Sağlık

Aç Karnına İçilen Patates Suyunun Faydaları

Reklamlar

Patates sofralarımızı lezzetlendirdiği gibi çiğ olarak aç karnına da içilebilir. Peki aç karnına içilen patates suyunun faydaları nelerdir, patates suyu nasıl hazırlanır gibi merak ettiğiniz soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Patatesin yüzde 80 i su, yüzde 20si de karbonhidratlardan meydana gelmektedir. Çiğ patatesin içinde kalsiyum, sodyum, bakır, manganez, demir gibi madensel tuzların yanı sıra C, K, P, B, B1, B6 vitaminleri bulunmaktadır. Ama patatesin en çok kızartmasını ve yemeğini seviyoruz. Aslında en faydalı hali de çiğ patatesin suyudur. Bu suyun sağlığa çok sayıda faydası vardır.

Yazımızda sizler için çiğ patates suyunun faydaları ve çiğ patates suyunun nasıl hazırlanacağını anlattık. Peki aç karnına içilen patates suyunun sağlığa faydaları nelerdir?

Reklamlar

Patates Suyunun Faydaları

Patatesin içinde çok sayıda vitamin vardır. İnsan sağlığı için çok etkilidir. Özellikle sabahları aç karnına içilen çiğ patates suyu sağlık için çok faydalıdır. Çiğ patates suyunun en önemli faydaları şu şekildedir;

Patates suyunun iltihap giderici özelliği vardır ve iltihaplanmayı yok eder. Eklemlerdeki ağrıyı azaltır.

Etkili bir iltihap giderici olduğu için patates suyunun bel, sırt ve eklem ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir. Ve vücutta oluşan iltihaplanmayı ve şişkinlikleri yok etme konusunda çok etkilidir. Ağrıları hızlı bir şekilde kesmektedir.

Kabızlık, Şişkinlik, Mide Yanmasına İyi Geliyor

Patates suyu aç karnına içildiği zaman sindirim sisteminin sağlıklı işlemesine yardımcı olur. Ve hazımsızlık sorununun önüne geçer. Asitli içeceklerden dolayı oluşan reflü hastalığına iyi gelmektedir. Patates suyu gastrit, mide gazı ve mide ülserine karşı kullanılmakta ve çok faydalı olmaktadır. Bunun yanında kronik kabızlık ya da ishal sorunu yaşayan kişilerin de bağırsak düzenini yeniden sağlamaktadır.

Reklamlar

Toksinlerin Vücuttan Atılmasını Sağlıyor

Çiğ patatesin suyunda antioksidanlar vardır. Bundan dolayı da karaciğer ve safranızın temizlenmesinde önemli rol oynar. Patates suyu ile kalın bağırsaklarınız temizlenir ve böbreklerinizdeki atıklardan kurtulmanızı sağlar. Ve idrar yolunda ve böbreklerde taş oluşmasının önüne geçmektedir.

Patates Suyunun Faydaları
Patates Suyunun Faydaları

Yüksek Tansiyonu Dengeliyor

Patates suyu yüksek miktarda potasyum içermektedir. Bundan dolayı da çiğ patates suyu tansiyonu dengeler yani yüksek tansiyonu düşürür. Ve kalbinizin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Kalp hastalıklarının oluşmasının da önüne geçer.

Gut Hastalığına İyi Geliyor

Gut hastalığı kandaki ürik asit oranının yükselmesi ile meydana gelen bir rahatsızlıktır. Patates suyu ile bu hastalığa çare olabilirsiniz. Yapmanız gereken her gün iki bardak çiğ patates suyu içmektedir. Böylece eklemlerinizden biriken ürik asitin kristallerinden kurtulabilirsiniz.

Kansızlıkla Savaşıyor

Çiğ patates suyunda bol miktarda demir ve folik asit vardır. Bundan dolayı kan hücrelerinin oluşumunun yanında anemi ile de savaşmaktadır.

Kilo Vermeye Yardımcı Oluyor

Patates suyunun zengin bir lif yapısı vardır. Ve yağsızdır bundan dolayı da kilo verme konusunda çok etkilidir. Sabah aç karnına içilen bir bardak çiğ patates suyu bu özelliğiyle yaptığınız diyeti de destekliyor.

Cildi Güzelleştirip Gençleştiriyor, İzlerden, Sivilcelerden Kurtarıyor

Patatesin içinde nişasta ve mineraller vardır. Bu sebeple cildiniz içinde çok etkilidir. Patates suyu özellikle gözaltı morluklarına, ciltte meydana gelen lekelere karşı çok etkilidir. Ve sivilcelere de iyi gelerek cilde parlaklık vermektedir. Cildin daha genç görünmesini sağlamaktadır.

Patates Suyu Nasıl Hazırlanır? Çiğ Patates Suyu Nasıl Kullanılır?
Patates Suyu Nasıl Hazırlanır? Çiğ Patates Suyu Nasıl Kullanılır?

Patates Suyu Nasıl Hazırlanır? Çiğ Patates Suyu Nasıl Kullanılır?

Çiğ Patates Suyu Hazırlanışı

Patates suyu hazırlamak için yapmanız gereken çiğ patatesleri güzelce yıkayıp soymaktır. Katı meyve sıkacağından geçirerek suyunu çıkarabilirsiniz. Ya da 3 tane patates ekleyip içine su ilave edip blenderdan geçirip patatesin suyunu çıkarabilirsiniz. Topaklarını ayırıp içine biraz daha su ekleyerek tadını seyreltebilirsiniz. Ve başka bir yöntem de patatesi rendeleyip tülbent ile sıkarak suyunu çıkarmaktır. Bu şekilde biraz az su çıkabilir.

Patates suyu saydığımız faydalarından dolayı doğal mucize olarak da adlandırılabilir. İsterseniz akşam yatmadan önce de içebilirsiniz. Yani günde iki bardak içebilirsiniz. İlk olarak bu suyu sabah aç karnına içmeniz çok faydalı olacaktır.

Her bitkisel üründe olduğu gibi patates suyu da çok faydalı olsa da kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Bazı kişilere iyi gelen sizde ters etki yaratabilir. Sağlıklı günler dileriz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx