giyim söz konusu olduğunda bazı genel “yapılması” ve yapılmaması gerekenler…

 1. Sıcak mevsimlerde hafif malzemelerden (pamuk, keten) ve daha soğuk mevsimlerde daha ağır malzemelerden (yün) yapılmış özel bir ceket giyin. 
 2. Rüzgarlık veya başka bir tür atletik ceket veya ceket giymeyin. 
 3. Bir gömlek veya dar bir kazak giyin. 
 4. Bir sweatshirt veya hoodie giymeyin. 
 5. Temiz, nötr, dar, kaliteli bir tişört giymekten çekinmeyin. 
 6. Düşük kaliteli veya açık renkli, görünür şekilde rahat bir tişört giymeyin.
 7. Haki, chino pantolon veya güzel bir kot pantolon giyin. 
 8. Eşofman veya koşu pantolonu giymeyin. 
 9. Temiz, ince bir profili koruyan ve dizin üzerine inen özel şortlar giyin. Kargo şortları, sörfçü şortları, mayolar, bol şortlar veya dışa dönük atletik şortlar giymeyin.
 10. Oxford, brogue, bot, mokasen ve hatta yüksek kaliteli ve nötr renkli slip-on spor ayakkabılar gibi rahat ama yine de modaya uygun ayakkabılar giyin. 
 11. Atletik spor ayakkabı, spor ayakkabı veya parmak arası terlik giymeyin.
 12. Her şeyin eşleştiğinden emin olarak nötr renkler ve şık desenler hedefleyin.
 13. Kişisel tarzınızın bir parçası olmadıkça yüksek, gösterişli renkler ve desenler giymeyin.

Erkekler için Smart Casual Blazerler

Smart casual kıyafet oyunu söz konusu olduğunda, erkekler tutarlı ve akıllıca başlangıç ​​kadrosuna kaliteli bir ceket koyarlar. Takım elbise ceketinin düğmesiz bir kuzeni olan erkek blazer ceketinde daha geniş bir kumaş, desen ve renk yelpazesi kullanılıyor. Smart casual stilinizin bir parçası olarak bir blazer giydiğinizde, siyah kravat takmamasına gerek olmalıdır.

Başka bir deyişle, kıyafetle uyum sağlayan ve kendi başına biraz ama çok fazla olmayan bir kişilik sergileyen şık bir blazer ceket arayın. Ne de olsa, ceketinizin kendi başına değil, bütünün bir parçası olmasını istiyorsunuz. Buna göre blazer ceketi güzel bir chino veya kot pantolon ile kombinlemelisiniz. Ve blazer ceket sevmiyorsanız, bunun yerine bir takım elbise ceketi veya hırka düşünebilirsiniz. Ayrıca yakalı bir gömleği yün bir süveterin altına giyebilirsiniz, ancak kombinin çok gündelik görünmesinden kaçınmak için her ikisinin de gerçekten keskin olması gerekir.

Erkekler için Smart Casual Gömlekler ve Tişörtler

Bazı erkekler smart casual kelimesini duyar ve sonunda en sevdikleri tişörtü sosyal bir statü için giymekte özgür olduklarını düşünürler. O kadar hızlı değil beyler. Evet, ceketinizin veya blazer ceketinizin altına güzel bir tişört giyebilirsiniz, ancak tişörtün daha geniş ve şık bir bütünün parçası olarak işlemesi gerektiğini unutmayın. Daha da önemlisi, kaliteli malzeme ve sıkı oturan temiz bir tişört olduğundan emin olun. Ayrıca, renklere ve desenlere takılıp kaldıysanız, beyaz veya gri gibi tek renkli bir tonla giderek sadeliği güzel bir şekilde koruyun. Bununla birlikte, seçkin bir desen de işe yarar, desenin kıyafetinize uymasına izin verir ve kendi başına çok parlak veya gürültülü olmaz.

Şık, rahat, uzun kollu bir gömlekle gidiyorsanız, yakalı bir düğme her zaman güvenli bir seçimdir. Doğal olarak parlak renklerden ve gürültülü desenlerden kaçınmalısınız. Bunun yerine sofistike bir baskı, klasik desen veya tek renkli renk düzenini tercih edin. Dar kesim veya kişiye özel kesim, akıllı ve rahat bir şıklık gibi görünse de, aslında malzemeye bağlı olarak oynamak için biraz alanınız var, belinize daha uzun bir gömlek sokmanıza izin veriyor. Kesinlikle çok hantal veya bol bir görünüm istemezsiniz. Aynı şekilde, güzel bir kazak da işe yarayabilir, ancak merinos yünü veya kaşmir gibi birinci sınıf bir malzemeden yapıldığından ve vücudunuzdan çok fazla sarkmaması gerekir.

Erkek Smart Casual Pantolon, Jean ve Chino Pantolonlar
Erkek Smart Casual Pantolon, Jean ve Chino Pantolonlar

Erkek Smart Casual Pantolon, Jean ve Chino Pantolonlar

Erkeklerin akıllı gündelik giyiminin güzelliği, size bir dizi esneklik veya kıpırdama odası sağlamasıdır. Bu bakımdan pantolon, jean veya chino ile gidebilir ve şık adımlarınızı kaybetmezsiniz. Yine, pantolonunuzun kıyafetinizin geri kalanıyla eşleştiğinden emin olmak istersiniz. Ve unutmayın, uyum anahtardır. Bu chino pantolonları uyarlanmış almayı bile düşünebilirsiniz. En azından, pantolon paçalarının ayakkabılarınızın hemen üzerinde durması gerekir.

Erkek Smart Casual Ayakkabılar

Şık günlük gömlekler veya pantolonlarda olduğu gibi, ayakkabı bölümünde işleri karıştırmakta özgürsünüz. Oxford veya mokasen gibi doğrudan şık bir şeyle gidebilir veya biraz daha havadar ayakkabılar tercih edebilirsiniz. İkincisini seçerseniz, aşırı atletik spor ayakkabılardan kaçınmak istersiniz. Bunun yerine, temiz bir minimal spor ayakkabı giyin. Benzer şekilde, sandaletlere en yakın almanız gereken bir temiz, zevkli mokasen, espadril veya benzeridir. Mesele şu ki, malzeme ve temizlik önemlidir, tıpkı kıyafetin geri kalanıyla uyum sağlayan düzenli bir görünüm.

Erkek Smart Casual Aksesuarlar

Tarz ve zevk sahibi bir adamsanız, şık gündelik kıyafet kodunu aksesuar için mükemmel bir fırsat olarak görmelisiniz. Ve güzel bir deri kemer aşağı yukarı zorunlu olsa da, geri kalan her şey size kalmış. Genel olarak, kişisel stilinizi vurgulayan aksesuarlar, resmi giyim ya da sokak stilinden çok uzaklaşmadan istersiniz. Başka bir deyişle, güzel bir saat, yüzük, bilezik, muhteşem tonlar, keskin şapka ve hatta cep mendili, smart casual ayağa kalkmanız için mükemmel bir yakın olabilir.

Kruvaze Takım Elbise Kombin
Kruvaze Takım Elbise Kombin

Kruvaze Takım Elbise Kombin

Kruvaze takım elbise kombin formalite ve şıklık havası taşıyor. Göğüs heybetli bir şekilde omzun üzerinden geçer ve coşkulu bir şekilde sallanan küçük parmağınızla onu iliklemeden edemezsiniz. Figürü saran şekli, omuzlarınızı geriye doğru sabitlediği ve duruşunuza yardımcı olduğu anlamına gelir. Diğer pek çok stilin yapamayacağı belirli bir “giyinme” duygusu uyandırır.

Son dönem terzilik trendleri, rahatlamak için daha fazla alana sahip daha gevşek bir siluete doğru eğildi. Bu seçiminde nokta nokta akıllı ve loş şekiller bulacaksınız, ancak formalite tarafında, o kadar soğuk bir takım elbiseyle karşılaşacaksınız ki… Resmi mirasına rağmen, modern kruvaze takım elbisenin bu farklı frekanslara hitap edebilmesini seviyoruz. 

Şık ve modern

Bir takımın kabarık, dokulu yün kaplaması, bu kruvaze üzerindeki genellikle havalı ve ince çizgili etkisini donuklaştırıyor. Bu seçim, estetik dengenin hassas bir şekilde uygulanmasının bir gösterisidir. Keçe gri ve beyaz şerit birbirleriyle simbiyotik olarak çalışarak doğal bir eşzamanlılık yaratır. Bir gömlek ve kravatla ya da aynı şekilde, stratosferik seviyede zarafet elde etmek için altına bir yuvarlak yaka gömlek ile stil verin.

Dior stili

Yani, evet, bu stili daha önce başka bir Fransız atölyesinden (Dior) öne çıkardık ve stil doğal gibi görünüyor. Kruvaze ceketler kesinlikle bu trendi somutlaştırmak için iyi bir araç: şık ve zarif. Maksimum zarafet için pastel adaçayı yeşili tonunda saf yünden yapılmış bir tür havalı kruvaze ceket ve aynı tonda bir pantolon… 

Havalı ve cüretkar

Arkanıza yaslanın, rahatlayın ve bunu yaparken zarif görünün. Neden olmasın? Bir yapılandırılmamış, kısmen astarlı siyah kruvaze ceket ve pantolondan oluşan takım elbise, terziliğin en çok yönlü modern örneği olabilir. Hafiftir ve yine de yalıtkan bir yün flanelden yapılmıştır, bu da stillendirmeyi kolaylaştırır, zariftir ve son derece akıllıdır. 

Yünlü eski moda bir ekose desenli kruvaze ceket ve pantolondan oluşan bir takım elbise, tarım arazilerimizin çamurlu, sisli tarlalarının görüntülerini çağrıştırabilir. Tarım estetiği, stilize çift düğmeli kruvaze ceket, 1980’lerden ilham alan vatkalar ve daha gevşek, daha moda bir uyumla dengeleniyor. 

Takım elbisenizi terziye götürün
Takım elbisenizi terziye götürün

Takım elbisenizi terziye götürün

Kruvaze bir takım elbisenin belirli bir şekle uyması gerekiyor. Kalçalara sıkıca oturmalı ve omuzlarda geniş olmalıdır. Hayatında hiç terziye gitmemiş olsan bile, başlamanın tam zamanı. Aksi takdirde güzel bir görünüm, orta kısımda özensiz hale gelirse mahvolabilir. Orta bölgeniz ne kadar fazlaysa, onu sizin için doğru şekilde kesecek bir uzmana o kadar çok ihtiyaç duyarsınız.

Yakalarınızı zirveye çıkarın

Birkaç tasarımcı, kötü etki için çentikli yakalarla denemeler yapmaya çalıştı. Kruvaze bir ceketin amacı, aslında omuzları vurgulamaktır. Burada vintage bir görünüm yaratmanız gerekir, bu yüzden deneysel olmanın yeri değil. Ne işe yarıyorsa onu kullanın.

Asla En Alt Düğmeyi İliklemeyin

Bu tür bir ceket üzerinde kullanılması gereken yalnızca iki düğme vardır: Bir dış ve bir iç bağlantı düğmesi. Daha fazla kullanıyorsanız, takım elbisenin hatlarını bozuyor ve kendinizi kötü gösteriyorsunuz.

Basit tutun

Kruvaze takım kendi başına bir ifadedir. Bir sürü kalın ince çizgi veya sıra dışı desen almanıza gerek yok. Gerekirse ince şeritler kullanın veya ne yaptığınızı bildiğinizden gerçekten eminseniz bir ızgara deseni kullanın. Çoğu erkek için, koyu ve gösterişli tek renklerle kalın. Daha fazla renk veya detay istiyorsanız, aksesuarlarla donatabilirsiniz.

Her Zaman Altı Düğme Kullanın

En zamansız olan 6×2 stili kruvaze takım elbise var. İkisinin kullanıldığı altı düğmesi vardır. 1960’larda neredeyse sadece yatçılar tarafından kullanılan bir 4×2 stili de var. Robert Redford değilseniz veya atacak birkaç milyarınız yoksa, altı düğme seçeneğinde kalın. İç çapa içermeyen altı düğmeli bir kruvaze ceket bile gidebilirsiniz, ancak görünüm hızla özensizleşebilir.

Düğmeleri kapalı tutun
Düğmeleri kapalı tutun

Düğmeleri kapalı tutun

Elinizde ne kadar düğme varsa, kullanmanız gerekenler her zaman veya en azından ayakta dururken kapalı olmalıdır. Kruvaze bir ceketi açtığınız an, illüzyon dağılmaya başlar. Bunlar saniyeler içinde şıklıktan felakete dönüşüyor.

Pantolonunuza zarafet katın

Takım elbiseniz tek parça değilse veya ceketi alternatif bir pantolonla giymeyi planlıyorsanız, kişilikleri olmalıdır. Düz önü pantolonlar popüler olsa da, pilili, büzgülü bir beli ve uçtaki manşetleri olan bir şeye ulaşmak, gösterişinize özel tasarım havası katmaya yardımcı olur. Kot pantolon ile gidecekseniz lütfen kot pantolon ve ceket kurallarına uyunuz.

Bir cep mendili takın

Pantolonunuzu biraz heyecan yaratmasına ek olarak, kruvaze ceket giyerken bir cep mendili takmak bir zorunluluktur. Görünümün kravatsız çalışmasına yardımcı olur ve kruvaze ceketin maskülen görünümünü daha da vurgulamaya yardımcı olur.

Fransız manşeti kullanın

Yeni stil parçanızı süslemek söz konusu olduğunda ne kadar mutlu olursanız olun. Aynı derecede göz alıcı bir çift kol düğmesi ile çarpıcı bir manşet, genel görünümünüze havalı bir aura ekler. Bu stil, yüksek sesle ve gururlu bir şekilde orada olduğunuzu göstermeye yardımcı oluyorlar. 

Bir alfa gibi giyinin

Kruvaze bir takım elbise ile büyük ve cesur oluyorsunuz ve bu da kendinizi böyle taşımak anlamına geliyor. O eski püskü blazer ceketi giydiğinde ya da kot pantolon ve tişörtle gittiğinde kötü görünebilirsiniz. Giysilerinizin sizi giymesine izin vermeyin. Biraz özgüvenle kıyafetinizi taşıyın!

Cesur bir kravat takın
Cesur bir kravat takın

Cesur bir kravat takın

Çift kesimli bir kruvaze ceket, omuzlarınızı vurgularken ve belinizi yukarıya doğru çekerken gözleri, göğsünüze ve boynunuza çekecektir. Göz alıcı bir renkte olan kravatınızı kalın bir biçimde bağlayın. Ceket, minimal süslemeli düz bir renk tonu olsa da, kravatınız modaya uygun bir şekilde seçilmelidir.

Her zaman giyin

Kruvaze takım elbiseler fark edilmenizi sağlamak için yapılır ve onları ilk izlenimler için ideal hale getirir. Bunları gardırobunuza yerleştirmek için gerçekten kötü bir zaman yoktur. Bir etkinlik ne kadar büyükse, bu görünüm o kadar iyi gider.

Kombininiz hakkında bilgi edinin

Arkadaşlarınız, aileniz ve iş arkadaşlarınız yeni görünümünüzü not edecek, bu yüzden hazırlıklı olun. Dikkatlerini çektiniz, bu yüzden onunla ne yapacağını çok daha iyi biliyorsunuz. Geri bildirim gelmeye başladığında hazır olun. Giydiğiniz takım elbise kombinleri hakkında biraz bilgi edinin.

Küçük başlayın

Önünüze çıkan darbeleri azaltmak için, çok iyi giyebileceğinizden kesinlikle emin değilseniz eşofman ve kapüşonlu eşofmanlardan kruvaze takımlara geçmemelisiniz. Gardırobunuzu daha fazla spor montla yükselterek başlayın, ardından seviyeyi biraz yukarı kaydırın. Yavaş yavaş takım elbiselere doğru gardrobunuzu değiştirin.

Büyük bitirin

Kruvaze takım giyme zamanının geldiğine karar verdiğinizde, her şeyi yapın. Gösteriş, parıltı ve ihtişam bu takımın ayırt edici özellikleridir. Doğru para klipsine, doğru güneş gözlüklerine ve hatta doğru çoraplara sahip olsanız iyi olur. Bunu yaptığınızda, bu unutulmaz bir zaferdir.

En İyi Takım Elbise Markaları

Hugo Boss, Kiğılı, Beymen, Pierre Cardin ve Süvari gibi markalar en iyi takım elbise markalar arasında yer alır.

Slim Fit Takım Elbise Kombin
Slim Fit Takım Elbise Kombin

Slim Fit Takım Elbise Kombin

Giyim parçası ne olursa olsun, ‘dar kesim’ yani slim fit her yerdedir. Peki slim fit aslında ne anlama geliyor? Bu blog yazısında yeni bir takım elbise alırken terime odaklanacağız.

Slim fit bir takım elbise aldığınızda amaç vücut şeklinizi daha da güzelleştirmektir. Adından da anlaşılacağı gibi fazla kumaşı ile vücudunuza oturan bir takım elbisedir. Dar kesim bir takım elbise, vücut şeklini aldığı ve istenmeyen kiloları artıran fazla kumaşı olmadığı için çoğu vücut tipine genel olarak yakışır. İster takım elbisenizi sıfırdan özelleştirin, ister koleksiyonlardan birini seçin, takım elbise üzerinde dilediğiniz gibi değişiklik yapabilirsiniz. 

Ceket

Ceket, hareket etmek için biraz boşluk bırakarak vücudunuza sığmalıdır. Ceketin, kendinizi kısıtlayıcı bir ceketin içindeymiş gibi hissetmesini ve özgürce hareket edememesini istemezsiniz. Ceket vücudunuzu sarmalıdır. Unutmayın, slim fit bir ceket çok dar ya da çok küçük olması anlamına gelmediği gibi, içinde spor yapabileceğiniz kadar bol olması gerektiği anlamına da gelmez.

Pantolon

Tıpkı ceketiniz gibi, pantolonunuz da vücudunuza uygun olmalı, ancak biraz fazla kumaşla… Pantolon paçaları daraltılmalıdır. Raftan dar kesim bir takım elbise alırsanız, pantolonunuzun paçalarını daraltmak için bir terziye gitmeniz gerekebilir. Bu nedenle, tüm bu detayların en baştan halledilmesi için takım elbisenizi diktirmenizi öneririz.

Kollar

Pantolon paçalarında olduğu gibi ceket kollarında da daralan kesim yapılmalıdır. Bileklerinizde klasik normal fit kollardan daha sıkı olacaklar.

İlginizi çekebilecek içerik: Kombin Erkek Önerileri

Bizi Instagram’dan takip edebilirsiniz: Begonya Kadın

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx