Pratik Bilgiler

Dünyadaki Göz Rengi Oranları

Reklamlar

İnsanların yaşamını kolaylaştıran en önemli organlardan biri gözdür. Göz farklı renklerde olabilmektedir. Eşsiz ve benzersiz bir duyu organıdır. Renkleri kişiden kişiye göre değişse de belirli renkte gözler vardır. Fakat günümüzde göz renklerinin daha iyi anlaşılması için farklı şekillerde de adlandırılmaktadır. Göz renginin belirlenmesine etki eden birçok faktör bulunmaktadır. Öncelikle gözün iris kısmında olan melanin miktarı göz renginin oluşmasında en etkili faktör olmaktadır. Aynı zamanda irisin içinde yer alan stromanın yoğunluğu da göz rengine etki eder. Melaninin bu kadar etkili olmasının temel sebeplerden biri de en yaygın pigment olmasıdır. Farklı melanin türleri mevcut. Dış faktörlerden biri de aydınlatmadır. Farklı ışıklandırma altında öz rengi farklı görülebilmektedir.

Dünyadaki Göz Rengi Oranları

Göz renkleri: Açık kahverengi göz, kahverengi, koyu kahverengi, siyah, mavi, yeşil, ela, kehribar, gri, kırmızıdır. Dünya üzerinde bulunan göz renkleri genel olarak  bu şekildedir. Göz renginin belirlenmesinde en fazla etki eden faktörlerden biri şüphesiz ki genetiktir. Genetik, kişilerin gözünde ki iriste olan pigmenti belirlemektedir. İriste hangi pigment daha yoğun ise göz rengi de bu yönde olmaktadır. Bu sebeple göz renginin belirlenmesinde ki en temel sebep genetiktir. Baskın olan göz rengi ne ise doğan bebekler o göz rengine sahip olmaktadır.

Göz renklerinin dağılımına bakıldığı zaman dünyada en yaygın olan kahverengi göz rengidir. Ancak insanların beğendiği ve çekici bulduğu göz renkleri ise nadir rastlanan göz renkleridir. Özellikle yeşil göz rengi çok az olan bir göz rengi olmasına karılık en çok beğenilen göz renklerinde ilk sırada yer almaktadır.

Reklamlar
Göz Rengi Neden Değişir?
Göz Rengi Neden Değişir?

Göz Rengi Neden Değişir?

Göz rengi çeşitli etkenlere göre değişmektedir. Özellikle de dış faktörler göz renginin farklı görünmesine sebep olabilir. Renkli gözlü insanların zaman zaman göz renklerinin farklı görünmesinin sebeplerinden bazıları şu şekildedir. İlk olarak aydınlatmadır. Bazı göz renkleri ışığa bakınca veya farklı ışığa maruz kalınca değişmektedir. Giyilen kıyafet ve yapılan makyaj da göz renginin farklı olmasına neden olmaktadır. Göz rengini tamamen değiştiren bir yöntem ise lens kullanmaktır. Dış etkenler göz renginde belirgin farklılık yaratacağı için göz rengi farklı görülebilmektedir. Bunlara ek olarak farklı dış etkenlerde bulunmakta ve göz renginin farklı görülmesine neden olabilmektedir.

Göz Rengi Değişir Mi?

Göz rengi değişebilir. Özellikle bebeklerin büyüyünce göz renklerinin aynı olmadığı görülebilir. Çünkü göz rengi yaşa göre de değişebilir. Örneğin ela göz rengi zamanla daha da koyulaşmaktadır. Bebekler ilk doğdukları zaman sahip olduğu göz rengi ile büyüyünce sahip oldukları göz rengi farklı olabilir. Bu normal bir durumdur. Buna karşılık duygu durumlarına göre de göz rengi değişir. Duygu anlarında göz bebeği ve irisin sahip olduğu renk farklı olabilir. Sinirlendiği zaman daha farklı göz rengine sahip olan işiler olabilir. Yani elbette ki çok farklı renklerde olan bir değişim değildir.

En Nadir Göz Rengi

Bazı göz renkleri çok yaygın olmasına karşılık, çok nadir rastlanan göz renkleri de olmaktadır. Dünya çapında bakıldığı zaman en nadir rastlanan göz rengi yeşil veya amberdir. Bu durum şu anlık netlik kazanmasa da iki renkte çok nadir rastlanmaktadır. Genel olarak en nadir bulunan göz rengini anlamak çok zordur. Çünkü coğrafyalara göre bu durum değişebilir. Bazı coğrafyalarda yeşil göz fazla iken başka coğrafyada amber göz rengi daha fazla olabilmektedir. Yeşil ve amber göz rengi çok nadir olduğu için en fazla ilgi çeken göz renkleri arasındadır. Diğer göz renklerine sık sık rastlansa da yeşil ve amber göz rengine kolay kolay rastlanmamaktadır. Dünya’da en çekici bulunan göz rengi yeşildir. Bunun sebebi ise çok nadir rastlanan bir göz rengi olmasıdır.

Türkiye’nin Göz Rengi Dağılımı
Türkiye’nin Göz Rengi Dağılımı

Türkiye’nin Göz Rengi Dağılımı

Türkiye’ de yaşayan kişilerin göz rengi dağılımına bakıldığı zaman ise en fazla olan göz rengi kahverengidir. Türkiye’de yaşayanların %70 i kahverengi göz rengine sahip olmaktadır. Ela veya bal göz rengine sahip olanların oranı ise %17 dir. Mavi ve yeşil göz rengine sahip olanlar ise %12 lik bir paydayı oluşturmaktadır. Bu oranlara bakıldığı zaman en yaygın olan göz rengi kahverengi iken onu ela göz rengi takip etmektedir. Aslında sadece Türkiye değil, dünyada en yaygın olan kahverengi göz rengidir. Türkiye’ de yaşayan her 10 kişiden 7 kişinin göz rengi kahverengi olmaktadır. Fakat çoğu kişi ise göz renginin mavi veya yeşil olmasını istemektedir.

Reklamlar

Dünya da En Fazla Hangi Göz Rengi Vardır?

Dünya da milyarlarca insan yaşamaktadır. Genel olarak bakıldığı zaman dünyada yaşayan kişilerin %55 i kahverengi gözlüdür. Kahverenginin yaygın göz rengi olmasında ki temel sebep ise baskın gen olarak ifade edilmesi ile açıklanmaktadır. Daha genel bir hesapla baktığımızda dünya nüfusunun yarısından fazlası kahverengi gözlüdür. Mavi gözlü olan kişilerin ortalaması ise %8 lik bir dilimdir. Aslında gözde mavi pigmentasyon bulunmaz. Düşük melanin sayısından dolayı mavi göz rengi oluşmaktadır. Mavi göz rengine sahip olan kişilerin sayısı, kahverengi göz rengine sahip olanlardan çok daha azdır. Mavi göz oranının en yüksek olduğu ülke Finlandiya’dır. Göz rengi üzerinde coğrafyanın büyük etkisi vardır. Dünya nüfusunun %5 i ela göz rengine sahiptir. %2 lik bir oranla en az  görünen göz rengi yeşildir. Göz renklerinin dünya üzerindeki dağılımı bu şekildedir.

Mavi Göz Hastalık Mı?
Mavi Göz Hastalık Mı?

Mavi Göz Hastalık Mı?

Mavi göz rengi hakkında söylenen konulardan biri de mavi gözün hastalık olmasıdır. Gözde bulunan iriste mavi pigment bulunmadığı için mavi göz rengi de az rastlanan göz renklerinden biridir. Yapılan araştırmalara göre mavi gözlü kişilerin gözleri ışığa karşı daha fazla hassastır.  Güneş veya fazla ışık saçan kaynaklar mavi gözlü kişileri daha çok etkilemektedir. Fakat buna karşılık, geceleri daha iyi ve keskin görmektedirler.

Renkli göz konusunda araştırma yapan bilim adamları, renkli göz renginin sinirlerde oluşan problemlerden dolayı olduğunu belirlemişlerdir. Göz renklerinde olan değişimin SNP de ki ufak çaplı bir yanlışlıktan meydana geldiği saptanmıştır. Bu durumda genetik olmaktadır.

Göz Rengi Nasıl Değiştirilir?

Sahip olunan göz renklerini kalıcı olarak değiştirmek isteyen kişiler için seçenekler vardır. İki farklı yöntem sayesinde göz rengi değiştirilebilir. Göz rengi değiştirme de en çok kullanılan ilk yöntem lazerdir. Lazer işlemi sırasında iriste bulunan koyu renk görünümü değiştirilmektedir. Gözde ki koyu renkli melanin pigmentleri parçalanmaktadır. Parçalanmış pigmentler sonrasında ise yok olur. Bu işlem sonrasında ise koyu renkli göz yerine daha açık bir göz rengi elde edilebilir. Fakat bu işlem sadece bir operasyon sonucunda tamamlanamayabilir. Zaman alabilen bir işlemdir. Üstelik lazer işlemi ile hiç acı duymadan göz rengi değiştirilebilir. Kullanılan diğer bir yöntem ise yapay iris takılmasıdır. Yapay iris takılarak göz rengi değiştirilebilmektedir. Bu yöntemlerin riski kişilerin sağlık durumuna göre değişse de genel olarak sıklıkla tercih edilen işlemlerden olmaktadır. İşlemlerin risksiz olması için başarılı bir şekilde yapılması ve steril bir ortamda yapılması gerekmektedir.

İlginiz çekebilir: Ayakkabı Numarası Nasıl Ölçülür

Instagram hesabımıza buradan ulaşabilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Munise Demircioğlu

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx