Hayvanlar Alemi

Avustralya Mist Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Reklamlar

Avustralya mist kedisi, otuzdan fazla kedi ırkının melezlenmesi ile ortaya çıkmış Habeş, Birman, İran kedisi gibi ataları olan sıradışı bir kedi ırkıdır. İnsan eli değerek ortaya çıktığı için doğal bir kedi ırkı değildir. Avustralya mist kedisinin beslenmesi, karakteri ve sağlığı hakkında daha detaylı bilgilere göz atalım.

Avustralya Mist Kedisi Özellikleri

Avustralya mist kedisi, adında anlaşılacağı gibi menşei Avustralya olup ortalama ömrü 14-16 yıl arasındadır. Orta beden kedi ırkına girer ve 3 ila 6 kg arası bir ağırlığa sahiptir. Hipoalerjenik bir kedi ırkı değildir. Her ne kadar bağımsız bir karakteri olsada kaçma eğilimi yoktur.

Bu kedinin beslenmesine çok dikkat edilmelidir. Aksi takdirde kilo almaya meyillidir. Avustralya mist kedisi yalnızlıktan hiç hoşlanmaz ve sahibi ile birlikte vakit geçirmeyi sever. Miyavlama bu kedide sıklıkla görülür. İstek ve şikayetlerini miyavlayarak gösterir. En önemli özelliği ise çok soğuk ve çok sıcak havaları iyi tolere etmesidir. Bu yüzden her iklime uyum sağlar.

Avustralya mist kedisi ideal yaşam alanı ve yaşam tarzı

Avustralya mist kedisi, tam anlamıyla bir ev kedisidir. Farklı ortamlara ve yaşam tarzlarına kolayca uyum sağlayan, çok yönlü bir yapıya sahiptir.

Reklamlar

Yeşil alana ihtiyaç duymadan kapalı alanlarda yıllarca sorunsuz yaşayabilir. Ancak, bu cinsin, obezite riski de göz önüne alındığında hareket etmeye ve oyun oynamaya ihtiyacı vardır. Bu yüzden evde veya kapalı yerde bakıyorsanız mutlaka çevresi oyuncaklar, tırmalama tahtası ve tırmanma direkleri gibi aksesuarlarla zenginleştirilmesi gerekir.

Avustralya Mist Kedisi Kökenleri ve tarihi

Avustralya Mist Kedisi Kökenleri ve tarihi
Avustralya Mist Kedisi Kökenleri ve tarihi

Bu kedilerin anavatanı Avustralya’dır. Cinsin kökenleri oldukça yenidir. İlk Avustralya mist kedileri aslında 1970 lerin ortalarında doğdu. Avustralyalı bir cerrah tarafından 10 yıla yakın süren bir çaba ile ortaya çıkmış ve 1987 yılında resmi olarak tanınmıştır. Geçtiğimiz on yıl öncesine kadar nadir bulunan bir ırk olsada şimdilerde tüm Avrupa ülkelerinde görülmektedir.

Genetik yapıları inanılmaz derecede çeşitlidir ve otuzdan fazla atası olduğu bilinmektedir.

İlginizi Çekebilir: Kaparinin Faydaları

Reklamlar

Avustralya Mist Görünümü ve fiziksel özellikleri

Australian mist kedisi, orta boy bir kedi ırkıdır. İyi gelişmiş bir kemik yapısı ile kaslıdır. Ağırlığı 3 ila 6 kg, uzunluğunda yaklaşık 35 cm gelmektedir.

Bu cins başı yuvarlak, kulakları büyük ve hafifçe öne eğiktir. Gözleri geniş ve parlak renkleri ile yeşilin farklı tonları arasında değişebilir.

Avustralya mist kedisi tüyleri yoğun ve kısa bir uzunluğa sahiptir. Bu kediler, farklı ırklardan sayısız kedilerin melezlenmesinden geldiği için, kürkünün renk ve desenlerinin her renkte olabilir. Standart bir renk yoktur. Australian mist kedisinin bacakları kaslıdır ve vücudun geri kalanıyla orantılıdır. Arka bacakların uzunluğu, ön bacaklarınkinden biraz daha fazladır.

Avustralya Mist Kedisi Karakteri

Bu kedinin doğası çok tatlı ve sevecendir. Sahibinin kucağında yatmayı, onunla oyun oynamayı ve birlikte vakit geçirmeyi sever.

Koşmayı ve zıplamayı sevmesine rağmen, küçük alanlar da dahil olmak üzere farklı ortamlara kolayca uyum sağlar. Yalnız başına çok fazla zaman geçirmeyi sevmez. Yalnız kaldığı zaman yüksek sesli miyavlamalar ile sahibinin dikkatini çekmeye çalışır.

Australian mist kedisi, çocuklu aileler ve yaşlılar için tavsiye edilir. Ancak evinde fazla vakit geçiremeyenler için ideal bir kedi ırkı değildir.

Çocuklar ve diğer hayvanlarla uyumluluk

Sakin ve kendini bilen mizacıyla bu kedi, küçükler için mükemmel bir oyun arkadaşıdır. Çocuklara karşı sabırlı ve sevecendir.

Arkadaş canlısı ve huysuz ve geçimsiz olmayan karakteri sayesinde, Australian mist kedisi, hem köpekler hem de kediler gibi diğer hayvanlarla bir arada yaşamaya uygundur.

Avustralya Mist Kedisi Sağlığı

Avustralya Mist Kedisi Sağlığı
Avustralya Mist Kedisi Sağlığı

Avustralya mist kedisi, genel olarak sağlıklıdır. Ortalama ömürleri 15 yıl civarındadır. Ancak, Australian mist kedisinde de bir dizi yaygın hastalık görülebilir. Bu kedinin en çok maruz kaldığı hastalıklar;

  • İdrar yolu bozuklukları
  • Göz problemleri;
  • Hipertiroidizm (tiroid hastalığı);
  • Diyabet;
  • Böbrek yetmezliği;
  • Alerjiler, dermatit ve kedi aknesi gibi cilt hastalıklar.

Avustralya Mist Kedisi Bakımı

Avustralya mist kedisi çok temiz ve hijyenine özen gösteren bir kedidir. Haftada bir kez yumuşak kıllı ve geniş dişli bir tarakla, ölü tüy tabakasını çıkarmak, düğüm oluşumunu önlemek için taramak yeterli olacaktır. Normalde tüy döken bir kedi ırkı değildir.

Avustralya Mist Kedisi Beslenmesi

Avustralya mist, aşırı kilo alma eğilimleri göz önüne alındığında beslenmesine özen gösterilmesi özellikle önemlidir. Abur cuburlardan ve aşırı kalorili yiyeceklerden kaçınarak besleyici ve dengeli yiyecekler vermeniz önemlidir.

Australian Mist kedisinin beslenmesinde hayvansal ve bitkisel proteinler, yağlar, karbonhidratlar ve su asla eksik edilmemelidir. Hazır mama ile besleyecekseniz kaliteli mamalar tercih etmeli ve protein açısından zengin olmasına özen göstermelisiniz.

Öğün sıklığına gelince, bu kediyi sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez beslemeniz önerilir.

Avustralya Mist Kedisi Üremesi

Bu kedi türünün başka kediler ile çiftleşmesinde bir mahsur yoktur. Fakat aynı standartta kediler alamak istiyorsanız kendi arasında çiftleşme yapılması gerekir. Australian Mist hamileliği 63 ile 67 gün arasında sürer ve sonunda genellikle 2-4 yavru doğar

Bu kediler, gelişme aşamasında, çok erken yetişkin boyutuna ulaşırlar. Ancak 8 aylık olduktan sonra kızgınlık dönemine adım atarlar.

Avustralya Mist Kedisi Hakkında İlginç Bilgiler

Avustralya Mist hakkında birkaç ekstra bilgi;

  • Üstün zekası ile, algılaması yüksek olan bu kedi, 9-10 haftalık yaşamdan başlayarak kolayca eğitilebilir;
  • Başlangıçta, bu cinse Spotted Mist adı verildi. Bilimsel adı ise Felis Catus’tur;
  • Bu kedi türünü, köpekler gibi tasma takarak dışarıda gezdirebilirsiniz.
  • Avustralya Mist kedisinin bebeklere karşı ayrı bir sevgisi vardır. Bunun neden olduğu hala çözülememiştir.

Avustralya Mist Kedisi Fiyatı?

Avustralya Mist kedisi ülkemizde henüz çok yeni bir kedi olduğu için net bir piyasası yoktur. 750 ila 2500 TL arası bir fiyata satılmaktadır. Alım yapmadan önce güvenilir hayvan çiftliklerinden karnesi ve geçmişine bakarak alım yapmaya dikkat edin. Avusturya Mist Kedisi ile ilgili yazımızı beğendiyseniz, bunabenzer içeriklerimizi Begonya Kadın instagram sayfamızda da sizler için faydalı içerikler paylaşıyoruz. Sayfamızı takip ederek bize destek olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx