Cilt Bakımı

Yüz Gençleştirmede Exosome Tedavisi Dönemi

Ameliyatsız Yüz Gençleştirmek Mümkün!

Yüzümüzde yaşlanma etkilerini hafifletmek, ciltteki kırışıklıkları azaltmak, daha genç, daha canlı ve pürüzsüz bir görünüm elde etmek amacıyla çok çeşitli estetik prosedürleri uygulanıyor. Yüz gençleştirmede kullanılan en yeni tedavilerden biri de kök hücrelerden elde edilen eksozomlarla yapılan “eksozom ile yüz gençleştirme yöntemi”. Bu konuda kök hücre tedavileri hakkında çalışmaları ile tanınan Dr. Yüksel Büküşoğlu ile konuştuk.

Dr. Yüksel Büküşoğlu: “Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalınması, cildin doğal yaşlanma sürecini hızlandırıyor. Bu, ciltteki kolajen ve elastin liflerine zarar vererek kırışıklıklara, ince çizgilere, lekelere ve cildin elastikiyetinin azalmasına neden olur.

Güneş kremi, cilt bakım kremi, lazer ve mikro iğneleme gibi çeşitli yöntemler cilt yaşlanmasına çare bulmaya çalışsa da etkisiz kalabiliyor. Günümüzde artık kök hücre ile yüz gençleştirme yöntemi sıklıkla kullanılmaya başlandı. Bu alanda yeni bir yöntem olarak kök hücrelerden elde edilen eksozomlar kullanılarak yapılan eksozom tedavisi öne çıkayor. Eksozom tedavisi, ciltte yaşlanmayla ilgili çeşitli hücresel süreçleri etkili bir şekilde giderebildiğinden, sahip olduğu avantajlar nedeni ile son zamanlarda günümüzde estetik alanda en çok kullanılan tedaviler arasında yer alıyor.

Eksozom tedavisinin cilt yaşlanmasına karşı koruyucu özellikleri ile cildi yeniliyor, onarıyor ve gençleştiriyor. Yağ dokusundan elde edilen kök hücreler, birçok kök hücre kaynağı arasında en kolay erişilebilir olanıdır ve yüksek onarıcı, tamir edici ve gençleştirici farklılaşma kapasitesine sahiptir. Bilimsel araştırmalar, kök hücrelerden elde edilen eksozomların cilt yenilenmesi, onarılması, iyileştirilmesi ve gençleştirilmesinde rol oynadığını göstermiştir.

Exosome ile cilt gençleştirme tedavisi cildin daha elastik, genç, pürüzsüz ve daha genç görünmesini sağlayabiliyor. Bilimsel çalışmalar exosome ile cilt gençleştirme tedavisi yönetminin ciltteki elastin dokusunda %300’lük bir artış, kollajen sentezinde %600’lük bir artış ve fibroblastlarda %180’lik bir artışa yol açtığını göstermektedir. Eksozomlar, PRP’den yüzlerce kat daha fazla büyüme faktörü içermesi nedeni ile çok daha etkili olabiliyor. Eksozom tedavisi, cilt nemini %19 oranında artırdığı ve cilt elastikiyetini neredeyse ikiye katladığı yine bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir. Ciltte yaşlılık lekelerine yol açan melanin içeriğinin exosome ile cilt gençleştirme tedavisi sonrası önemli ölçüde azaldığı görülmektedir.

Bilimsel araştırmalar, eksozom tedavisinin yaşlanma karşıtı etkilerinin cildi gençleştirmede, doku kalitesini ve canlılığını artırmada, ince çizgileri gidermede ve yaşlanma etkilerini azaltmada etkili olduğunu göstermiştir. Eksozom ile yüz gençleştirme tedavisi, cilt dokusunu yenileyip, iyileştirerek, nem ve elastikiyetini artırarak etki göstermektedir. Günümüzde yüz ve gençleştirme tedavileri arasında exosome tedavisi sahip olduğu avantajlarla öne çıkmaktadır.” dedi.

admin

Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx