Çiçekler

Ayçiçeği Bakımı, Anlamı ve Özellikleri

Reklamlar

Bu yazımızda ayçiçeğinin anlamı, Ayçiçeği bakımı, Ayçiçeği özellikleri ve Ayçiçeğinin faydaları gibi konuları ele aldık. Yaz mevsiminin gelmesiyle beraber bahçelerimizi muazzam görüntüsüyle süsleyen ayçiçekleri çiçekseverler tarafından oldukça merak edilmektedir. Tabi görüntüsünün güzelliği ne kadar etkileyici olsa da ayçiçeğini yetiştirmenin asıl amacı gıda yetiştiriciliğidir. Ayçiçeğinin bir çiçeği ortalama 1000 tohum üretebilmektedir. Bu tohumlar çeşitli şekillerde kullanılabilmektedir. Ayçiçeği tohumları çok hızlı büyüyüp birçok çiçeğe kısa sürede sahip olabilirler.

Ayçiçeğinin birden çok renkleri bulunmaktadır. Soluk sarılardan, bordo kırmızına kadar tonları değişebilmektedir. Sarı, turuncu ve kırmızı renklerinde ayçiçeği görebilirsiniz. Renklerindeki çeşitlilik yapraklarında da geçerli olan ayçiçeğinin tek yaprak, çift yaprak ve çaydanlık yaprak çeşitleri de bulunmaktadır. En yaygın olan tek yapraklı ayçiçekleridir. Bu yazımızda da büyümesi bu kadar kolay olan ve hakkındaki bilgilerin merak edildiği ayçiçeğinin detaylarını derleyerek ele aldık. Ayçiçeğinin anlamı, Ayçiçeği bakımı, Ayçiçeği özellikleri ve Ayçiçeğinin faydaları gibi konu başlıkları altında gelin beraber inceleyelim.

Ayçiçeğinin Anlamı
Ayçiçeğinin Anlamı

Ayçiçeğinin Anlamı

Güzel görüntüsüyle bizleri kendine büyüleyen ayçiçeğinin dünya çapında birçok anlamı vardır. Anlamları da aynı kendi gibi güzel anlamlar çağrıştırmaktadır. Ayçiçeğinin Çin kültüründeki anlamı, şanslı ve kalıcı mutluluk anlamına geldiği söylenmektedir. Bu yüzden de iş başlangıçlarında, törenlerde, açılışlarda ve yeni başlangıçların olduğu her yerde tercih edilmektedir.

Reklamlar

Ayçiçeğinin çiçek dilindeki anlamı ise özveri ile birleşmiştir. Bunun yanında güneş ile de birleştirilen ayçiçeğinin bakışları bütün gün güneşe baktığından dolayı gün ışığı anlamlarını çağrıştırmaktadır.

Güneş ışınlarına da benzeyen ayçiçeğinin bir diğer anlamı ise mutluluk, dürüstlük, sadakat anlamlarına gelmektedir. Bu yüzden ayçiçeğinin insanlara mutluluk getirdiği ve birçok insanlar için manevi ve kültürel değerlere sahip olduğu bilinmektedir. Sevginin de sembolü olarak bilinen ayçiçeğini sevgilinize hediye alarak mutluluğunuza mutluluk katıp sevginizi ayçiçeği ile taçlandırabilirsiniz.

Ayçiçeği Bakımı
Ayçiçeği Bakımı

Ayçiçeği Bakımı

 • Bahçede yetiştirebileceğiniz en kolay çiçeklerden biri şüphesiz ayçiçeği bitkisidir. Arsız olduğundan dolayı ekilen diğer bitkiler arasında kendi kendine büyüme gösterir. Saksıda da yetiştirilmesi mümkün olan ayçiçeğini yetiştirirken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar vardır.
 • Ayçiçeğinin boyları ortalama bir buçuk boya kadar küçülürken, iki buçuk metre yüksekliğe kadar da ulaşabilen ayçiçekleri de bulunmaktadır. Tabi bu farklılık çeşidinden de değişiklik gösterebildiği gibi bakım yapılıp dikkat edilmesi gerekenler uygulandığında da gelişiminde değişkenlikler gözlemlenir.
 • Ayçiçeğinin bakımında dikkat edilmesi gereken nokta ayçiçekleri için seçtiğiniz alanın direkt güneş görmesi olacaktır. Güneşi görmeyen ya da yarı gölgeli alanlarda gelişimi için yeterli güneşi alamaz ve ayçiçekleriniz kurur.
 • Toprak konusunda da seçici olmayan ayçiçekleri kaliteli topraklarda ve ekstra mineral takviye edilen topraklarda gelişimi çok daha verimli olacak ve meyvesinin lezzeti daha fazla olacaktır. Ekstra verim için toprağına özen göstermeniz yeterlidir.
 • Seçtiğiniz ayçiçeği çeşidine göre yüksekliği de farklılık göstermektedir. Bu yüzden büyüme mevsimi yaklaştığında ve yeterli gelişimini gösterdikten sonra ayçiçeklerinin kafalarını toplamayı unutmayınız.
 • Ayçiçeği bakımında herkesin bilmediği fakat önemli detaylardan biri ayçiçeğinin tohum kabuklarıdır. Ayçiçeğinin tohum kabuğu çimler için zarar verici toksik madde içerdiğinden köküne dökülmesine izin verilmemelidir. Bu yüzden de tohumlar düşmeden önce ayçiçeklerinizin kafalarını hasat etmeniz gerekmektedir.
 • Ayçiçeklerini bahçelerde görmeye alışık olsak da saksıda da yetiştirilmesi mümkün olan ayçiçeklerinin bu noktada da dikkat edilmesi gereken detaylar vardır. Bunlardan ilki zengin toprak tercihidir. Ayçiçeği asit oranı yüksek olan toprağı sevmemektedir. Eğer öyle bir toprakta yetiştiriliyorsa toprağa kireç eklenmesi gerekmektedir.
 • Sulaması da dikkat istemektedir ayçiçeğinin. Direkt olarak topraktan sulama yapılması gerekmektedir. Çiçeğin sapları ve baş bölümü ıslatılmamalıdır. Aksi halde bitkiniz çürüyebilir.
 • Ne çok soğuk ne de çok sıcak havalara gelmeyebilir ayçiçeği. Ortalama 20 – 25 arası sıcaklık gelişimi için ideal sıcaklık olacaktır.
Ayçiçeği Özellikleri
Ayçiçeği Özellikleri

Ayçiçeği Özellikleri

 • Ayçiçeği bitkisinin özellikleri çeşitlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak ayçiçeğinin kökleri saçak şeklindedir. Buna rağmen kök sistemi pek güçlü değildir.
 • Kökleri saçak şeklinde olmasına rağmen güçsüz olan ayçiçeğinin sapları aksine güçlüdür.
 • Ortalama 1 – 5 metre arasında boyları uzayabilir. 2 metreye kadar uzayan ayçiçekleri normal boy olarak değerlendirilmektedir.
 • Odunsu bir yapıya sahiptir.
 • Ayçiçeğinin her dalının ucunda çiçek tablası bulunmaktadır.
 • Yaprakları ince tüylerle kaplıdır. Ayçiçeğinin yapraklarının sapları genellikle 20 ile 30 cm aralarındadır.

Ayçiçeğinin Faydaları

 • Ayçiçeğinin faydaları saymakla bitmemektedir. Ayçiçeğinden yapılan yağın besin değeri oldukça zengin olduğu için fazlasıyla tercih edilmektedir.
 • Ateş düşürücü özelliği bulunmaktadır.
 • E vitamini, fosfor ve çinko gibi bileşenleri içermektedir.
 • Grip, nezle ve soğuk algınlığının giderilmesinde kullanılmaktadır.
 • Tüketildiğinde kolesterolü düşürmektedir.
 • Yaraların iyileşmesini hızlandırır.
 • Akne tedavisinde kullanılmaktadır.

Ayçiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Ayçiçeği nasıl çoğaltılır çiçek severler tarafından oldukça merak edilen bir konudur. Oldukça basit olan ayçiçeğini çoğaltma genellikle tohumla yapılmaktadır. Özellikle de sıcak topraklarda ayçiçeği tohumu daha hızlı çimlenme gösterecektir. Ortalama 8 – 10 derecelik toprak sıcaklığı çimlenmesi için ideal sıcaklık aralığıdır.

Bu yazımızda sizlere Ayçiçeğinin merak edilen özelliklerini ele aldık. Bahçelerimizi güzelliğiyle süsleyen Ayçiçeğinin anlamı, Ayçiçeğinin bakımı, Ayçiçeğinin özellikleri ve Ayçiçeğinin faydaları gibi konu başlıklarına yer verdik.  Varsa yorumlarınızı ve sorularınızı bekler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. 

Reklamlar

İlginizi çekebilir: Sardunya Çiçeğinin Bakımı ve Özellikleri

Daha fazla içerik için bizi Instagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Elif Akkaş
Elif Akkaş

Merhaba ben Elif. 23 yaşındayım. Halkla ilişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisiyim. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Yazılarımın yolunuza ışık saçması dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx