Hayvanlar Alemi

Tüysüz Kedi Cinsi Olan Ukraynalı Levkoy Kedisi Hakkında Tüm Merak Edilenler!

Reklamlar

Özel ve büyüleyici bir görünüme sahip dünyanın ender tüysüz kedi cinslerinden biri olan Levkoy kedisi, tüysüz vücudu, iri gözleri, aşağı doğru düşük kulakları ve kırışık derisi ile Ukrayna’nın sembol kedisi olmayı başarmıştır. İşte ideal beslenmeden türün gelişim aşamalarına ve sağlığına kadar bu Ukraynalı Levkoy kedisi hakkında bilinmesi gerekenler.

Ukraynalı Levkoy Kedisi Özellikleri

Adındanda anlaşılacağı gibi Levkoy kedisi anavatanı Ukrayna olup, iyi bakılır ve veteriner kontrolü düzenli yapılırsa yaklaşık 15-20 seneye kadar yaşayabilir. Ortalama ağırlıkları 5 ila 7 kg arası değişmektedir. Evine ve sahibine sadık bir kedi olup asla kaçma girişiminde bulunmaz. Çok yemeyi sevsede kilo alma eğilimi yoktur.

Ukraynalı Levkoy kedisi, yalnız kalmaktan ve ilgisizlikten asla hoşlanmaz. Yalnız kalırsa ve canı sıkılırsa miyavlama huyu vardır. Bu özellikle apartman hayatında rahatsız edici olabilir. Her ne kadar anavatanı soğuk bir ülke olsa da soğuk havaları sevmez. Çocuklarla iyi geçinir ve onlarla vakit geçirmeyi sever. Ayrıca evinizde başka evcil hayvanlar varsa onlarla da iyi geçinir.

Reklamlar
Levkoy Kedisi
Levkoy Kedisi

Levkoy kedisi ideal yaşam alanı ve yaşam tarzı

Bu kedinin neredeyse tamamen kürksüz ve tüysüz kedi olması nedeniyle, Ukraynalı Levkoy kedisinin yalnızca iç mekanlarda yaşaması önemlidir.

Koruma ve aile ortamı olmaz ise, düşük sıcaklıklarda hastalanma veya çok yüksek sıcaklıklarda hassas cildini yakma riski vardır. Levkoy kedisi, sürekli insan temasına ihtiyaç duyar ve yalnızlığa asla tahammül etmez.

Bu kedi, yalnız başına çok fazla zaman geçirirse, stres ve kaygı nedeniyle çeşitli davranış sorunları yaşayabilir. Bu nedenle, sağlığı ve refahı için ona ayıracak zamanı ve enerjisi olanlar için bu kedi türü önerilmektedir.

Levkoy kedisi kökenleri ve tarihi

Bu cinsin ilk örneği, yetiştirici Elena Vsevolodovna Biryukova’nın girişimiyle 2004 yılında Rusya’da ortaya çıktı.

Reklamlar

Elena, atalarının özelliklerini sunan bir kedi ırkı ortaya çıkarmak için Scottish Fold ve Donskoy kedilerini melezledi ve daha sonra, Sphynx ve Oriental Shorthair kedi ırkları ile kan hatları eklemeye çalıştı. En sonunda şimdiki özellikleri taşıyan Levkoy kedisi ortaya çıkmış oldu.

Ukraynalı Levkoy görünüm ve fiziksel özellikler

Hiç şüphe yok ki: Ukraynalı Levkoy, görünümü ile gerçekten tuhaf bir kedidir. Orta büyüklükte bir kedi türü olup, 5-7 kg arasında, maksimum 40 cm uzunluğundadır. Yapıları kaslı ve incedir.

Ukraynalı Levkoy’un başı sivri bir çene ile uzar. Kulaklar başın üzerinde öne katlanmış olarak görünür. Kedinin gözleri büyük ve badem şeklindedir. Bu cins, tamamen tüysüz veya ince bir kuş tüyü tabakasıyla kaplanabilir. Kedinin derisi herhangi bir desen ve renge sahip olabilir. Ukraynalı Levkoy kedisinin bacakları uzun ve kaslıdır, vücudun geri kalanıyla iyi orantılıdır.

Ukraynalı Levkoy kedisi karakteri

Kusursuz bir görünüme ek olarak, Ukraynalı Levkoy, her insanı kendisine hayran bırakacak çok sayıda karakter özelliğine sahiptir.

Arkadaş canlısı, canlı ve inanılmaz derecede sevecen olan bu kedi, yüksek sesli miyavlamalar ile insanların dikkatini çekmeyi sever. Levkoy kedisi oyuncu, zeki ve inanılmaz derecede anlayışlıdır. Keşif onun doğasında vardır ve zeka oyunlarına bayılır. Bu sebepten insanlar tarafından çok tercih edilir.

Çocuklar ve diğer hayvanlarla uyumluluk

Ukraynalı Levkoy sabırlı ve sevgi dolu doğası sayesinde küçükler için mükemmel bir dört ayaklı arkadaş olabilir. Aynı şekilde, kedi ya da köpek fark etmeksizin diğer tüylü evcil hayvanlarla da iyi geçinir. Kavgacı ve geçimsiz bir kedi türü değildir.

Ukraynalı Levkoy kedisi sağlığı

Bu cins inanılmaz derecede uzun ömürlüdür. Ortalama yaşam sürelerinin 15 ile 20 yıl olduğunu belirtmiştik. Ama tüysüz kedi türü olması nedeniyle, cildi etkileyen bir dizi yaygın hastalıkları vardır. Bunlar;

  • Sıkça cilt tahrişi yaşarlar
  • Güneş yanığı
  • Soğuk nedeniyle yaralanmalar

Ayrıca bu kedinin kemiklerinde ve eklemlerinde çok ağrılı olabilen ve zamanla normal günlük aktivitelerini tehlikeye atabilen bir dizi kemik hastalıkları görülmektedir.

Ukraynalı Levkoy kedisi bakımı nasıl olmalıdır? Derileri büyük miktarda sebum salgılama eğiliminde olduğundan, kediyi periyodik olarak yıkamak gerekir.

Tabii ki, kedi hijyeni için özel olarak formüle edilmiş belirli ürünlerin kullanılması esastır. Asla insanların kullandığı şampuanlar ile bu kediyi yıkamayın. Ayrıca kulakların temizliğine de dikkat edin. Bu kedi türünde, kulak kiri üretimi diğer kedilere kıyasla çok fazladır.

Levkoy kedisi beslenmesi

Diğer kedilerde olduğu gibi, bu kedilerin de büyük miktarda hayvansal protein tüketmesi gerekir.

Aslında, tavuk, somon ve tavşan gibi besinlerden, refahları için gerekli olan ve bağımsız olarak üretemedikleri bir dizi temel besin maddesini kolaylıkla alabilirler. Taurin içeren gıdalar ile ara ara beslenmesi takviye edilmelidir. Ayrıca günde kaç öğün beslenmesi gerektiğini ve ne kadar mama vermeniz gerektiğini bir veterinere sorarak ayarlamalısınız. Veteriner kedinin kilosu ve fiziksel özelliklerine göre size beslenme programı verecektir. Ayrıca her gün taze ve temiz su verdiğinizden emin olun.

Levkoy kedisi nasıl üretilir

Ukraynalı Levkoy kedisi, çiftleşmeden sonra, gebelik 63 ile 68 gün arasında sürer ve sonunda 2 ila 4 arası yavru doğar. Kediler, yaşamın ilk yılında yetişkin boyutuna ulaşır.

Ukraynalı Levkoy fiyatı?

Tüysüz kedi olan Levkoy, Türkiye’de bu kedi türü yaklaşık 5-10 bin TL arasında bir rakama satılıyor. Avrupadan veya Ukraynadan bu kediyi getirecekseniz, sadece bu kedinin fiyatı ortalama 1200 euro civarındadır.

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx