Sağlık

Bricanyl Duo Şurup Nedir? Ne İşe Yarar?

BRICANYL DUO Şurup Ne İçin Kullanılır?

Reklamlar

Covid-19 salgınının son hızla devam ettiği bugünlerde en çok duyduğumuz konulardan biri de Covid -19 virüsünün akciğerlere indiği ve nefes almayı çok zorlaştırdığı ile ilgili durumlardır. Özellikle astım ve Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) gibi rahatsızlığı olan hastalarda bu tablo daha ağır seyretmekte ve hastaların solunum cihazına bağlanma (entübe edilme) oranı çok yükselmektedir.

Uyarı
İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır. Bu yazı sadece bilgilendirme amacıyla yazılmıştır.

Astım ve KOAH hastalığının tedavisi için kullanılan ilaçlar daha sonra anlatılacak olmakla birlikte, bu yazımızda size astım ve KOAH tedavisinde yardımcı olarak kullanılan Bricanyl Duo Şurup adlı ilaçla ilgili genel bir bilgi vereceğiz.

Bricanyl Duo Şurup Kullanmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Bricanyl Duo Şurup’u terbütalin, guaifenesin ya da Bricanyl Duo Şurup içindeki başka bir maddeye karşı alerjiniz varsa kesinlikle kullanmayınız.
 • Eğer tıbbi öykünüzde kalp damar hastalığınız varsa ya da kalp damar hastalığı açısından risk altında iseniz bu Bricanyl Duo Şurup’u kesinlikle kullanmayınız. 
 • Bricanyl Duo Şurup’u kullanırken herhangi bir reaksiyon ya da alerji ile karşılaşma durumunda hemen doktorunuza bildiriniz.
 • Bazı özel rahatsızlıklarınız ya da durumlarınız varsa Bricanyl Duo Şurup’u kullanırken dikkatli olunuz. Eğer hamileyseniz, emziren bir anneyseniz, başka sağlık  sorunlarınız varsa, kalp rahatsızlığı geçirmişseniz, düzensiz kalp ritminiz varsa, göğüs ağrınız varsa, şeker hastalığınız varsa ve hipertiroidizm yani tiroid bezinin aşırı çalışması gibi bir rahatsızlığınız varsa, her zaman bu konular hakkında doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekir. 
 • Her zaman Bricanyl Duo Şurup da dahil kullandığınız tüm ilaçları, şurupları ve bitkisel tedaviler hakkında doktorunuzu bilgilendiriniz.
 • Bricanyl Duo Şurup, yalnızca mevcut hastalığınız için doktor tarafından reçete edilmiştir. Bu yüzden doktor tarafından reçete edilmediği sürece Bricanyl Duo Şurup ve başka ilaçları kesinlikle kullanmayınız. Ya da Bricanyl Duo Şurup’u kesinlikle başka hastalıklarınız için kullanmayınız. Bricanyl Duo Şurup’u ve diğer ilaçları kesinlikle başka birine vermeyiniz.
 • BRICANYL DUO® Şurup’u kesinlikle iki yaşın altındaki çocuklarda zorunlu haller dışında kesinlikle kullanmayınız.
 • Kalp kası kalınlaşması ve kalp büyümesi gibi rahatsızlıklarınız varsa, Bricanyl Duo Şurup’u kesinlikle kullanmayınız.
 • Bir tür kan hastalığı olan porfiri hastalığınız varsa BRICANYL DUO® Şurup’u kesinlikle kullanmayınız.
 • Yukarıda bahsedilen durumlarda mutlaka doktorunuza danışınız.
Bricanyl Duo Şurup Ne İçin Kullanılır?
Bricanyl Duo Şurup Ne İçin Kullanılır?

Bricanyl Duo Şurup Ne İçin Kullanılır? Bricanyl Duo Şurup Ne İşe Yarar? Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bricanyl Duo Şurup’un astım ve Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığında (KOAH) kullanımı az bir farklılık gösterir.

Astımda bronşların daralmasını (Bronkokonstrüksiyon) azaltarak astım belirtilerini giderici olarak kullanılan rahatlatıcı ilaçlardır. Burada dikkat edilecek konu astım tedavisinde, tek başına astımı kontrol edici ilaç olarak kullanılmamalıdırlar.

Kronik Obstürktif Akciğer Hastalığı (KOAH)  belirtilerini azaltmak için ve kısa sürede etki ettiği için kurtarıcı ilaç olarak kullanılırlar. Burada dikkat edilecek konu ise tek başına düzenli tedavide tercih edilmezler.

Bricanyl Duo Şurup’u Kimler Kullanabilir? Bricanyl Duo Şurup Gebelerde ve Emziren Annelerde Kullanılabilir Mi? Bricanyl Duo Şurup Araç Kullanımına Etki Eder Mi?

BRICANYL DUO® Şurup 6 yaşından büyük çocuklarda, erişkinlerde ve yaşlılarda kullanılabilir.

Reklamlar

BRICANYL DUO® Şurup gebelerde kullanılabilir mi sorusuna verilecek cevap kesinlikle kullanılmaz olacaktır.

BRICANYL DUO® Şurup emziren annelerde kullanılabilir mi sorusuna ise BRICANYL DUO® Şurup anne sütüne geçebildiği için kullanımı uygun değildir.

BRICANYL DUO® Şurup bebeklerde ve 6 yaş altındaki çocuklarda kullanılabilir mi sorusunun cevabı ise BRICANYL DUO® Şurup’un 6 yaş altındaki çocuklarda ve bebeklerde kesinlikle kullanılamayacağıdır. 

BRICANYL DUO® Şurup kullanımının araç ve makina kullanımına bir etkisi var mıdır sorusunun cevabı ise, araç ve makina kullanımı etkilemez olacaktır.

Bricanyl Duo Şurup Nasıl Kullanılır?

Bricanyl Duo Şurup ağız yoluyla kullanılır. 

Bricanyl Duo Şurup’un Dozu Nedir?

Bricanyl Duo Şurup 12 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler için her yemekten 30 dakika sonra 1 tatlı kaşığı, 6-12 yaş aralığındaki çocuklarda ise yine yemeklerden sonra 1 çay kaşığı olacak şekilde kullanılmalıdır.

Bricanyl Duo Şurup Ne Sıklıkla Kullanılmalıdır?
Bricanyl Duo Şurup Ne Sıklıkla Kullanılmalıdır?

Bricanyl Duo Şurup Ne Sıklıkla Kullanılmalıdır?

Bricanyl Duo Şurup kullanırken çok önemli olan bir başka konu da günlük doz miktarının 15 ml, yani 3 tatlı kaşığını geçmemesine dikkat edilmelidir.

Şeker (diyabet) hastaları kullanırken dikkat etmelidir. Çünkü şuruplar şeker içerir.

Bricanyl Duo Şurup’un Yan Etkileri Nelerdir?

Baş ağrısı, sinirlilik hali, titreme, bulantı, ağrılı kas krampları, çarpıntı, kalpte ritim bozukluğuna neden olabilir. Bazen kan basıncında (tansiyon) düşme görülebilir.

Bricanyl Duo Şurup’un Başka İlaçlarla Etkileşimi Var Mıdır?

Kalp, tansiyon ve göz tansiyonu hastaları tarafında sıkça kullanılan beta blokerler dediğimiz ilaçların etkinliğini kısmen ya da tamamen ortadan kaldırabilir.

Bahsettiğimiz Beta Bloker İlaçlar Nelerdir?

 • Beloc, Lopresor, Problok, Saneloc, Betablok, Cardovol,
 • Dilatrend, Coronis, Calbicor, Kinetra, Arlec, Carvexal, Delotran
 • Nexivol, Vasoxen, Bloxer, Nebiworld
 • Dideral
 • Tensinor, Nortan, Tenoretic
 • Concor, Kardoritm, Rizoprol
 • Betoptic göz damlası, Eifel göz damlası
 • Cosopt, Cusimolol, Timolol-Pos, Timabak, Timo-Comod, Timoptic-Xe, Timosol damla

Bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız BRICANYL DUO® Şurup kullanırken dikkat ediniz.

Bricanyl Duo Şurup Nasıl Muhafaza Edilmelidir? Bricanyl DuoŞurup Buzdolabına Konulur Mu?

Bricanyl Duo Şurup 25 derecede yani oda sıcaklığında, ışık almayan kapalı bir yerde muhafaza edilmelidir. Bricanyl Duo Şurup kesinlikle buzdolabında konulmamalıdır.

Bricanyl Duo Şurup Neden Buzdolabında Saklanmaz?

DİKKATLİ OKUYUNUZ! Sadece Bricanyl Duo Şurup değil, şurupların hiçbiri buzdolabında muhafaza edilmemelidir. Bunun sebebi şurupların içeriğinde bulunan şekerin belli bir ısının altında çökelme yapmasındandır. Çökelme yapan şuruplar, bozulmuş olarak kabul edildiği için, kesinlikle kullanılmamalıdır.

Bricanyl Duo Şurup Reçeteli Mi Satılır? Bricanyl Duo Şurup Devlet Tarafından Ödenir Mi?

Bricanyl Duo Şurup reçeteli olarak satılır. Bricanyl Duo Şurup’un Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından fiyatı karşılanır. Emeklilerde ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerde maaşlarından %10 hasta katılım payı kesilir. Çalışanlarda ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerde ise %20 hasta katılım payı elden eczaneye verilir.

Bricanyl Duo Şurup’un Eşdeğeri Var Mıdır?

Eczaneye gittiniz, BRICANYL DUO® Şurup istediniz ama eczane çalışanı ellerinde BRICANYL DUO® Şurup olmadığını söyledi. Ancak BRICANYL DUO® Şurup’un eşdeğeri veya muadili olduğunu söyledi.  Bu durumda mutlaka BRICANYL DUO® Şurup’un bir muadili ya da eşdeğeri ilacını almanız gerekir. Bu durumda eczacınız, sizin için uygun olan seçenekleri söyleyecektir.

Bricanyl Duo Şurup Olmadığı Durumda Ne Yapılır?

Tabi ki Bricanyl Duo Şurup’un muadillerini (eşdeğerlerini) güvenle kullanabilirsiniz.

Bricanyl Duo Şurup’un Muadilleri Nelerdir?

 • BRİCANYL DUO ŞURUP 1,5 mg/5 ml + 66,5 mg/5 ml 100 ml şişe/kutu ASTRAZENECA 
 • BECONYL 1,5 MG + 66,5 MG / 5 ML ŞURUP 100 ml şişe/kutu ABAY PHARMA 
 • BİCANA ŞURUP 100 ml şişe/kutu DROGSAN  
 • BRELAX ŞURUP 100 ml şişe/kutu BİLİM 

LÜTFEN REÇETESİZ İLAÇ KULLANMAYIN. İLAÇLARLA İLGİLİ HER TÜRLÜ SORUNUZU ECZACINIZA DANIŞABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER.

Ecz. Mehmet Can ŞENEL

Saman Nezlesi Nedir? adlı yazımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

Bizi Instagram’dan takip etmeyi unutmayın: begonyakadin

Ecz. Mehmet Can ŞENEL

Eczacılık mesleğimi icra ederken bununla birlikte, bilgilerimi sizlerle paylaşmak istedim. Bilgi paylaşınca güzel, bilgi paylaşınca değerlidir.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx