Sağlık

Exenate Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Exenate Krem Faydaları

Reklamlar Yeni Ümit Moda Akademisi

Exenate krem, kortikosteroid adı verilen bir ilaç kategorisine ait bir ilaçtır. Peki Exenate krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

UYARI! İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır.

Exenate Krem Nedir?

Bu kremin içinde yüksek su ve düşük yağ vardır. Bu krem genellikle inflamasyonlu cilt hastalıkları ve alerjik cilt hastalıklarını iyileştirir. Bu krem bu hastalıkların semptomları olan ciltte kızarıklık, ödem, kaşıntı, ağrı, yanma hissi, batma hissi ve deri kalınlaşmasını giderir.

Reklamlar

Aynı zamanda bu krem çeşitli egzama türlerinde etkilidir. Kronik egzama, akut egzama, kontakt egzama, atopik egzama, nöro dermatit ve çocuklarda görülen egzamalarda bu krem iyileştirme özelliğine sahiptir. 

Exenate Krem Muadili

Advantan pomad, Advantan yağlı pomad, Advantan krem, Advantan losyon, Advantan çözelti, Alocort losyon, Ectopix pomad, Ectopix yağlı pomad, Ectopix losyon, Ectopix çözelti, Ectopix merhem, Efederm losyon, Exenate krem, Exenate losyon, Exenate pomad, Ectopix krem, Ectopix merhem, Ectopix çözelti, Ectopix losyon, Ectopix pomad ve Ectopix yağlı pomad bu ürünün muadilleridir.

Exenate Krem Fiyatı

Bu kremin 2023 yılı güncel eczane satış fiyatı 41.34 TL’dir.

Exenate Krem Ne İçin Kullanılır?

Bu krem, bağışıklık sistemi bozuklukları gibi çeşitli durumları tedavi etmek için de kullanılabilir. Bağışıklık sisteminizin bu koşullara tepkisini azaltır ve şişme, ağrı ve alerjik tip reaksiyonlar gibi semptomları azaltır. Bu krem iltihaplı ve alerjik cilt rahatsızlıklarından dolayı oluşan ciltte kızarıklık, ödem, kaşıntı, ağrı, yanma hissi, batma hissi ve deri kalınlaşması gibi belirtileri giderir. Aynı zamanda atopik egzama, nöro dermatit, çocuklarda görülen egzama, kronik egzama, akut egzama ve kontakt egzama gibi egzama türlerinin tedavisinde kullanılır.

Reklamlar
Exenate Krem
Exenate Krem

Exenate Krem Ne İşe Yarar?

Bu kremi kullanmaya başlamadan önce lütfen bu broşürü dikkatlice okuyun. Bu kremi nasıl doğru kullanacağınız ve ne zaman söyleyeceğiniz konusunda size sağlıkla ilgili durumlar hakkında doktordan bilgi alın. Herhangi bir sorunuz veya ihtiyacınız varsa daha fazla tavsiye, doktorunuza, profesyonel sağlık uzmanınıza veya eczacıya sorun. Bu krem kişisel olarak sizin için yazılmıştır bu yüzden bu kremi başkasına vermeyin. Onlara zarar verebilir.

Bu krem, deri üzerinde kullanılacak bir anti-enflamatuar ilaçtır (bir kortikosteroid). Bu krem iltihaplı ve alerjik reaksiyonlardan kaynaklanan kızarıklık (eritem), ciltte kalınlaşma, cilt yüzeyinde kabalık, sıvı birikmesi (ödem), kaşıntı ve diğer şikayetler (yanma hissi veya ağrı) gibi semptomları rahatlatır.

Bu krem, atopik dermatit (endojenöz dermatit), nörodermatit, çocuklarda egzama, kontakt egzama veya dejeneratif, dishidrotik veya egzama tedavisinde kullanılır.

Exenate Krem Kullanmadan Önce Bilinmesi Gereken Noktalar

 • Metilprednizolon aseponat içeren herhangi bir ilaca alerjiniz varsa bu kremi kullanmayın. 
 • Bu kremin etken maddesi ve yardımcı maddelerine karşı alerjik reaksiyonunuz varsa bu kremi kullanmayın. 
 • Topikal kortikosteroidler gibi diğer benzer ilaçlara karşı alerjik reaksiyonunuz varsa bu kremi kullanmayın.  Alerjik reaksiyonun bazı semptomları arasında hızlı nefes alışverişi, hırıltı veya nefes almada zorluk, dudakların şişmesi, dil veya vücudun diğer kısımlarının şişmesi, ciltte kızarıklık, kaşıntı veya kurdeşen vardır. 
 • Daha önce tüberküloz (TB) veya sifiliz hastalığı geçirdiyseniz bu kremi kullanmayın. 
 • Daha önce suçiçeği veya zona gibi bir virüs kaynaklı bir hastalık geçirdiyseniz bu kremi kullanmayın. 
 • Aşılamanın ardından oluşan deri reaksiyonu oluşursa bu kremi kullanmayın. 
 • Cildinizde sivilce ve akne varsa bu kremi kullanmayın.
 • Cildinizde rosacea adı verilen gül hastalığı varsa bu kremi kullanmayın.
 • Cildinizde atrofik cilt hastalığı varsa bu kremi kullanmayın.
 • Cildinizde perioral dermatit (ağız çevresinde kızarıklık ve tahriş) varsa bu kremi kullanmayın.
 • Bu kremi dört haftadan daha fazla zaman kullanmayın. 
 • Doktorunuz cilt hastalığınıza bakteri veya mantar enfeksiyonlarının eşlik ettiğini teşhis ederse, ek spesifik tedavi gereklidir. Herhangi bir enfeksiyon yayılımı, topikal kortikosteroid tedavisinin kesilmesini gerektirebilir.
 • Bu kremi kullanırken cildiniz aşırı derecede kurursa, daha yüksek yağ içerikli formülasyon olan merhem ile değiştirilmelidir.
 • Bu kremi yüze uygularsanız, gözlerinizle temas etmemesine dikkat edin.
 • Bu kremi ağzınız, burnunuz ve gözleriniz ile temas ettirmeyin veya ürünün derin açık yaralar veya mukoz membranlarla temas etmesine izin vermeyin.
 • Daha önce bir glokom vakası geçirdiyseniz, mutlaka doktorunuza belirtin. 
 • Bu kremi geniş cilt yüzeylerinde ve açık yaraların üzerinde uygulamayın.

Exenate Krem Nasıl Kullanılır?

Bu kremi doktorunuzun belirttiği şekilde kullanın. Kesin dozaj talimatları için ilaç üzerindeki etiketi kontrol edin.

Bu kremi kullanmadan önce ellerinizi sabun ve suyla temizleyin. Ardından bu kremi ince bir tabaka halinde uygulayın ve hafifçe ovalayın. Daha sonra tekrar ellerinizi sabun ve suyla temizleyin.

Bir doz bu kremi sürmeyi unutursanız, mümkün olan en kısa sürede kullanın. Bir sonraki dozunuz için neredeyse zamanı gelmişse, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza geri dönün. Aynı anda iki doz kullanmayın. Sağlık uzmanınıza veya doktorunuza, bu kremin nasıl kullanılacağına ilişkin tüm sorularınızı sorun.

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Exenate Krem Yan Etkileri

Bu kremi kullanırken istenmeyen bir etki fark ederseniz, özellikle şiddetliyse veya kalıcı veya sağlığınızda olabileceğini düşündüğünüz bir değişiklik varsa doktorunuza söyleyin.

Tüm ilaçlar gibi bu kremin de yan etkileri olabilir. Bazen ciddi olabilir çoğu zaman değillerdir. Bu kremin yaygın yan etkileri arasında kaşıntı, yanma, uygulama yerinde cilt enfeksiyonu, uygulama yerinde şişme, uygulama yeri tahrişi, kızarıklık, bakteriyel cilt enfeksiyonu, ciltte çatlaklar, mantar cilt enfeksiyonu, ciltte incelme, cilt yüzeyinde ince kan damarlarının görünümü, deri çatlağı, sivilce ve saç köklerinin uygulama yerinde enfeksiyonu, aşırı tüylenme, ciltte renk değişikliği ve formülasyonların herhangi bir bileşenine karşı alerjik cilt reaksiyonları vardır.

Bu broşürde belirtilmeyen herhangi bir yan etki fark ederseniz veya farklı bir cilt rahatsızlığı semptomları tekrar ortaya çıkarsa, lütfen doktorunuzu bilgilendirin. Yukarıda listelenmeyen diğer yan etkiler de bazı hastalarda ortaya çıkabilir. Başka bir etki fark ederseniz hemen doktorunuza söyleyin.

Krem ile alakalı alternatif kaynak olarak şu linkten faydalabilirsiniz: https://www.ilacweb.com/exenate-krem/

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx