Pratik Bilgiler

Yüzden Saç Boyası Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

Reklamlar

Evde saç boyama işlemi yapan insanlar, çoğu zaman vücutlarına değen boyaları fark etmemektedir. Yüzden saç boyası çıkarmak bazen zor olabilmektedir. Boya bir süre el ve yüz bölgelerinde bekledikten sonra kararmalar oluşmaktadır. Bu boya lekeleri oldukça inatçıdır.

 Saç boyama işleminden önce, boyanın değebileceği bölgelere bazı ürünler sürülebilmektedir. Krem, vazelin, bebek yağı gibi kalın dokulu ürünler, saç boyasının cilde işlemesini önlemektedir. Ancak bu adımı unutan bireylerin özellikle alın, el, kol ve ense bölgesinde hoş gözükmeyen lekeler meydana gelmektedir.

Ciltten Saç Boyası Çıkarma Yöntemleri
Ciltten Saç Boyası Çıkarma Yöntemleri

Ciltten Saç Boyası Çıkarma Yöntemleri

Saç boyasının cilde bulaşması, pek çok kadının başına gelmektedir. Ancak bu durumun pek çok farklı çözümü mevcuttur. Kuaför malzemeleri satışı yapan mağazalarda saç boyası sökücü solüsyonlar satılsa da, evdeki malzemeleri kullanarak ciltten saç boyası çıkarma yöntemleri de mevcuttur. Cildinize bulaşan saç boyasını gidermek için tercih edebileceğiniz yöntemler aşağıda yer almaktadır.

Reklamlar

Diş Macunu İle Ciltten Saç Boyası Çıkarma

Her evde bulunan diş macunları, cilde bulaşan saç boyasını çıkartmak için kullanılabilmektedir. Ancak diş macununun içerdiği mentol, bazı ciltlerde istenmeyen reaksiyonlara sebep olabilir. Bu nedenle hassas ciltlerin dikkatli olması ve önce ciltlerinin ufak bir bölümünde deneme yapması gerekmektedir. Aşağıda sıralanan adımları takip ederek ciltteki saç boyasını diş macunu ile ortadan kaldırabilirsiniz.

 • Kullanacağınız diş macunu jel formunda ve karbonat içerikli olursa, boya çıkarma etkisi daha yüksek olacaktır.
 • Cildinizin boya değen kısmını su ile temizleyiniz.
 • Daha sonra elinize az miktarda diş macunu alarak cildinize ovma hareketleri ile uygulayınız.
 • Diş macunu kısa sürede boya lekesini giderecektir.
 • Cildinizden boya çıktıktan sonra, kalan diş macununu nemli bezle cildinizden temizleyiniz.
 • Bu noktada cildinizde dayanılmaz bir yanma hissederseniz, diş macununu temizleyiniz.

Vazelin İle Ciltten Saç Boyası Çıkarma

Ciltten saç boyası çıkartmak için uygulayabileceğiniz en güvenli yöntemlerden bir tanesi vazelin olmaktadır. Vazelin, cilt için tasarlanmış bir ürün olduğu için hassas ciltlerin kullanımına da uygun olmaktadır. Aşağıdaki adımları takip ederek cildinizdeki saç boyası lekelerini çıkartabilirsiniz.

Vazelin İle Ciltten Saç Boyası Çıkarma
Vazelin İle Ciltten Saç Boyası Çıkarma
 • Cildinize bulaşan boyanın kabasını nemli bir bez yardımıyla temizleyiniz.
 • Daha sonra vazelini elinizde ovuşturarak cildinize uygulayınız.
 • Bu noktada lekeli bölgenin tamamen vazelin ile kaplandığından emin olmalısınız.
 • Vazelini bir süre yüzünüzde bekletmeniz gerekmektedir.
 • 3 ila 5 saat kadar vazelin yüzünüzde bekleyebilir. Ancak ürünün cildiniz tamamen emilmemesi için kalın bir tabaka uygulamanız tavsiye edilmektedir.

Vazelin ile ciltten boya çıkarma işlemi, vazelinin içersinde kimyasal bulunmamasından dolayı uzun sürebilmektedir. Bu nedenle boya çok kısa bir süre içerisinde sökülmese bile, cildiniz bu işlemde hasar almayacaktır.

Karbonat Ve Deterjan İle Ciltten Saç Boyası Çıkarma

Karbonat ve sıvı bulaşık deterjanı karışımı, ciltten saç boyası çıkarmak için en etkili yöntemlerden bir tanesi olmaktadır. Her evde bulunan bu iki malzeme ile cildinizden boya lekesini çıkarmak için aşağıdaki listede belirtilen adımları takip etmeniz gerekmektedir.

Reklamlar

Cildinizde temizlemek istediğiniz bölgenin büyüklüğüne göre karışımı 1/1 ölçülerde yapınız. Ne kadar karbonat ekleyecekseniz, bir o kadar da sıvı bulaşık deterjanı koymanız gerekmektedir.

 • İki ürünü homojen bir kıvam alana kadar karıştırınız.
 • Eğer cildiniz hassas değilse, karşımın içerisinde birkaç damla limon suyu ekleyebilirsiniz.
 • Yaptığınız karışımı temiz bir bez ya da makyaj pamuğu yardımıyla cildinize sürünüz.
 • Eğer cildinize bulaşan boya koyu renkli ise, ovarak temizleyebilirsiniz.
 • Boya tamamen aktıktan sonra, cildinizi nemli bezle siliniz.

Saç boyasını ciltten çıkarma işlemi için yukarıda belirtilen yöntemleri deneyebilirsiniz. Ancak sıklıkla yapılan hatalara düşmemeniz gerekmektedir. Son zamanlarda pek çok kadın, cildindeki boya lekeleri için aseton kullanmaktadır. Ancak aseton çok güçlü bir ürün olduğu için cildinize ciddi hasarlar verebilir.

Yüzden saç boyası çıkartma yöntemlerini denerken, göz ve göz çevrenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer işlem sırasında boya çıkarmak için kullanacağınız ürün gözünüzle temas ederse bol su ile durulamanız gerekmektedir.  

Mobilyadan Saç Boyası Nasıl Çıkartılır
Mobilyadan Saç Boyası Nasıl Çıkartılır

Mobilyadan Saç Boyası Nasıl Çıkartılır?

Saç boyama işlemi sırasında bazen boya mobilyalara sıçrayabilmektedir. Akıllara gelen “Mobilyadan saç boyası nasıl çıkartılır?” sorusunun birden çok cevabı bulunmaktadır. Eğer boya, sert zeminlerden temizlenecekse aseton kullanabilirsiniz. Ancak boyalı zemin kumaş ise, leke çıkarıcı, deterjan ve sirke kullanmanız gerekmektedir.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bunun gibi birçok bilgiye Pratik Bilgiler kategorimizden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca, Evdeki Karıncalardan Kurtulmak adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx