Sağlık

Ateşli Çocuğa Klima Açılır Mı?

Reklamlar

Yüksek ateş durumunda, çocuğun ateşini düşürmenin en basit açıklaması çocuğun ısı kaybetmesini sağlamaktır. Ateşli çocuğun bulunduğu odanın ısısının düşürülmesi, ateş düşürmede etkili bir yöntemdir. Ateşli çocuğa klima açılır mı ya da klima ateşli çocuğu daha fazla hasta eder mi?

Klima ateşi düşürür mü?

Çocuğun ya da ateşi yükselmiş bebeğin bulunduğu odanın sıcaklığını 20°C ile 22°C gibi oda sıcaklığına getirebilirsiniz.

Odanın ısısı ne kadar düşerse, doğal olarak çocuk daha fazla ısı kaybeder.

Reklamlar

Basit bir örnekle, çaydanlıktaki çayınız 33°C bir odada beklerken mi daha hızlı soğur yoksa 22°C bir odada beklerken mi daha çabuk soğur?

Dolayısıyla çocuğunuzun bulunduğu odayı 22°C gibi standart oda sıcaklığına düşürebilirsiniz. Bu sayede yüksek ateşi daha kolay kontrol altına alabilirsiniz.

Yüksek ateşi düşürmek için klima kullanmak özellikle hava sıcaklığının yüksek ve havanın nemli olduğu iklimlerde akıllıca bir çözüm olabilir. 

Ancak şu önemli noktayı asla unutmayın. Çocuğunuz bir çaydanlık değil. Pasif değil. Bir bünyesi var ve dışarıya her an uyum sağlamaya çalışıyor.

Reklamlar

Dışarının ısısı çok düştüğünde buna cevap veriyor ve vücut sıcaklığını koruyabilmek için ısı üretiyor.

Aşırıya kaçmayın!                               

Çocuğun dışardaki çevreye uyum sağlama yeteneği vardır. Bu bulunduğu ortamın:

  • Sıcaklığı yükseldiğinde termele ile ısı kaybeder.
  • Sıcaklık düştüğünde ise titreme ile kaslar kasılır ve kas hareketleri ile ısı üretir.

Bu şu anlama gelir, çocuğunuzun bünyesi, bulunduğu odanın havasının ebeveyn kontrolünde klima ila soğutulduğunu ve bunun kontrollü bir işlem olduğunu anlayamaz.

Dolayısıyla çocuğun bulunduğu oda klima ile aşırı hızlı ya da aşırı fazla soğutulduğunda doğal bir yanıt olarak daha fazla ısı üretmeye başlar.

Eğer aşırıya kaçarsanız, çocuğunuzun bünyesi olumsuz soğuk hava koşullarına uyum sağlamak için ateşini yükseltecektir.

Başlangıçta odanın ısısını düşürürken çocuğunuzun da ateşi düşer. Bu sizin kendinizi başarılı hissetmenize neden olur. Ancak ısı düşmeye devam ettiğinde, dışardaki soğuk hava ile mücadele etmeye çalışan bünyesi, çocuğunuzun ısısının aşırı yükselmesine neden olabilir.

Ateş düşürücü her şey aşırıya kaçıldığında çocuğun ısı üretmesine ve ateşin tekrar yükselmesine neden olabilir.

Hava akımına dikkat edin!

Eğer klima doğrudan çocuğa vurursa veya yüksek ateşli çocuk hava akımında (cereyanda) kalırsa, çok kısa sürede çok fazla ısı kaybedebilir.

Bunu rüzgardaki çamaşırların daha hızlı kuruması gibi hayal edebilirsiniz.

Hava akımı arttıkça daha fazla ısıyı ve daha fazla buharı alır götürür. Evet, çocuğun ateşini düşürmek için cildinden ürettiği su buharı ve terden bahsediyorum!

Tıpkı odanın aşırı soğutulması gibi, hava akımında kalan çocuğun ısısının aşırı hızlı şekilde düşmesi de tehlike işaretidir.

Unutmayın! Küçük bir çocuğun hava sıcaklığını aniden düşüren şeyin ebeveyni mi yoksa yaklaşan bir kar fırtınası mı olduğunu bilmesi imkansız. Doğal olarak her ikisinde de aynı cevabı verir. Isı üretir ve ateşi yükseltir.

Isıyı yavaş yavaş düşürün

Tüm buraya kadar çocuğun içerisinde bulunduğu odanın ısısının düşürülmesinin neden mantıklı olduğunu özetledik. Hava akımının yani klimanın doğrudan çocuğa vurmasının neden tehlikeli olabileceğini de özetledik.

Dolayısıyla artık yüksek ateşli çocuğa klima açılır, bunu biliyoruz.

Yüksek ateşli bir çocuğun olduğu odanın ısısını yavaş yavaş ve kontrollü şekilde düşürmek için klimanın hedeflediği oda ısısını yavaş yavaş düşürün.

Örneğin oda zaten 35°C ise ilk 10 dakika 30°C’ye düşürmeyi hedefleyin. Sonra sıcaklığı 28 dereceye ayarlayın. Sonra 26°C, 24°C, 22°C..

Gerektiğinde ilaç verin

Ateş düşürücü şuruplar doktor reçetesiyle veya reçetesiz olarak bir eczacı danışmanlığında temin edilebilmektedir. Çocuğunuza uygun ateş düşürücü şurubu temin ettikten sonra, gerektiğinde doktorunuzun önerdiği şekilde veya standart kiloya göre doz hesabı yaparak şurup verebilirsiniz.

Güvenilir sağlık içerikleriyle tanınan Hekimim Yanımda web sitesinin Dr. Abdulkadir Polat ile birlikte geliştirdiği Ateş Düşürücü Asistanı, ağrı kesici ateş düşürücü şuruplar için kaç kilogram çocuğa kaç ml hacimde ilaç verilmelidir sorusuna cevap oluyor. 20’den fazla ateş düşürücü şurubun kiloya göre doz hesabını yapıyor.

Ateş Düşürücü Asistanı size sırasıyla şunları soracak:

  1. Çocuğunuzun ateşi kaç derece
  2. Elinizdeki ateş düşürücü şurup hangisi
  3. Çocuğunuzun kilosu

Bu bilgilerle girdiğiniz ateş seviyesinin normal mi yoksa yüksek ateş mi olduğunu öğrenebilirsiniz. Çocuğunuzun kilosuna uygun şekilde ne kadar hacimde ve kaç ml şurup vermeniz gerektiğini hesaplayabilirsiniz.

Çocuğunuzun ateşini Ateş Düşürücü Asistanı ile kontrol altına alın!
Çocuğunuzun ateşini Ateş Düşürücü Asistanı ile kontrol altına alın!

Konsantrasyonlara dikkat edin

Turuncu kutulu Calpol 6 Plus şurubunun, mor kutulu Calpol 120 şurubun konsantre hali olduğunu ve ilaç konsantrasyonu ile aromaları dışında bir farkları olmadığını biliyor muydunuz?

Dolayısıyla birden fazla çocuğunuz varsa hem Calpol şurup hem de Calpol 6 Plus şurup temin etmek zorunda değilsiniz. Ateş Düşürücü Asistanı ile kiloya göre doz hesabı yaptığınız sürece Calpol 6 Plus’ı küçük çocuklarda, mor kutulu Calpol şurubu ise daha büyük çocuklarda kullanabilirsiniz.

Calpol ile Calpol 6 Plus şurupları arasındaki fark, çamaşır suyu ve konsantre çamaşır suyu arasındaki farkı gibi ya da espresso kahve ile americano kahve arasındaki fark gibi düşünebilirsiniz. Aynı durum İbu-Fort ile Dolven şurup arasında da var. Parol şurup ile Parol Plus şurup arasındaki fark da öyle.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx