Pratik Bilgiler

Ayakkabı Çamaşır Makinesinde Yıkanır Mı?

Reklamlar

Ayakkabı çamaşır makinesinde yıkanır mı? Çamaşır makinelerimizin bizlere sunduğu temizliği ayakkabılarımız için de kullanmak mantıklı gelebilir. Kıyafetlerimizde bıraktığı derinlemesine etkiyi ayakkabılarımızda da görmek istiyoruz. Ancak her ayakkabı modeli çamaşırda yıkanmaz. Sahip olduğunuz ayakkabı modeline göre yıkamaya uygunsa bile normal kirli kıyafetlerimiz gibi doğrudan makineye atmamız doğru olmayacaktır. Bunun için bir ön hazırlık yapmamız gerekecektir. Bu detaylardan da anladığınız üzere ayakkabı çamaşır makinesinde yıkanır mı? Sorusuna cevabımız evet olacaktır.

Ayakkabılar Çamaşır Makinesinde Yıkanır Mı?

Ayakkabılarımızın çamaşır makinede yıkandığını öğrendiğimize göre bu yıkama işleminin nasıl olduğu ile ilgilenmemiz gerekecektir. Çünkü yapacağımız yanlış işlem ayakkabınıza zarar verebilir ve kullanamayacak hale gelebilirsiniz. Ya da çamaşır makineniz zarar görebilir. Her iki durumu da eminim hiçbirimiz istemeyiz. Bu yazımızda da sizler için Ayakkabı çamaşır makinesinde yıkanır mı? Hangi ayakkabılar çamaşır makinesinde yıkanabilir? Ayakkabıyı çamaşır makinesinde yıkarken dikkat edilmesi gerekenler ve Ayakkabıyı yıkadıktan sonra nasıl kurutmalıyız gibi merak edilen soruları detaylarıyla inceleyeceğiz. Şimdi gelin hep beraber aklımızdaki soru işaretlerini cevaplandıralım.

Hangi Ayakkabılar Yıkanabilir?
Hangi Ayakkabılar Yıkanabilir?

Ayakkabı Çamaşır Makinesinde Yıkanır Mı? Hangi Ayakkabılar Yıkanabilir?

Ayakkabınızı çamaşır makinesine atma konusunda endişeleriniz varsa ilk yapmanız gereken tabanlığın üzerine yapıştırılan etiketteki bilgilere göz gezdirmek olacaktır. Uygun değilse kesinlikle makineye atmanız önerilmez. Uygun olduğu takdirde zaten derecesine kadar detayları vermektedir. Eğer ayakkabınızı uzun süredir kullanıyorsanız ve bilgi alabileceğiniz bir etiket kalmamışsa ayakkabınızın türüne göre hareket etmeniz gerekecektir.

Reklamlar
  • Çamaşır makinesinde yıkanmaması gereken ayakkabılar: Deri ayakkabılar, süetler, keten ayakkabılar ve kauçuk ayakkabılar maalesef ki makinede yıkamaya uygun değildir. Bunun başlıca sebebi bu model ayakkabıların fazla su alımında özelliklerini kaybetmesidir. Ayrıca topuklu ayakkabılar, stilettolar, ipek gibi hassas malzemeden yapılmış ayakkabılar ve üzerinde nakış süslemeleri ya da boncuk olan ayakkabılar maalesef ki çamaşır makinesinde yıkanması uygun değildir.
  • Çamaşır makinesinde yıkamaya uygun ayakkabılar: Pamuk, naylon, polyester ayakkabılar ve koşu, yürüyüş, spor ayakkabılar deterjan kullanılarak çamaşır makinesinde yıkamaya uygun ayakkabılardır.

Ayakkabıyı Çamaşır Makinesinde Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Öncelikle ayakkabılarımızı makineye atarken kıyafetlerimiz gibi doğrudan makineye atmamız doğru olmayacaktır. Ön temizleme yapılarak ayakkabının kiri toprağı alınmalıdır.
  • Makineye attığınız ayakkabıların yanına başka bir eşyanın atılmaması gerekir.
  • 30 derecede yıkanması gerekir. Daha yüksek bir derece ayakkabınıza zarar verecektir.
  • Uzun program kullanmamalısınız. Kısa programa atmanız aynı temizliği verecektir. Fakat uzun program ayakkabınıza hasar verebilir.
  • Bağcıkları bulunan ayakkabılarınızın önden bağcıklarını çıkarmanız önerilir. Bağcıklar ayrı bir kapta sıcak suya bırakılarak bir miktar da deterjan ekleyerek temizliğini gerçekleştirebilirsiniz.
Ayakkabıyı Yıkadıktan Sonra Nasıl Kurutmalıyız?
Ayakkabıyı Yıkadıktan Sonra Nasıl Kurutmalıyız?

Ayakkabıyı Yıkadıktan Sonra Nasıl Kurutmalıyız?

Makineden yıkadığınız ayakkabıları nasıl kuruttuğunuz da en az yıkama işlemi kadar önemlidir. Doğru bir kurutma yapılmadığı takdirde ayakkabıda kalıcı lekeler bırakabilmektedir. Ayakkabının buruşması, renginin solması veya kenarlarının açılması gibi problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Ayakkabıyı yıkadıktan sonra nasıl kurutmalıyız sorusunun en doğru cevabı şüphesiz ki açık havada kurumaya bırakmaktır. Ayakkabının emdiği su yavaşça buharlaşarak zarar vermeden kuruyacaktır. Fakat direkt güneşin altına koymamaya dikkat edininiz. Aksi halde geri dönüşümü mümkün olmayan zararlar verecektir. Direkt güneşle temas eden ayakkabının rengi de solacaktır. Bunun yanı sıra diğer kurutma işlemlerini uygulamamanız önerilmektedir. Fön makinesi gibi kurutma aletleri ayakkabınıza zarardan başka bir şey vermeyecektir.

Bu yazımızda sizlere günlük hayatımızda kullandığımız ayakkabıların temizliği hakkında merak edilen detayları derledik. Ayakkabı çamaşır makinesinde yıkanır mı? Hangi ayakkabılar çamaşır makinesinde yıkanabilir? Ayakkabıyı çamaşır makinesinde yıkarken dikkat edilmesi gerekenler ve Ayakkabıyı yıkadıktan sonra nasıl kurutmalıyız gibi konu başlıkları altında inceledik. Varsa yorumlarınızı ve sorularınızı bekler, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

İlginizi çekebilir: Deri Üretim Aşamaları

Reklamlar

Instagram hesabımıza buradan ulaşabilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Elif Akkaş
Elif Akkaş

Merhaba ben Elif. 23 yaşındayım. Halkla ilişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisiyim. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Yazılarımın yolunuza ışık saçması dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx