Sağlık

Açlık Otunun Yararları Nelerdir? Açlık Otu Nasıl Kullanılır?

Reklamlar

Açlık otu genelde diyet ve kilo kontrol listelerinde adı sıklıkla duyulan bir ottur. Açlık otunun en önemli özelliği kişiyi tok tutmasıdır. Açlık otunun tok tutmasının yanında metabolizmayı da hızlandırıcı özelliği vardır. Özellikle son dönemlerde popüler olan bu çayı kilo vermek isteyen ve zayıflamak isteyenlere tavsiye eden pek çok kilo kontrol uzmanı var.

Açlık otunun geçmişi Mezopotamya’ya dayanmaktadır. Osmanlı döneminde de etkin bir şekilde kullanılan bir bitkidir. İbrahim Saraçoğlu’da açlık otu kullanılmasını ve faydalarını incelemiş ve tavsiyelerde bulunmuştur. Yazımız ile açlık otu kullanımı ve açlık otunun faydaları gibi konuları detayları ile öğreneceksiniz. Yazımız sayesinde kendinize açlık otu çayı hazırlayarak kilo kontrolünde sağlıklı bir yardımcı edinmiş olacaksınız.

Açlık Otunun Yararları Nelerdir? Açlık Otu Nasıl Kullanılır?

Açlık Otunun Faydaları Nelerdir?

 • Açlık otu pek çok faydası olan bir bitkidir. Açlık otu ile zayıflamak oldukça kolay ve pratiktir. Açlık otunun verdiği tokluk hissi sayesinde kolay bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur.
 • Doktorların da önerdiği açlık otu, kabızlık sorununun en net çözümlerinden birisidir.
 • Açlık otu bağırsakların boşaltılmasını hızlandırır. Açlık otu ile vücudunuzdaki toksinlerden kurtulabilirsiniz.
 • Yağ yakımını hızlandırmak için açlık otu etkili bir bitkidir. Açlık otu vücudunuzdaki etkileri sayesinde yağ oluşumunun önüne geçebilirsiniz.
 • Gaz çıkartamıyorsanız açlık otu size bu konuda da yardımcı olacaktır.
 • Açlık otu tansiyon dengeleyici özelliği ile tansiyon hastalarına da yardımcı olmaktadır.
 • Mide hastalıklarına karşı açlık otu oldukça etkilidir. Alternatif tıp içinde tercih edilen bir bitkidir.
 • Böbrek taşı dökenler için taş dökme sürecinizi hızlandıran bir bitkidir. İbrahim Saraçoğlu kür şeklinde bu bitkinin kullanımını önermektedir.

İlginizi Çekebilir: Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Reklamlar

Açlık Otu Ne İşe Yarar?

 • Açlık otu oldukça şifalı bir doğal bitkidir. Doğru şekilde kullanmak ve kullanımını öğrenmek oldukça önemlidir.
 • Açlık otu kaynatılarak suyu içilir. Dolayısı ile doğru kullanımı için yöntemi baştan öğrenmek gereklidir. Açlık otu doğru kullanıldıkça kilo vermenize yardımcı olacaktır.
 • Açlık otu gece yatmadan önce tüketilmeli ve cezvede kaynatılarak ya da sıcak suyun içinde demlenerek kullanılmalıdır.
 • Açlık otu kuru yenmez, yaprak olarak tüketilmez. Açlık otunu kuru olarak tüketirseniz ağzınızda yaklaşık 2 gün geçmeyecek bir tat oluşur ve yanma yapar. Ayrıca kuru şekilde tüketmek bağırsaklarınıza fazla yüklenecek ishal olmanıza sebebiyet verebilir.
 • Emziren annelerin açlık otu tüketmeleri sakıncalıdır. Emziren annelerin metabolizmasına açlık otu uygun değildir.
 • Açlık otunun adet geçirme özelliği olduğu doğru bir bilgidir. Adet otunun adet düzenleme dışında adet ağrılarına da iyi geldiği bilinmektedir.
Açlık Otu Nasıl Kullanılır İçilir
Açlık Otu Nasıl Kullanılır İçilir

Açlık Otu Nasıl Kullanılır İçilir? Zayıflatan İpuçları

Açlık otunun en etkili vücudumuzda değerlendirilebilmesi için içilmesi gerekmektedir. Peki açlık otu nasıl içilir? Açlık otunun nasıl içildiğine dair detayları yazımızın bu bölümünde bulabilirsiniz. Açlık otunu içmek için en güzel yöntem demleme yöntemidir. Ayrıca açlık otunu kuru halde yemek de doğru bir yöntem değildir ve tavsiye edilmez. Sıcak su ile demlemek en doğrusu olacaktır.

Açlık otunun zayıflatma özelliği sayesinde zayıflamanızda mümkün. Açlık otunun bedeninizde yapacağı değişiklikleri öğrenmek ister misiniz? Gelin yazımıza açlık otu ile zayıflama hakkında detaylı bilgiler edinelim.

 • Açlık otu sayesinde vücudumuzun ihtiyacı olan enerjiyi elde edebilirsiniz. Vücudumuz aldığı enerji ile daha hızlı yağ yakacak ve kilo vermeniz kolaylaşacaktır.
 • Açlık otunu tüketmek ishal ihtimalini artıracağı için otun tüketiminden sonra su kaybınız olacaktır. Dolayısı ile kaybettiğiniz suyu vücudunuza geri almalısınız. Bu sayede bağırsaklarınız daha aktif çalışacak ve kilo vermeniz kolaylaşacaktır.
 • Açlık otu tok tutucu özelliğe sahiptir. Uykunuzdan önce içeceğiniz açlık otu çayı sayesinde güne daha dinç başlayabilirsiniz. Bunun yanında oldukça zararlı olan gece ve akşam yemek yeme davranışından da uzaklaşmış olacaksınız.
 • Açlık otunun düzenli ve fazla miktarlarda kullanımı sayesinde bağırsak sağlığınıza zarar verme ihtimaliniz var. Dolayısı ile normalden fazla açlık otu çayı içmemelisiniz.
 • Metabolizması düzgün çalışan ve kilo fazlası olamayan bireylerin açlık otu tüketmeleri önerilmemektedir. Sık isal olma ihtimali yüzünden bağırsak rahatsızlıkları baş gösterebilir.

Açlık Otu Aç Karnına Mı İçilmeli? Ne Zaman İçilmeli?

Açlık otu çayını hazırladığınızda sabah aç karnına ya da akşam yatmadan önce içebilirsiniz. Açlık otu çayı tok karnına içilmemelidir.

Bağırsak problemleri çeken kişiler, açlık otu çayı tüketebilirler. Özellikle kabızlık şikayetiniz varsa açlık otu size oldukça iyi gelecektir.1 fincan açlık otu çayı sorunlarınızı çözecektir.

Reklamlar

Açık otunun içildiği dönemlerden birisi de kilo verme dönemleridir. Kilo vermek isteyenler şeker ve gazlı içeceklerden uzak durmalıdır. Bu kişiler sıvı ihtiyaçları için bitki çaylarını tercih ettikleri için açlık otu bu konumda size yardımcı olabilir. Açlık otu tok tutar ve yağ yakımınızı hızlandırır.

Açlık otunun içilme süresi genelde 12 saatte bir şeklinde söylenir ve tavsiye edilir. Bu sürenin altında ikiden fazla açlık otu çayı içerseniz bağırsaklarınız daha çok çalışabilir. Açlık otu çayının fazlası vücudunuza rahatsız edici etkiler yapabilir.

Kabızlık sorunu yaşayan kişilerin probiyotik kullanımının yanında açlık otu kullanımı tavsiye edilmemektedir. İki bileşen de bağırsakları hareketlendirdiği için ciddi derecede ishal olabilirsiniz. Vücudunuzda fazla su kaybı yaşadığınız için tansiyon dengesizlikleri yaşayabilirsiniz.

Açlık Otu Nasıl Yapılır
Açlık Otu Nasıl Yapılır

Açlık Otu Nasıl Yapılır? Nasıl Demlenir?

 • Açlık otu bitki çayı şeklinde tüketilebilir. Oldukça sağlıklı bir içecektir. Açlık otu çayı yapmak için 10 adet açlık otu işinizi görecektir. 250 ml kaynatılmış suyun içerisine bitkiyi bırakarak demleyebilirsiniz.
 • Açlık otunu demleme süreniz 5 dakikayı geçmemelidir. Aksi halde çayınız acıyacaktır. Demlenen çayın suyu süzülerek içilebilir. Açlık otu bitkisi demlenerek tüketilmelidir. Başta İbrahim Saraçoğlu olmak üzere bitkinin su ile kaynatılması önerilmemektedir. Bitkiyi kaynatmak besin değerlerinin düşmesine sebebiyet verecektir.
 • Açlık otu aktarlardan kolaylıkla bulunabilir, gerek taze tüketebilir gerek se kavanozda saklayarak muhafaza edebilirsiniz. Açlık otunun serin bir yerde muhafaza edilmesi önerilir.
 • Kronik hastalığı olanların açlık otunu tüketmeden önce mutlaka doktoruna danışması gerekmektedir.
 • Diyette Açlık Otu Nasıl Kullanılır?
 • Açlık otunun kilo verdirme özelliğini görmeniz için size özel uygulanan bir diyet listesini uygulamanız gerekmektedir.
 • Ara öğünlerdeki bitki çaylarını açlık otu ile doldurabilirsiniz. Bağırsaklarınızı hızlandıracak açlık otu daha rahat kilo vermenizi sağlayacaktır.
 • Fazla çalışmayan metabolizmalardan şikâyetçi olan kişilerin bu sorunlarını çözmeleri için açlık otu oldukça verimli bir bitki çayı olacaktır.
 • Açlık otu zayıflatmanın yanında vücudunuzun ihtiyacı olan vitaminleri de sağlayacaktır. Açlık otu kararında tüketilmelidir. Gün içinde ortalama 250-300 ml tüketilmelidir.
 • Beslenme zamanlarınızı düzgün bir şekilde ayarlayarak ortalama 12 saatte bir açlık otu tüketebilirsiniz.
İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx