Sağlık

Vicks Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Vicks Krem Faydaları

Reklamlar

Vicks krem hemen her evde mutlaka bulunan çok şifalı bir ilaçtır. Muhteşem mentol kokusu ile solunum yollarını açan ve pek çok farklı rahatsızlığa iyi gelen Vicks krem nedir, içeriğinde neler var, fiyatı ne kadar, nasıl kullanılır, ne işe yarar, hangi rahatsızlıklar için kullanılır, cilde faydaları nelerdir gibi soruların cevaplarını bu yazıda bulacaksınız.

Uyarı
İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır. Bu yazı sadece bilgilendirme amacıyla yazılmıştır.

Vicks Krem Nedir?

Bu kremin sıcak su buharlarıyla mentol kokusu, nemlendirici ve kullanımı kolay bir kremde birleştirir. Öksürük, soğuk algınlığı, sırt ağrısı, boğaz ağrısı, solunum yolları tıkanması gibi rahatsızlıkları yatıştırır. İki yaş üstü çocuklar ve yetişkinler için kullanılabilir.

Vicks VapoRub kremin yatıştırıcı buharlarını içinize çekin. Kolay uygulanır nemlendirici kremi, göğüs, boğaz ve sırt bölgesine günde üç defaya kadar kullanın.

Reklamlar

Vicks Krem İçeriği

Bu kremin etken maddeleri arasında mentol, kafur, okaliptüs yağı, terebentin yağı ve timol vardır. Yardımcı maddeleri ise vazelin ve sedir ağacı yaprağı yağıdır.

Vicks Krem
Vicks Krem

Vicks Krem Ne İşe Yarar?

Vicks krem, yüz yirmi beş yıldan uzun süredir ecza dolabının vazgeçilmezi olmuştur. Bir dekonjestan olarak listelenmemiş olsa da, tıkalı bir burun veya öksürükten kurtulmak için ürünü kullanmanın arkasında sağlam araştırma var.

Merhemdeki kafur, okaliptüs yağı ve mentolün onu kas ve eklem ağrısını hafifletmek için iyi bir seçim haline getirdiğine dair kanıtlar da vardır. Ve en az bir çalışma, ayak tırnaklarındaki mantar enfeksiyonlarını ortadan kaldırmaya çalıştığını buldu.

Vicks VapoRub ayrıca çatlakları soldurmaya, pürüzlü cildi iyileştirmeye, baş ağrılarını tedavi etmeye ve açık hava böceklerini uzak tutmaya çalışan kişiler için de popüler bir seçimdir.

Reklamlar

Bir akne tedavisi olarak denenmiştir ancak diğer ürünler de bazı bileşenlerinin neden olabileceği tahrişi riske atmadan işe yarayabilir.

Bazı insanlar, evcil hayvanların mobilyalara işemesini veya çizmesini önlemek için güçlü kokulu merhemi kullandılar ancak bu eğitim yöntemini kullanırken dikkatli olun. Vicks VapoRub’daki bileşenler hayvanlar için tehlikeli olabilir.

Vicks VapoRub genellikle daha büyük çocuklar ve yetişkinler için güvenlidir. Onlar için ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğinden, iki yaşından küçük çocuklarda kullanmayın. Doktorlar, araştırmacılar ve ürünün üreticisi aşağıdaki amaçlar için bu kremi önerdi. 

Tıkanıklığı gidermek için kullanılır

Vicks VapoRub krem bir dekonjestan değildir. Bunun yerine, güçlü mentol ve kafur buharları, daha açık nefes aldığınızı hissetmek için beyninizdeki reseptörleri tetikleyen burun ve nefes yollarında bir soğuma hissi yaratır.

Üst solunum yolu enfeksiyonu olan yüz otuz sekiz çocuğu içeren bir bilimsel araştırmada, ebeveynler bu kremin gece semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğunu ve çocuklarının daha iyi bir gece uykusu almasını sağladığını bildirdi.

Öksürüğü hafifletmek için kullanılır

Çeşitli sağlık enstitüleri, öksürük kesici olarak kafur, okaliptüs yağı ve mentolü listelemektedir.

Yine de bir uyarı, Vicks VapoRub kremi, öksürüğünüzde çok fazla balgam varsa veya astım ya da amfizem gibi kronik hastalıklarınız varsa önerilmez. Üretici, soğuk algınlığı semptomlarının etkililiğini en üst düzeye çıkarmak için aşağıdaki adımları izlemenizi önerir.

Sadece göğsünüze ve boynunuza bir kat Vicks kremi sürün. Dik otururken veya ayakta dururken başınızın üzerine ılık, kuru bir bez örtün. Göğsünüzün ve boğazınızın etrafındaki kıyafetleri gevşetin böylece buharlar burun bölgenize yükselebilir. Bu işlemi, yirmi dört saatlik bir süre içinde gerekirse üç defaya kadar tekrarlayın.

Ağrılı kasları yatıştırır

Hm kafur hem de mentol, topikal analjezikler veya cildinize sürdüğünüz ağrı kesiciler olarak tanımlanır.

Bazı doktorlar, kafur ve mentol içeren ürünlerin, ağrıyan kasların ve eklemlerin ağrısını hissetme yeteneğinizi geçici olarak geçersiz kılan güçlü bir soğutma hissi yaratabileceğini söylüyor. Araştırmaya göre, yüzde 4 aktif mentol içeren bu krem gibi benzer ürünler, karpal tünel sendromu ile ilişkili ağrıyı azaltmaya yardımcı oldu.

Ayak tırnağı mantarının tedavisi için kullanılır

2011 yılında yapılan bir çalışmada, Vicks VapoRub kreminin ayak tırnağı mantarına karşı etkinliği test edildi. Toplam on sekiz kişi, merhemi ayak tırnaklarına kırk sekiz hafta boyunca uyguladı. Tedavi süresinin sonunda beş katılımcı mantar enfeksiyonundan tamamen kurtuldu. On tanesi belirgin bir gelişme gördü ve beşi hiç değişiklik görmedi.

Çatlakları soldurmak için kullanılır

Çatlaklar, hızlı bir büyüme döneminden sonra ciltte görünen morumsu, kırmızı veya beyaz çizgilerdir. Çoğunlukla ergenlik ve hamilelik döneminde ortaya çıkarlar. Araştırmacılar, herhangi bir topikal krem ​​veya losyonun çatlakları azaltmada etkili olduğuna dair kanıtlar buldu.

Topuklarınızdaki sert cildi iyileştirmek için kullanılır

Dermatologlar, bu kremi özellikle nemli ciltte kullanıldığında nemlendirici olarak önermektedir çünkü nemin buharlaşmasını önler. Bu, bazı insanların neden Vicks VapoRub’u ayaklardaki ve topuklardaki pürüzlü cildi iyileştirmek için yararlı bulduğunu açıklayabilir. Ancak ayaklardaki kuru, nasırlı cilt için bir tedavi olarak yararlılığı hakkındaki anekdot iddialarını desteklemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Sivrisinekleri kovmak için kullanılır

Daha eski araştırmalara göre, Vicks VapoRub kremde bulunan kafur yağı belirli sivrisinek türlerini kovar. Mentol içeren ürünler sivrisineklere karşı da etkilidir, daha yeni araştırmalara göre. Bununla birlikte, doğal yağlar bir miktar savunma sağlarken, sivrisinekleri gerçekten uzak tutmak istiyorsanız, bu kremi kullanabilirsiniz.

Akne lekelerini tedavi etmek için kullanılır

Güzellik blog yazarları, sivilceleri küçültmek için Vicks VapoRub’un bir gecede leke tedavisi olarak kullanılmasını teşvik ettiler. Vicks VapoRub’daki bileşenlerin birçoğunun lekeleri iyileştirmede etkili olduğu bulunmuştur ancak diğer bileşenler aslında sivilceyi daha da kötüleştirebilir. Örneğin, dermatologlar akne tedavisi olarak kafur uçucu yağını önermişlerdir. Ancak Vicks VapoRub kremdeki başka bir bileşen olan vazelin daha çok akne alevlenmesine neden olabilir. Amerikan Dermatologlar Akademisi, akne eğilimli ciltlerde vazelin içeren ürünlerin kullanılmamasını önermektedir.

Kafurun anti-inflamatuar özelliklerinden yararlanmak istiyorsanız, bazı güzellik bloggerları birkaç damla kafur esansiyel yağını jojoba gibi bir taşıyıcı yağla karıştırmanızı ve akneler üzerine sürmenizi tavsiye eder.

Baş ağrılarını gidermek

Bazı küçük çalışmalar, mentol içeren jellerin ve merhemlerin baş bölgesine uygulandığında baş ağrısını hafifletmede etkili olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, test edilen ürünlerdeki mentol miktarı, Vicks VapoRub’daki mentol miktarından çok daha yüksekti. Şimdiye kadar, baş ağrılarını tedavi etmek için Vicks VapoRub kreminin kullanımını destekleyen herhangi bir çalışma bulunmamaktadır.

Vicks Krem Faydaları

Vicks krem genel olarak öksürüğü gi̇deri̇r. Soğuk algınlığına bağlı öksürüğü geçici olarak hafifletmek için göğüs ve boğazda kullanın. Yatıştıran ve saki̇nleşti̇ren i̇laçlı buharlar ile öksürüğü rahatlatır. Öksürük semptomlarını hafifletmek için hızla çalışmaya başlar.

Ağrı tedavisinde bu krem kullanılır. Küçük ağrıları ve ağrıları geçici olarak hafifletmek için kaslar ve eklemler üzerinde kullanın. Bu krem yalnızca haricen ve cilt üzerinde kullanılır. Bu kremi kullanırken gözler ile temastan kaçınmanız gerekir.

Vicks Krem Cilt için Faydaları
Vicks Krem Cilt için Faydaları

Vicks Krem Cilde Faydaları

1900’lü yılların başından beri birçok tıbbi tedavi şiddetle çürütülürken, bir avuç ürün zamanın testine dayanmayı başardı. Bu listenin başında, sinüsleri temizlemek ve soğuk algınlığının semptomlarını hafifletmek için tasarlanmış topikal bir öksürük kesici olan Vicks VapoRub krem yer alıyor. Ancak bu pazarlanan kullanıma ek olarak, Vicks çok daha ilginç ve daha etkili bir çok daha az bilinen kullanıma sahiptir.

Bu kremi yalnızca soğuk algınlığı ve öksürük ilacı olarak değil başka yollarla kullanmayı öğrenmek için okumaya devam edin.

Sivilceleri Tedavi Eder

Egzama veya sivilceniz varsa, bu kremin en iyi kullanımlarından biri cildi rahatlatmaya, iltihaplanmayı azaltmaya ve cildinizi temizlemeye yardımcı olmaktır. Bununla birlikte, tıpkı herhangi bir ev yapımı cilt bakımı yönteminde olduğu gibi, bunu bir miktar tuzla almanızı öneririz. Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre, vicks ayrıca vazelin ile yapılır ve yaraları nemli tutmak için harikadır (ve akne lezyonları teknik olarak yaradır). Aslında bu, Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre, akne alevlenmelerinin nedeni olabilir.

Çatlakların Görünümünü Azaltır

Çatlakların görünümünü azaltmak istiyorsanız, bu Vicks VapoRub için en şaşırtıcı kullanımlardan biridir. Bu trend Pinterest’te viral oldu ve muazzam bir başarı gördü. Çatlakların görünümünü azaltmanın etkili bir yolu olduğu kanıtlanmamış olsa da, denemeye değer olabilir.

Ayaklarınızı İyileştirir

Vicks VapoRub kremi, ayak mantarı sorunu da dahil belirli ayak hastalıklarını hafifletmek için kullanılan yaygın bir ev ilacıdır. Antimikrobiyal bileşenleri ve ayrıca vazelin dahil edilmesi, bakterileri öldürürken nemi cilde hapsetmeye yardımcı olur. Ayrıca çatlamış ayak topuklarınızı da nemlendirir ve iyileştirir.

Çürükleri İyileştirir

Küçük çürükler için Vicks VapoRub kremi kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu, büyük ölçüde, iltihabı hafifletmeye yardımcı olan kafur gibi bir soğuma hissi sağlayarak çürük ile ilişkili ağrıyı azaltmaya yardımcı olan mentolden kaynaklanmaktadır.

Sıyrıkları ve Yanıkları Tedavi Eder

Vicks VapoRub kremdeki vazelin, yoğun formülü ile kesikleriniz arasında bir bariyer oluşturduğundan, günde bir veya iki kez uygulandığında küçük kesikleri ve sıyrıkları iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ancak bir uyarı, bazı bileşenler açık bir yara üzerinde tahriş edici olabilir. Herhangi bir ağrı veya yanma hissi fark ederseniz, ürünü hemen yıkayın ve yara bandı yapıştırın.

Baş Ağrısını Azaltır

Bu kremi göğsünüzde kullandığınızda tıkanıklığınızın ne kadar çabuk gevşediğini fark ettiniz mi? Sinüs kaynaklı baş ağrılarından muzdaripseniz, bu kremin en iyi kullanımlarından biri kokuyu solumaktır. Kafanızı temizlemek ve baş ağrısını hafifletmek için potansiyel hızlı bir çözümdür.

Kas Ağrısını Azaltır

Yoğun bir antrenmanın olumsuz hislerinden kurtulmak için, etkilenen bölgeye biraz Vicks VapoRub kremi uygulayın. Böylece kas ağrılarını ve kas yorgunluklarını iyileştirir.

Vicks Krem
Vicks Krem

Vicks Krem Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 • Doktorlar, bu kremi burnunuzun içine veya çevresine sürmekten kaçınmanızı önerir. Kafur, mukoza zarlarınızdan emilebilir ve özellikle küçük çocuklar ve bebekler için toksiktir.
 • Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), reçetesiz satılan hiçbir ürünün yüzde 11’den fazla kafur içermemesini şart koşar.
 • Vicks VapoRub kremi, iki yaşından küçük çocuklarda asla kullanmayın.
 • Vicks VapoRub krem korneaya da zarar verebilir bu yüzden onu gözlerden uzak tutun.
 • Sağlık yetkilileri ve ürünün üreticisi Vicks VapoRub kremi açık yaralarda ve sıkı bandajlar altında kullanmamanız gerektiğini belirtir.
 • Vicks VapoRub kremi çocukların erişemeyeceği bir yerde saklayın.
 • Yanıklara neden olabileceğinden, kullanmadan önce Vicks VapoRub kremi ısıtmayın.
 • Vicks VapoRub kremi asla yemeyin veya yutmayın. İçerikler yutulduğunda zehirlidir.
 • Vicks VapoRub kremi burun altındaki cildin renginin açılmasına neden olduğu durumlar olmuştur.
 • Uzun süreli veya aşırı Vicks VapoRub kremin kullanımının nadir görülen bir pnömoni türüne neden olduğu nadir vakalar vardır.
 • Öksürüğünüz veya kas ağrınız bir haftadan uzun sürerse, doktorunuza görünün.
Vicks Krem
Vicks Krem

Vicks Krem Nasıl Kullanılır?

Bu kremin genel olarak pek çok farklı kullanım alanı vardır. Bu kullanım alanlarını aşağıda sizler için sıraladık.

Vicks krem böcek kovucu olarak çalışır

Sivrisinekleri, sinekleri ve diğer böcekleri uzaklaştırmak için açık bir Vicks VapoRub kremi kavanozu kullanmayı deneyin. Aniden böcek kovucu ürün bittiğinde veya evde bıraktığınızda mükemmeldir.

Vicks krem baş ağrısını hafifletir

Bu kremin ana bileşenlerinden biri olan mentol, kafanızdaki kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve sonuç olarak ağrıyı hafifletir. Sadece alnınıza ve şakaklarınıza biraz uygulamanız yeterlidir.

Vicks krem ayaklarınıza iyi bakar

Yatmadan önce topuklarınıza özellikle çatlak ve kuru bölgelere Vicks krem sürün ve çoraplarınızı giyin. Eski çorapları kullanmanız gerekir çünkü ertesi gün çok güçlü bir mentol kokusu oluşur. Sabahları ayaklarınızı soğuk suyla yıkayın, ölü deriyi temizlemek için topuk taşı, ponza taşı ya da ayak törpüsü kullanın ve ardından normal ayak bakım ürününüzü uygulayın. Bunu her gece yapmaya devam edin ve yakında bazı göze çarpan sonuçlar göreceksiniz.

Vicks krem evcil hayvan olaylarını önler

Bir şeyler olur ve evcil hayvanınızın evinizin içine işemesini istemiyorsanız, evcil hayvanların daha çok işediği ve bu olayların daha sık meydana geldiği yerlere biraz Vicks kremi bırakın. Veteriner hekimler, hem köpeklerin hem de kedilerin Vicks kokusuna dayanamadıklarını bu nedenle bu yöntemin kesinlikle işe yarayacağını belirtiyor.

Vicks krem kedinizin mobilyalarınızı bozmasını engeller

Kediniz, pençelerini taktığı her şeyi, örneğin kapılar veya yeni perdeler gibi kaşımayı seviyorsa, oraya biraz Vicks VapoRub kremi bırakın. Tüylü küçük arkadaşınız bu kremin kokusundan kaçacak ve mobilyalarınızı mahvetmeyi bırakacak.

Vicks krem vücut çatlaklarını azaltır

Çatlaklarınıza biraz Vicks VapoRub kremi sürün ve sadece iki hafta içinde bunların giderek daha az görünür hale geldiğini göreceksiniz.

Vicks krem ayak tırnağı mantarını tedavi eder

Ayak tırnağı mantarından muzdaripseniz, etkilenen tırnağa her gece biraz Vicks kremi sürmeyi deneyin ve ardından çoraplarınızı giyin. Ertesi gün ayaklarınızı yıkayın ve mümkün olduğunca enfekte olmuş tırnağı kesin. Tırnaklarınız tamamen iyileşene kadar her gece tekrarlayın.

Vicks krem morluklardan kurtulmaya yardımcı olur

Çürüklerinize hafifçe Vicks VapoRub kremi sürün ve iyileşme sürecini gözlemleyin. Merhem tüm şişliği azaltacak ve çürüğün kendisi daha hızlı kaybolacaktır.

Vicks krem kulak ağrısını hafifletir

İşte kulak ağrısını hafifletmenin basit bir yolu, kulağınıza Vicks VapoRub ile küçük bir pamuk koyun ve doktorunuzu görene kadar orada birkaç saat bırakın. Unutmayın, bu yöntem kulak ağrısını hafifletmeye yardımcı olsa da enfeksiyonun kendisini iyileştirmez. Bu yüzden mümkün olan en kısa sürede sağlık uzmanınıza danışmanız çok önemlidir.

Vicks krem yüzünüzde göze çarpan sonuçlar verir

Sorunlu bölgelere (sivilce, akne vs.) ince bir Vicks VapoRub kremi tabakası uygulayın. Bir gece bırakın ve sabah yüzünüzü temizleyin. Bu kremi düzenli kullanın ve çok yakında olumlu değişiklikler göreceksiniz. Fakat cildiniz hassas ise ve sivilceleriniz iltihaplı ise mutlaka kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Vicks krem kas ve sırt ağrısını hafifletir

Doğal bileşenleri sayesinde Vicks VapoRub kremi, gergin kasların gevşemesine yardımcı olur. Tenisçi dirseği hastalığından muzdaripseniz, ağrı geçene kadar etkilenen bölgeye biraz Vicks kremi ile masaj yapmayı deneyin.

Vicks krem göbek yağlarından kurtulmanıza yardımcı olur

Bir yemek kaşığı ezilmiş tablet kafur, bir yemek kaşığı alkol, bir yemek kaşığı karbonat ve yarım kavanoz Vicks VapoRub kremini bir cam kasede iyice karıştırın. Fiziksel egzersizlerinizi yapmadan önce, bu karışımı karnınıza veya üzerinde çalışmayı planladığınız bölgeye uygulayın ve bölgeyi streç filmle sarın. Egzersizinizi bitirdiğinizde bol su ile durulayın.

Haftada iki ya da üç kez yapılan bu tür ev yapımı uygulamaların, pahalı zayıflama kremleriyle aynı etkiye sahip olması gerçek bir fark yaratabilir.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu