Sağlık

Anne sütünün faydaları nelerdir? Ağız sütü nedir?

Reklamlar

Bebekler için en faydalı ve en vazgeçilmez besin anne sütüdür. Anne sütünün faydaları nelerdir? Ağız sütü nedir gibi sorular çok merak edilmektedir. Bu soruların cevaplarını birlikte ele alalım. Anne sütü bebeğin doğal yollar ile sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için çok faydalıdır. Bebeğinizin ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineraller anne sütünde vardır. Anne sütünün içeriği sayesinde özellikle ilk 6 ay bebeğin bütün ihtiyaçlarını karşıladığı bilinmektedir.

Anne Sütü

Anne sütünün çok önemli faydaları vardır. Mucizevi bu besin bebeklerin ihtiyacı olan bütün vitaminleri almasına yardımcı olur. İlk 6 ay için vazgeçilmezdir. Doğumdan sonra gelen ilk sarı süt bebek sağlığı açısından çok önemlidir. Bu süt bebeği hastalıklara karşı koruyan ilk aşısı olarak bilinmektedir.

Anne sütünün içinde bebeğin ihtiyacı olan protein, yağ, demir, vitaminler vardır. Bu nedenle en faydalı besin kaynağıdır. İçimde bulunan vitaminler sayesinde bebeği enfeksiyonlardan ve hastalıklardan korur. Ve anne sütünde bol miktarda su vardır. Çok sıcak iklimlerde bile bebeğin su ihtiyacını karşılamaya yeter. Bu nedenle ekstradan su vermeye gerek yoktur. Anne sütü bebekler için olmazsa olmazdır. En azından ilk 6 ay anne sütü çok önemlidir.

Reklamlar

Emzirmenin bir diğer güzel yanı da bebeğin annesi ile sevgi bağı kurmasını sağlamasıdır. Ve bebeğin ishal, solunum yolu enfeksiyonu gibi hastalıklardan korunmasına yardımcıdır. Diş gelişimi ve çene gelişiminde etkilidir. Anne sütü ile beslenen bebekler ilerde astım, alerji, çocuk diyabeti gibi hastalıklara karşı daha dirençli olacaktır. Anne sütünün içinde bebeğin ihtiyacı kadar demir vardır ve emzirilen bebeklerde kansızlık görülmez. Bunun yanında anne sütü ile beslenen bebeklerde, pişik, karın ağrısı ve kabızlık gibi sorunlar daha az görülmektedir. Anne sütü bebeğin ruhsal, bedensel ve zeka gelişimine yardımcı olmaktadır.

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?
Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Anne sütünün faydalarından birisi de virüs ve bakteriler ile savaşmaya yardımcı olan antikorlar barındırmasıdır. Bebeğin astım veya alerji olma riskini azaltacaktır. Hazır mama ile beslenen bebeklerin büyük bir kısmında üst solunum yolu enfeksiyonu daha çok görülür. Anne sütü bebekleri mikrobik enfeksiyonlardan korur.

Anne bebek için en etkili besin kaynaklarındandır. Anne sütünde bulunan bileşenler bebeğin enfeksiyondan korur. Anne sütünde bulunan proteinler inek sütünden daha kolay sindirilir. Anne sütündeki kalsiyum ve demir de daha kolay emilir.

Doğumdan sonraki günlerde ya da hamileliğinizin son günlerinde memelerinizden yoğun ve sarıya yakın bir renkte bir sıvı gelebilir. Bu sıvıya kolostrum denir.  Bebekler için çok faydalı olan bu sıvıda yüksek miktarda protein ve birçok sağlıklı bileşen vardır. Kolostrum bebeğin ihtiyaçlarını karşılayan ideal ilk süttür. Yeni doğanın olgunlaşmamış sindirim sisteminin gelişmesine yardımcı olmaktadır.

Reklamlar

Bebeğinizin emeceği ilk sütün yani kolostrumun içinde bol miktarda antikor bulunmaktadır. Yüksek miktarda immünoglobulin A (IgA) yanı sıra diğer bazı antikorları sağlayacaktır. Anne virüse maruz kalırsa vücudunu antikor üretmeye başlar. Ve antikorlar da anne sütü içine salgılanacaktır. Bebeği beslenmesi ile antikorlar bebeğe geçer. IgA bebeğin burnunda, boğazında ve sindirim sisteminde koruyucu bir tabaka oluşturarak hastalanmasını önler.

Anne Sütünün İçinde Bulunan Besinler

Proteinler

Anne sütünde bol miktarda protein vardır. İki çeşittir biri peynir altı suyu diğeri de kazeindir. Protein kaynaklarının yüzde 60’ı peynir altı suyu yüzde 40’ı da kazeindir. Bu protein dağılımı ile sindirim daha kolay ve hızlı olacaktır. Eğer kazein yüzdesi peynir altı suyu yüzdesinden daha fazla ise bebeğin sindirimi daha zor olacaktır. Yani genel olarak anne sütündeki proteinin büyük kısmı yüzde 60-80 lık kısmı peynir altı suyudur. Proteinler sayesinde enfeksiyon riskini azaltacaktır.

Yağlar

Anne sütünde bebeğin sağlıklı olması için gerekli olan yağlarda vardır. Bebeğin beyin gelişimini için yağda çözünen vitaminlerin emilmesi çok önemlidir. Özellikle beyin, retina ve sinir sistem gelişmesinde uzun zincirli yağ asitleri gereklidir. Hamileliğin son aşamasında beyinde biriktirilir ve ayrıca anne sütünde bulunurlar.

Vitaminler

Anne sütünde bulunan vitamin miktarı direkt annenin vitamin alımı ile bağlantılı değildir. Annenin vitaminlerde dahil olmak üzere yeterli beslenmesi çok önemlidir. Özellikle A, D, E ve K vitaminleri bebeğin sağlığı için hayati önem taşımaktadır. Ayrıca C vitamini, riboflavin, niasin ve pantotenik asit gibi suda çözünen vitaminler de bebek için gereklidir.

Karbonhidratlar

İnsan sütünde bulunan ilk karbonhidrat laktozdur. Anne sütü tarafından sağlanan kalorinin yüzde 40lık kısmını oluşturmaktır. Laktozun faydası midede oluşan çok sayıda sağlıksız bakteriyi azaltmasıdır. Bunun sonucunda da kalsiyum, fosfor ve magnezyum emilimi artar. Vücudun hastalıkla savaşmasına yardımcı olur ve midede sağlıklı bakterilerin büyümesini destekler.

Anne İçin Emzirmenin Yararları
Anne İçin Emzirmenin Yararları

Anne İçin Emzirmenin Yararları

Annenin emzirmesi ekstradan kalori yakmasını sağlar. Bundan dolayı hamilelikte alınan kiloların hızlı bir şekilde verilmesine katkı sağlar. Ayrıca rahmin hamilelik döneminden öncesine dönmesine yardımcı olurken doğumdan sonra uterus kanamasını azaltabilen hormon oksitosin salgılanmasını sağlar. Emzirmenin güzel bir yanı da meme ve yumurtalık kanseri riskini azaltmasıdır. Ve emzirme ile osteoporoz riskiniz azalabilir.

Bir de az önce bahsettiğimiz doğumdan hemen sonra gelen kolostrum nedir? Ağız sütü nedir? Konularını birlikte ele alalım. Ağız sütü nedir faydaları nelerdir ne zaman gelir?

Ağız sütü (Kolostrum) nedir?

Kolostrum diğer adıyla ağız sütü annenin göğüslerinden gelen sarımsı bir süttür. Çok fazla faydası olan bu sütün yapısı normal süte göre farklıdır. Sütün bebek için hayati boyutta faydaları vardır. Özellikle bu süt başta sığır ve keçilerde olmak üzere diğer memeli hayvanlarda da görülür.

Kolostrum yani ağız sütünün yapısı anne sütüne göre daha koyu kıvamlı yapışkan ve sarıdır. Doğumdan hemen sonra gelir ve tek başına bebeği beslenmek için yeterlidir. Bebeğin vücudu ve gelişimi için çok faydalı olduğundan ağız sütüne sıvı altın da denmektedir. Kolostrum, bazı yörelerde anız sütü ya da avuz sütü gibi isimlerle de bilinmektedir.

Kolostrum ne zaman gelir?

Hamilelik döneminde 4. Ve 5. Aylarda memelerde süt üretimi başlar. Sonraki dönemde bebeğinizi besleyeceğiniz ilk süt kolostrumdur. Özellikle doğumdan sonraki birkaç gün bebek emdiğinde bu besini alacaktır. Kolostrum bebeğin beslenmesi için tek başına yeterlidir.

Doğumdan sonraki ilk hafta kolostrum salgılanacaktır. Ve 5-10 gün kadar gelecek sonrasında sütün rengi açılarak beyazlaşacaktır. Yani anne sütü haline gelecektir. Kolostrum ortalama 10 gün kadar gelir.

Kolostrumun anne sütünden farkı ne?

Anne sütünün ne kadar faydalı olduğu tartışmaya kapalıdır. Fakat kolosturum anne sütünden daha farklıdır. İçeriğinde bulunanlara birlikte göz atalım;

  • Protein,
  • Mineral,
  • Antikor,
  • Lökosit bulunur.

Kolostrum anne sütünden daha az şeker ve yağ içermektedir.

Aşağıdaki tabloda anne sütü ile kolostrum arasındaki besin değerleri farkını görebilirsin.

KolostrumOlgun anne sütü
Enerji (Kcal/L)580700
Laktoz (g/L)2370
Yağ (g/L)2037
pH7.47.0
Sodyum0.480.15
Protein (g/L)15.88-9
IgA (g/L)131-3
Anne sütü ile kolostrum arasındaki besin değerleri farkı

Anneden gelen ilk besin olan kolostrumun anne sütünden bile daha faydalı olması nedeniyle üretildiği 10 gün kadar olan sürede kesinlikle kaçırılmaması gerekmektedir.

Hamilelikte Memeden Sarı Renkte Sıvıların (Kolostrum) Gelmesi Nedir?

Bazı kadınlarda gebelik döneminin son zamanlarında göğüslerden sarı renkli kolostrum sıvısı gelebilir. Bu durum çok normal bir durumdur. Her annede görülmese de görülmesi gayet normaldir. Çünkü bu dönemde annenin süt hormonlarının seviyesi artar ve bebeği için süt hazırlamaya başlar.

Hamilelik döneminde göğsünüzden gelen sarı sıvı kolostrum yani ağız sütüdür. Yani bebeğiniz için hazırlanmış özel bir süttür. Ağız sütü bebeğinizin korunması için çok miktarda antikor maddesi içermektedir. Bundan dolayı bebeğinizi çeşitli virüslerden, mikroplardan korumakta çok etkilidir.

Hamilelik döneminde ağız sütü gelmesi durumunda bebeğiniz doğunca bu sütün gelmeyeceğini boşa aktığını düşünmeyin. Bebeğiniz doğduktan sonra da kolostrum tekrar gelecek ve bebeğiniz bu sütten faydalanacaktır.

Kolostrum yani ağız sütünün yoğun ve koyu bir kıvamı vardır. Sarı renkte gelmektedir. İçinde yüksek oranda protein vardır. Bebeğiniz için göğsünüzden gelen ilk süt yeni doğmuş bebeğiniz için çok uygun kolayca sindirebileceği ve en iyi şekilde besleneceği türden bir süttür.

Ağız sütünün (kolostrum) faydaları nelerdir?
Ağız sütünün (kolostrum) faydaları nelerdir?

Ağız sütünün (kolostrum) faydaları nelerdir?

  • Ağız sütü enfeksiyon içermemektedir.
  • Bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. İçinde immunoglobülin A, G, E, D ve E vitaminler vardır. Bunlar sayesinde her türlü mikrop ve virüsten korur.
  • Bebeğin bağırsak florasının gelişmesini sağlar. Yenidoğanlarda bu fauna gelişmediği için kolostrumun bu konudaki faydası büyüktür.
  • Yenidoğan bebeklerin sindirim sistemleri gelişmediği için bakterilere ve enfeksiyonlara açıktır. Kolostrum bu tehlikeyi en aza indirir sindirim sistemini desteklemektedir.
  • Kolostrumun bir diğer özelliği de bebeğin kakasını yapmasını kolaylaştırmasıdır. Bebeğin vücudunda bilirubin isimli madde birikir bu madde dışkı yoluyla atılmazsa sarılık meydana gelebilir. Yani aslında kolostrum, sarılık riskini de azaltır.
  • Kolostrum bebeğin alerjiye yakalanma ihtimalini azaltacaktır.

Bazı annelerin yaptığı en büyük hata sütünün az olduğunu bebeğin doymayacağını düşünüp emzirmeyi bırakmalarıdır. Bu oldukça yanlıştır. Bebeğinize az miktarda kolostrum bile çok faydalı olacaktır. Bu nedenle sütüm az deyip emzirmeyi bırakmamalısınız.

Yani kısaca sağlıklı bir bebeğin sağlığının ilk adımları kolostrum sayesinde atılır. Bundan dolayı az da olsa çok da olsa her bebeğin bu sütü alması en sağlıklısıdır. Doğumdan sonra sütünüz az da olsa bebeğinizin doymadığını düşünerek mamaya geçmek yerine anne sütünden alması için çabalamalısınız.

Şu içeriğimiz de ilginizi çekebilir: Anemi Nedir? Anemi Belirtileri Nelerdir?

Daha fazla içerik için Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz: begonyakadin

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx