Şifalı Bitkiler

Boynuzlu Kavun Faydalarını Duyunca Çok Şaşıracaksınız!

Reklamlar

Kiwano Kavun veya Boynuzlu Kavun faydaları, sindirimi iyileştirmeyi, serbest radikalleri nötralize etmeyi, kanseri önlemeyi, yaşlanma sürecini yavaşlatmayı, stresi hafifletmeyi, görmeyi iyileştirmeyi ve kemikleri güçlendirmeyi içerir.

Diğer faydalar arasında bilişsel işlevi teşvik etmek, saç köklerini güçlendirmek, cildi iyileştirmek, kalp sağlığını korumak, beyin sağlığını geliştirmek, demir eksikliğini tedavi etmek, diyabeti kontrol altına almak, kasları güçlendirmek ve obezite riskini azaltmak yer alır.

Boynuzlu Kavun nedir?
Boynuzlu Kavun nedir?

Kiwano Kavun veya Boynuzlu Kavun nedir?

Kiwano kavun veya boynuzlu kavun (Cucumis metuliferus) turuncu bir cilde ve dış yüzeyinde sivri uçlara sahiptir, ancak iç kısmı hamurludur. Fiziksel görünümü nedeniyle meyve kiviye oldukça benzer, ancak ikisi arasında herhangi bir biyolojik benzerlik yoktur.

Boynuzlu kavun, çoğunlukla dünyanın kuru veya yarı kurak bölgelerinde yetişir ve iklim koşulları nedeniyle ağırlıklı olarak Afrika’daki Kalahari Çölü’nde yetişir ve kurak mevsimlerde Afrikalıların susuzluğunu gideren Afrika’nın geleneksel meyvesi olarak kabul edilir. Boynuzlu kavun Avustralya, Yeni Zelanda ve ABD nin bazı bölgelerinde yapay olarak yetiştiriliyor.

Reklamlar

Boynuzlu kavunu, ara öğünlerde tüketebilirsiniz. Salatalarınıza taze bir katkı olabilir. Meyvenin tadı muz ve çarkıfelek meyvesine benzer. Bu meyvenin kabuğu, temel besinleri, organik bileşikleri, vitaminleri ve mineralleri içermesi ile ünlüdür. Bu nedenle birçok beslenme uzmanı boynuzlu kavunu, yetersiz beslenmeyle mücadele ve hastalıkları tedavi etmek için önemli bir meyve olarak kabul etmiştir.

Boynuzlu Kavun Faydaları Nelerdir?

1. Boynuzlu Kavun Antioksidanlarla Doludur

Kiwanonun yüksek antioksidan içeriği (a-tokoferol ve y-tokoferol), kan damarlarını ve sinirleri sağlıklı tutar ve vücuttaki serbest radikalleri nötralize eder. Antioksidan özelliği sayesinde kanserojen maddeleri vücuttan atar. Bu meyvedeki besinler sizi kanser ve kalp hastalıkları da dahil olmak üzere çeşitli kritik hastalıklardan korur.

2. Boynuzlu Kavun Sindirimi İyileştirir

Kiwano, sindirim sürecini iyileştiren diyet lifleri ile yüklüdür. Lifin temel işlevi, sağlıklı sindirimi kolaylaştırmasıdır. Kolon kanseri ve mide ülseri gibi ciddi tıbbi durumları önler. Meyvenin jelatinli yapısı kabızlığı azaltır ve idrar yollarını temizler.

Boynuzlu Kavun Erken Yaşlanmayı Azaltır
Boynuzlu Kavun Erken Yaşlanmayı Azaltır

3. Boynuzlu Kavun Erken Yaşlanmayı Azaltır

Boynuzlu Kavun faydalarına bakacak olursak, C vitamini de dahil olmak üzere vücuda birçok önemli vitaminlerle doludur. Kiwano, kolajen üretimine yardımcı olur ve hasarlı cilt ve organ dokularını onarır. Meyve, hücreleri birçok yaşlanma bozukluğunun gelişmesine yol açabilecek yaralanmalardan, toksinlerden ve atık ürünlerden korur. Ayrıca düzenli kiwano tüketimi, yara izi ve leke gibi yaşlanmanın erken belirtilerini önler.

Reklamlar

4. Boynuzlu Kavun Stresi Azaltır

Kiwanonun organik bileşeni, adrenalin gibi stres hormonlarını düzenlemeye yardımcı olur. Kronik anksiyeteden muzdarip insanlar, kendilerini rahat hissetmek için boynuzlu kavun tüketebilirler.

5. Boynuzlu Kavun Metabolik Süreci İyileştirir

Metabolizma süreci besini daha basit bileşiklere ayırdığından, vücudun işlevlerini düzgün bir şekilde yerine getirebilmesi için bazı gerekli elementlere ihtiyacı vardır. Kiwano, insülin deşarjı ve metabolik süreci için gerekli olan yeterli miktarda çinko sağlar. Ayrıca kan hücreleri üretir ve yaraların onarılmasına yardımcı olur.

6. Boynuzlu Kavun Görmeyi İyileştirir

Boynuzlu Kavun, görme yeteneğinizi iyileştirmeye yardımcı olan yüksek miktarda A vitamini içerir. A vitamini, antioksidan özelliklere sahip bir tür karotenoiddir. Bu antioksidan, makula dejenerasyonunu engeller ve ayrıca göz tahrişine ve katarakt gibi çeşitli göz sorunlarına yol açan serbest radikalleri ortadan kaldırır.

7. Boynuzlu Kavun Kemikleri Güçlendirir

Boynuzlu Kavun faydalarından, çinko, kalsiyum ve diğer mineraller gibi çeşitli mineraller açısından zengindir. Mineraller kemiklerin gelişmesine ve büyümesine yardımcı olur. Kalsiyum depolama kapasitesi nedeniyle, osteoporoz gibi kemikle ilgili sorun ve durumların tedavisine yardımcı olur.

Boynuzlu Kavun Bilişsel İşlevi Güçlendirir
Boynuzlu Kavun Bilişsel İşlevi Güçlendirir

8. Boynuzlu Kavun Bilişsel İşlevi Güçlendirir

Kiwano’daki E vitamini, beyin fonksiyonlarını iyileştirir ve Alzheimer hastalığı ve bunama gibi nörolojik bozuklukları yavaşlatır. Yüksek düzeyde tokoferol, bilişsel işlevi artırır ve aynı zamanda bilişsel işlevi kolaylaştırmaya yardımcı olur. Tüm bunlar zihni güçlü ve dinamik tutar.

9. Boynuzlu Kavun Saç Köklerini Güçlendirir

Boynuzlu kavun meyvesinin besleyici öğesi saçınızın gücünü artırabilir ve onu verimli hale getirebilir. Tek sorun, günlük olarak tüketmemiz gerektiğidir.

10. Boynuzlu Kavun Cildin Sağlıklı ve Canlı Görünmesini Sağlar

Kiwanonun içerdiği organik bileşikler ve yüksek seviyedeki antioksidanlar ciltteki lekeleri önler. Kiwano, cildinize ışıltı katan ve daha genç görünmenize yardımcı olan sitrik asit içerir.

11. Kalp Sağlığını Korur

Kiwano tohumları, kalp kaslarını güçlendiren ve genel kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olan linoleik asit içerir. Doymamış omega altı yağ asitleri, kalp sorunlarıyla uğraşan kişilerin durumlarını yönetmelerine yardımcı olur. Ayrıca kolesterol seviyesini dengelemek ve kalp komplikasyonlarını önlemek için boynuzlu kavun tüketebilirsiniz.

12. Boynuzlu Kavun Beyin Sağlığına Katkı Sağlar

Boynuzlu kavun faydalarından biri, beyin fonksiyonlarını iyileştirdiği bilinen bir element olan sodyum açısından zengindir. Fazla kiwano tüketerek aşırı derecede tuz alımı yapacağınızdan dikkatli olmak gerekir.

13. Boynuzlu Kavun Demir Eksikliğini Tedavi Eder

Kiwano tüketerek hemoglobin seviyelerini eski haline getirebilirsiniz. Boynuzlu kavun, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu yüksek düzeyde demir ve diğer temel besinleri içerir. Uzmanlar bu meyveyi anemi tedavisi için ‘doğal bir ilaç’ olarak tanımlıyor.

Boynuzlu Kavun Diyabet Tedavisinde Etkilidir
Boynuzlu Kavun Diyabet Tedavisinde Etkilidir

14. Boynuzlu Kavun Diyabet Tedavisinde Etkilidir

Şeker hastaları için mükemmel bir meyve arıyorsanız kiwano, kan şekerinizi yönetmenize yardımcı olan zengin miktarda magnezyum içerdiğinden en iyi seçenektir.

15. Boynuzlu Kavun Güneş Çarpmasını Önlemeye Yardımcı Olur

Küresel ısınma olgusu, dünyadaki ortalama sıcaklıkların yükselişte olduğu anlamına gelir. Sıcak çarpması veya güneş çarpması riski her zamankinden daha yüksektir. Neyse ki boynuzlu kavun, sıcaktan veya güneş çarpmasından kurtulmanıza yardımcı olabilir. Su açısından zengin olan meyve, susuz kalmayı önler.

16. Boynuzlu Kavun Kasları Güçlendirir

Boynuzlu Kavun, kaslarınız için gerekli olan potasyum açısından zengindir. Yüksek D vitamini içeriği ayrıca vücuttaki kalsiyumun daha iyi emilmesine yardımcı olur, böylece kas gücünüzü artırır.

17. Boynuzlu Kavun Kanser Tedavisine Yardımcı Olur

Boynuzlu Kavunun yüksek antioksidan içeriği vücutta kanserojen maddelerin ve serbest radikallerin oluşumunu engeller. Kanserle savaşır ve kanser olma riskini en aza indirir.

18. Boynuzlu Kavun Obezite Riskini Azaltır

%90 su içeriğine sahip boynuzlu kavun, su içeriği ile vücudumuzdaki zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur. İçeriğinde lif ile tok kalmanıza yardımcı olur.

Boynuzlu Kavun Zararları

Boynuzlu kavun faydalarının yanı sıra, kanıtlanmış olan herhangi bir yan etkisi yoktur. Belirtildiği gibi, bu meyveden istediğiniz kadar tüketebilirsiniz. Çok az meyvenin kiwano kavunu kadar sağlığa faydası vardır. Ülkemizde yetişmemesi dolayısı ile biraz pahalı meyvedir ama buna kesinlikle değer. Kalıtsal bir hastalığınız varsa, önce mutlaka doktoranuza danışmalısınız.

Bu yazımızda sizlerle boynuzlu kavun faydalarını paylaştık. Sorularınızı ve yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Hardal Otu Faydaları Nelerdir?

Youtube kanalımızdan da bizi takip edebilirsiniz: https://www.youtube.com/c/begonyakadin/videos

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx