Çiçekler

Akasya çiçeği nasıl yetiştirilir? Yetiştirme Püf Noktaları

Reklamlar

Salkım halinde ve eşsiz güzellikteki bir kokuya sahip olan akasya çiçeği, bir diğer adıyla akasya ağacı nasıl yetiştirilir? Akasya çiçeğinin toprağı nasıl olmalı, sulaması ne zaman ve hangi miktarda yapılmalı gibi soruları yanıtladığımız akasya yetiştirmenin tüm püf noktalarını yazımız içerisinde bulabilirsiniz.

Akasya çiçeğinin özellikleri nelerdir?
Akasya çiçeğinin özellikleri nelerdir?

Akasya çiçeğinin özellikleri nelerdir?

Bahçenizde yetiştirmek istediğiniz akasya ağacının sağlıklı büyümesi ve çiçek vermesini sağlamak için belirli özelliklerini öğrenmeniz gereklidir. Her bitkinin kendine has bazı özellikleri bulunur ve bunları bilmemeniz halinde bitkinizin gelişimine katkı sağlayamazsınız.

Reklamlar
 • Yarı tropikal özellikler taşıyan akasya çiçeği sert hava koşullarında yetişmeye uygun değildir.
 • Akasya ağacının 600’e yakın türü bulunur ve bu türlerden bazıları dört mevsim boyunca yeşil yapraklarını koruyabiliyor.
 • Ev içerisinde yetiştirmeye uygun olmayan akasya çiçeğinin boyu 20 metre uzunluğa kadar ulaşabilir. Ancak bazı türleri bodurdur ve çalı şeklinde de olabilmektedir.
 • Akasya bitkisinin salkım şeklinde olan çiçekleri pembe, beyaz, kırmızı ve sarı renklerde görülebilir.
 • Çanak ve taç olmak üzere iki çeşit olan yaprakları dört parçadan oluşur.
 • Kış mevsiminin sona ermesiyle birlikte akasya ağacının çiçek vermeye başladığını görebilirsiniz.
 • Akasyanın sağlıklı kalması ve bol çiçek vermesi için budama işlemi ihmal edilmemeli ve kurumuş olan yapraklar mutlaka ağaçtan temizlenmelidir.
 • Kaliteli ve zengin toprakları seven bu bitki mutlaka organik gübre ile beslenmelidir.
 • Çok çabuk büyüme özelliği olan akasya çiçeği kaprisli bir bitki değildir ve özel bir çaba sarf etmeden rahatlıkla yetiştirebilirsiniz.

Akasya çiçeğinin toprağı nasıl olmalıdır?

Akasya çiçeğinin toprağı nasıl olmalıdır, ne tür bir toprakta akasya yetiştirmek uygun olur? Doğada kendiliğinden de yetişebilen akasyalar, çok fazla toprak ayırt etmemekle beraber alkali topraktan hoşlanmazlar. Bu nedenle organik yönden zengin olan ve asidik özelliği bulunan toprakları tercih edebilirsiniz.

Akasya çiçeği nasıl sulama yapılır? Akasya bitkisini doğru sulama yöntemleri nelerdir?

Tropikal bir bitki olan akasya çiçeğinin sulama yapılırken özel bir zamanlama ve miktara ihtiyaç duymayacağınızı söyleyebiliriz. Kuraklığa ve bir o derece soğuk havaya karşıda dayanıklı olan akasya bitkisini diğer ağaçları suladığınız rutin ile sulayabilirsiniz. Toprak kurudukça nemlenmesine yetecek miktarda su vermeniz yeterlidir.

Akasya ağacını gübrelemek gerekir mi? Hangi gübre akasya çiçeği için uygundur?

Zengin topraklarda yetişmeyi seven akasya bitkisinin devamlı çiçek verebilmesi için gübreleme yapılması gereklidir. Suni gübreler yerine hayvansal olan organik gübre ile akasya çiçeğini ve toprağını beslemelisiniz. Gübreleme işleminden en iyi verimi alabilmek için henüz kış mevsimi gelmeden ve kış mevsimi bitip ilkbahar aylarının başladığı günler en uygun dönemdir.

Akasya çiçeğine budama yapmalı mıyım? Akasya nasıl budanır?

Her bitkide olduğu gibi akasya içinde budama çok önemlidir. Doğru zamanda gerçekleştirilen budama sayesinde akasyanız hiçbir zaman çiçeklerinden sizi mahrum etmeyecektir. Özellikle sonbahar mevsiminde çiçeğin kuruyan yaprak ve dalları alınmalı ve çiçeğin etrafındaki yabani otlar temizlenmelidir.

Reklamlar
Akasya çiçeği ne zaman açar?
Akasya çiçeği ne zaman açar?

Akasya Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Akasya çiçeğini evde yetiştirmek oldukça keyifli bir deneyim olabilir. İşte akasya çiçeğini nasıl yetiştirebileceğinizle ilgili adımlar:

 1. Tohum Seçimi: Akasya tohumu genellikle sert bir yapıya sahiptir. Bu nedenle, tohuma çimlenme sürecini hızlandırmak için 2 farklı noktadan delik açabilirsiniz. Temiz bir kesici alet kullanarak tohuma delikler açın.
 2. Tohumun Hazırlanması: Tohumları delikli hale getirdikten sonra, toprak içine gömmeden önce bir bardak suyun içinde çimlendirebilirsiniz. Bu işlem, tohuma çimlenme sürecinde yardımcı olabilir.
 3. Toprağın Hazırlanması: Temiz bir saksı seçin ve içine torf ve mineralli toprak karışımı dökün. Toprağı saksının ortasına kadar dökün ve sıkıştırmadan bırakın. Toprakın hafif ve gevşek olması önemlidir.
 4. Tohum Ekimi: Hazırladığınız toprağa delikli hale getirdiğiniz tohumları ekin. Tohumları saksının farklı noktalarına yerleştirin ve üzerlerini hafifçe toprakla örtün. Çok kalın bir toprak tabakası oluşturmaktan kaçının.
 5. Sulama ve Bekleme: Tohumları ektikten sonra toprağı sprey şişe ile nemlendirin. Sonra, tohumların filizlenmesi için birkaç hafta bekleyin. Düzenli sulama ile toprak nemli tutulmalıdır.

Bu adımları takip ederek, evinizde güzel bir akasya çiçeği yetiştirebilirsiniz. Unutmayın ki her bitki kendi hızında büyür, bu nedenle sabırlı olmak önemlidir.

Akasya çiçeği ne zaman açar?

Pembe, sarı, beyaz, kırmızı ve doğada kendiliğinden yetişen bazı türlerinde mor renkli çiçekler görebildiğimiz akasyanın çiçek açma zamanı ilkbahar aylarıdır. Sıcak iklim koşullarının görüldüğü bölgelerde ocak ayında dahi akasyaların çiçek açtığı görülmektedir.

Akasya çiçeğini nasıl çoğaltırım?

Çelik alma yöntemi ve tohumdan çoğaltma ile akasya bitkisini çoğaltabilir ve yeniden üretimini sağlayabilirsiniz. Her iki çoğaltma yöntemi de akasyalar için uygunken, tohumla çoğaltma işlemi çelik alma uygulamasından çok daha garantili sonuçlar vermektedir.

Akasyaları tohumla çoğaltırken dikkat etmeniz ve unutmamanız gereken en önemli nokta, akasya tohumunun çok sert bir yapıda olması ve bu yüzden yetiştirilecek alanın hazırlığı iyi yapılmalıdır. Çok sert olan akasya tohumlarını direkt toprağa ekmeniz halinde olumlu sonuç alamayabilirsiniz. Bu nedenle öncelikle tohumları yumuşatıp, sonrasında çimlendirme işlemine geçmeniz faydalı olacaktır.

Akasya tohumu nasıl çimlendirilir?

Bahsettiğimiz gibi akasya çiçeğinin tohumu çok serttir ve doğrudan toprağa ekmeniz durumunda verim almanız pek de mümkün olmuyor bu nedenle daha farklı bir yol izlenmesi gerekli. Peki, öyleyse akasya tohumu nasıl çimlendirilir sorusunun yanıtını bir an önce paylaşalım.

Akasya tohumundan yeni bir akasya ağacı oluşturmanız için öncelikle sert olan tohumları kenarlarından kesici bir bıçakla delerek bir gün boyunca ılık su içerisinde bekletilmelidir. İçine dolan suyun etkisi ile şişen ve yumuşayan tohumu uygun bir saksının içerisine alıp çimlendirme işlemine başlayabiliyorsunuz. Sera etkisi sağlanan saksıdaki tohumların yaklaşık 1 ay içerisinde çimlenmeye başladığını görebilirsiniz.

Akasya çiçeğinin anlamı nedir? Akasya çiçeğinin hikayesi var mıdır?

Hemen hemen her çiçeğe anlamlar yüklenmekte ve yeri geldiğinde sevgi ve aşkın, yeri geldiğinde ise olumsuz duyguların karşı tarafa ifade edilmesinde kullanılıyor. Akasya çiçekleri de bu ifade simgelerinden biridir ve çiçeğin sahip olduğu renge göre anlamlar taşıyor. Şimdi hep beraber pembe, beyaz ve sarı akasya çiçeğinin taşıdığı anlamları inceleyelim.

Beyaz akasya çiçeği özellikle arkadaşlar arasında hediye edilen ve en masum arkadaşlığı temsil eden çiçek olarak görülüyor. Arkadaşlarınıza karşı hissettiğiniz temiz ve içten duyguları bu çiçeği hediye ederek gösterebiliyorsunuz.

Sarı akasya çiçeği ise biraz hüzünlü bir anlam taşıyor. Karşı cinse karşı duyulan tek taraflı aşkı ve duyulan özlemi ifade ediyor.

Ve şimdide hem rengi, hem de eşsiz kokusu ile herkesi büyüleyen pembe akasya çiçeğinin anlamına gelelim. Pembe akasya çiçeği, seni beğeniyorum ve senden çok hoşlanıyorum anlamına geliyor.

Akasya Çiçeği Çeşitleri

Akasya çiçeği çeşitleri, özellikle kokulu çiçekleri sevenlerin en çok merak ettiği konulardan birisi olmaktadır. Akasya çiçeğinin en büyük özelliği çok güzel kokulu bir çiçek olmasıdır. Akasya çiçeği yapısı itibari ile baklagiller familyasına ait olan bir çiçektir. Kapalı tohumlu bir bitki olan akasya çiçeğinin yaklaşık olarak 600’e yakın çeşidi bulunmaktadır.

Akasya çiçeği nemli, ılık ve yarı tropikal olan iklimleri seven bir bitkidir. Akasya çiçeklerinin renkleri ise sarı, krem, beyaz ve kırmızı olmaktadır. Akasya hem bahçede, hem de saksıda evde yetişebilen bir çiçektir. Akasya çiçeğinin en büyük özelliği ise havayı temizleme özelliği olmaktadır. Aynı zamanda akasyadan kumaş boyası, mürekkep ve yapıştırıcı da elde edilebilmektedir.

Akasya çiçeği, ağaç türünde bir bitki olup, çiçekleri ise birçok açıdan insan sağlığına yararlı pek çok özellik taşımaktadır. Akasya çiçeklerinden yapılan çay şifa niyetine içilebilmektedir. Akasya çiçeği çayının mikrop kırma özelliği bulunmakta olup, özellikle grip hastalığında içilmesi çok büyük fayda sağlamaktadır. Boğaz ağrısına ve soğuk algınlığına da iyi gelmektedir.

Rahim hastalıklarında, diş ve diş eti hastalıklarında da faydalı olmaktadır. Akasya çayı tüketilirken bir doktora danışılarak içilmesi en doğru yol olmaktadır. Bunun nedeni ise çok yararlı olsa da, fazla tüketilmesi durumunda zehirlenmelere de neden olabilmektedir. Akasya çiçeğinin anlamı ise sevgiyi ve mutluluğu temsil etmesi olmaktadır.

Bu yazımızı beğendiyseniz Zambak Çiçeği Bakımı ve Özellikleri isimli yazımız da ilginizi çekebilir.

Yeni çıkan videolarımızdan haberdar olmak için YouTube Kanalımıza Abone olabilirsiniz.

Deniz Solmaz

Merhaba Deniz ben. Bundan sonra bende buradayım, kadına ve yaşama dair keyifli yazılarda buluşmak dileğiyle.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx