Pratik Bilgiler

Evdeki Karıncalardan Kurtulmak

Reklamlar

Karıncalardan kurtulmak mümkün mü? Bilindiği üzere karıncalar, insanlar gibi hareket etmekte ve kısa zamanda zor görünen engelleri aşmaktadır. Birlikte hareket eden karıncaların, özellikle evlere girdiğini ve açık yiyeceklerin içerisine girdiğini görmekteyiz. Bu durum, evin bir anda oldukça fazla karınca ile dolmasına neden olmaktadır. Birlikte hareket etmeyi seven ve bu şekilde çok daha güçlü olan karıncaların yüksek katlardaki evlerde de görülebildiğini söylemek gerekmektedir. Bu durum birçok kişinin şaşkınlık yaşamasına neden olmaktadır.

Evdeki Karıncalardan Nasıl Kurtuluruz?

Karıncalardan kurtulmak, evlerinde sık sık çok fazla sayıda karınca görmeye alışkın olan kişilerin isteklerinden bir tanesidir. Karıncaları öldürmeden evden dışarı çıkarmanın çeşitli yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemler bağlamında evdeki karıncalar uzaklaştırılabilmekte, bu sayede yiyecekler korunabilmektedir. Birçok kişinin aklını meşgul eden karıncalardan kurtulmak yöntemleri birçok insan tarafından denenmektedir.

Karıncalardan Nasıl Kurtulunur
Karıncalardan Nasıl Kurtulunur

Karıncalardan Nasıl Kurtulunur?

Karıncalardan kurtulmak mümkün mü, nasıl kurtulunur sorusu, karıncalarla içli dışlı bir şekilde yaşayan kişilerin sorduğu sorulardan bir tanesidir. Bir ordu şeklinde hareket eden ve yiyeceklerini çok uzak bölgelerden bile olsa bulabilen bu hayvanların oldukça azimli ve çalışkan olduğunu söylemek gerekmektedir. Öyle ki yüksek katlarda yer alan evlerde ya da balkonlarda karınca sürülerine rastlamak mümkündür.

Reklamlar

Bilindiği üzere karıncaların koku alma yetisi insanlardan çok daha fazladır. Bu nedenle gıdaları hızlı ve kolay bir şekilde bulabilmektedirler. Birçok kişi hiç olmadık yerlerde rastladıkları karıncalara şaşırsalar da koku alma yetilerinin yüksek olması, karıncaları adeta yiyeceklere doğru çekmektedir. Kafalarında iki güçlü çene bulunan karıncalar, bu sayede kolay bir şekilde yiyecek taşıyabilmektedir.

Başta ev olmak üzere pek çok alanda sürü ile karıncaların olduğu görülmektedir. Özellikle yiyecek bölgelerine gelen karıncalar, açıkta yer alan yiyeceklere saldırmakta, bu ise o bölgede karınca popülasyonunun artmasına neden olmaktadır. Yiyeceklere hızlı ve kolay bir şekilde gidebilen karıncalardan kurtulmak mümkün müdür?

Evdeki Karıncalardan Nasıl Kurtulurum
Evdeki Karıncalardan Nasıl Kurtulurum

Evdeki Karıncalardan Nasıl Kurtulurum?

Karıncalar, genellikle evin yiyecek olan kısmında bulunmaktadır. Bu bağlamda mutfaktaki karıncaların bir hayli fazla olabileceğini ifade etmek gerekmektedir. Bunun yanı sıra evin tamamına yayılabilmekte ve hızlı bir şekilde sayılarını arttırabilmektedir. Evdeki karıncalardan nasıl kurtulurum sorusu, evinde karınca sürüsüne maruz kalan insanların sorduğu sorulardan bir tanesidir.

Evdeki karıncalardan kurtulma adına pek çok yöntemin olduğunu ifade etmek gerekmektedir. Bu yöntemlerden bazılarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

Reklamlar

Acı Biber

Evde karıncaların bulunduğu alanlara acı biber dökmek, o alanda yiyecek bir şeyin olmadığını karıncalara ifade etmektir. Bu nedenle acı biber ile karıncalardan kurtulmak mümkündür.

Sirke

Birkaç damla sirke ile suyun karıştırılması sonrasında bu sıvıyı bir sprey şişesine boşaltıp karıncaların bulunduğu alana sıkmak mümkündür. Bu yöntemlerin kullanılması esnasında kesinlikle karıncaları öldürmeyiniz.

Limon

Birçoklarının bildiği gibi karıncalar limon kokusunu sevmemektedir. Limon kabuğunun rendelenip cam önlerine ve kapı ağızlarına konulması mümkündür. Bunun yanı sıra bir sprey şişesine limon suyu konularak limon suyu karıncaların bulunduğu alanlara sıkılabilir. Bu sayede evdeki karıncalar hızlı bir şekilde uzaklaştırılacaktır.

Bu yöntemler dahilinde evde bulunan karıncalar kısa bir sürede uzaklaştırılacak, bu sayede ev içerisinde karıncasız bir yaşantı oluşturulacaktır.

Karıncalardan Nasıl Kurtulunur Kesin Çözüm

Birçok kişi, çeşitli yöntemler denese de karıncalardan kurtulamamaktadır. Bu bağlamda kişilerin karıncalardan kurtulma kesin çözüm araştırması mümkündür. Evlerindeki karıncalardan kurtulmak isteyen kişilerin karıncaları öldürmeden onları uzaklaştırması gerekmektedir. Karıncalar, ekosistem için faydalı hayvanlardır. Karıncalardan kurtulmanın kesin çözümlerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

Nane

Karıncalar limon kokusunu sevmedikleri gibi nane kokusunu da sevmez. Bu bağlamda kurutulmuş naneleri karıncaların olduğu bölgeye serpmek, karıncaların bu bölgeden hızla uzaklaşmasını sağlayacaktır.

Tarçın ve Karanfil

Bu ikili, karıncaların gelebilecekleri noktalara serpilmelidir. Bu sayede karıncalar bu alanlara gelmeyip yollarını değiştirecektir. Bu yöntem, doğal yollardan elde edilen bir karınca kovucu olarak bilinmektedir.

Beyaz Sirke

Eşit miktarda olan beyaz sirke ve suyun karıştırılması ile bir sıvı elde edilecektir. Bu sıvının içerisinde birkaç damla esansiyel yağ eklenmesi, karıncaların doğal yöntemler ile uzaklaştırılmasını sağlamaktadır. Bu yöntem, karıncaların ölmesini engellemekte fakat karıncaların evden uzaklaşmasını sağlamaktadır.

Tuz

Karıncaların girdiği bölgelere tuz serpilmesi, karıncaların bu alanlardan uzaklaşmasını sağlamaktadır. Sofra tuzu, karıncalardan kurtulmak isteyen kişilerin tercih edebileceği bir tuz türüdür.

Yukarıdaki yöntemlerin her biri, karıncaların evden hızlı bir şekilde uzaklaşması konusunda oldukça etkilidir.

Mutfaktaki Karıncalardan Kurtulmak
Mutfaktaki Karıncalardan Kurtulmak

Mutfaktaki Karıncalardan Nasıl Kurtuluruz

Bilindiği gibi mutfaklar, karıncaların en çok ziyaret ettiği alanların başında gelmektedir. Buradaki yiyeceklere giden karıncalardan kurtulmanın birçok yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemlerin her biri, karıncaların ölmeden o alandan uzaklaşmasını sağlamaktadır. Mutfaktaki karıncalardan nasıl kurtuluruz bağlamında kullanılabilecek yöntemler genel olarak şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Mutfağa dadanan karıncaların birkaç gün gözlemlenmesi, bu karıncaların türlerine dair çeşitli bilgi verecektir. Bu ise karıncalara nasıl bir yöntem uygulanacağını belirlemektedir. Mutfaklara giren karıncaların türleri çoğunlukla kaldırım karıncası veya firavun karıncasıdır.
  • Karıncaların giriş noktalarını tespit etmek; bu alanlara tuz, sirke, acı biber vs. konmasını olanaklı kılmaktadır. Böylelikle karıncaların giriş noktaları kapatılmış olacaktır.
  • Karıncaların yolu tespit edildiğinde, bu yol su ve sabun ile yıkanabilmektedir. Bu sayede evde bulunan karıncaların diğer karıncalar için bıraktıkları izler yok edilmiş olacaktır.

Mutfaktaki karıncalardan nasıl kurtuluruz sorusu bağlamında yukarıdaki yöntemler ve daha önce bahsedilmiş olan teknikler kullanılabilmektedir.

Evi Karınca Bastı

Bir anda sürü halinde karıncanın evin içerisinde bulunması insanların tedirgin olmasına neden olmaktadır. Sürü halinde hareket eden ve bu nedenle oldukça güçlü olan bu hayvanlar, çeşitli sıkıntılara neden olabilmektedir. Bu bağlamda pek çok kişi evi karınca bastı şeklinde şikayetlerde bulunmaktadır.

Evin dışında bir yuva kuran ve koloni şeklinde hareket eden karıncaların kısa sürede ev içerisinde sayılarını arttırması mümkündür. Karıncalardan kurtulmak isteyen kişilerin yapacakları ilk şeyin evi temizlemek olduğunu ifade etmek gerekmektedir. Bu bağlamda kişi, bal ya da reçel kavanozlarının ağzını açık tutmamalı ve açıkta yiyecek bırakmamalıdır. Öte yandan zemin veya tezgâhın her zaman kuru kalması çok önemlidir. Bu yöntemler, karıncaların uzaklaşmasını sağlayacaktır.

Karıncaları Ne Kaçırır
Karıncaları Ne Kaçırır

Karıncaları Ne Kaçırır?

Karıncaların istilasına uğrayan birçok kişi karıncaları ne kaçırır sorusunun cevabını merak eder. Karıncaların hoşlanmadığı şeyleri bilmek karıncaların kısa sürede bulunduğu ortamdan kaçmasını sağlamaktadır. Karıncaları kaçıran şeyleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Elma sirkesi
  • Tuz
  • Acı biber
  • Limon kokusu
  • Tarçın ve karanfil
  • Nane

Bu ürünlerin karıncaların kaçmalarını olanaklı hale getirdiğini ifade etmek mümkündür.

Karınca Gelmemesi için Ne Yapılır?

Karınca gelmemesi için yapılacak şeyler, karıncaların hoşlanmadıkları kokulara sahip olan yiyecekleri karıncaların bulundukları alanlara dökmek olacaktır. Bunun yanı sıra karıncaların hızlı bir şekilde kaçmasını sağlayan beyaz sirke de kullanılabilmektedir. Karıncaların bir daha aynı ortama gelmemesi için ortamın temiz tutulması ve açıkta yiyecek bırakılmaması oldukça önemlidir.

Karıncaları Ne Kovar?

Karıncaları ne kovar sorusu, birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Karbonat ve şeker karışımı, karıncaları kovabilecek yöntemlerden bir tanesidir. Bunun yanı sıra su ve sabun karıştırılması ve karıncanın bulunduğu alanların su ve sabun ile temizlenmesi, karıncaların gitmesini sağlayan etkili yöntemlerden bir tanesidir. Öte yandan beyaz sirke, evin karıncalardan kurtulmasını sağlamaktadır. Bu yöntemler dahilinde karıncaların uzaklaştırılması olanaklıdır.

Evdeki Karıncalardan Kurtulmak hakkındaki yazımızın faydalı olmasını umuyoruz. Bunun yanı sıra, Mobilyalardaki Küf Kokusu Nasıl Giderilir? adlı yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx