Sağlık

Bağırsak Kurdu İçin Doğal Çözümler

Reklamlar Yeni Ümit Moda Akademisi

Bağırsak kurdu can sıkan bir hastalıktır. Bu yazımızda sorunlarımız için etkili olacak bağırsak kurdu için doğal çözümler ve tarifler bulacaksınız. Yazımızda bağırsak kurdu nedir, bağırsak kurdu ile nasıl mücadele edilir, bağırsak kurdu için doğal çözümler nelerdir gibi soruların cevabını bulacaksınız.

Bağırsak kurdu sıklıkla görülen bir sağlık sorunudur. Genelde kirli sulardan ya da güzelce yıkanmamış sebzelerden bulaşabildiği gibi iyi pişmemiş etlerden de gelebilir. Hatta iç çamaşırlarından bile geçebilir. Peki bağırsak kurdu belirtileri nelerdir?

Bağırsak Parazitleri Belirtileri

 • Geceleri anüste kaşıntı,
 • Kansızlık, kilo kaybı ve halsizlik
 • Beslenme bozukluğu,
 • İstifra ve ishal,
 • Karın ağrısı,
 • Uyurken ağızdan salya gelmesi

Bağırsak Kurtları Nasıl Bulaşır?

Bağırsak kurtları içinde yuvarlak solucanlar uzun ve ip şeklindeki parazitlerdir. Boyları sadece birkaç milim kadardır. Ancak bazı durumlarda 1metreye kadar uzayabilir. Bu parazitler yüzünden 4 şekilde parazit alınabilir.

Reklamlar
 • Ağız yolu ile
 • Bakteri içeren etlerin yenmesi ile
 • Kesik ve benzeri şekilde deriden temas yolu ile

Yuvarlak kurtlardan dolayı yaşanılan enfeksiyonlar belirti vermeyebilir. Ama çocuklarda çok sayıda bakteri alınması durumunda anemi, yeme bozukluğu, fiziki ya da zihinsel gelişimde yavaşlamalar gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Bağırsak kurdu pek çok etmene bağlı olarak gelişebilir. Coğrafi bölge, sosyo ekonomik durum, temizlik alışkanlıkları gibi faktörler direk etkilidir. Başta kancalı kurt olmak üzere pek çok yaygın bağırsak kurdu türü bulunmaktadır. Özellikle kıl kurdu insandan insana geçmesi ile bilinir.

Kıl Kurdu Nasıl Bulaşır
Kıl Kurdu Nasıl Bulaşır

Kıl Kurdu Nasıl Bulaşır?

Kıl kurdu ortalama 2,5 milim uzunluğunda ve ülkemizde sıklıkla okul çağında görülen bir bağırsak parazitidir. Yetişkin bir kıl kurdunun hayatta kalma süresi ortalama 36 olabilir. D harfine benzeyen yumurtaları vardır ve bu yumurtalar kalın ve saydamdır.

Kıl Kurdunun Belirtileri

 • Kıl kurdunun en sık görülen belirtisi genital bölge kaşıntısıdır. Kaşıntı dişi zararlının bu bölgeye yumurta bırakması sonucu belirebilir.
 • Apandist bölgesinde birikmesi ile apandiste neden olabilir.
 • Erişkin kızlarda idrar yolu enfeksiyonuna yol açabilir. Dolayısı ile idrara çıkamama, idrarda yanma gibi belirtiler verebilir.

Kıl Kurdu Nasıl Dökülür?

Kıl kurdu dökülmesinde kullanılan pek çok ilaç kullanılmaktadır. Bu ilaçlar içerisinde sıklıkla kullanılan Mebedanzol ve Pirantel Pamoat kullanılır ve bu ilaçlar 100 mg şeklinde tablet formundadır. 2 yaş üstü çocuklara ve yetişkinlere verilir. Günde tek doz olarak ağızdan alma yolu ile kullanılır.

Reklamlar

Bağırsak kurdu enfeksiyonları bir haneye girdiğinde, diğer tüm bireylere hızlıca bulaşma olasılığı vardır. Dolayısı ile bağırsak kurdu bir eve bulaştığında tüm ailenin bulaş riskine karşılık tedavi olması gerekebilir. Ancak bazı durumlarda enfeksiyonun tam olarak geçmemesi durumu oluşabilir.

 • Gelişmekte olan larvalar ergin larvalara göre ilaçlara daha az duyarlıdır.
 • Yumurtaların aşırı dağılması ve enfeksiyonun tekrar etme olasılığı
 • Yumurtaların parmak emen bebek ve çocuklar tarafından sürekli olarak tırnak ve parmaklarından alınabilme riski
 • Enfekte olmuş aile bireylerinin belirti vermese bile hane halkını sürekli enfeksiyona maruz bırakması.
Kıl Kurduna Karşı Alınacak Önlemler
Kıl Kurduna Karşı Alınacak Önlemler

Kıl Kurduna Karşı Alınacak Önlemler

 • Sık sık duş ve banyo yaparak kişisel temizliğin sağlanması
 • Tırnakların düzenli olarak kesilmesi, ellerin su ve sabun ile yıkanması
 • Yatakların, çarşaf ve yastık kılıflarının, pijamaların ve iç çamaşırlarının düzenli ve sıcak suda yıkanması
 • Evinizin odalarının iyi havalandırılması
 • Bağırsak kurdu tedavilerinin tüm aile bireylerine uygulanması ve tedavinin düzenli devam ettirilmesi

Bağırsak Kurdundan Nasıl Kurtulunur?

Bağırsak kurdu bir diğer bilinen adı ile tenya olarak anılan bir tür enfeksiyondur. Bağırsak kurduna çoğu insan kolayca yakalanabilir ve yaygın olarak görülebilen bir enfeksiyon türüdür. Kişisel hijyene dikkat edilmemesi ve buna benzer etmenlerden dolayı yaşanması oldukça mümkündür.

Bağırsak kurdu için doğal çözümler ile geçebilen de bir hastalıktır. Bağırsak kurtundan kurtulmak için bir an önce tedavilere başlayarak ilerleme kat edilmelidir. Özellikle İbrahim Saraçoğlu bu konuda sıklıkla bilgiler vermiştir. Ortak kullanılan çarşaf, yastık kılıfı, koltuk örtüsü gibi eşyaların yanı sıra meyve ve sebzelerin iyi yıkanmaması, çamaşırların düzenli olarak değiştirilmemesi gibi dikkatsizlik sebebi ile de hastalığa maruz kalma olasılığınız var. Bu gibi durumlar sonucu bağırsak kurdu hastalığına maruz kalındığında bitkisel tedaviler iyi bir çözümdür.

Bağırsak kurtundan kurtulmak için ellerin sık sık yıkanması, ortak kullanılan eşyaların yüksek ısıda yıkanması ve gıda ürünlerinin iyice yıkanması hatta sirkeli suda bekletilerek tüketilmesi oldukça önemlidir. Ayrıca hava yolu ile bulaşma olasılığına karşı kalabalık ortamlarda uzun süre kalınmaması gerekmektedir. Sık sık ellerin yıkanmasına da özen gösterilmesi gerekmektedir. Hastalığa yakalanma durumunda kaşınma ve ishal gibi etkiler görülmektedir.

Yazımızın bu bölümünde sizlere daha sağlıklı bir bağırsak sistemine sahip olmanız için bilmeniz gereken Bağırsak Kurdu İçin Doğal Çözümler önerilerimizi sıralayacağız. Bu sayede hastalığa hem yakalanmayacak hem de yakalandığınızda daha çabuk kurtulabileceksiniz.

Bağırsak Kurdu İçin Doğal Çözümler
Bağırsak Kurdu İçin Doğal Çözümler

Bağırsak Kurdu İçin Doğal Çözümler – 10 Faydalı Bağırsak Kurdu Döktüren Besin

Zerdeçal

Eğer birkaç gün içerisinde karın bölgenizde kaşıntı ve kızarmalar gibi belirtiler görüyorsanız, bağırsak kurdu sorunu ile karşılaşma olasılığınız bir hayli yüksektir. Bağırsak kurdunu vücudumuzdan en kısa sürede atabilmemize yardımcı olan antibiyotik etkili besin zerdeçaldır. Zerdeçalı besinlerinizin üzerine serperek ya da sıcak su ile demleme yöntemini kullanarak çay şeklinde tüketebilirsiniz. Bu sayede kısa süre içinde bağırsak kurtlarından kurtulacaksnız.

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Kekik

Kekik vücudumuz için anti oksidan görevi gören bir bitkidir. Bu özelliği sayesinde bağırsak kurtlarından kurtulmamıza yardımcı olur. Kekik suyunun 1 hafta boyunca tüketilmesi sonucu bu hastalıktan kurtulma şansınız yüksek. Kekik suyu idrar yolunun temizlenmesinde ve bağırsakların vücudumuzdan atılmasında rol oynar. Sabah akşam olarak günde 2 kere düzenli tüketilmesi gereklidir.

Papatya Çayı

Papatya çayı insanı rahatlatan etkisinin yanında bağırsak kurtlarını vücudumuzdan kısa sürede atması ile de bilinen bir bitkidir. Kekik gibi papatyanın da anti oksidan özelliği vardır. Bu sayede bağırsak kurtlarının dökülmesinde etkili rol oynar. Sabah akşam düzenli olarak içilen papatya çayı bağırsak kurtlarından kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Yeşil Çay

Yeşil çay sık tuvalete çıkmamıza yardımcı olan bir bitkidir. Bağırsak kurtlarının belirtisi olan karın bölgesinde kaşıntı ve kızarıklık belirtilerini gördüğünüz zaman mutlaka yeşil çay tüketiminizi artırın. Bu sayede vücudunuz ve idrar yollarınız rahatlayacaktır.

Sarımsak

Sarımsak hem doğal bir antibiyotik hem de enfeksiyonlara karşı bizi koruyan bir besindir. Gün içinde yemeklerinizde mutlaka sarımsak tüketmeye özen gösterin. Bu sayede bağışıklık sisteminiz güçlenecek ve bağırsak kurtları ile mücadele edebilecektir.

Zencefil

Vücudumuzu olumsuz etkilerden temizleyen bir diğer bitki de zencefildir. Zencefil suya karıştırılarak a da yoğurt ile beraber tüketildiğinde bağırsak kurtlarından kurtulmanız hızlanacaktır. Zencefili bu yöntemler dışında da pek çok şekilde vücudunuza alabilirsiniz. Çay formunda ya da besinlerinizin içine karıştırarak almanız mümkündür.

Portakal Kabuğu

Portakal kabuğunu çay formunda tüketerek bağırsak kurtlarından kurtulmanız mümkün. Rendelediğiniz portakal kabuklarını kurutup ardından çay formunda tüketirseniz bağırsak kurtlarından kolayca ve kısa sürede kurtulmanız mümkündür. Anti oksidan etkiye sahip olan portakal kabuğu sayesinde hem bağırsak kurtlarının oluşturduğu tahribat onarılır hem de kurtlar kısa sürede dökülür.

Nar Suyu

Bağırsak kurtlarından kurtulmak için vücudumuzu detoksa sokmamız gerekecektir. Detoks için kullanılan içeceklerden en önemlisi de nar suyudur. Nar suyunun 1 hafta boyunca düzenli olarak tüketilmesi ile bağırsak kurtlarından kurtulmanız mümkündür. Nar suyunu günde 1 defa ve en fazla 1 fincan kadar tüketmeniz önerilir.

Ananas

Bağırsak kurtlarının en kolay çözümü anti oksidan özelliği olan meyve ve sebzelerin tüketilmesidir. Anti oksidan özelliği olan meyvelerin içinde en başta da ananas gelmektedir. Ananası dilimler halinde tüketmeniz ya da çay formunda tüketmeniz uygundur. Gün içinde mutlaka 2-3 dilim kadar ananas tüketin. Bu sayede kısa sürede bağırsak kurtlarından kurtulacaksınız.

Kabak Çekirdeği

Taze kabak çekirdeği tüketmek bağırsak kurtlarını vücudumuzdan atmak için kullanılabilecek bir yöntemdir. Kabak çekirdeğinin en önemli özelliği bağırsakları aktifleştirerek çalışmalarını sağlamaktır. Bu sayede bağırsak kurtları vücuttan kolayca atılabilir. 1 hafta boyunca günde 1 avuç kabak çekirdeği tüketmek bağırsak kurtlarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Bu yazımızda sizlere bağırsak kurtları ve bağırsak kurdu için doğal çözümler önerilerinde bulunduk. Yazımız içinde bağırsak kurdunun ne olduğu ve mücadelede kullanılan yöntemlerin yanı sıra bağırsak kurtlarından kurtulmak için kullanılabilecek doğal yöntemleri öğrendik. Yazımızda bahsi geçen doğal yöntemleri kullanmadan önce doktorunuza danışın ve alerjik durumunuzu değerlendirerek bitkisel tedavilere başvurun. Hepinize sağlıklı günler dileriz.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx