Pratik Bilgiler

Ayakkabı Numarası Nasıl Ölçülür ve Hesaplanır?

Reklamlar

Ayakkabı numarası nasıl ölçülür ve hesaplanır? Satın alacağınız ayakkabılarda dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri ayakkabı numarasıdır. Ayakkabı numaraları genellikle ayakkabıların büyüklük ve genişlik ölçüsü olarak bilinir ve uluslararası kabul görmüş ölçü kalıplarına göre belirlenmektedir. Ayrıca ülkemizde tercih edilerek kullanılan ayakkabı numaraları da aynı ölçü birimini kullandığımız için, Avrupa’da kullanılan ayakkabı numaralarıyla aynıdır. Paris nokta sistemi olarak isimlendirilen bu sistem, dünyanın farklı bölgelerinde de aynı şekilde hesaplanmaktadır. Buna göre ayak numarası neye göre belirlenir denildiğinde Paris nokta sistemine dayandırılarak hesaplanmaktadır. Ayak numarası cm boyutu da erkek ve bayanlara göre değiştiği için farklı hesaplamalar kullanılmaktadır.

Ayakkabı Numarası Nasıl Ölçülür ve Hesaplanır?

Ayakkabı numarası nasıl ölçülür ve hesaplanır? Sorusu kapsamında, ayakkabı seçimi her yaştan ve her cinsten kesimi yakından ilgilendiren bir konudur. Yanlış ayakkabı seçimi bel, omurga ve ayaklarda ciddiye alınacak hasarlar bırakmaktadır. Duruş ve yürüyüş bozukluklarının temel sebebi doğru ayakkabı seçilememesidir. Özellikle küçük yaşlarda yapılan bu yanlış ayakkabı seçimi, ilerleyen yaşlarda kişinin kambur yürümesine ve duruşunun bozulmasına bile neden olabiliyor. Bunları önlemek için, ayak yapınıza uygun olan ayakkabılar tercih etmeniz gerekiyor. Ayaklar bütün vücudun ağırlığını taşıdığı için, ayakları yormayacak ortopedik rahat ayakkabıları tercih etmek, sağlık açısından ve fiziki dik duruş, omurilik açısı için çok önemlidir. Ayakkabı ne çok yüksek olmalı ne de çok alçak olmalı. Önemli bir nokta ise, ayağı sıkmamalı ya da bol olmamalıdır.

Yıllardan beri yapılan en büyük hata, özellikle çocuklara bir iki numara büyük ayakkabıları kullandırmak, yapılan hataların başında geliyor. Seneye de giyer mantığı ile tasarruf yapalım derken çocuğun bel, omurga ve kas gelişiminin bozulmasına sebep olunuyor. Bayanlar ise daha uzun görünmek için çok yüksek topuklu ayakkabıları tercih edebiliyor ancak bunun çok yanlış bir davranış olduğunu bütün doktorlar söylüyor. Bütün gün ayakta kalarak gün sonunda da şiddetli bir ayak ağrısı ve şişlik problemi yaşayabiliyorlar. Bu bilgiler ışığında gelin hep birlikte ayakkabının tarihinden kısaca bahsedelim, daha sonra ayakkabı ölçülerine geçelim;

Reklamlar
Ayakkabının ilk kullanımı
Ayakkabının ilk kullanımı

Ayakkabının ilk kullanımı

Bilinen en eski ayakkabılar, takriben M.Ö 7000. Tarihlerine ait olduğu düşünülen Fort Kaya Mağarası’nın içinde ABD’nin Oregon eyaletinde 1938’de bulundu. Dünyanın en eski deri ayakkabısı sığır derisinden yapılmıştır, bağcıklı ve tek bir parça yapılmıştı, önde ve arkada dikişler boyunca uzanan deri kordonu olan ayakkabılar, 2008 yılında Ermenistan’daki Areni-1 mağarasında bulundu ve bu ayakkabıların MÖ 3500’lü yıllara ait olduğuna inanılıyor.  Buz Adam Ötzi’nin MÖ 3300 tarihli olduğu düşünülen ayakkabılarında ise kahverengi ayı postu, geyik derisinden yan paneller ve ayağı sıkıca saran ağaç kabuğundan yapılan ipi vardı.  Bu ayakkabı Ağustos 2006’da keşfedildi: Arkeologlar bu deri ayakkabının 1800 ve 1100 yılları arasında yapıldığı tahmin ediyorlardı, bu kalıntının İskandinavya’nın en eski giyim tarzını yansıttığını düşündüler.

Ayakkabı modelleri nelerdir ve hangi ayakkabıya göre ölçü alınır?

Geçmişte kısıtlı imkânlardan dolayı tek tip ayakkabı modeli kullanılsa da günümüzde ayakkabı modelleri oldukça fazla sayıdadır. Hâl böyle olunca bu kadar çeşit ayakkabının içerisinden seçim yapmak hem sağlık açsından hem de estetik görünüm açısından oldukça zorlayıcı olabiliyor. Ancak genel olarak bakıldığında ayakkabı modellerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kundura
 • Spor ayakkabı
 • Çizme
 • Bot
 • İskarpin
 • Yazlık ayakkabı
 • Kolej tipi ayakkabı

Ayakkabı modelleri arasında bu modeller pek çok kişi tarafından günlük hayatta sıklıkla kullanılan ayakkabı modellerinden sadece birkaçı olarak biliniyor.

Ayak numarası ölçüsü nasıl alınır?
Ayak numarası ölçüsü nasıl alınır?

Ayak numarası ölçüsü nasıl alınır?

Ayakkabı numarası nasıl ölçülür? Ayak numarasını bulmak için sırasıyla;

Reklamlar
 • Boş kâğıdı düz bir zemine sabitleyin
 • Ayaklarınızı kâğıdın üzerine koyun
 • Topuk ve en uzun parmağınızın uç kısımlarını kalemle çizerek belirleyin
 • İki çizgi arasındaki mesafeyi cetvel yardımıyla ölçün

Yukarıdaki adımları uyguladığınızda ayak numaranızı bulmuş olacaksınız. Ayrıca ayak uzunlukları cinsiyetlere ve bireylerin yaş yapılarına göre değişiklik göstermektedir. Ayakkabı numarası nasıl ölçülür ve hesaplanır sorusu herkesin aklında iken yapılacak birkaç küçük hesaplama ile sizde doğal ayak numaranızı hesaplayabilirsiniz.

23 cm ayak kaç numara?

23 cm ayak ölçüsü 37 numaraya denk gelmektedir. Yukarıda ki gibi ölçüm işlemlerini yapabilirsiniz.

26 cm ayak numara kadın?

26 cm kadın ayak ölçüsü 42 numaraya denk gelmektedir. Kadınlarda ve erkeklerde ölçülen ayaklar farklı ayakkabı numaralarına denk gelmektedir.

Ayakkabı ölçü birimi
Ayakkabı ölçü birimi

Ayakkabı ölçü birimi

Bu ölçü sisteminde ayak uzunluğu esas nokta alınarak ölçü elde edilmiştir. Ayak ölçülür ve ölçülen ayak uzunluğuna ayakkabı kalınlığından dolayı 1 cm ilave edilerek kalıp uzunluğu bulunur. Bulunan bu kalıp uzunluğu ölçüsü, ölçü sistemlerinin temel yapısını oluşturur. Kalıpları numaralandırmak için kullanılan yönteme; ayakkabı numarası ölçü birimi sistemi denir. Dünyada ayakkabı sektöründe kullanılan birden fazla ölçü sistemi ve birimi vardır. Türkiye’de yaygın olarak pont adı verilen ölçü sistemi birimi kullanılır.

Ayakkabı numarası olarak kullandığımız pont (punt), Fransız sistemi santimetre ölçülendirmeye dayanmaktadır. Numaralandırma 0 numara ve 0 mm’den başlamaktadır. Fransız sisteminde numaraya aynı zamanda pont denilmesi bu yüzdendir. Bu sistemde yarım numaralar yoktur. Fransız sisteminde diğer bütün sistemlerde olduğu gibi temel ölçü olarak kalıp uzunluğu esas alınır.

1 punto kaç cm yapar?

Her 2 cm uzunluk farkında 3 numara değişir. Yani 2 cm = 3 numaradır. Yani, Paris Pontu 2/3 cm’dir. Yani, 1 pont 2/3 cm’dir. 1 punto, metrik sistemde 6,66 mm.dir. Sektörel kullanımlarında bu oran ortalama olarak 0,6 cm olarak hesaplanır.

Peki 1 santimetre kaç punto yapar?

1 cm 1,5 pont’a (3/2 pont) esas gelmektedir.

Topuk boyu (yüksekliği) nasıl ölçülür?

Topuk boyu, topuğun en yüksek olduğu ve ayakkabı ile kesişim noktası ile bu noktanın düşey yere bastığı noktadan ölçülür. 6, 9, 11, 21 pont ölçüleri, piyasada yaygın olarak sunulan topuk ölçüleridir. 15 pont topuk yüksekliğinden sonrası ince ve çivi topuklu ayakkabılar çok ciddi sakatlanma ve yaralanma riski taşır, bel, ayak ve omurga sağlığı açısından önerilmemektedir.

Bilimsel ve akademik çalışmalar için yetersiz olabilir. Bu sonuçlar formüller vasıtasıyla hesaplanmıştır.

Ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 1. Ayakkabının iç kısmı çok kaygan ve sert olmamalı, ayağın doğal yapısına yani ayak kavislerine destek verecek biçimde ortopedik olmalıdır.
 2. Ayakkabının parmak ucundaki yüksekliği, ayakkabının içinde parmakların duruşunu bozacak kadar yüksek ya da esnek yapıda olmalıdır.
 3. Ayakkabı alırken, ayakkabının zamanla açılıp ayağa uygun hale geleceğini beklemek yerine, ayağa tam uyum gösteren ve rahat kalıplı ayakkabılar satın alınmalıdır.
 4. Ayak yaralanmalarını en aza indiren kösele tercih edilmeli, naylon ve benzeri koruma özelliği düşük ayakkabılardan da kaçınılmalıdır.
 5. En uzun parmak ile ayakkabının ucu arasında yarım santim kadar boşluk olmalıdır.
 6. Alışverişe mutlaka akşam saatlerinde çıkılmalıdır. Çünkü günün temposu ayaklarda şişmeye yol açar ve iş çıkışı akşam saatlerinde satın alınan ayakkabılar, kişinin gündüz daha normal ayak boyutu ile rahat etmesini sağlar.
 7. Ayakkabınızı almadan önce doğal olarak Ayakkabı numarası nasıl ölçülür ve hesaplanır? kısmından kendiniz ölçebilir ve size en uygun ayakkabıyı alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Ayakkabı Çamaşır Makinesinde Yıkanır Mı?

Instagram hesabımıza buradan ulaşabilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx