Hayvanlar Alemi

Yavru Kediler Ne Zaman Sütten Kesilir?

Reklamlar

Yavru Kediler Ne Zaman Sütten Kesilir? Yeni doğan yavru kedilerin büyümek ve gelişmek için anne sütünden başka bir şeye ihtiyacı yoktur, ancak bir zaman gelir ki sütten katı mamaya geçerler. Bu yazımızda yavru kedilerin nasıl ve ne zaman sütten kesildiğini açıklayacağız.

Yeni Doğan Kedi Nasıl Beslenir

Yeni Doğan Kedi Nasıl Beslenir
Yeni Doğan Kedi Nasıl Beslenir

Yavru kedilerin ne zaman ve nasıl sütten kesildiğini açıklamadan önce, yaşamlarının ilk haftalarında beslenmelerinin bazı temel yönlerini bilmeniz önemlidir. Yavru kedilerin ne zaman yemeye başladığını öğrenmek istiyorsanız, en başa, kolostruma geri dönmelisiniz. Kedilerin doğumdan hemen sonra ürettikleri ve immünolojik özelliklere sahip sarımsı bir sıvıdır. Aslında, yavru kediler doğar doğmaz, anne onları amniyotik keseden kurtarıp göbek bağlarını kesip salgılarını temizledikten sonra, yavru kedi içgüdüsel olarak annenin memelerine doğru uzanarak bu sıvıyı, yani kolostrumu emmek ister. Daha sonra anne sütü ile değiştirilecektir.

Yaşamın ilk haftalarında tek besin anne sütü olacaktır. Süt, yavru kedinin fiziksel ve psikolojik gelişimi ile ilgili tüm ihtiyaçlarını tam olarak karşılar. Ayrıca anne ve yavruları emzirirken iletişim kurarlar. Herkes iyi olduğunun bir işareti olarak mırıldanır, bu nedenle kedi küçüklerin iyi olduğunu bilir ve karnını doyurur. Bebekler meme uçlarına patileriyle masaj yaparak süt vermelerini sağlar.

Reklamlar

Yavru kediler gözleri kapalı doğarlar ve neredeyse tüm zamanlarını uyuyarak geçirirler. 8 günlük yaşamdan sonra gözler açılmaya başlar. Yaklaşık bir hafta sonra ilk adımlarını atacaklar ve üç hafta sonra katı yiyecekler yemeye başlayabilirler ve sütün yerine yiyecek koyduklarında sona eren bir geçiş aşamasına başlarlar. Kedi sütten kesme sürecini sonraki birkaç paragrafta daha detaylı anlatacağız.

Yavru Kediler Ne Zaman Sütten Kesilir?

Yavru kedileri sütten kesmeye başlamak için ideal zaman yaklaşık üç hafta geçtikten sonradır. Daha önce gördüğümüz gibi, büyümek için sadece süte ihtiyaç duyarlar ve bu nedenle su dahil, başka bir şey yemeleri gerekmez.

Bununla birlikte, üç hafta sonra, yavru kediler zaten birbirleriyle etkileşime girerler, oynarlar, anne onları yalnız bırakır ve her gün et dahil olmak üzere etraflarında olanlarla daha fazla merak ve ilgilenmeye başlarlar. Tüm bu faktörler hayvanın sütten kesilmeye hazır olduğunu gösterir.

Ancak, sütten kesmenin her zaman tam olarak aynı anda gerçekleşmediğine dikkat edilmelidir. Daha sonra yiyeceğe ilgi gösteren kediler olacak, bazıları hala annelerini emerken bazıları mamaya geçmiş olacak ve erken gelişmiş olacak. Onların zamanına saygı duymalı ve hepsinden önemlisi bunun kademeli ve doğal bir süreç olduğunun farkına varmalıyız. Ayrıca başlangıçta ve 6-8 haftaya kadar sütten kesme sırasında anne sütüne ihtiyaç duyulduğu da dikkate alınmalıdır. Bu süreden sonra tüm kediler tamamen sütten kesilir. Bunun yanında kedilerde megakolon tedavisi yazımızı da okuyabilirsiniz.

Reklamlar

Yavru Kedi Nasıl Sütten Kesilir?

Yavru kedilerin ne zaman sütten kesilmesi gerektiğini anladıktan sonra, şimdi nasıl yapılacağını açıklamamız gerekiyor. Sütten kesmeye devam etmenin birçok yolu vardır. Piyasada özellikle büyüyen kediler için formüle edilmiş mama tanecikleri ve ıslak mamalar bulacaksınız; alternatif olarak kedilere özel ev yemekleri de hazırlayabiliriz.

Sütten Kesilen Yavru Kedi Bakımı

Kroketleri kullanmaya karar verirseniz, bebek maması oluşturmak için ılık suyla ıslatarak başlamanız gerekir, aksi takdirde yavru kedi kuru kroketleri yemekte zorlanır. Öte yandan, onlara ev yapımı yiyecekler sunmak istiyorsanız, asla insanların yediği yiyeceklerden vermemelisiniz. Kedilerin et ve balık ağırlıklı beslenmeye ihtiyaç duyan etçil hayvanlar olduğu gerçeğini her zaman göz önünde bulundurarak veterinerden bilgi alabilirsiniz. Veya size anlattığımız talimatlara uymalısınız.

Üç hafta sonra, kedi mamasını günde iki ila üç kez bir tabakta vermeye başlayabilirsiniz. Düşük dozlarda bir yemek, evcil hayvan için daha rahat olacaktır. Bu sayede hem anne sütü içmeye devam edecekler hem de katı gıdalara alışacaklar. Kedi yetim ise, sütü biberonla vermek ve üç hafta sonra mamaya yavaş yavaş alıştırmak gerekir. Yaş mamalar tercih edebilir ve hızlıca katı gıdalara geçebilirsiniz.

Sütten Kesilen Yavru Kedi Bakımı
Sütten Kesilen Yavru Kedi Bakımı

Yavaş yavaş kedinin daha fazla katı yiyecek ve daha az süt yediğini fark edeceksiniz, süreç kademeli olacaktır. Kroket ve suyu karıştırdığımız yemekler giderek daha yoğun olmalı ve katı yiyecekler tercih edilmelidir. Hayvanın her zaman nemli kalması için katı gıdaya bol miktarda su ayrı şekilde eşlik etmesi çok önemlidir. Kedilerin sütten kesilmesi 6-8 haftadan önce bitmemelidir. Erken sütten kesme ve aileden erken ayrılma, kedinin gelecekteki karakteri üzerinde yankı uyandıracaktır. Yavru kediler anneleriyle kalırsa, onları ne zaman sütten kesilmesi gerektiğine anne karar verir.

İçinden çıkamadığınız bir durum olursa ve işler ters giderse mutlaka bir veterinere başvurun. Ayrıca instagram sayfamızı takip ederek bize destek olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx